ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
J.K.Ch 265 225 276

Abecední seznam recenzí:

A
Aberfeldy 21 yo
Aberlour 10 yo
Aberlour A'bunadh batch 45
Aberlour Casg Annamh Batch 0001
Allt-a-Bhainne 16 yo Gordon & MacPhail
AnCnoc 12 yo
AnCnoc 18 yo
An Cnoc Peter Arkle Bricks
AnCnoc Rùdhan
Ardbeg 10 yo
Ardbeg Corryvreckan
Ardbeg Dark Cove
Ardbeg Perpetuum
Ardbeg Supernova 2010
Ardbeg Uigeadail
Arran Machrie Moor #7
Arran Moscatel Finish
Arran Robert Burns
Arran St Emilion Grand Cru
Arran The Bothy
Auchentoshan 10 yo
Auchentoshan 21 yo
Auchentoshan 2001
Auchentoshan Heartwood
Auchentoshan Select
Auchentoshan Springwood

B
Balblair 12 yo Gordon & MacPhail
Balblair 1989
Balblair 1999 2nd Release
Balblair 2004 Sherry Matured
Ballantine's 12 yo
Ballantine's 17 yo
Balmenach 10 yo DT NC2
Basil Hayden's 8 yo
BenRiach 10 yo Curiositas
BenRiach 12 yo
BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz
BenRiach 17 yo Septendecim
BenRiach 18 yo Albariza
BenRiach 18 yo Gaja Barolo
BenRiach 20 yo
BenRiach 21 yo Temporis
BenRiach Birnie Moss
BenRiach Quarter Casks
Big Peat Christmas Edition 2015
Big Peat Christmas Edition 2016
Black Bottle
Booker's 7 yo + 1 mo C06-B-15
Bowmore 10 yo Tempest
Brugal Añejo
Bruichladdich 8 yo The Laddie Eight
Bruichladdich 10 yo The Laddie Ten
Bruichladdich 21 yo 1989 Micro Provenance
Bruichladdich Octomore 07.2
Bruichladdich Octomore 07.4
Bunnahabhain 11 yo Gordon & MacPhail
Bunnahabhain 12 yo
Bunnahabhain 18 yo
Bunnahabhain Cruach-Mhòna
Bunnahabhain Toiteach a Dhá
Bushmills 10 yo
Bushmills 16 yo Three Woods
Bushmills 21 yo

C
Canadian Club 12 yo Classic 1975
Caol Ila 12 yo
Caol Ila 2001 Distillers Edition
Caol Ila 2003 Distillers Edition
Cardhu 12 yo
Chivas Brothers The Century of Malts
Chivas Regal 12 yo
Chivas Regal 25 yo
Clynelish 14 yo
Compass Box Hedonism
Compass Box The Peat Monster
Connemara 12 yo
Connemara Cask Strength
Connemara Original
Cragganmore 12 yo
Crown Royal
Crown Royal Northern Harvest Rye
Cutty Black 100 proof
Cutty Sark Prohibition Edition

D
Daily Dram Islay 14 yo
Dalmore 12 yo
Dalmore 18 yo
Dalmore Dominium
Dalmore Pioneer Edition SG50
Dalwhinnie 15 yo
Deanston 20 yo
Deanston Virgin Oak
Diplomático Blanco Reserva
Dos Maderas 5+5

E
Edradour 12 yo 1995 Gaja Barolo SV ​
Edradour 12 yo 1997 Sassicaia SV
Elijah Craig 12 yo

G
Glen Ardoch
GlenDronach 8 yo Octarine
GlenDronach 8 yo The Hielan
GlenDronach 11 yo 2006 Pedro Ximenez Sherry Puncheon Cask 1979
GlenDronach 12 yo Original
GlenDronach 15 yo Revival
GlenDronach 18 yo Allardice
GlenDronach 20 yo 1989 Pedro Ximinez Sherry Puncheon Cask 3315
Glen Scotia 10 yo Peated
Glendronach Peated Port Wood
Glenfarclas 12 yo
Glenfarclas 17 yo
Glenfarclas 105 Cask Strength
Glenfarclas Springs
Glenfiddich 12 yo
Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
Glenfiddich 18 yo Small Batch Reserve
Glenfiddich 21 yo Reserva Rum Cask Finish
Glenglassaugh 30 yo
Glenglassaugh Octaves Classic
Glenglassaugh Octaves Peated
Glenglassaugh Torfa
Glenmorangie 10 yo Original
Glenmorangie Lasanta
Glenmorangie Nectar D'Or
Glenmorangie Quinta Ruban
Glenmorangie Spìos
Glenmorangie The Cadboll
Glenmorangie The Duthac
Glenmorangie The Tayne
Glenmorangie Traditional
Glenmorangie Tùsail
Glenrothes Select Reserve
Gold Cock 20 yo 1995 49,2%
Gold Cock 22 yo 1992 49,2%
Gold Cock 24 yo 1992 Private Single Cask
Gold Cock Whisky
Grant's Ale Cask Finish
Grant's Sherry Cask Finish
Green Spot
Green Spot Château Montelena

H
Hammer Head 23 yo
Hazelburn 10 yo
Hennessey Fine De Cognac
Highland Park 12 yo
Highland Park 18 yo
Highland Park 18 yo Viking Pride Travel Edition
Highland Park Spirit of the Bear

I
Isle of Jura 16 yo
Isle of Jura 18 yo
Isle of Jura 21 yo
Isle of Jura Elixir
Isle of Jura Superstition
Isle of Jura Turas-Mara

J
J. & B. Rare
J.P.Chenet XO
Jameson 18 yo (Limited reserve)
Johnnie Walker 15 yo Green Label
Johnnie Walker 21 yo XR
Johnnie Walker Blue Label
Johnnie Walker Double Black
Johnnie Walker Gold Label
Johnnie Walker Red Label

K
Kavalan
Kavalan Solist Sherry Cask
Kilbeggan Grain 8 yo
Kilchoman 4 yo 2010 Cask 694 PX Finish
Kilchoman 7 yo 2008 Vintage Release
Kilchoman 100% Islay #5
Kilchoman 2012 Small Batch Release
Kilchoman Loch Gorm 3rd Edition 2015
Kilchoman Machir Bay
Kilchoman Sanaig
Kilchoman Sauternes Cask Finish
Knockando 12 yo 1993
Knockando 18 yo Slow Matured 1994

L
Lagavulin 12 yo 14th Release
Lagavulin 16 yo
Lagavulin 24 yo 1991 Feis Ile 2015
Lagavulin 1998 Distillers Edition
Lagavulin 1999 Distillers Edition
Lagavulin 2001 Distillers Edition
Laphroaig 10 yo
Laphroaig 10 yo Cask Strength Batch 006
Laphroaig 15 yo 200th Anniversary
Laphroaig Brodir Batch 001
Laphroaig Lore
Laphroaig PX Cask
Laphroaig QA Cask
Laphroaig Quarter Cask
Laphroaig Triple Wood
Ledaig 12yo Gordon & MacPhail 2018
Ledaig 18 yo
Legendario Elixir de Cuba 7 yo
Lochindaal 2007
Longmorn The Distiller's Choice
Longrow 11 yo Red Australian Shiraz
Longrow 11 yo Red Cabernet Sauvignon
Longrow 18 yo
Longrow CV

M
Macallan 10 yo Sherry Oak
Macallan 12 yo Fine Oak
Macallan Amber
Macallan Select Oak
Macallan Sienna
Macallan Whisky Maker's Edition Peerless Spirit
Maker's Mark
Mannochmore 12 yo Flora & Fauna
Mellow Corn
Miltonduff 19 yo 1994 CM
Monkey Shoulder Batch 27 Smooth And Rich
Mortlach 16 yo Flora & Fauna
Mortlach 17 yo 1991 Signatory

N
Nikka All Malt
Nikka Pure Malt Black

O
Oban 14 yo
Oban Little Bay
Old Pulteney 17 yo
Old Pulteney 2006 Vintage
Old Pulteney Flotilla 2000
Old Pulteney Noss Head
Old Pulteney Pentland Skerries

P
Peats Beast Cask Strength PX
Pittyvaich 12 yo Flora & Fauna
Pittyvaich 25 yo 1989
Plantation 20th Anniversary Extra Old
Plantation SC Belize 2004 Port Finish
Plantation St. Lucia 2003
Port Charlotte 10 yo Heavily Peated
Port Charlotte 2007 CC:01
Port Charlotte Scottish Barley
Powers Gold Label
Presidente Marti 15 yo

R
Redbreast 15 yo
Royal Brackla 14 yo Càrn Mòr

S
Sazerac Rye
Scapa 16 yo
Scapa Skiren
Skapa Glansa
Slyrs 2010
Smith & Cross Navy Strength
Smokehead 18 yo
Speyburn Bradan Orach
Springbank 10 yo
Springbank 100 Proof

T
Talisker 10 yo
Talisker 30 yo 2008
Talisker 57° North
Talisker 175th Anniversary
Talisker Neist Point
Talisker Port Ruighe
Talisker Skye
Tamdhu Batch Strength 001
Teeling Poitin
Teeling Single Grain
Teeling Single Malt
Teeling Small Batch
The Balvenie 17 yo Peated Cask
The Balvenie 21 yo PortWood 40%
The Famous Grouse The Black Grouse
The Glenlivet 15 yo French Oak Reserve
The Glenlivet 18 yo
The Glenlivet 21 yo Archive
The Glenlivet Cellar Collection 1983
The Glenlivet Code
The Glenlivet Founder’s Reserve
The Glenlivet Master Distiller's Reserve
Tobermory 10 yo 46.3%
Tomatin 18 yo
Tomatin Five Virtues - Wood
Tomintoul Old Ballantruan 10 yo

W
White Oak Akashi
Whyte and Mackay Special
Wild Turkey Kentucky Legend
Woodford Reserve Distiller's Select

Y
Yellow Spot

Recenze:

Láhev: Aberfeldy 21 yo
Autor: J.K.Ch
Aroma: Karamelové bonbony toffife, je velmi plná a komplexní. Obsahuje stopy ořechů, tedy spíš lískových. Navíc i ovocná kde se krom anansu nezapře meloun a pytaja. Nejvíc mě baví jak to cele jde dohromady. ​
Chuť: Chuť je sladko-kyselá, silná,plná a čokoládově sladká. K ovoci se přidává banán.​
Dozvuk: Dozvuk je charakterové velice podobný vůni i chutí doznívá velice dlouho. Sladce a šťavnatě po ovoci. Snad se přidala navíc i broskev.​
Shrnutí: Tuhle whisky chci. Je výborná, skvělá a vyvážená. Svou téměř dokonalou harmonií chutí a vůni mě nadchla.

Láhev: Aberlour 10 yo
Aroma: Jablečný kompot, bobuloviny, sherry, muškátový oříšek.
Chuť: Vanilka, karamelový krém, med a koření. Ovoce z vůně se vůbec neprojevilo.
Dozvuk: Výrazný ale krátký s hořkostí pomerančové kůry.
Shrnutí: Není to špatná whisky, stojí rozumný peníz, ale je taková moc obyčejná.
Body: 79

Láhev: Aberlour A'bunadh batch 45
Aroma: Kiwi, kakao, sherry, brusinky, tmavá čokoláda.
Chuť: Silná, plná, snese naředění, ale v plné síle je lepší. V chuti je cítit dřevo a sušené ovoce.
Dozvuk: V dozvuku je cítit jemné aroma málo pražené kávy, maliny a čokoláda. Dozvuk je dlouhý a mohutný.
Shrnutí: Tohle je whisky, která je naprosto boží, plná, úžasná. Za mě jednoznačné doporučení.
Body: 89

Láhev: Aberlour Casg Annamh Batch 0001
Aroma: Velmi příjemná lehčí na nose alkohol je upozděný, kyselým ovocem, dřevem, banánem, sherry a hřebíčkem. Jemné oříškové tóny nejvíce připomínají sotva zralý lískový oříšek, který se tak tak stihl otřepat ze svých stop natrpklosti. ​
Chuť: Opravdu velmi sladká ovocná až bonbonovitá a dokud nepolknete je alkohol opravdu jemný, lekořice.
Dozvuk: Až po polknutí se objeví síla alkoholu a vrátí se lískové oříšky i s jistou trpkostí a z vůně a pokračují bonparovité tóny ovoce. Dozvuk je výjimečně dlouhý a příjemný.
Shrnutí: Tuhle whisky jsem si opravdu užil i přes skutečnost, že mi v ní vadily ty umělé ovocné tóny bonpar. Je to opravdu zvláštní a zapamatovatelný kousek. ​

Láhev: Allt-a-Bhainne 16 yo Gordon & MacPhail
Aroma: Nahnilé jablko, trochu podobná Glenrothes, Hruškové křížaly. Je sice ovocná, ale tak nezvykle divně, ale ne špatně.
Chuť: Připomíná ovocný salát přlitý likérem Beylies, smetanově ovocně sladké s nahořklými tóny v chuti.
Dozvuk: Zajímavým paradoxem je že hořkost, která byla v chuti se skoro nepřenáší do dozvuku. Tady cítím nějakou alchimii :lol: . Dozvuk je fakt příjemný.
Shrnutí: Zajímavá a hodně netypická whisky. Pokud budu mít možnost ji ještě někde ochutnat, rád to udělám.

Láhev: AnCnoc 12 yo
Aroma: Svěží vůně připomínající čerstvě rozkrojené jablko se slabou vanilkou v pozadí, něco čerstvé posekané trávy a čerstvé lískové oříšky snad ještě nezralé. Stopy ananasu. Velice uhlazené a jemné. Vůně je asi nejsilnější stránka této whisky.
Chuť: Slabá vanilka přechází i do chuti, ale bez jablka. Ananas střídá mandarinka i se slupkou. Ve sladší chuti jsou náznaky květů a trávy a jemné lékořice.
Dozvuk: Dozvuk je slabší, relativně krátký po bomparech. Je zakončený trošku vulgárnějším aroma ovocné pálenky s jemnou trpkostí a kořenitou nahořklostí.
Shrnutí: Cena v akci od 600 Kč za láhev z ní dělá docela dostupného společníka, který má co do vůně dost co nabídnout. Hlavně, pokud máte rádi čerstvé či méně zralé ovoce. Kdyby byla v chuti tak dobrá jako ve vůni tak je můj oblíbenec z Highlands.
Body: 81

Láhev: AnCnoc 18 yo
Aroma: Chuť je příjemně výrazná neostýchava a opravdu obilná celozrnná bagetka a pak spousta ovoce v jehož čele jsou rozinky.
Chuť: Má mnoho složek, z nichž některé jsou příjemně ohraničené, jiné naopak smotané do klubíčka s desítkami dalších. Ovoce je zastoupeno jablky, hruškami trnkami a sušenými banány. Dale je zde muškátový květ, vanilka, karamel a velmi lehce perníkové koření.
Dozvuk: Konec je lehce štiplavý, ale šťavnatý plný a neuvěřitelně dlouhý.
Shrnutí: Nebýt AnCnoc Blas tak je to nejzábavnější AnCnoc, který jsem ochutnal. Opravdu výborná whisky. Vyvážená a opravdu kvalitní. V obecné kvalitě u mě předčila jak vyhlášenou 16 Yo tak starší 22 Yo, ale i všechny ostatní běžně dostupné láhve.

Láhev: An Cnoc Peter Arkle Bricks
WB
Aroma: Vůně je taková trochu neurovnaná. Bourbon a Sherry se trochu brání rozumnému spojení. Vanilka, citrusy, jablka, švestky a anýz.
Chuť: Sladká whisky s výrazným třtinovým cukrem. Med, jablka a švestky. Slad, koření a dub.
Dozvuk: Tóny dřeva koření zelených jablek. Je středně dlouhý.
Shrnutí: Myslím že whisky An Cnoc prostě sherry moc nesedí. Není to špatné pití, ale po láhvi netoužím. V chuti je nejlepší. Na nose a v dozvuku je trochu slabší.

Láhev: AnCnoc Rùdhan
WB
Aroma: Zrající sýr ne nepodobný tvarůžkům. Svěží ovoce trochu vanilky a lehké mýdlové tóny.
Chuť: Nakouřenost v chuti je jak rašelinná tak dřevitá. Trochu bylinek a květů, opět lehké svěží ovocné tóny se zabarvením do citrusů. Trochu travnatá.
Dozvuk: Kouřové a travnaté tóny s karamelem a lehká nahořklost s doznívajícími sladkými tóny.
Shrnutí: Je čerstvá svěží a mladá, trochu sladká, zvláštní a příjemně kouřová, ale rozhodně není usedlá a komplexní. Ale pokud se trefí charakterem do vašich chuťových preferencí je dost dobrá.

Láhev: Ardbeg 10 yo
Aroma: Silná rašelina a citrusy, uzené maso a dehet.
Chuť: Silná rašelina, černý pepř, voskovitost. Na Islay je velmi málo jódová.
Dozvuk: Je velmi dlouhý intenzivní plný kouře a rašeliny.
Shrnutí: Takhle se má dělat whisky. Ačkoliv se jedná o vstupní úroveň Ardbegu, je to skvělý nápoj. Její rašelinovitost je úplně jiná jako například u Lagavulinu 16 Yo nebo Caol Ila 16 Yo, je čistší a voskovější s náznakem citrusů na startu a vysokoprocentní čokolády ke konci. Já jsem si ji zamiloval, ale na první ochutnání to nebyl, avšak první sklenička k tomu stačila.

Láhev: Ardbeg Corryvreckan
WB
Aroma: Řekl bych, že voní, jako když se pálí rašelina mezi zahřátou gumou a mokrým štěrkem. Jako katalyzátor se účastní cukr, který se chystá v přeměnu na karamel. K té však nedojde.
Chuť: Silně rašelinová a kouřová, bez citrusů spíš s jakousi krémovou sladkostí, která se s těžkým ardbegovským kouřem skvěle snoubí. Je těžší a melancholičtější než Uigeadail.
Dozvuk: Dlouho-dlouhý kouř nadívaný kouřem a obalovaný v kouři.
Shrnutí: Stejně jako u Ardbeg Uigeadail se jedná o kousek, na který nezapomenete. Melancholická pohřební whisky, která drásá chuťové buňku ukrutnou silou, ale zároveň je hladí krémovostí a příjemnou nasládlostí.
Body: 91

Láhev: Ardbeg Dark Cove
Aroma: Příjemně dřevitá a sladká vůně se stopami ovoce, hlavě citrusů, a na Ardbeg jemnou rašelinou. Proti Ardbeg Uigeadail je sladší trochu dřevitější a méně citrusová. Působí tak trochu méně svěžím a těžším dojmem.
Chuť: Jemně ovocná, velmi jemně kyselkavá a perlivá. I zde je rašelina jemnější, než je u Ardbegu zvykem. Jo a rozinky. Citrusy tu v porovnání s Ardbeg Uigeadail prakticky chybí. A už chuti se začíná objevovat koření.
Dozvuk: Dlouhý… ó ano, dlouhý, příjemný hřejivý se stopami koření do svařáku. Příjemnou sladkostí a perfektní rašelinou.
Shrnutí: Výborný, i když trochu vyjemnělý a sladší Ardbeg. Problém je jako u většiny Ardbegů cena.
Body: 87

Láhev: Ardbeg Perpetuum
Aroma: Suší kouř, omítka při škrabání, lehce citrusy, vanilka a kyselkavost. Proti Uigaedail méně výrazné.
Chuť: Kouř, popel, čokoláda, citrusy, anýz a lékořice.
Dozvuk: lékořice a koření obecně je v dozvuku docela příjemné, ale proti Uigaedail mi přijde slabší a kratší a dokonce i desítka mě baví více.
Shrnutí: Tady se soudruzi řekl bych trochu sekli. Za mě absolutně nejslabší Ardbeg. Cena je na Ardbeg slušná, ale výsledek ne.
Body: 82

Láhev: Ardbeg Supernova 2010
Aroma: Silná co se týče kouře, překvapivě jemná co se týče alkoholu. Přes kouř je cítit jen málo co. Trochu gumy z tenisek, ardbegovské citrusy a trochu zelených jablek.
Chuť: Pokud jsem u Uigaedailu psal, že je to nervy drásající pustošení chuťových buněk, tak tady nemám slov. Absolutní pecka.
Dozvuk: Dlouhý? Dlouhý! Ráno jsem se probudil s kostkou rašeliny pod polštářem. Epesní, silný, plný a fakt dlouhý.
Shrnutí: Pominuli ji naprosto šílenou cenu, tak je to boží whisky. Chuťově asi nejlepší Ardbeg.

Láhev: Ardbeg Uigeadail
Aroma: zemitý kouř, rašelina, mokrý štěrk, náznak kůže, a pokud se na to vaše čichové buňky zmůžou tak i to sherry tam je cítit. Alkohol a oškráblá omítka.
Chuť: Silně rašelinová a kouřová, ale sladší než Arbeg 10 Yo, a sherry je zde citelnější než ve vůni, štěrk. Dále náznak citrusů příjemná kyselost. Procenta vás nenechají na pochybách. pijete něco mimořádného… ůsta naplňující olejnatost a silná plná chuť bez mezery z ní dělá malý zázrak.
Dozvuk: Po té co zmizí sherry, tak kapky proti kašli, a dřevo. To, že je vše doprovázeno kouřem asi netřeba dodávat, sladkost a příjemná alkoholovitost.
Shrnutí: Pokud existuje pití, na které máte v plánu nezapomenout, tak je to tento kousek. Vražedná síla a úžasná chuť. Nervy trhající nezřízené pustošení všech chuťových vjemů, které jste do teď zažili. Miluji ji. Pro mě je to jedna z nejzajímavějčích whisek, jaké jsem měl možnost ochutnat.
Body: 92

Láhev: Arran Machrie Moor #7
WB
Aroma: Svěží citrusové kouřové, trochu černého čaje medu a kopřiv třezalky a meduňky.
Chuť: Trochu kopřiva žvýkaček mezi hutnou dávkou kouře, medu, sladu a koření.
Dozvuk: Koření, jablkové slupky a mladina. Samozřejmě kouř. Vyjma kouře je dozvuk spíš krátký.
Shrnutí: Tohle je příjemné. Láhvi bych se nebránil. Taková odpočinková kouřovka.

Láhev: Arran Moscatel Finish
Aroma: Lehce přezrále ovoce na cask strength velmi jemná, med, vanilka, meruňkový kompot, které ho mi trvalo dlouho si všimnout, ale pak už jsem se ho nezbavil.
Chuť: Sladká ovocně dřevitá a příjemně natrpklá chuť. Po naředění je chuť silnější a sladší, ale příjemná ostrost zůstává
Dozvuk: Doznívá velmi dlouho dřevitě bez hořkosti s náznaky medu a příjemně sladce.
Shrnutí: Velmi příjemné pití. Zde bych se určitě nebránil koupi láhve, jejíž cena je docela rozumná. Ale prvně vyzkouším Pinot Noir, Tokai, Madriera a Pineau Finish jestli náhodou nejsou lepší. Přeci jen žádnou láhev od palírny Arran nemám.
Body: 83

Láhev: Arran Robert Burns
Aroma: Svěží a bourbonovitá se značnou stupou ovoce a náznakem vanilky.
Chuť: Sametová lehce dřevitá s citrusy jemnou peprností a a náznaky vanilky a ovoce které jakoby prostupují z vůně.
Dozvuk: Závěr hřejivý docela příjemný. Nasládlý lehce kořeněný a trošku víc hořký.
Shrnutí: Velice sympatická je zde cena za láhev, tedy cca 550 Kč. Chuť není špatná, vůně je fajn, v dozvuku trochu něco chybí a přebývá kousek hořkosti.
Body: 74

Láhev: Arran St Emilion Grand Cru
Aroma: Nakládaný hermelín, bílé víno, zvláštní nakyslost.
Chuť: Kyselkavá, štiplavá, připomíná kvalitní cider. Vůbec bych netipoval procenta. Spíš bych řekl, že má pod 40 %. Je vodová a s tóny domácího jablečného moštu.
Dozvuk: Suchý zase po cideru. Zbytky po kvašení a kvasnice.
Shrnutí: Tohle je proti Arranu, který byl finišován v sudech po Tokajském, nuda až nedobrost. Po dlouhé době whisky, o které chci říct, že je hnusná. Snad jsem měl až pocit, že je zkažená.
Body: 50

Láhev: Arran The Bothy
Aroma: Jablka, kompotované mandarinky, kompotovaný ananas, citróny jasmínový čaj. Vůbec nekouše do nosu.
Chuť: Působí řídce v konzistenci je ostřejší štiplavá, zatéká ke každému chuťovému pohárku, který ochromí svou silou, ale chuť mu kdovíjakou nepředá. Jen jablka ananas a jemná dřevitost.
Dozvuk: Perlivý hřejivý ale prázdný zůstávají jen jemné stopy sladkosti a zázvoru.
Shrnutí: Mě tahle whisky příliš nezaujala. Ale já to tak zatím obecně mám se značkou Arran. Je taková řidší a není příliš výrazná. Chuťově je chudší.

Láhev: Auchentoshan 10 yo
Aroma: Medově kořenitá vůně s umělým parfémem který se snaží napodobit kytičky.
Chuť: Ovesná kaše, slad a koření. Docela ostrá.
Dozvuk: Dozvuk není příliš dlouhý a ani příliš zábavný navíc hořkne.
Shrnutí: Tak tudy cesta nepovede. Tahle whisky mi nechutná. Ale oproti třeba Auchentoshan Heartwood nebo Select mi přijde lepší.
Body: 75

Láhev: Auchentoshan 21 yo
Aroma: Vůně je docela příjemná, jemná a zároveň plná, s tóny jablíček, tabáku, vanilky a sladu a se stopami ovoce a dubu.
Chuť: Chuť obsahuje neurčité množství složek, není ale příliš zábavná. A jeví se až nudně. Lez v ní najít čokoládu, méně zralé ovoce, jemnou vanilku a ještě jemné dřevo a spoustu věcí, které se nedokážou vynořit, aby je bylo možné popsat.
Dozvuk: Dozvuk je spíše prázdný, středně dlouhý a jemný.
Shrnutí: Whisky je to ve vůni zajímavá, ale chuť a dozvuk jsou dle mého názoru slabé. Znám čtyřikrát levnější whisky, které mi chutnají víc. Je to bohužel málo muziky za hodně peněz.

Láhev: Auchentoshan 2001
Aroma: Travnatá, docela svěží, velmi jemné tóny suchého rumu. Náznak korku a jemná dřevitost. Z ovoce se projevují výhradně citrusy. Přezrálé a seschlé citrony a limetky.
Chuť: Takové hodně svěží tóny, jako když žvýkáte tu měkkou část stébla trávy. Svěží pichlavá hořkost, která se vyskytuje u bitterů. Jemné náznaky Ginu.
Dozvuk: Finish se zase vrací k vůni tedy korku citrusům a suchému rumu. Avšak tóny bitteru si nese sebou až do úplného konce.
Shrnutí: Podobnou whisky jsem nikdy jindy neochutnal. Auchentoshan mě nepřesvědčil ani tentokrát. Nicméně je to velice zajímavé pití. Jsem moc rád, že jsme měl tu možnost ho ochutnat. Rozšířil mi obzory do dalších nevídaných směrů, kterými se může whisky ubírat.

Láhev: Auchentoshan Heartwood
Aroma: Ve vůni si drží tu zajímavou zatuchlost, která je vlastní i Springwoodu, ale sem se tak nějak hodí. Je zde vanilka. Sladší ovoce, banánové mléko. A koření a kytičky.

Chuť: Vanilkové tóny a ovocné mírně sladké tóny. Náznak sherry a stopy žlutých rozinek. Celé to dokreslují v dáli se skrývající zázněje latte.
Dozvuk: Možná až moc dřevitý a zbytečně krátký, ale na druhou stranu má ho. Což se mi líbí.
Shrnutí: Tohle je dle mého nejzajímavější Auchentoshan. Není nejlepší, ale poměr cena výkon se mi líbí. Za necelých 1000 Kč dostanete jeden litr kvalitního destilátu. Hodí se do drinků a i na pití. Není to žádná hvězdam ale neurazí.
Body: 77

Láhev: Auchentoshan Select
Aroma: Tu zvláštní zatuchlost se mi asi konečně podařilo identifikovat, připomíná mi kazící se kokos. Je zde v menší míře, než u předchozích dvou kousků a zase do chuti ladí hůř, než u Heartwood. Převážně citrón a citronová kůra.

Chuť: Přeslazená whisky. Kde se tam ta sladkost bere? Je ovocná, a vanilka chybí stejně jako ve vůni. Opět citron a citronová kůra.

Dozvuk: Není. Ztratil se, zapomněli ho přilít. Jediné co doznívá tak je příjemná sladkost, ale úplně holá.

Shrnutí: No nevím, ale tohle je fakt nuda. Hodila by se do svěžích a lehčích whisky drinků. Nehořkne a proto bych se nebál ji použít. Sudy tipuji na čisté dřevo bez předchozího použití.

Láhev: Auchentoshan Springwood
Aroma: Vanilka, citrusy, seno, jablka a skořice. Je lehká a divně zatuchlá.
Chuť: Koření pěti vůní, vanilka a jablka.
Dozvuk: Asi tak 3 vteřiny slávy, kdy je vanilka na pódiu chutí sama. Na dvě vteřiny ji vystřídá dřevo a pak nic.
Shrnutí: Cena za litr je výhodná. Je to slušná whisky, ale není to můj styl, je lehká a taková, no, zatuchlá.

Láhev: Balblair 12 yo Gordon & MacPhail
WB
Aroma: Bílé víno, cukr, hušky, sušený ananas a citrusy. Obecně příjemně ovocá a docela výrazná.
Chuť: Sladká, ovocná, perlivá, příjemná, jen lehce dřevitá.
Dozvuk: Citrusy, koření, dub a vanilka. Středně dlouhý a sušší.
Shrnutí: Příjemná whisky. Lehčí pitelná.

Láhev: Balblair 1989
Aroma: Svěží sladová, travnatá, ovocná, sladká tak akorát, banánová slupka, ananas a cukerín. Alkohol není úplně zastřen a jemně štípe do nosu.
Chuť: Rozumně sladká, velmi zvláštním způsobem dřevitá, sladovitá velmi jemná a vlídná s charakterem trávy, ovoce a jemného koření.

Dozvuk: Šťavnatý, lehce kořeněný konec se stopami vanilky a výraznou luxusně působící dřevitostí. V úplném závěru jde pak velmi výrazně dosucha s náznaky piva z rodiny ALE.
Shrnutí: Perfektní lehká whisky vesměs bych řekl, že z lehkých whisky asi jedna z nejlepších. Na tuhle palírnu si dám pozor, a jak se k něčemu dostanu tak to ochutnám. Jednu výtku bych měl vůči velmi suchému pocitu tak 20 vteřin po polknutí, kdy skončí tóny dozvuku.
Body: 88

Láhev: Balblair 1999 2nd Release
Aroma: Ve vůni je slabé sherry, těsto na sladké kynuté pečivo, a ovoce. Je lehce kyselkavá a nasládlá.
Chuť: Sladká a komplexní. Sherry je v chuti výraznější než ve vůni. Přidává se koření, vanilka, ostrost skořice a ovoce přvážně v rytmu silně zralých hrušek a jablek.
Dozvuk: Dozvuk je sladký zábavný doznívá po sherry a výše zmíněné skořici. A hřebíček. Med z plástve. Délka je lehce nadprůměrná.
Shrnutí: Slušná whisky se zábavným chrakterem od vůně po dozvuk.

Láhev: Balblair 2004 Sherry Matured
WB
Aroma: Sherry květinky a citrusy. Milé a příjemné opojné aroma.
Chuť: Příjemně kyselkavá chuť, ve které se snoubí sherry koření víno a dřevo.
Dozvuk: Mandle, sherry, bílé víno.
Shrnutí: Neměl jsem žádná očekávání a je to taková skoro sherry bomba. Velmi povedený Balblair. Láhev mě docela láká.

Láhev: Ballantine's 12 yo
Aroma: Ovocná, vanilková, lehce nakouřená, náznak sherry. Voní mi víc než 17 Yo.
Chuť: Lehká, dřevitá, koření kouř, chuti trochu chybí komplexnost, kterou má sedmnáctiletá varianta. Na druhou stranu je svěžejší, ale tím i vodovější na místo smetanovitosti sedmnáctky i přes náznaky ořechů je zde jistá kyselkavost a perlivost. A ještě něco asi stopa pomerančové kůry, ta ale působí trochu rušivě.
Dozvuk: Suchý dřevitý, bez sladkosti bez emocí s obilím a čistou stájí.
Shrnutí: Ve srovnání s Finest je to obrovský krok či spíše skok kupředu, ale do stejné cenové kategorie můžete zabrousit k zábavnějším kouskům.
Body: 76

Láhev: Ballantine's 17 yo
Aroma: Sherry, vanilka, ořechy, bez kouře, ale docela hravá.
Chuť: Sladká, ovocná, trošku víc alkoholovitá, než bych na 17 let čekal. Tady je ale náznak kouře a pepře, smetana a náznak oříšku, oproti dvanáctileté verzi mnohem zábavnější.
Dozvuk: Také ostřejší, než bych čekal, štiplavý a kořenitý jde i lehce do natrpkla až hořka. Dřevo a sucho. Jedna vlna sladkosti mladiny, která po každém doušku zvláštně vyvstane.
Shrnutí: Jim Murray ji ve své whisky bibli vychválil do nebes. Já to neudělám. Je to dobrá whisky zajímavá, chutná, ale za ty samé peníze je spousta jednosladových whisek, které jsou o moc zajímavější.
Body: 84

Láhev: Balmenach 10 yo DT NC2
Aroma: Alkapren, a ovoce s převahou citrusů a banánů a lehká vanilka. ​
Chuť: Ostrá, velmi, silná, pepř, trochu ovoce kde hrají prim citrusy, dále peckovitost.
Dozvuk: Kořeni a dřevo. Je natrpklý, docela dlouhý a štiplavý. Kopřivový čaj a tabák a smetana.
Shrnutí: Tohle je opravdu zajímavý kousek. Whisky na tolik zvláštní že stojí z ochutnání. Za láhev mi ale nestojí.

Láhev: Basil Hayden's 8 yo
Aroma: Příjemná pokud by vůně mohla být krémová tak krémová s náznakem černého čaje a jemného koření.
Chuť: Je lehká, s nádechem koření, kokosu a stopy medu. Alkoholu je tak akorát. Příjemně hřeje, ale není ostrý.
Dozvuk: Sušší, kořeněný, nepříliš dlouhý, ale příjemný s dozvuky pepřových tónů, něco jako čaj jogi. Až velmi, velmi pozdě minutu, dvě po napití se objeví zvláštní mírně kovová hořkost, která nabádá k dalšímu napití, které ji potlačí.
Shrnutí: Co se týče bourbonů tak výtečná volba. Cena je relativně rozumná, chuť a vůně jsou příjemné a dozvuk trochu opouští klasickou bourbonovitost. Pokud budete mít možnost tak tenhle alespoň ochutnejte.

Láhev: BenRiach 10 yo Curiositas
Aroma: Tempery, medově ovocná nasládlost, pampelišky a lehká nakyslost, kouř a kapky proti kašli (bromexin).
Chuť: Skořice, dřevitost ve své dobré podobě, kouř, 46 % bych snad ani netypoval je velice jemná. Tak akorát nasládlá mírně zatuchlá. Karamel, vanilka a krátce pečené jablko s posypkou.
Dozvuk: A nejnáročnější disciplína pro většinu whisky je kvalitní dozvuk. Bohužel i BenRiach 10 Yo Curiositas zde trochu ztrácí. Dozvuk je sice příjemně dlouhý, ale má v sobě podivuhodnou zatuchlost, která mi malinko vadí. Ale zde je to ryze subjektivní. A projevuje se i jistá nahořklost. Krom toho je dozvuk příjemně pepřovitý doznívání je v duchu rašeliny kouře a koření s problesky citronové kůry.
Shrnutí: Whisky má skvělý poměr cena výkon a je právem doporučena Ianem Buxtonem v knize 101 whisky. Tuhle doporučuji minimálně ochutnat, třeba vám sedne více než mě. Kdybych měl být objektivní, asi dám o dva body víc.

Láhev: BenRiach 12 yo
Aroma: Obyčejná whisky, bez nějaké zásadní výrazné složky. Nasládlá se stopami rašeliny a ukrývající se jemnou ovocnost.
Chuť: Zbytečně kyselkavá s mírou hořkostí, asi to není úplně můj šálek kávy. Náznak vanilky.
Dozvuk: Hořkost dostává i do dozvuku a s ní přichází dřevo lehká rašelina, sladší čokoláda a snad silně pražená káva.
Shrnutí: Tak nějak nezanechala dojem, ale pozor je to dobrá whisky pitelná, jen bych ji při slepé ochutnávce, nepoznal a asi bych si ji ani nedal znovu. Mám-li zůstat u stejné značky a ve stejné cenové kategorii tak raději Curiositas nebo Sherry Wood či Brine Moss

Láhev: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz
Aroma: Základní složku tvoří ovocný salát z exotického ovoce doslazený medem. Dále se vynořují relativně silné citrusové tony a lehký náznak čerstvě posečené trávy.
Chuť: V chuti dostává exotické ovoce jasnější formát a vyvstávají ananasy, přidává se silná dřevitost se zázvorem a jeho ostrostí.
Dozvuk: Konec je suchý s tóny zázvoru a dřeva. Škoda je lehké hořkosti.
Shrnutí: Myslím že pro milovníky dřevitějších a ostřejších whisky je to dobrá volba.

Láhev: BenRiach 17 yo Septendecim
Aroma: Silně kouřová, rašelinná, smolná, meduňka a třezalka.
Chuť: Štiplavě a kouřově rašelinná. Jablečný koláč s drobenou i čerstvá zelená jablka a jehličí.
Dozvuk: Dlouhý silně rašelinný ale takový hravě nevážný s náznaky jehličí.
Shrnutí: Moc dobrá whisky, ale tak nějak obyčejná. Ale to jehličí se mi tam moc líbí.

Láhev: BenRiach 18 yo Albariza
Aroma: Svěže sladká, plná kouře, koření, kafru a mentolu.
Chuť: Hutná, sladší, kouřová, kořeněná s vanilkou, hrozinky a horká čokoláda a nektarinka.
Dozvuk: Sušší, ale dlouhý hřejivý kouřový a kořeněný (skořice a hřebíček). Ke konci už velmi suchý a velmi výrazně temperkový.
Shrnutí: Malý zázrak, úžasná whisky, nejlepší BenRiach, který jsem kdy ochutnal.

Láhev: BenRiach 18 yo Gaja Barolo
Aroma: Sladká, medová, těsto, víno, anýz, kukuřice.
Chuť: Výrazně méně sladká, než bych dle vůně očekával, určitě máta skoro až zubní pasta.
Dozvuk: Sušší, ale svěží a ovocný se sladkými pomeranči a jemnou hořkostí, která je vlastní pomerančové kůře a která se také slabě projevuje. Doznívání mentolové zubní pasty. A lehké náznaky dřeva.
Shrnutí: Výborná whisky, zajímavá a hodně svá whisky. Bohužel cena je velmi vysoká, ale to nás nemusí trápit neboť už je téměř nedostupná.

Láhev: BenRiach 20 yo
WB
Aroma: O proti předchozí variantě je ovocnější a je zde navíc vanilka. Ořechy jsou tlumenější.
Chuť: I chuť je ovocnější. Minimálně jsou zde navíc borůvky, které v starším provedení necítím.
Dozvuk: O co bylo ořechů méně ve vůni o to víc je jich v dozvuku a i zde je borůvka.
Shrnutí: Svěžejší ovocnější a méně usedlá. Takže zde je pro mě jasným vítězem starší verze, protože u dvacetileté whisky hledám tu usedlost.

Láhev: BenRiach 20 yo
WB
Aroma: Slad, dřevo, med, sladkost a hutnost v tonech vlašských ořechů a koření.
Chuť: Trochu ostřejší, ale velmi komplexní olejovitá a vyvážená chuť plná silného koření a čokolády.
Dozvuk: Je šťavnatý, plný svařákového koření, ale s jemným náznakem hořkosti. De dlouhý pichlavý a lehce peprný s tóny silné čokolády která přechází s chuti a jen velmi pozvolna se vytrácí.
Shrnutí: Je to výborně vyvážený kousek, je trochu méně zábavný na nose, ale v ostatních disciplínách exceluje.

Láhev: BenRiach 21 yo Temporis
Aroma: Velmi sladký kouř, domácí uzené a hřebíček se špetkou kardamomu. A muškáty.
Chuť: Svěží, kouřová a sladká.Taky je tady nějaká ne moc příjemná kytka. Něco jako kostival.
Dozvuk: Dlouhý silně kouřový a ovocný. Bez kytkových pachutí.
Shrnutí: Fakt nemám rád vůni muškátů. A ta druhý kytka v chuti mi také nesedí. Po dlouhé době Benriach, který mi fakt nesedl. Srovnání vedle Albarizy a Latady projel na plné čáře.

Láhev: BenRiach Birnie Moss
Aroma: Fenolově dezinfekční rašelina, příjemně kyselkavá, silný alkohol štípe do nosu, stopy mandarinky a pomerančů, náznaky mechu.
Chuť: Krom očekávané rašeliny je velmi sladká a vyvážená. Je cítit že je mladá typuji mezi 3 a 6 lety. Je to silná ostrá whisky. Náznak plastu. Je hodně nezvyklá. S jednou výraznou a pro mě neznámou a neidentifikovatelnou složkou. Chybí jí aspoň náznak komplexnosti.
Dozvuk: Velmi sladký a kouřový, bohužel i mírně voňavkově nahořklý. Zemitost, popel, pepř.
Shrnutí: Velmi netradiční whisky hlavně v chuti a v dozvuku, je dost ostrá, ale v chutí mi vyloženě sedla. Po vzorku následovala láhev a nelituji.

Láhev: BenRiach Quarter Casks
WB
Aroma: Citrusové, svěží, sladké, zralé ovoce, meloun, banánové mléko, vanilka a trošku alkoholově štiplavé.
Chuť: Velmi sladká whisky s tóny mléčné čokolády, citrusů sladkého exotického ovoce medu a jemného koření.
Dozvuk: Dozvuk je lehce dřevitý, sladký, šťavnatý s příjemnou kyselostí a tóny koření.
Shrnutí: Trochu mi chybí chuťová paměť abych pospal jednu výraznou složku. Ale obecně je to velmi chutné a příjemné pití. Proti Peated Quaretr Cask je tak o parník lepší. Voltáž je příjemná (46%) a láhvi bych se určitě nebránil.

Láhev: Big Peat Christmas Edition 2015
Aroma: Při prvním přičichnutí mě napadlo: "CELP". Ale nakonec se začal rozkrývat a krom těžkého uzeného kouře, a mořských chaluh a řas jsou zde tóny citrusů hlavně mandarinek, slabé tóny vanilky, travnatá svěžest a sladkost. Rajčatový džus a soda.
Chuť: Opět velmi silně kouřová, sladká ovocná. Cereální s anýzem a fenyklem. Meruňky, slad a med.
Dozvuk: Dozvuk je medově kouřový,nebo spíš kouřově medový? Prostě kouř je silnější. Tóny moře, výrazná délka a meruňový kompot.
Shrnutí: Tahle láhev mě docela bavila na dně zbývá necelá deci. Ale po další se ohlížet nebudu, snad jiný ročník. Třeba 2016 nebo 2017.

Láhev: Big Peat Christmas Edition 2016
Chuť: Chuť je velmi silná výrazná olejovitá a plná. Vanilka a žloutky popelem a příjemnou lehce ovocnou sladkostí tvoří tělo chuti. Tóny soli a tvrdých hrušek chuť dokreslují. A po čase drhne na jazyku.
Dozvuk: Myslím, že slova dlouhý a kouřový popisují dozvuk ve své podstatě. Opět zde mám pocit jako bych rozbaloval věci z lékárničky.
Shrnutí: Výborná silná kouřová whisky. Na Blended Malt Whisky je to pecka. Za tohle by se spousta Single Malt whisky nemuselo stydět. Koupil bych si jí znovu, a asi to i udělám. Je opravdu skvostná. Její konkurent The Peat Monster v sudové síle se bohužel velmi obtížně shání.
Body: 86

Láhev: Black Bottle
Aroma: Med přímo udeří do nosu, lehké tóny ovoce a jemná rašelina.
Chuť: Asi bych netypoval míchanou whisky. Ořechy, mandle a dřevitost. Je jemná a nasládlá.
Dozvuk: Lehce kouřový, silnější čokoláda, sachr, třešňový likér a zázněje pryskyřice.
Shrnutí: Na míchanou whisky velmi slušný výkon, a stojí rozumný peníz. Kdybych volil mezi Black Bottle a třeba Johnnie Walker Black Label tak bych bral Black Bottle. Do drinků je super.

Láhev: Booker's 7 yo + 1 mo C06-B-15
Aroma: Kožené tóny s výraznou vanilkou, karamel, cukr, kokos, cognac
Chuť: Muškátový oříšek, vanilka, karamel, Trochu cukrové řepy.
Dozvuk: Pevný silný a kořeněný s vydatným karamelem a náznakem pepsi.
Shrnutí: Jednoduše nejlepší bourbon který jsem pil. Plný, silný, výrazný, bez lihovosti a pachuti. Komplexní od vůně až po dozvuk.
Body: 90

Láhev: Bowmore 10 yo Tempest
Aroma: Papája, jemný kouř, jód, štěrk a sůl, bílky, citronová kůra a kokos.
Chuť: Silná a plnící ústa, meloun cantaloupe, slanost a melasa tóny bylinek s ovocnou sladkostí v oparu jemného kouře.
Dozvuk: Rašelinný kouřový dozvuk s tóny sušeného manga a uzené ryby. Doplňuje to trochu cukrové třtiny.
Shrnutí: Naprosto skvělá whisky. Krásně voní, výborně chutná a dlouho doznívá.

Láhev: Brugal Añejo
Chuť: Klasická rumovitost se silným náznakem bílého vína je velmi podobná a však méně výrazná a sladší a méně alkoholová. Korek.
Dozvuk: Bílé víno i aroma rumu se přenášejí z chutě do příjemně dlouhého dozvuku, který ale kazí objevující se tóny korku a vanilka.
Shrnutí: Středně těžký rum, moc nestojí, účel splní a navíc se přiblížíte chuti kanadské whisky z roku 1975. Stejně jako u ní mi ale vadí silně korkový dozvuk. Na vodu místo plachetničky super. Věc kterou u alkoholu bytostně nesnáším je to, když je hnusný.
Body: 78

Láhev: Bruichladdich 8 yo The Laddie Eight
Aroma: Ovoce, hlavně jablka, hrušky, ananasový kompot, jehličí a trochu ovocného destilátu, fenykl, lékořice,trochu květinových tónů, jemná zatuchlost, ale rozhodně není nepříjemná. Chce trochu čas, voní velmi příjemně.
Chuť: Ovocná, sladová, lehce slaná. Úplně na začátku cítím klasický b-complex o zentivy, je docela dost sladká. Doplňuje ji mango a světlé pečivo.

Dozvuk: Příjemný, svěží a relativně dlouhý s vanilkou, ovocem a pepřem. Trochu anýzu a fenyklu dozvuk dokončují.
Shrnutí: Na 8 let velmi slušný výkon. Tohle mi sedí. Je na osmiletou whisky docela drahá. Ale stojí za to.

Láhev: Bruichladdich 10 yo The Laddie Ten
Aroma: Cukr, slad, med, bourbon. Velmi jemná, není problém zanořit nos úplně do glencairnu, náznak zvláštní, ale příjemné zatuchlosti a vaječné pomazánky.
Chuť: Na 46% velmi jemná, přesto že je unpeated tek bych řekl velmi lehce rašelinná, lehký náznak vanilky, jen velmi lehce dřevitá, sušené ovoce a pomeranče.
Dozvuk: Dozvuk je dlouhý silný silnější než chuť, doznívá po hřebíčku, a jemné rašelině, alkohol se probudí právě jakoby až v dozvuku. Slabý náznak citrusů a dubová dřevitost v té správné míře.
Shrnutí: V porovnání s Classic Laddie je zde velmi příjemná absence jisté umělosti, která mi u Classic Laddie vadí.

Láhev: Bruichladdich 21 yo 1989 Micro Provenance
WB
Aroma: Plná sladká, nečekaně silný vliv vína Madeira. Tohle pití voní naprosto božsky. Člověka prostě nutí se napít. I když u jednadvacet let staré whisky bych čekal trochu skrytější alkohol. Specifický umělý tón, který je vlastní snad každému plnění Bruichladdich je zde docela dost potlačen.
Chuť: Hřejivá, s lehkou kyselkavostí a tóny bílého vína. Perlivá a trošku štiplavá. Komplexní ale ne plná.

Dozvuk: Dozvuk je velmi jemný a nečekaně dlouhý s doznívajícím perlením na jazyku, úchvatnou dřevitostí bez jediné stopy nahořklosti.

Shrnutí: Tohle je opravu drahý kousek. A dle mého názoru je ta cena neopodstatněná. V chuti postrádám trochu více plnosti. Ale vůně je božská.

Body: 85

Láhev: Bruichladdich Octomore 07.2
Aroma: Výrazně kouřové aroma, stopy ovoce přes citrusy a exotické ovoce až po maliny. Hovězí vývar.
Chuť: Dřevitá a tabáková chuť plná kouře a dehtu se stopami ostružin.
Dozvuk: Je velmi dlouhý dominuje mu tabák a dehet spolu s medovou sladkostí.
Shrnutí: Cena je dle mého přestřelená, ale pro milovníky extrémně kouřových whisky to může být to pravé. Trochu jí chybí komplexnost, ale její kvality jsou jednoduše jinde.

Láhev: Bruichladdich Octomore 07.4
Aroma: Tak tohle je extrém. Velmi, velmi silná vůně. Je plná, ostřejší, ale to je vina procent. Připomínaná mi leštěnku na nábytek. Kouř, med, dub a vanilka tomu sekundují.
Chuť: Stopy korku jsou velmi výrazné. Vanilka s medem, dubem a slabý náznak a podobnost s Gold Cock 1992 Slivovitz Finish. Kouřovitost je výrazná, ale asi mimo chápání lidských buněk (senzory saturovány).
Dozvuk: Doznívání je hlavně o kouři a o tom, že krásně hřeje v jícnu. Nějaké bylinky a něco koření s jemnou vinnou perlivostí.
Shrnutí: Bezpochyby je to pro mě nejlepší a nejzajímavější Octomore, který jsem ochutnal a první, který toužím mít doma. Je opravdu geniální. Do téhle láhve jsem nebyl přílišným příznivcem značky Octomore. Ale pozor: Je tak trochu divná, ale mě to sedí.

Láhev: Bunnahabhain 11 yo Gordon & MacPhail
WB
Aroma: Trochu zatuchlé sherry, ale příjemné. Mandarinky, sušená papája a lehké koření.
Chuť: Kořeněné - oříškové sherry, příjemně dřevitá.
Dozvuk: Dlouhé příjemně ovocné těžší s dubovými tóny, které ale přecházejí do hořkosti.
Shrnutí: Příjemná whisky, škoda toho ředění. Myslím, že kdyby byla silnější mohlo by to potlačit tu hořkost v dozvuku.

Láhev: Bunnahabhain 12 yo
WB
Aroma: Silně ovocná vůně. Ostružiny, rybíz, med, lehké koření, jemná stopa vanilky, čokoláda, náznak meduňky a vydatné sherry. Jo a kafr. Je tam toho hodně.
Chuť: Chuť dobře koresponduje s vůní. Je plná, silná, bez hořkosti.
Dozvuk: Dozvuk je sice krátký a suchý ale velmi dobrý. Rozinky, černý a červený rybíz. Na pozadí stopy anýzu a fenyklu.
Shrnutí: Core range, slušná cena, výborná whisky zatím překvapení za rok 2019. Láhev pořídím. Jediná chybka je fakt krátký dozvuk.

Láhev: Bunnahabhain 18 yo
Aroma: Docela těžká, alkohol je mírně štiplavý, dřevitost doutník, borůvky, ostružiny a ořechy.
Chuť: Sladká jemně kouřová s náznakem plastovosti, která mi docela vadí, potom dřevo a docela ostrost.
Dozvuk: Příjemně nasládlá, dlouhá, koření dřevo lékořice anýz.
Shrnutí: Tohle byl první kousek na WF 2016, který jsem si objednal, a byl jsem spíše zklamán. Druhý vzorek jsem si zalahvoval na přechutnání doma. A to už dopadlo trochu lépe. Nicméně na 18 let bych čekal slušnější výkon.
Body: 80

Láhev: Bunnahabhain 18 yo
Aroma: Vůně obsahuje plno sherry, čokoládu, maliny a jablka. Působí těžkým dojmem s tóny dřeva, rozinek, datlí, fíků a koření.
Chuť: Chuť je na vlnách ořechů, medu, mandlí, másla a koření. Jsou zde i stopy rozinek sušeného ovoce a jablečný koláč.
Dozvuk: Příjemně dřevitý dozvuk. Je kořeněně sladce ovocný, ale bohužel trochu kratší, než by se na takovou dobrotu slušelo.
Shrnutí: Tahle whisky mi moc chutná. Je fakt dobrá. Lahev stojí sice dost peněz, ale zase za ně dostanete velmi, velmi slušní pití.

Láhev: Bunnahabhain Cruach-Mhòna
Aroma: Kouřová, těžší, zatuchlá, ovocná a velmi plná vůně. Na povrch prosakují i stopy oříšků.
Chuť: Nějak se nejsem sto rozhodnout, zda je to lehčí nebo těžší whisky. Nějak se mezi těmi stavy náhodně přepíná. Ale citrusy a zralé ovoce jsou v chuti stále, stejně jako výrazně fenolové aroma, vanilka a sherry. Po delší době v ústech má olejnatý charakter.
Dozvuk: Tady se projeví slanost a mořské řasy s rašelinou.
Shrnutí: Moc podařená a hodně neobvyklá, zvláštním způsobem kouřová a extra zábavná whisky.

Láhev: Bunnahabhain Toiteach a Dhá
WB
Aroma: Jemně zatuchlá, ale jinak velmi příjemná kouřová vůně s tóny hřebíčku, muškátového ořechu, lehčího doutníku, sušené brusinky a balzamikového octa.
Chuť: Sladká, krémová s tóny pomerančů, kouře a jemného vánočního koření.
Dozvuk: Dozvuk se nese v tónech starého a velmi kvalitního balzamikového octa, tabáku a klasické pomerančové marmelády.
Shrnutí: Velmi příjemné pití. Jak na klidné pití u krbu tak i na běžné popíjení. Kandidát na láhev.

Láhev: Bushmills 10 yo
Aroma: Ovoce mírně exotické až jakoby žlutý meloun, vanilka a med.
Chuť: Jablka v porovnání s 16 Yo je ostřejší ale měně kyselá, s náznaky jablek a vanilkou. Trochu kůra z citrusů a grepy a jim podobná hořkost. Nepatrná dřevitost.
Dozvuk: Silně kůra citrusů s stejná hořkost. Sušší ale jinak docela nezajímavá.
Shrnutí: Dle mého se vyplatí investovat do 16 Yo. Ta mi chutná mnohem více. Bodů nedám moc myslím, že za tu cenu jsou lepší kousky.
Body: 72

Láhev: Bushmills 16 yo Three Woods
WB
Aroma: Těžší a sladší charakter (náznak karamelu) s výrazným vlivem portského. Přezrálé hrušky a pomerančová kůra. Lehce, ale ne nepříjemně, umělé aroma. Zvláštní dřevité aroma jakoby truhlářská dílna a náznak dřevotřísky.
Chuť: Trošku ostřejší nástup alkoholu mě vzhledem k trojí destilaci překvapil. V chuti je méně sladká, než by člověk dle vůně čekal. Opět je značně cítit vliv portského.
Dozvuk: Ze začátku velmi příjemný, rychle však přechází do sucha. Náznak ovoce a dřeva, které je chuti docela utlumeno.
Shrnutí: Tuhle whisky mám z Irských asi nejraději. Jedná se o velice příjemné pití za rozumnou cenu. Oproti Bushmill’s 10 Yo je to ohromný skok kupředu.

Láhev: Bushmills 21 yo
Aroma: Mon Cheri, plná exotického ovoce, celkově velmi plná a velmi příjemná. Stopy přezrálého jablka, rozinek a skořice.

Chuť: Jemná, plná, ale zároveň je těžká i svěží. Čokoládově ovocná. Připomíná želé v čokoládě. A jednu bonboniéru, kterou si z dětských let nemůžu vybavit.

Dozvuk: Holandské kakao a hořká čokoláda spolu se exotickém ovocem a stopami pomerančové kůry, které zde projeví i svou lehkou hořkost, která je snad jedinou tmavou stopou na genialitě tohoto nápoje.

Shrnutí: Krásně ovocná plná čokolády. Je to důkaz, že Irové whisky opravdu umí.

Láhev: Canadian Club 12 yo Classic 1975
Aroma: Někdo mi tu whisky řízl Diplomatikem. Slad, sladkost, vanilka a výrazné aroma rumu, konkrétně právě klasického rumu Diplomatico Reserva Exclusiva.
Chuť: Rum opět, ale zde charakterem spíš blíže k Prezidente Marti, s náznakem bílého vína.
Dozvuk: Bílé víno i aroma rumu se přenášejí z chutě do příjemně dlouhého dozvuku, který ale kazí objevující se tóny korku.
Shrnutí: Vyjma korku v dozvuku výborný crossover mezi whisky a rumem. Velmi příjemně pitelné, zajímavé a hravé. Teď jen sehnat nový Canadian Club 12Yo a porovnat to proti sobě napřímo.

Láhev: Caol Ila 12 yo
Aroma: Uzený losos, jemný kouř, náznak citrusů a máty, zlehka medicínské.
Chuť: Sůl, hodně jódu, náznak rašeliny, ovoce (spíše méně zralé) a citrusy.
Dozvuk: Relativně dost dlouhý plný kouře a jódu s náznakem uzeného lososa s jemnou slaností a nepatrnou kyselostí.
Shrnutí: Máte rádi-li jód, pak je tohle ta pravá whisky pro vás. Poměr cena výkon je zde skvělý. Je to ve své cenové kategorii kousek, který určitě stojí za ochutnání a doporučil bych jako součást základního whisky vzdělání.

Láhev: Caol Ila 2001 Distillers Edition
WB
Aroma: Co se týče vůně tak je, jak už je u whisky značky Caol Ila zvykem, kouřová. Je vyvážená zvláštním způsobem těžká s náznakem vanilky a bílé čokolády a to včetně sladkosti. Jemné tóny kokosu a hřebíčku.
Chuť: Chuť je kouřová s náznakem jódu, kombinace sladkosti s vanilkou, která se projeví jako první je následována solí s karamelem a lehkou popelníkovostí. Občas se objeví velmi slabé zázněje kokosu.
Dozvuk: Sůl i karamel jsou chvíli i v dozvuku, který je velmi dlouhý. Rychle z něj však vymizí jsou nahrazený pořádnou dávkou dlouhotrvající jodovitosti s nádechem hřebíčku.
Shrnutí: Konkrétně závěr je asi nejsilnějším článkem řetězce. Co můžu ještě pochválit, je skutečnost, že nikde se ani na okamžik neobjevila žádné hořkost nebo nepříjemná dřevitost.

Láhev: Caol Ila 2003 Distillers Edition
WB
Aroma: Medově sladká vůně, s decentním kouřem trochu jako uzený sýr, troškou pepře, a náznak banánu.
Chuť: Sladká, jódově kouřová, s jemnými tóny hroznů a banánů.
Dozvuk: Hodně mediciální. Opravdu specifický medově kouřový s přezrálým banánem, hřebíčkem a anýzem.
Shrnutí: Výborná, ale na mě až trochu moc sladká kouřovka.

Láhev: Cardhu 12 yo
Aroma: Nasládlé, náznak dřeva.
Chuť: Frapé to mě hodně zaujalo, ale prostě cítím frapé. Kde se tam vzalo to nemám páru.
Dozvuk: Téměř žádný, ale ten krátký kousek je dřevitý a sušší.
Shrnutí: Jak tady mnozí píší, tahle whisky je docela nuda a za nákup láhve dle mého rozhodně nestojí, tedy pokud se chcete věnovat zkoumání zajímavých chutí. Pokud chcete něco, co se pije lehce, tak bych řekl, že účel splní, ale to i mnohé levnější blendy, třeba Black Label.
Body: 73

Láhev: Chivas Brothers The Century of Malts
WB
Aroma: Tak v první linii je sherry a zelená jablka, v druhé karamel a slad, a dále pomerančový džus, lehké náznaky kouře a dřeva.
Chuť: Olejnatá, plná, hedvábná. Alkohol působí velmi něžně. Je krémová s lehkou vanilkou výrazným dřevem a harmonicky sladkým kořením. Docela komplexní. Lehce se projevují pomeranče, zde spíš ve formě marmelády než džusu. A po delším odvětrání vyvstane výrazná čokoláda.
Dozvuk: Dozvuk je středně dlouhý, dřevitě kořeněný s pomerančovou marmeládou.
Shrnutí: Hodně pitelná a vyvážená whisky.

Láhev: Chivas Regal 12 yo
Aroma: Ostřejší alkohol, který štípe do nosu. Exotické ovoce asi mango a papája. Lehce dřeva a sladu.
Chuť: 72
Dozvuk: Není příliš dlouhý, je docela hebký krémový s náznakem kouře s dřevitostí a lehkou hořkostí ke konci, kde se v úplném závěru přidává popelníček. Ten jde cítit i ze zvětralé prázdné sklenice.
Shrnutí: Není to špatná míchaná whisky, ale žádný zázrak, nad kterým bych se rozplýval blahem, se nekoná. Ve stručnosti slušný blend ve své cenové kategorii.

Láhev: Chivas Regal 25 yo
WB
Aroma: Velmi komplexní plná ovocná a těžší vůně. Jakoby nektarová velmi příjemná. Sladké citrusy, med, včelí vosk, jahody s mlékem a úplně na pozadí karamel.​
Chuť: Je velmi plná obecně ovocná s tóny sladu a jemného koření. Trochu medová a trochu olejovitá pevná a vyladěná.​
Dozvuk: Je kořeněný a ovoce se profiluje do citrusů. Dlouhý vyvážený.
Shrnutí: Je fakt plná těžká a krásně pitelná s rázem i výrazem a tím vším zapleteným do sametu a hedvábí. Škoda je však přestřelené ceny. Asi nejlepší míchaná jakou jsem kdy pil.​

Láhev: Clynelish 14 yo
Aroma: Kořenitá, nasládlá, lehce ovocná, měkká hruška nebo pečený hruškový či jablečný koláč, drobenka, cukr a jemná štiplavost.
Chuť: Ta je příjemně štiplavá, avšak ne ostrá. 46 % alkoholu, při kterých je 14-ti letá varianta lahvována, bych nehádal a věřil bych, že má standardních 40 %. Ta zvláštní jemnost se mi líbí. Projevuje se med, je sušší s náznaky ovocné pálenky. Většinou to nesu s nelibostí, ale tady je to docela fajn.
Dozvuk: Dřevo, hodně dřeva, pokud máte rádi dřevo, je to ta pravá volba. Mírný náznak rumovitosti a ovocné pálenky stejně jako v chuti. Po dřevě je i nahořklá, ale vzhledem k silné dřevitosti, docela málo a příjemně. Náznak soli celý dozvuk dokresluje.
Shrnutí: Pokud bych o nějaké whisky chtěl prohlásit, že má podobný charakter, tak by to byla Gold Cock 1995. Ta sice není tak dobrá, chybí jí jemnost a uhlazenost, a to nejen v chuti ale i ve vůni, a přesto, že v sudech zraje o 6 let déle, tak přímé srovnání mluvím jasně v prospěch kousku ze skotských výšin. Tahle whisky s cenovkou kolem 1000 korun je příjemný společník.

Láhev: Compass Box Hedonism
Aroma: Vůně je v prvé řadě sladká, vanilková s náznakem karamelu a Ameriky ve formě bourbonu.
Chuť: Chuť je méně sladká než bych čekal. Na 43% mi možná přijde dost ostrá, ovšem je svěží jakoby jemně perlivá, ale co se to tam objevuje? No až v dozvuku. Pendrek nebo lépe lékořice.
Dozvuk: Hergot co tam dělá kopr. Jemně velmi jemně ale je tam. Jdu pro druhý čistý glencairn. A ten kopr je tam pořád. Al tentokrát už mě udeřil výrazně slaběji a prosvítá přesněji kokos. No dobře jinak vrací se sladkost, kterou jsem cítil v chuti. S tím jak sladkost mizí se objevuje lehoučká slanost a příjemná suchost.
Shrnutí: Jediné co kazí dokonalost slasti z této whisky je ten náznak koprové omáčky. Furt musím myslet na to kde se tam kruci vzal.

Láhev: Compass Box The Peat Monster
Aroma: Framikoin a použitý obvaz, rašelina, mraky rašeliny a kouře náznaky ovoce a koření. Je to Islay s ovocem.
Chuť: Hutně rašelinná, plná jódu voskovitá a relativně dost slaná, jen s jemnými náznaky sladkosti.
Dozvuk: Vrací se framikoin a použitý obvaz.

Láhev: Connemara 12 yo
Aroma: Rašelina, jemnější méně zralé ovoce, lehkost a slanost prolínající se se sladkostí.
Chuť: Zajímavé velmi jemné lehce nakyslé. Pohodové. Příjemně kouřové se zaobalující smetanovostí.
Dozvuk: V dozvuku se kouř projeví trochu výrazněji jako by čekal na polknutí. Kouř jinak docela krátký dozvuk trochu protáhne. Ostatní složky mizí velmi rychle. Spíš jen tak problesknou. Probleskne čokoláda, zemina a lehoučký náznak vanilky.
Shrnutí: Na to co předvedla tak mi přijde drahá. Buď bych dal dvojnásobek za Cask Strength nebo půlku za Peated.

Láhev: Connemara Cask Strength
Aroma: Rašelina, fakt síla, trochu řízne do nosu a připomíná travnatost whisky Tyrconnell
Chuť: Silně rašelinná, vosk, slad kouř a mandarinka. Je fakt silná.
Dozvuk: Suchý velmi suchý nepříliš dlouhý, ale hodně plný. Lehce nahořklý.
Shrnutí: Pokud Connemaru tak jedině tento kousek. Hledejte, shánějte, kupujte ze zahraničí jiná Connemara za to dle mého nestojí.

Láhev: Connemara Original
Aroma: Rašelinný kouř, Irskost jemná zvláštní ovocná vůně, korek, med, datle. A také jistá poněkud umělá vůně podobná nově vybalenému textilnímu zboží.
Chuť: Medově kouřová s tóny datlí a fíků. Bohužel i do chuti prosakuje jistá umělost, i když je jí méně než ve vůni.
Dozvuk: Rašelinný kouř se probojuje i do dozvuku. Bohužel krom sympatické hřejivosti se zde také objevuje jistá hořkost.
Shrnutí: Mezi irskými jistě zajímavý kousek, rašelina a kouř jsou přítomny v dobré míře. Cenovka je také slušná. Škoda umělosti. Na běžné pití je dobrá, na pohodu u krbu jí prostě chybí komplexnost a přebývá hořkost v dozvuku. Pokud Connemaru tak si připlaťte za Cask Strength. To je mnohem lepší a stojí za ty peníze navíc. Hlavně je bez té divné umělosti.

Láhev: Cragganmore 12 yo
Aroma: Alkohol ve vůni je trochu ostřejší. Jinak je vůně velmi plná silná a komplexní. Jsou v ní tóny karamelu, medu, oříšků vanilky a jemné citrusové svěžesti. Jsou zde ukryté i tóny ananasu.

Chuť: Chuť připomíná kvetoucí bylinky spolu se slade. Je v chuti plná nasládlá. Kořeněná je jen velmi jemně stejně jako je jemné i dřevo. Je zde trošku bylinek, trošku pomerančového likéru Cointreau, trošku skořice a trochu ovoce.

Dozvuk: V dozvuku mě překvapil jemný náznak ananasových Bombar. Jinak je dlouhý čistý a příjemný. A tu a tam se projeví velmi jemný náznak kouře.

Shrnutí: Whisky s výborným poměrem cena výkon. Dobře zvolený zástupce Speyside. Za danou cenu jsem více než spokojen.

Láhev: Crown Royal
Aroma: Dřevo nádech rumu trochu kyselosti a něco chemického
Chuť: Vanilka s rumem, ale ... no ale řekl bych spíš s tuzemákem, trošku dřeva
Dozvuk: slabý krátký asi největší slabina tohoto kousku - nahořklá s (jak už někdo psal) umělou sladkostí
Shrnutí: Celkově chuť i vůňě je taková chlastovitá ... No zkusil jsem něco nového, ale už nikdy více tohle mi prostě nesedí
Body: 64

Láhev: Crown Royal Northern Harvest Rye
Aroma: Vanilková zmrzlina. Příjemná sladkost, koření do perníku a lehoučká velmi příjemná náznak dřeva. A jablkový závin.
Chuť: Lehká, ale neopomenutelná chuť dřeva, koření, a vanilky které i zde jakousi krémovitostí připomíná vanilkovou zmrzlinu.
Dozvuk: Dozvuk vanilkové zmrzliny. Krémovitost a jemnost, která v dané cenové kategorii nemá konkurenci. I když konci lehce hořkne.
Shrnutí: Oproti klasice (Fine Deluxe) extrémní krok kupředu. Jemná, vyvážená, ale whisky roku? To fakt ne. Pokud by se u nás dala koupit za ty peníze, za které je na prodej v USA a Kanadě tak je to opravdu výborný nápoj. Neříkám, že si k ní najde cestu každý i já zůstanu pevně na Islay, ale tohle byl velmi příjemný výlet jinam, který určitě stojí za to.

Láhev: Crown Royal Northern Harvest Rye
Aroma: Vanilková zmrzlina. Příjemná sladkost, koření do perníku a lehoučká velmi příjemná náznak dřeva. To by souhlasilo, ale jablkový závin nahradila okena nebo podobný čistící prostředek. Trochu horší než si ji pamatuji.
Chuť: Lehká, ale neopomenutelná chuť dřeva o které jsem psal minule tady už tak lehká není. Koření, a vanilka jsou výrazné. Navíc je zde jistá trpkost až travnatost.
Dozvuk: I když konci lehce hořkne furt je to skvělý dozvuk pro režnou.
Shrnutí: Cenové kategorii pokud počítán cenu v Kanadě nemá konkurenci. Pokud počítám cenu u nás tak je tak trochu zbytečná. Oproti klasice (Fine Deluxe) velký krok kupředu. Docela jemná, ale plná a vyvážená, ale whisky roku? To fakt ne. Za tím si stále stojím. Pokud by se u nás dala koupit za ty peníze, za které je na prodej v USA a Kanadě tak je to opravdu výborný nápoj.

Láhev: Cutty Black 100 proof
WB
Aroma: Pendrek, lékořice, koření, alkohol a něco jako mech. No chuť na to moc nemám.
Chuť: Oni asi fakt rozpustili pendreky do whisky. Tak něco podobného jsme ještě nepil.
Dozvuk: Ta lékořice snad zakryje úplně vše. Ouzo.
Shrnutí: No je to fakt zajímavé. Na samotné pití to rozhodně není. Ale drink by z toho mohl být zajímavý.

Láhev: Cutty Sark Prohibition Edition
Aroma: Alkohol je ve vůni patrný a má malinko náznak okeny. Rašelina je velmi jemná a whisky je, když si odmyslím tu okenu docela příjemná převážně tvořená citrusy a kořením ke dominuje pepř. Dokreslují to tóny třtinové cukru.
Chuť: V chuti bych si snad dovolil tvrdit, že cítím velmi sladké sherry kterému navíc pomáhají tóny velmi tmavého třtinového cukru s černým pepřem a značným množstvím karamelu a trochou čokolády. Je olejnatá až krémoví i přes svých 50 %.
Dozvuk: Chuť se do dozvuku přelívá tak nějak celá jen se postupně vytrácí jednotlivé složky a až zbude jen pepř s trochou jemné hořkosti. Navíc se celým dozvukem, který je středně dlouhé linou tóny citronové kůry.
Shrnutí: Koupil jsem ji na krásných 555 Kč, což byla velmi slušná cena. Dnes je dostupná skoro o 100 Kč dráž ale i tak je to velmi slušný kousek. Silná pitelná jen škoda okeny ve vůni ta celý dojem poněkud sráží.

Láhev: Daily Dram Islay 14 yo
Aroma: Uzená ryba s plátky citrónu a spoustou kouře. V pozadí jemné tóny šalvěje. Svěže travnatá a trochu ostrá. A bohužel stopa pracího prášku.
Chuť: Je neočekávaně sladká, plná kouře rašelin a citrusy jsou ještě výraznější než ve vůni a trochu je zde slupka citrusu. A štěrk. Navíc je zde zase taková chemická umělost tady ani ne tak prášek jako spíš ředidlo.
Dozvuk: Dozvuk je mocně kouřový, dlouhý a plný. Tóny pepře, kouře a dřeva. Umělost chybí,
Shrnutí: Tohle nezávislé stáčení se mimořádně podařilo. Opravdu dobrá whisky, kterou může pro někoho kazit průmyslová umělost. Já to beru jako zajímavý nový charakter protože tohle tu whisky nějak nekazí … tedy až na prací prášek ve vůni.

Láhev: Dalmore 12 yo
Aroma: Nádherná plná vůně (typoval bych velmi kvalitní míchanou whisky), je plná ovoce sladká až medová. Téměř ztracená je stopa vanilky. Dále je zde náznak povidel a pomerančové marmelády. Komplexní a příjemná.
Chuť: je jemná výrazně ovocná (převážně jablka) příjemně sladovitá lehká, ale výrazná s příjemnou sladkostí a nápadnou chutí pomerančové marmelády, jistá smetanovitost. Úplně zlehka se projevuje koření.
Dozvuk: Po jemném koření a třešních je tam jistý náznak dřevité hořkosti, která kazí jinak velmi příjemný dojem a komplexnost celku. Jsou snad i whisky, kde mi tohle sedí, ale tady ne.
Shrnutí: Velmi dobrá whisky za rozumný peníz. Příjemné vůně, perfektní chuť a trochu otravná hořkost v dozvuku. Nemusíte ji mít doma, ale zařadil bych ji mezi základní vzdělání v oboru.

Láhev: Dalmore 18 yo
Aroma: Černá čokoláda, pomeranče, zralé ovoce a madle.
Chuť: Sherry, ovoce, velmi komplexní a kulatá chuť. Kde se zmíněné chutě prolínají s čokoládou, kávou, oříšky a karamelem.
Dozvuk: Mohl by být delší je v něm dle mého názoru cítit mimo příjemnou dřevitost a citrusy i štěrk.
Shrnutí: Perfektně vyvážená velmi zajímavá whisky. Která je zároveň klasikou, kterou byste neměli opomenout.

Láhev: Dalmore Dominium
Aroma: Silný až pronikavý alkohol doplněný ovocem a sherry s jemným dřevem, rozinkami, fíky.​
Chuť: Lehké a vyvážené sherry s výraznou ovocností a jemným kořením sušené ovoce a lékořice. Alkohol není zdaleka tak ostrý jak se zdálo ve vůni. ​
Dozvuk: Dřevo, sherry a vanilka se skořicí . Středně dlouhý.​
Shrnutí: Příjemná sherry whisky s výraznou chutí a vůní. Cena je přestřelená ale whisky je to příjemná. ​

Láhev: Dalmore Pioneer Edition SG50
Aroma: Mix moscatelu madeiry a portského mi spíš připomíná sherry ale vůně je kořeněná, dřevitá, sladká a působí plně a hutně. Sušené švestky a rozinky dokreslují tóny pomerančů až mandarinek.
Chuť: Dřevité, pomerančové se snoubí s kořením a medem a kruci ... sherry.
Dozvuk: Dlouhý a koreněně dřevitý bez jediného náznaku hořkosti. Tohle u whisky opravdu zbožňuji. Koření a dřevo bez hořkosti a ještě ta délka... Skvělý dozvuk. Sherry...
Shrnutí: Jeden z nejlepších Dalmore, které jsem pil. Baví mě i více než King Alexander III. Ale ta cena ... chci tady smajlíka, který si trhá vlasy :D

Láhev: Dalwhinnie 15 yo
Aroma: Velmi výrazné, suché, slabě fenolové, slabě rašelinové. Je medová a jakoby prolínající se s lehce přezrálou broskví a vodním melounem.
Chuť: Pozoruhodně jemná, dlouhotrvající vývoj chutí, aromatická, stopy vřesového medu ustupují sladkosti pokosené trávy a sladu, která sílí až po náhlý příval jemného rašelinného kouře. Snad náznak nakladeného hermelínu.
Dozvuk: Středně dlouhý medové tóny s jemným náznakem rašeliny.
Shrnutí: Je velice jemná, vyvážená, ale řekl bych méně zajímavá. Ale to jsem začal od chuti. Vůně je zajímavá velice. Tuhle jsem postavil do duelu se zástupcem highlands Clynelich 14 Yo. Dalwhinnie je o rok zakulacenější a o ty 3% alkoholu jemnější. Avšak Clynelich 14 Yo mi přejde jako zajímavější pití co se týká chuti a dozvuku. Nos by “mluvil” pro Dalwhinnie

Láhev: Deanston 20 yo
Aroma: Ovoce v čele s mangem, slad, květový med, kůže, třešně trochu vanilky a čokoláda.
Chuť: Čokoláda, hodně čokolády, chleba, vanilka, smetana, tabák a mandle.
Dozvuk: Vyvážený, spíše delší a charakterově dost podobný chuti.
Shrnutí: Je to dobrá whisky, velmi dobrá whisky, ale poměr cena výkon se mi moc nelíbí. Líbí se mi ale to, že je to dvacetiletá whisky v sudové síle.​

Láhev: Deanston Virgin Oak
WB
Aroma: Donut s cukrovou polevou a vanilkou a spoustou silně zralého ovoce. Některé kousky už jsou zralé možná až moc. Med, mango, banány a ethen.
Chuť: Sladká, vanilková trošku trpká, koření a kúra citrusů, přezrálé mango.
Dozvuk: Přezrálé mango v dozvuku dominuje, černý čaj a kůra citronů, ale bez jediné známky kyselosti. Délka je střední hořkost jen jemná.
Shrnutí: Za daný peníz je to docela slušné pití. Je cítit, že je mladá a že jí chybí trocha té komplexnosti. Ale koupené láhve určitě nelituji.

Láhev: Diplomático Blanco Reserva
Aroma: Tohle teda vůbec nevoní hezky, ani nemám chuť se napít. Chlastovité až okenovité nasládlé aroma.
Chuť: Chuť je kupodivu jemná sladká. Zdaleka nepřipomíná vůni, která mě docela vyděsila. Ale konkrétní chutě tam buď nejsou nebo je nerozeznám.
Dozvuk: Sladce vanilkový.
Shrnutí: Láhev bych si určitě nepořídil. Chci pití, které mi i voní a jehož chuť je zajímavá.

Láhev: Dos Maderas 5+5
Aroma: Výrazný vliv sherry, náznak portského vína, anýz a fenykl. Vůně je sladká a trochu štiplavá.
Chuť: Je výrazně sladký velmi plný a zábavný. Sladkost je medového charakteru. Výrazné jsou zde projevy sherry PX. Je velmi ale velmi příjemně dřevitý s tóny čokolády a rozinek.
Dozvuk: Dřevitost a čokoláda prostupují do dlouhého sladkého závěru s něžnou ostrostí a v úplném konci jdoucí do sucha v žádosti o další doušek. Poté co se čokoláda a dřevitost rozptýlí, znovu se odkryjí rozinky.
Shrnutí: Ideální koupě pro milovníky sladkého rumu. Je plný bohatý a zajímavý. Jedná se o velice slušný rum za rozumný peníz a tedy i o zajímavý třeba narozeninový dárek. Koupit ho můžete v kazetě se skleničkami nebo v lahví sherry Pedro Ximerez ve kterém dozrával poslední dva roky.

Láhev: Edradour 12 yo 1995 Gaja Barolo SV ​
WB
Aroma: Plná, ovocná a ovocně sladká s nepopiratelnými tóny vína. Objevují se oříšky, dřevo a fermež.
Chuť: Chuť je prostě úžasná, jemně kyselá což ji dělá svěží a zdůrazňuje tóny vína a ovoce. je trochu pichlavá a velmi, velmi příjemná.​
Dozvuk: Dozvuk je sušší, je kořeněná se stopami ovoce. Doznívají i tóny bílého vína.​
Shrnutí: Tohle je whisky dle mého gusta je prostě excelentní. Největší chybou tohoto skvostu je objem jen 500ml v poměru k ceně.

Láhev: Edradour 12 yo 1997 Sassicaia SV
Aroma: Vůně je velmi pevná. Probleskují opravdu nepatrné stopy kouře. Působí sušeji a spíš méně sladce nez Gaja Barolo. Tóny červeného vína a lesní ovoce.
Chuť: Chuť je intenzivnější i když méně plná a méně vrstevnatá sladkost je zde nižší. Je výraznější, dřevitá se stopami suchého sektu a

tóny koření ji dobarvují.
Dozvuk: Suchý a velmi příjemný dozvuk. Lehce pepřovitý s výrazným dřevem, ale bez hořkosti.
Shrnutí: Výborná whisky ale Gaja Barolo mě nadchla víc.​

Láhev: Elijah Craig 12 yo
Aroma: Sušená jablka, karamel, vanilka. Alkohol o sobě zatím nedává moc vědět a tak není problém zanořit nos hluboko do sklenice. Celou vůni trochu kazí lehký náznak acetonu.
Chuť: Plná vanilky, kokosu a karamelu to vše dokreslují jablka a intenzivní koření. 47 % alkoholu se nezapře, naopak bych řekl, že o sobě dává docela vědět.
Dozvuk: Jablka skořice hřebíček a křížaly. Je relativně dlouhý nahořklý a v tónech koření zbytečně intenzivní.
Shrnutí: Je to docela slušný a pitný bourbon, ale hořkost a zbytečná intenzita koření a vanilky ho trošku shodí s pozice kandidáta na klidné večerní popíjení. K doutníčku už se hodí víc a do míchaných drinků kde je potřeba intenzivního bourbonu sedne perfektně. Pokud máte rádi opravdu velmi intenzivní bourbony, tak tohle je ten pravý.

Láhev: Glen Ardoch
WB
Aroma: Rašelinový kouř, ale jen tak poskormnu, a rozmáčkané borůvky.
Chuť: Chutná po ... a hle někdo vyměnil borůvky za ... lehce přezrálé švestky. Dále rašelinový kouř. Chybí ji kompaktnost, ale zase na druhou stranu po třech letch v dubovém sudu... co by člověk chtěl.
Dozvuk: Dozvuk ... tak ten není moc dlouhý, a hořkne ale jen nepatrně.
Shrnutí: Tahle whisky není něco co by Vás nadchlo, ale je to něco co stojí 10 Euro a je to docela dobré, rozhodně lepší "investice", než základní Jamsony a Ballantýnky. Tak na úrovni Cutty Sarku.

Láhev: Glen Ardoch
Aroma: Banánek v čokoládě a jahody v čokoládě. Čokoláda sice kvalitní, ale to uměle se tvářící ovocné aroma whisky poněkud kazí. Rozmačkané borůvky.
Chuť: Dřevo, ovoce, slad, med, banány a ona umělost z vůně. V chuti mi velice imponují, přezrálé švestky. Kdyby to nakazila ta nepříjemná umělost, tak je to velmi slušné.
Dozvuk: Očekávaná hořkost se dostavila tak v poloviční dávce. Tedy nejen že je snesitelný, ale vlastně docela ujde i když je tragicky krátký.
Shrnutí: Za necelých 10 Euro co vlastně chtít víc. Se svou cenovkou to předčí snad jen zmíněný Grant’s Ale Cask.
Body: 61

Láhev: GlenDronach 8 yo Octarine
Aroma: Vůně je kořeněné dřevitá, sladší,​ plná, ale trochu ostrá. Lze v ní objevit překapávanou kávu, citrusy a sherry.​
Chuť: V chuti je sladší kořeněná a dřevitá stejně jako ve vůni. Na svůj věk docela plná a překvapivě komplexní. Zábavná.
Dozvuk: Je že začátku sladší, ale rychle přechází do dřevité hořkosti, ta je ale v normách.
Shrnutí: V porovnání s Hielan je tato sladší a trochu uhlazenější a Hielan strčí do kapsy. Až mě trochu mrzí, že už není běžně dostupná na pultech obchodů.

Láhev: GlenDronach 8 yo The Hielan
Aroma: Citrusy, banány, bonbony (fialky), vanilka, zralé ovoce.
Chuť: Sušší, ostřejší, ale s vůní docela dobře koresponduje.
Dozvuk: Tady se docela mění: dřevo koření a slad. Z vůně zůstávají jen ty fialkové bonbóny.
Shrnutí: Je dobrá, ale nákup další láhve určitě nezvažuji. Raději Original 12 Yo.

Láhev: GlenDronach 11 yo 2006 Pedro Ximenez Sherry Puncheon Cask 1979
WB
Aroma: Skořice, kandované ovoce, pečivo... Tak nějak biskupský chlebíček. Máta a příjemná sladkost doplněná tóny borůvek.
Chuť: Příjemně dřevitá silně kořeněná chuť s tóny sušených švestek, hnědého cukru a náznakem borůvek.
Dozvuk: Borůvky a dřevo s kořením, lehké tóny černého rybízu. Je dlouhý a zatím co dřevo a koření odeznívá, tak ovocné tóny se drží. Pozitivně hodnotím že nepřechází do hořka.
Shrnutí: Na svůj věk velmi slušná whisky. Co se týče poměru cena výkon tam je to těžké. Mě za to stála, ale pro SC od Glendronachu mám slabost. Pár kapek vody otevře chuť, ale dozvuk lehce nahořkne.

Láhev: GlenDronach 12 yo Original
Aroma: Už první přičichnutí mi tak nějak dělá radost. Silně vás udeří do nosu sherry, doprovázené zralým ovocem fíky a bílím rybízem. Dále jsou zde stopy pendreku a vanilky. Vůně je obecně spíše sladšího charakteru. Přidávají se jemné tóny angreštů.
Chuť: Alkohol je v chuti velmi utlumen. Pije se tedy skoro sama, je mírně nahořklá. Sherry, koření a dřevo v chuti dominují. Je olejovitá středně sladká a vystupují z ní tóny lékořice. Je jemně ovocná.
Dozvuk: Hořkost je zajímavá trochu podobná té z bylinných likérů. Doznívá prakticky výhradně v tónech koření, dřeva a bylin. Dozvuk je spíše delšího charakteru. A občas ho projasní tóny angreštů.
Shrnutí: Je to dobrá whisky. Škoda té její hořkosti. Cena je slušná. Já ale o koupi láhve neuvažuji, ledaže bych ji čichal, voní totiž fakt skvěle.

Láhev: GlenDronach 15 yo Revival
Aroma: Čokoláda oříšky a kakao jsou velmi výrazné. Dále je zde tabák do vodní dýmky, dřevo, jemné koření a pendrek a celé to dokreslují a stmelují výrazné tóny vanilky, sherry a pomerančů.
Chuť: Dle vůně jsem se těšil, až se napiji. V očekávání, co to bude zač. Jestli to bude tak dobré jako to voní. Ale čekal jsem úplně jinou chuť. Je silná, dřevitá, kořeněná člověk by u takového nášupu dřeva a koření čekal jistou dávku hořkosti, ale ta co se dostaví je sotva tak destilovaná. S tímhle množstvím dřeva a koření to bez hořkosti asi nejde. Vlhký tabák a sherry jsou podpůrné složky chuti. Mám pocit velmi slaboučké slanosti, která to celé dělá elegantnější.
Dozvuk: Jak jsem psal výše tak tohle se bez lehké hořkosti neobejde, ale tady whisce docela sluší. Dozvuk je šťavnatý a do sucha přechází až za docela notou dávku času. I zde se jakoby projevuje lehoučká slanost.
Shrnutí: Chuťově velmi silná whisky drzá jako patnáctiletá holka a silná jako dřevorubec. Zde bych o koupi uvažoval. Jen vlastně neznám příležitost, kdy bych na ni měl náladu. Mám strach, že by stála na baru a já si nalil něco jiného. Kdyby ale byla jediná, dal bych si ji s chutí.

Láhev: GlenDronach 18 yo Allardice
Aroma: Po dvojici předchozích whisky působí tato ve vůni docela umírněně. Zdaleka to není taková výrazná vůně. Vůně je natolik komplexní, že se v ní obtížně oddělují složky tak, aby šly jednoduše popsat. Sherry se ovšem nezapře stejně jako třešně naložené v alkoholu podobné těm z bonboniéry Mon Cheri i s tou mléčnou čokoládou. Rozinky, ovoce citrusy, káva, červené víno, dřevo, ale vše jen tak nějak probleskuje a zase se schovává.

Chuť: Chuť je opět velmi silná plná, sladká, kořeněná s tóny dřeva a opět jistou zde už jen stopovou dávkou hořkosti. Čokoláda, rum a sherry to vše příjemně podbarvují
Dozvuk: I zde dozvuk připomíná bylinný likér. Avšak do dozvuku se přidává rum, sherry a čokoláda. Je opravdu šťavnatý a bohatý.
Shrnutí: Vzhledem k ceně mě víc zaujala patnáctiletá verze. Tahle whisky je lepší a umírněnější, ale také znatelně dražší.

Láhev: GlenDronach 20 yo 1989 Pedro Ximinez Sherry Puncheon Cask 3315
Aroma: Fíky, datle a výrazný vliv sherry Pedro Ximenéz jsou základní složky chuti. Rozinky, čokoláda a pekanové ořechy vůni dokreslují.

Chuť: Třtinový cukr a sherry Pedro Ximenéz se včetně datlí fíku a rozinek přenesl i do chuti. Navíc se přidávají tóny ostružin.

Dozvuk: Je spíše delší, kořeněné tóny v něm pomalu přebírají vládu nad sladkým ovocem a dřevo se prakticky neprojevuje.

Shrnutí: Není co dodat tohle je to nejlepší co jsem pil. Mírně děsivá cena a obtížná dostupnost jsou ale trochu problém.

Body: 92

Láhev: Glen Scotia 10 yo Peated
WB
Aroma: Uzené a lesní ovoce, čokoláda s lyofilizovanými malinami. Štěrk.
Chuť: Umělé ovoce, zvláštní kouř, sladkost, trochu limetkové šťávy s horou třtinového cukru trochu jako caipirinha.
Dozvuk: Silně nakouřené caipirinha s malinami.
Shrnutí: Hodně zvláštní, nesourodé, trochu umělé, chytlavé, ovocně kouřové, divné, ale vlastně fajn. Tak podivné, že přemýšlím o láhvi.

Láhev: Glendronach Peated Port Wood
Aroma: Kořeněná kouřová, trochu připálená s lehkým umělým bonbónovým závanem.
Chuť: Sladce kouřová chuť plná borůvek a malin. Trochu citrusů trochu pepře a příjemné dřevo.
Dozvuk: Sušší a sladce dřevitý příjemně dlouhý a vyvážený.
Shrnutí: Glendronach mám moc rád, ale jejich kouřovkami tak úplně kamarád nejsem, tedy co se týče chuti a dozvuku tam jsme spokojený ale vůně kouřových Glendronach mi nesedí. Prostě něco jako uzené bompary. Tuhle značku miluji bez kouře.

Láhev: Glenfarclas 12 yo
Aroma: Vůně je plná bylinek datlí a toustu na másle.
Chuť: Sherry ovoce máslo a čerstvá strouhanka z řízků příjemně sladká a olejovitá
Dozvuk: Není z nejdelších a máslový popcorn je tam neuvěřitelný. Alkohol je jen hřejivý není nepřímeně ostrý nebo chlastovitý. Vanilka a koření.
Shrnutí: Tohle je whisky, která je natolik zajímavá a specifická, že mě neuvěřitelně baví. Výborně se pije a stojí rozumný peníz a co víc je v litrovém balení.

Láhev: Glenfarclas 17 yo
WB
Aroma: Výrazné sherry, pomeranče a vánoce.
Chuť: Plná, sladká, trochu přímočará, sherry a pomeranče, silně vánoční a likérová.
Dozvuk: Pomeranče v čokoládě dřevo a koření. Jemná nahořklost na konci dozvuku.
Shrnutí: Možná mi z toho teplého počasí přeskočila kalibrace chuťových buněk .... ale vánoce. Nějak má chuť si hned objednat láhev. Ale ještě si ji bezpečnostně jednou přechutnám.

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Aroma: Ostrá, ale jinak příjemná, jen si nejsem jistý kam ji zařadit, trochu se tu pere svěžest jarní louky jakousi bytelností a těžkostí. Jinak nasládlá a dřevitá.
Chuť: 60 % alkoholu dělá své. Nicméně jehličí, Lesana máta a bylinky jsou jisté. To celé je dokreslené kořením spoustu koření a dřeva. Je intenzivní, ale tak nějak nedokonale sladěná. A hořká.
Dozvuk: Opět a ještě výrazněji jehličí, smola, které přechází přes koření kafr, eukalyptus k lékořici a mátě.
Shrnutí: Tohle je úplně jiná whisky než jsem zvyklý. Je těžká drsná, ale zároveň větrově svěží. Zábavná silná. Neortodoxní a chutná. Ale chápu rozporuplnost názorů na tento kousek.

Láhev: Glenfarclas Springs
Aroma: Sherry, sladkost, hruškový džus, jablečný mošt.
Chuť: Chuť je nasládlá až medová. Trochu jakoby slabý odvar ze 105. Stopy jehličí, švestek a dále nespecifikovatelného ovocného mixu ze kterého se občas občas vyloupne fialka.
Dozvuk: Dřevitě ovocný s nádechem latté. Středně dlouhý. Nevím, ale ty fialky (bonbóny) tak jsou.
Shrnutí: Lehčí pitelná sherry whisky. Nic pro co by člověk vážil cestu do vzdálenějšího obchodu, ale pití slušné. Design tuby nechme stranou.

Láhev: Glenfiddich 12 yo
Aroma: Zelená jablka, lýko, sladká s náznakem vanilky, příjemně lehká.
Chuť: Ananas určitě ananas, hruška, stopa vanilky a trpká dřevitá hořkost která se přenáší do počátku dozvuku. Lehoučký náznak čokolády.
Dozvuk: Dozvuk je krátký na jeho začátku je hořkost z chuti a stále přetrvává ananas a přidává se náznaky citrusů.
Shrnutí: Není to špatná whisky vůně je velmi sympatická, chuť je zajímavá přítomností ananasu, ale kazí ji ona hořkost, která se dostává až do dozvuku, ten je navíc smutně krátký. Pokud Glenfiddich tak raději ne o mnoho dražší 15 Yo a nebo úžasnou i když už dražší 18 Yo nariantu. Na 18 Yo však nedám dopustit.

Láhev: Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
Aroma: Domácí třešňový kompot, vanilka, ostružiny, blumy, a med. Vanilka se mi do toho celého nějak nehodí.
Chuť: Med, javorový sirup, bílá čokoláda, hruškovo-jablkový kompot se skořicí.
Dozvuk: Spíš kratší, po sušeném mletém zázvoru s mírnou sladkostí.
Shrnutí: Není špatná, ale kupte si osmnáctiletou variantu.

Láhev: Glenfiddich 18 yo Small Batch Reserve
Aroma: Jablka, ovoce skořice, krásně voňavá s náznaky oříšků a odleželé banánové šlupky.
Chuť: Jemná chuť, ovocná, opět jablka, příjemné okrouhlá dřevitost a stopy pomerančové kůry a medu.
Dozvuk: Dozvuk je krásný sice né příliš dlouhý, ale odeznívá pomalu a plynule. Je v něm dost chuti s náznaky velmi kvalitní ovocné pálenky.
Shrnutí: Tohle se pije krásně, výborný kousek svěží, plný chuti, nenásilný. A občas se objeví v Makru ze velmi sympatickou cenu.

Láhev: Glenfiddich 21 yo Reserva Rum Cask Finish
Aroma: Příjemně ovocné, lehká a taková neutrální trochu třtiny a mandle.
Chuť: Chuť je docela kořeněná a dřevitá. I přesto působí lehkým dojmem. Chybí jí plnost a aspoň kousek výrazu.
Dozvuk: Dozvuk je středně dlouhý. S náznaky dřevité kořenitosti.
Shrnutí: Tahle whisky je pro mě po Glenfiddich 18 Yo docela zklamáním. A se svou cenou opravdu lahví se špatným poměrem ceny kvalita. Co se mi na ní hodně líbí je to ten krátký okamžik kdy si usrknete ze skleničky. Ta počáteční chuť je fakt super.

Láhev: Glenglassaugh 30 yo
Aroma: Bohata, komplexní a plna vůní tropického ovoce (broskve, mango, banány) v kombinaci se sultánkami, sherry a jemným náznakem dubového dřeva.
Chuť: Sladká a hebká, dokonale balancující mezi ovocem (mango, pomeranč, fíky), sultánkami, následovanými vlnami sherry, karamelek a zázvorem s dubovým dřevem.
Dozvuk: Teplý, měkký a jemně kořeněný doznívá v tónech Sherry.
Shrnutí: Tak dobrá, že jsem si láhev koupil i přes její velmi vysokou cenu. Krásný vliv sherry a jemné ale komplexní a plné tóny ovoce z ní dělají ideálního společníka na tiché a klidné chvíle. Až budu mít její věk, tak si ji otevřu k narozeninám.

Láhev: Glenglassaugh Octaves Classic
Aroma: Vůně je velice zajímavá. Tóny čpivosti bílého pepře se velice dobře snoubí s jab[/vlastni][/vlastni]lky, hruškou a mírně páleným cukrem (velmi světlý karamel). Vůně je jemná a zábavná.
Chuť: Chuť s vůní příliš nekoresponduje. Očekávána ovocnost se nedostaví je spíše sladovitá, dřevitá se stopami vanilky. Je plná a komplexní.
Dozvuk: V dozvuku je stejně jako v chuti vše příjemně sladěné. Odkudsi se vynoří citrusi a čerstě posečená tráva.
Shrnutí: Základní vadou této whisky je, že vůně, chuť a dozvuk spolu tak nějak nekorespondují. Ale je to velice dobré pití.

Láhev: Glenglassaugh Octaves Peated
Aroma: Těší rurální mocně kouřová vůně s tóny vřesu a silně zralých jablek a hrušek. Celé to dokresluje med.
Chuť: Med se do chuti dostal ve značné míře je příjemně sladká a kouř je v dobrém množství ale celé to dohromady nějak nepasuje.
Dozvuk: Dozvuk kazí hořkost, která se s kouřem moc nesnoubí.A jeho délka není zrovna závratná.
Shrnutí: Voní nádherně, pokud si k whisky chcete čichat, tak tuhle, ale na pití je taková nevyladěná.

Láhev: Glenglassaugh Torfa
Aroma: Není úplně běžné v láhvi whisky cítit čerstvé vaječné žloutky. Jinak je cítit, že obsahuje dost alkoholu, který je i přes žloutkové aroma docela svěží. Citrus, něco asi travnatosti nebo louky, ale celkově je to velice zajímavé.
Chuť: Štiplavá, ostrá, výrazná šumivá, kyselkavá, perfektně vyvedený domácí vaječný koňak. Velice silná, alkoholová. A do toho tolik svěžesti kolik si k vyjmenovanému dokážete představit. Je tam výrazná rašelina náznak pomerančů či spíš jejich kůry.
Dozvuk: Začíná na povrch vyvstávat výrazná cukrová sladkost a hladká kouřovitost, je hřejivý drží si jistou štiplavost, ale není nijak dlouhý. Protažení by tu nebylo na škodu.
Shrnutí: Je jiná. Je zajímavá, není drahá, není špatná, něco jí chybí ale má pro mne zvláštní podmanivý charakter a zdrcujících 50 % alkoholu, které působí snad i na víc. Po téhle whisky si po každém loku řeknu, “kýho šlaka, to je síla”. Ale rozhodně není to špatná síla. To se musí ochutnat.

Láhev: Glenmorangie 10 yo Original
Aroma: Hodně ovocná, převážně hrušky a trochu květinovosti
Chuť: Hrušky a zelená jablka
Dozvuk: Bílé víno a hruška ... škodam že dozvuk mizí vlemi rychle
Shrnutí: Příjemná whisky, hlavně pokud člověk touží po odtržení se od kouřových masakrů jako je 16 Yo Lagavulin či jemu podobných. Od této značky mám ještě lahev Quinta Ruban a ta mě zaujala daleko méně. Tohle je opdočinkový kousek na nenáročné popíjení.

Láhev: Glenmorangie Lasanta
Chuť: Sladká ovocná s mléčnou čokoládou se stopami sherry a medu.
Dozvuk: Vyvážené pozvolné jdoucí do sucha s vytrácející se sladkostí a přicházející dřevitostí s lehkou hořkostí.
Shrnutí: Dle mého je z celé základní řady Glenmorangie (10 Yo, Nectar d’Or a Quinta Ruban) nejslabší, ale není špatná.

Láhev: Glenmorangie Nectar D'Or
Aroma: Sladová, velmi sladce až medově ovocná, vanilka, náznak trávy, medové aroma a prolínající se tony jádřincových a exotických plodů.
Chuť: Velice dobře koresponduje s vůní. Ovšem čekal bych asi větší sladkost. Sladké hroznové víno.
Dozvuk: Výrazný dlouhý olejovitý až smetanový s dozvuky exotického ovoce a probouzející se kořenitostí.
Shrnutí: Krásná zajímavá whisky, pokud Glenmorangie a nevadí vám zastření hrušky, kterou ostatní z výše uvedených Glenmorangie disponují více, tak sáhněte po této láhvi. Svěží plnější ovocná voňavá více než 10 Yo.

Láhev: Glenmorangie Quinta Ruban
WB
Aroma: Méně zralé ovoce, a méně zralá hruška obdobně jako v Glenmorangie 10 Yo. Jemný vliv portského vína. Někde jsem viděl psáno Vánoce. A ano, ty tam jsou.
Chuť: Zvláštní hřejivé hruškové aroma, čokoládová lanýžová bonboniéra, náznak hroznů a jemná hořkost snad jako by rozkousnutá pecka hroznů a nezralé ovoce. Stopy vysokoprocentní čokolády.
Dozvuk: Dozvuk je docela dlouhý, ovocný, s náznakem pomerančů a nějaké pro mě neidentifikovatelné exotické ovoce. Obecně je dozvuk sušší a mírně nahořklý.
Shrnutí: Celkem slušná whisky, ale není to úplně můj styl. To ovoce bych ocenil zralejší. Na druhou stranu na to, že byla v sudech po portském, je docela svěží. Takže milovníci lehčích a svěžejších whisky by si mohli přijít na své.

Láhev: Glenmorangie Spìos
Aroma: Žitné sudy jsou velmi výrazné. Ve sladké vůni převládá koření vanilka a lékořice.
Chuť: V chuti je méně sladká než bych očekával, je hebká silně kořeněná lehce chlebová.
Dozvuk: Dozvuk je suší a po výrazném koření, ve kterém převládá sušený zázvor, skořice a lékořice, lehounce natrpklý.
Shrnutí: Příjemná změna. Fakt slušná a zajímavá whisky, ale Glenmorangie bych nehádal. Za půlku by to bylo na láhev.

Láhev: Glenmorangie The Cadboll
Aroma: Velmi silná, velmi plná a velmi ovocná, s tóny medu a velmi decentního koření, vanilka a mazanec i s rozinkami. ​
Chuť: Nasládlá, vesměs příjemná avšak s patrnou hořkostí. Máslové sušenky, rozinky, ale po ovoci z vůně skoro ani stopy. Alkohol je jemný.
Dozvuk: Tady už je bohužel hořkost citelnější, ale krom ní je dozvuk šťavnatý a jemně jahodový.​
Shrnutí: Whisky, která skvěle voní a zbytek už je slabší kvůli té drobné hořkosti. Ale celkově dobrý.​

Láhev: Glenmorangie The Duthac
Aroma: Ano jak to známe od Glenmorangie hruška a jablíčko. Lekce dřevitá stopy sherry jsou jen velmi nenápadné.
Chuť: Čokoláda a koření převážně hřebíček. Hruška ani jablko z vůně se příliš neprojevují, spíše se objevuje přezrálý banán.
Dozvuk: První o mě při polknutí napadlo, byl písek a opakovaně jsem se o tom ujišťoval. Písek s vanilkou a chutí jako po jablečném tabáku z vodní dýmky.
Shrnutí: Slušná whisky za slušný peníz. Jsem rád, že jsem ji ochutnal, ale adeptem na láhev se nestala.

Láhev: Glenmorangie The Tayne
Aroma: Lehká a svěží vůně s výraznými stopami sherry. A ovocná tak jak to umí Glenmorangie. Trošku to kazí zbytečně moc karamelu.
Chuť: Lehká, ale komplexní chuť se stopami ostružin a borůvek náznak hřebíčku a absence jakékoliv dřevitosti, pekanové oříšky a hnědý cukr.
Dozvuk: Šťavnatě sladký a na tak lehkou chuť překvapivě dlouhý doznívající v tónech koření.
Shrnutí: Nejlepší láhev z této ochutnávky. Výrazné sherry ve vůni lehká, ale komplexní chuť a super dozvuk.

Láhev: Glenmorangie Traditional
Aroma: Oříšková směs, vanilka sladkost příjemná dřevitost, náznak karamelu komplexní a velmi bohaté
Chuť: Úžasná sladká, karamelová, první whisky ve které cítím houby. Dále med a výrazná ovocnost, ale chybí pro Glenmorangie typická chuť hrušky. A zázněje vanilky. Alkohol je naprosto jemný zaoblený.
Dozvuk: Krém z větrníku, travnatost, ovocnost bez náznaku hrubosti nebo hořkosti. Zanechá příjemnou suchost.
Shrnutí: Výborná whisky avšak cena je na můj vkus zbytečně vysoká. Ovšem, zatím je to asi nejlepší Skotská bez kouře, jakou jsem měl možnost ochutnat.

Láhev: Glenmorangie Tùsail
Aroma: Ovoce, oříšky, karamel, čokoláda a kytičky. Docela příjemná.
Chuť: Sladce vanilková se skořicí a zázvorem. Svěží až travnatá, čerstvé dřevo.
Dozvuk: Čerstvé dřevo, zázvor, kedluben i když je to zvláštní, ovesné vločky.
Shrnutí: Příjemná, hřejivá (zázvor, skořice a alkohol) whisky, ale díky ceně jinak nezajímavá.

Láhev: Glenrothes Select Reserve
WB
Aroma: Švestka jak čerstvá a zralá tak i sušená, koření nejvýraznější asi hřebíček, dřevitost. Mírně umělá navoněnost. A náznak Manga.
Chuť: Sušená švestka, sladká, dřevitá. V pozadí trošku něčeho chmické možná laku či lepidla. Náznak karamelu.
Dozvuk: Docela pomalu mizící švestka je nahrazována kořením a možná zbytečně velkou dávkou dřeva. Alkohol je ostřejší než je nutné. A ne jen v dozvuku, ale i v chuti i když v ní zdaleka ne tak výrazně. Občas vystoupí aroma sklepa.
Shrnutí: Tahle whisky dle mého názoru chutná přesně tak jak voní. Když jsem si čichl, tak tohle jsem očekával v chuti a dostavilo se. Byla jedna z mých prvních. A tehdá jsem ji měl velice v oblibě, dnes už bych ji znovu nekoupil. Láhev a balení jsou ale nádherné.

Láhev: Gold Cock 20 yo 1995 49,2%
Aroma: Zatraceně ostrý alkohol, který kouše do nosu, takže na podruhé opatrněji. Při opatrnějším přičuchnutí jdou cítit povidla a sušené švestky. Trpkost kyselého jablka.
Chuť: 49.2 % při kterých je tento nápoj lahvován je docela cítit až perlivostí, v chuti je hodně ovoce jemný náznak sladu a vliv dřeva je velmi opatrný bez jediného náznaku hořkosti jen lehoučká trpkost která se proplazí až do dozvuku.
Dozvuk: Jemně ovocný dozvuk po ovoci ovšem takový který by tomuto nápoji mohla závidět prakticky jakákoliv ovocná pálenka. Dozvuk je dlouhý a perlivost z chuti si jakoby zachovává.
Shrnutí: Když vynechám HamerHead 23 Yo tak tohle je whisky, který může české republice na rozdíl od mladších bratříčků dělat dobré jméno. Ale propíjel jsem se k ní dobré čtvrt láhve. Ze začátku jsem koupě spíš litoval. Teď už si ji s chutí naleji. Horší je to u whisky, kde je tomu naopak.

Láhev: Gold Cock 22 yo 1992 49,2%
Aroma: Krásně plná, s tóny peckovin a náznakem slivovice. Svěží, s jemnými tony citronů a sladu. Lehoučká vanilka a stopy máslového karamelu.
Chuť: 49,2% jí velice sluší, chuť je velmi plná, docela výrazně dřevitá, trpká, ale ne hořká. Jsou cítit jablka, čokoláda tóny pepře.
Dozvuk: Výrazně dřevitý je i dozvuk. Ke dřevu se přidávají tóny máty a pepře. Je spíš delší a velmi příjemný.
Shrnutí: Tohle je výborné plnění. Pokud se k láhvi dostanete neváhejte, ale nenechte se zaskočit první sklenkou. Není to skotská. Je to česká whisky. Má svůj charakter. Je moc dobrá a hodně jiná. Budu smutný až mi dojde. Protože už není k dispozici nebo je zbytečně drahá.

Láhev: Gold Cock 24 yo 1992 Private Single Cask
Aroma: To, že je to Gold Cock prostě ve vůni poznáte. Žádná jiná whisky tento jedinečný charakter nemá a věřím, že nesedne každému, já byl při prvním ochutnání whisky Gold Cock zklamán, až po několika sklenkách z láhve jsem objevil její kvality a velmi mi zachutnala. Proto jsem si řekl, že musím ochutnat i tento 24 let starý kousek. Voní po jehličí smůle a mátě, po slivovici a peckách.
Chuť: Koření a pecky, taková ta drzost slivovice. Není to zrovna uhlazené pití, je to whisky pro drsné jazýčky, kterým vyhovují tisíce jehliček, které vpichují složky vůně i do chuti. Snese velmi silné naředění. Ve vůni je sice po naředění slabší, ale chuť se mocně otevře a whisky rapidně zjemní a stane se sametovější.
Dozvuk: Opět pecky, přidává se dřevo a koření hlavně muškátový ořech a hřebíček. Dozvuk naředěné whisky sice přijde o část dřevitosti, ale je hladší.
Shrnutí: Zatím nejlepší česká whisky, kterou jsem měl tu čest ochutnat. Tahle opravdu stojí za to.

Láhev: Gold Cock Whisky
WB
Aroma: Vosk, švestky, dřevo, margarin, korek nějaké bylinky a trochu citronové kůry. Ale celkově nic extra.
Chuť: Hmm korek, hodně medu, docela sladká až povidlová. Tohle není špatné. Když si vzpomenu na 3yo a 12 yo tak tohle mě baví tak nějak víc.
Dozvuk: Divná zatuchlost, tohle si pamatují u starých hudebních nástrojů, z chaty. Úplně na konci jsou mandarinky. Jakoby i se slupkou ale bez hořkosti.
Shrnutí: Má svoje kouzlo, ale má i své vady. Nicméně kdyby této kvality dosahovala dnešní produkce základních blendů tak by to byla paráda.

Láhev: Grant's Ale Cask Finish
Aroma: Sladce dřevitá, trošku ostřejší kousavý alkohol. Bujnou fantazií snad chmel ale tam jsem nerozhodný. A trošku chemoprén, který to kazí.
Chuť: V nějaký zásadní vliv piva jsem moc nevěřil a zde v chuti je jen slaboučký. Zelená jablka.
Dozvuk: Jistá nahořklost tam je, ale je snesitálná, náznak kvasnic a s tím i toho piva jen bych se možná přikláněl k chuti porteru než k pivu typu Ale. Opět zelené ale zde spíš málo zralé jablíčko.
Shrnutí: Ve své cenové kategorii, dá se sehnat pod 300 Kč, je to zatím to nejlepší co jsem objevil. Není to žádný gurmánský zážitek, ale kvalitní levná whisky. Na „kalbu“ dobrý. Na láhvi píší dlouhý a jemný dozvuk s čerstvým ovocem. Upravil bych to na Střední, trošku drzý s ovocem které sice čerstvé je, ale tak moc, že nestihlo dozrát. To whisce dává zvláštní „sportovní“ trpkost.

Láhev: Grant's Sherry Cask Finish
Aroma: Štiplavější alkohol, bílé víno, lak na dřevo.
Chuť: Plytká a nudná chuť plná umělosti. Ostrý alkohol, dřevitost a koření. Je olejovitá.
Dozvuk: Dozvuk je nepříjemně hořký a s tóny koření a dřeva s pachutí připomínající rajčatový protlak.
Shrnutí: Nevoní to zajímavě, ale i důvodů, proč se napít a polknout, je krom touhy se opít po málu. Zanechává trýznivé sucho v ústech. Pokud Grant’s tak si pořiďte modrý Ale Cask, stojí stejně a je to úplně jiný zážitek.
Body: 67

Láhev: Green Spot
Aroma: Výrazně ovocná, kynuté těsto banánky v čokoládě, kiwi a koření
Chuť: Zde jsem pochopil co znamení vosková chuť dále Luční med, Pečené jablko, banánky v čokoládě, a domácí vanilkový krém.
Dozvuk: Citronová kůra jdoucí do hořka, bylinky, ovocnost vymizí a občas ještě vyvstanou banánky v čokoládě, je příjemně hřejivá možná jako by s náznakem ovocné pálenky.
Shrnutí: S cenou okolo 1000 korun to není špatný nákup a určitě je to zajímavá nová zkušenost. Motivuje ke koupi dvakrát dražšího Yellow Spot. Ve stručnosti: veliké ozvláštnění sbírky a všem kamarádům velice chutnala.

Láhev: Green Spot Château Montelena
WB
Aroma: Banány, vanilka, mandle, korek, docela silná co se týče alkoholu.
Chuť: Suchá, ale velmi příjemná nasládlá chuť. Koření, čokoláda, hrozny, korek a mandle. Jediná výtka je asi lehoučká umělost.
Dozvuk: Dozvuk, je docela krátký a suchý, ale bez jakéhokoliv nepříjemného chuťového vjemu.
Shrnutí: Příjemné Irsko. Zprvu lehké zklamání, ale pak jsem se do ní tak nějak propil. A dobrýýý!

Láhev: Hammer Head 23 yo
Aroma: Švestky čerstvé i sušené ... podobná, ale trošku silnější než Glenrothes Selected Reserve navíc hrušky a trošku dřeva
Chuť: Švesky a koření do perníku výjma zázvoru (takže nějaké ty anýzy, badiány a hřebíčky a možná náznak skořice)
Dozvuk: Docela dlouhý závěr ... švestka mizí zůstává koření objevuje se dřevitost a lehká hořkost, ale nic co by kazilo dojem
Shrnutí: Na český kousek vydařená. Na 23 let možná málo uhlazená. Měl jsem možnost ji ochutnat jako vzorek a jednu lahev jsem si poté pořídil v Travel Free za hezkých 9 stovek.

Láhev: Hazelburn 10 yo
Aroma: Bourbon. Vanilka, med, dřevo, karamel, citrony a lehká máta.
Chuť: Příjemný vanilkový krém s lehkým náznakem kouře, příjemnou sladkostí a jemným kořením.
Dozvuk: Dozvuk je perlivý, až jakoby s tóny šampaňského, koření.a dřevo.
Shrnutí: Příjemná bourbonová whisky. Stát kolem 1000 kč tak je jasným adeptem na láhev něčeho na léto.

Láhev: Hennessey Fine De Cognac
Aroma: Jehličí, víno, hroznové pecky, terpentýn. ovocně-květinové, ale spíše nespecifická možná angrešty nebo angreštová zavařenina a lehký dotek citrusů.
Chuť: smůla, víno, příjemně hřejivé, skořice medová sladkost a citrusy.
Dozvuk: Nasládlý, svěží, kulatý, dozvuk ovoce a angreštů.
Shrnutí: Kladné body za angrešty ty bych si fakt dal. To je pochoutka z dětství, která mi chybí. Je to jemné pití možní až moc a u mě proti klasické VS(Very Special) ztrácí na zajímavosti, ale zase učaruje těm, kdo mají rádi jemné pití. Body? Vlastně nevím… Koňaků jsem zatím ochutnal méně než desítku a nevím, co si v bodovací stupnici můžu dovolit… Tak to prostě napasuji do stupnice k whisky, jako jsem to udělal s rumy. Odhadem to zařadím tam, kde bych si řekl: „Dal bych si to raději než tuhle whisky, ale zase ne raději než tuhle.“ Takže:

Láhev: Highland Park 12 yo
Aroma: Příjemná, lehce nakyslá podobná Isle of Jura 10 Yo. Citróny, bylinky a štěrk. Nasládlá po medu.
Chuť: Slad, sladce a velmi příjemně dřevitá, s jemným náznakem hřebíčku a muškátového ořechu.
Dozvuk: Velmi jemný, ale chutný. Lehký náznak kouře, karamel a bylinková hořkost.
Shrnutí: Poměr cena a výkon se mi zdá výborný, je to taková alibistická whisky s tendencí chutnat komukoliv a chutná i mě. Výborná je na takové to nenucené popíjení, kdy máte plánu se věnovat spíš lidem, než whisce.

Láhev: Highland Park 18 yo
Aroma: Vůně je velmi lehce kouřová, vyvážena, plná a příjemně obilná s tóny medu, stopami oříšků a Sherry.
Chuť: Slabý náznak rašeliny, ovocné tóny, s rozinkami. Je příjemně dřevitá a opravdu komplexní.
Dozvuk: Jemný, výrazně dřevitý, sladový, ale spíše kratší. Bez jediného náznaku hořkosti. S jemnými citrusy.
Shrnutí: O proti dvanáctce je to velmi příjemný krok kupředu. Je to perfektně vyvážená komplexní a sladěná whisky.

Láhev: Highland Park 18 yo Viking Pride Travel Edition
WB
Aroma: Citrusově sladká vůně, doplněná tóny čokolády, jemného koření a troškou kouře. z koření se najde hřebíček skořice a po lehku fenyklu.
Chuť: Velmi plná kořeněná chuť s tóny čokolády kakaa a marcipánovou sladkostí.
Dozvuk: Dozvuk je středně dlouhý a příjemný. Koření, dřevo a hebký kouř.
Shrnutí: Z toho množství lahví, které HP chrlí, je tohle ta, která mi opravdu chutná.

Láhev: Highland Park Spirit of the Bear
WB
Aroma: Štiplavá a nakysla sladká s pomeranče a sherry. Koření, dřevo a lak.
Chuť: V chuti je lehké koření za počátku je docela vodová a řídká. Potom přechází do parfémovitosti až hořkosti a trpkosti nezralého ovoce.
Dozvuk: Kořenitý a nahořklý, ke konci nezralé avokádo. A spíš krátký.
Shrnutí: Tahle whisky voní slibně, ale pak už je to smutnější. Taková nezáživná. Doma bych ji nechtěl. Myslím, že to byl nejslabší HP, který jsem za poslední rok pil.

Láhev: Isle of Jura 16 yo
Chuť: Je sladkokyselá s tóny černého rybízu s dalším ovoce převážně pomeranči, jemný náznak čokolády a kávy chuť zakulacuje.
Dozvuk: Dozvuk se již ze začátku projevuje jemnou hořkostí naštěstí, ten ale nijak zásadně nesílí. Jemná kyselost v chuti udržuje dozvuk ze začátku svěží. Poto sklouzne do dřevitého sucha. Jeho délka je střední.
Shrnutí: Bezesporu je to to nejlepší co Isle Of Jura mezi svými běžnými láhvemi nabízí. Na Tastival nebo 21 Yo bohužel nedosáhne. Ale je to jedna z levnějších 16 Yo Whisky. Hodí se jako dárek. Dobře se pije a je zajímavá.

Láhev: Isle of Jura 18 yo
Aroma: Káva, jednoznačně uvařená káva, pomeranče karamel a koření.
Chuť: Káva, marcipán, pralinky, marmeláda a pendreky.
Dozvuk: Délka je slušná, chuť je taková nudná a trošku se v ní projevuje alkoholovitost.
Shrnutí: Pokud má být tato whisky náhrada Isle of Jura 21 Yo. Tak utíkejte do obchodu si koupit 21 Yo dokud je. Za mě tuhle prostě ne 12 Yo, 16 Yo a nečekaně i 21 Yo jsou dle mého lepší kousky. Jednoznačně nejslabší kousek večera, i když obstát v takové konkurenci je těžké.

Láhev: Isle of Jura 21 yo
Aroma: Štěrkovitá, s tóny dubu, oříšků, mandlí a sherry.
Chuť: V chuti je možná až nečekaně ovocná, ale dřevitost nechybí. Přidávají se tóny kůže a lékořice.
Dozvuk: Středně dlouhý, dřevitý možná lehká nejistá hořkost, kyselkavost snoubící se s jemnou perlivostí.
Shrnutí: Cena je dost vysoká a tak bych raději koupil šestnáctiletou variantu. I když je tato whisky výborná, je trochu mimo rozumný rozsah poměru cena „výkon“.

Láhev: Isle of Jura Elixir
Aroma: Sladká vůně s tóny sherry.
Chuť: Ostřejší se sušším sherry. Jemně kouřová po tabáku a lehce hořká, ne po dřevě, ale spíš po bylinkách.
Dozvuk: Dozvuk sušší s náznaky bílého vína. Lehký.
Shrnutí: Příjemná, lehčí a vyvážená whisky. Myslím, že bych si připlatil za Elixir, než abych kupoval Origin (10 Yo)

Láhev: Isle of Jura Superstition
Aroma: Jde cítit slad, koření, doutníčky, trochu medové sladkosti. Řekl bych něco rašeliny. A pryskyřice.
Chuť: Dřevo nebo obecně jako by jehličnany, pryskyřice retsina. Zvláštní zatuchlost podobná zrajícím sýrům. Příjemně sladká, olejovitá. Náznaky skořice.
Dozvuk: Suší, příjemně dlouhý, kořenitý, kouřový a lehce dřevitý, bez nepříjemné hořkosti a velmi jemně slaný. Řekl bych, že slanost chuť tak nějak sceluje a dává dohromady.
Shrnutí: Zajímavé pití, příjemné zvláštní, ale na nákup láhve bych to neviděl. Ian Buxton ji doporučuje ve svých 101 whisky a i já doporučuji neumírat, než ji ochutnáte. A když budete u toho ochutnávání tak si dejte Jura 16 Yo, která je výborná a pokud budete mít to štěstí, ochutnejte Jura Tastival která je boží.

Láhev: Isle of Jura Turas-Mara
Aroma: Ovoce, stopy suchého rumu jamajského stylu, dřevo, pomerančová marmeláda a sušené ovoce.
Chuť: Sladká, trochu řídká, med, a pomerančová marmeláda. Je zbytečně dřevitá a nahořklá.
Dozvuk: Dozvuk je z kratších je kořeněný a nahořklý s tóny dubového dřeva.
Shrnutí: Pokud máte s whisky od palírny Isle of Jura zkušenosti. Tak vám asi přijde jako takový průměr všech lahví. Není to špatná whisky, ale pokud si někdy budu kupovat něco od Isle of Jura, tak to bude šestnáctileté plnění. Je plnější a zábavnější.

Láhev: J. & B. Rare
Aroma: Jablka, slad, výrazná vanilka, dřevitost a náznak citrusů, čerstvě oškrábaný brambor.
Chuť: Silně sladovitá, sladká, lehce nakouřená, oproti vůni dost ostrá.
Dozvuk: Krátký suchý a docela nudný. Náznak pepře slaboučké dozvuky kouře a zvláštní umělina.
Shrnutí: Na lití do coly, na chatu nebo tak dobrý, ale na večerní pohodu u skleničky je prostě drzá a nudná. Stejně tak nechcete večer u krbu sedět s drzou a nudnou holkou.
Body: 62

Láhev: J.P.Chenet XO
Aroma: Ve vůni je mimo celkem značné dávky cukru značná whiskovitost a kompotované švěstky
Chuť: Docela ostrá alkoholová, jako ovocná pálenka
Dozvuk: Nahořklý, nezajímavý, po vypáleném ovoci.
Shrnutí: Sháněl jsem něco použitelného na vaření a cíl byl splněn. Voní nádherně, dá se to snad i pít, ale dozvuk je bída. Co se týče hroznů na pití, tak bych raději šel aspoň do Hennessy. Na vaření (flambování) se hodí dobře.

Láhev: Jameson 18 yo (Limited reserve)
Aroma: Neuvěřitelně jemná, exotické ovoce, vanilka, karamel, voňavá je i po jemném koření, které se velmi zlehka přehoupne i do chuti a dozvuku.
Chuť: Exotické ovoce, nejvýrazněji asi kiwi. Možní i mandarinky, sherry. Je neuvěřitelně, možná až moc, komplexní je trošku těžší v ní najít konkrétní chuť vše, splývá do výjimečně zakulaceného celku. Občas se vynoří i něco jako oříšky kešu.
Dozvuk: Jemný, ale relativně dlouhý s chutí, které je plná a oblá.
Shrnutí: Perfektní Irská whisky. Cena je vysoká, ale chuť i vůně jsou parádní. Nejlepší irská whisky, kterou jsem kdy ochutnal. A troufnu si tvrdit, že zatím i nejlepší Blended Whisky. Sbohem o trochu víc předražený Blue Label. Z této trojice je Jameson 18 Yo jasný vítěz. A to i s ohledem na cenu. Dle mého je to kousek, za který stojí zato si připlatit a to říkám jen výjimečně.

Láhev: Johnnie Walker 15 yo Green Label
Aroma: Kouřová, sladová nasládlá, tony medu lehký náznak jódu. Citronová limonáda s mátou. Celkově příjemná a bohatá.
Chuť: Kouř, sladkost, teatree olej, jehličí, či pryskyřice. Mám pocit, že v ní při každém napití něco najdu. Jednou náznak cigaretového tabáku, jindy zemitost, a pak nějaké ovoce.
Dozvuk: Mírně štiplavý s příjemnou délkou. Ke konci jde výrazně do sucha a lehké trpkosti se stopami rašeliny a náznaky pepře.
Shrnutí: Jsem rád, že se opět dostala do výroby. Z mého pohledu jde o J. W., který stojí za ochutnání. Příjemně kouřová velmi zajímavá whisky. Velmi, možná až zbytečně dobře, pitelná. Taková jemnější míchaná sladová kouřovka. Konkurencí budiž Big Peat nebo Peat Monster ty jsou ale obě lepší, ale také výrazně, výrazně kouřovější.

Láhev: Johnnie Walker 21 yo XR
Aroma: Těžká a plná, rozinky a sušené ovoce dokreslují ji med, marcipán a vanilka. Objevují se stopy dubu, a velmi jemný kouř.

Chuť: Hodně jemná a obilná s tóny mléčné čokolády. Opět slabá stopa kouře a jemná ovocnost oranžových peckovic.

Dozvuk: Středně dlouhý velmi plný s tóny sherry jemně dřevitý a pomalu vysychající.

Shrnutí: Tohle je opravdu příjemná míchaný whisky stopy kouře ho hezky ozvláštňují a asi mu není co vyčítat, ale za druhou stranu jsem nenašel důvod ke koupi. Snad jen jako luxusní dárek. Blue Label mě bavil víc. Ale je také dražší.

Láhev: Johnnie Walker Blue Label
WB
Aroma: Perfektně vyvážená vůně tropické ovoce a ořechy ... ale tak vyvážené, že si téměř netroufnu tvrdit, které z aromat tropického ovoce vystupuje nejvýše (asi mango ale pšššt).
Chuť: Jemná vrstevnatá najdete v ní skoro vše co se vám zamane, různé ořechy, různé tropické ovoce, med.
Dozvuk: Dlouhý opět vyvážený a začne se projevovat i nějké koření a květinovost bez jediného náznaku hořkosti.
Shrnutí: Je to výborný kousek, ale předražený. Za poloviční cenu by to bylo koupitelné ale takto ne. Jinak myslím, že tohle by měl jednou ochutnat každý. A že je to kousek na kterém mater blender nechal obrovský kus práce.

Láhev: Johnnie Walker Double Black
Aroma: Pryskyřice, máta, med, dřevo jehličnanů, lák z okurků, jemný kouř.
Chuť: Sladké kouřovitá dřevitost s náznaky skořice a láku od okurků a zvláštní trpkosti.
Dozvuk: Nudný, krátký, skoro se vám chce říct: kde je ten dozvuk? Tu vteřinku či dvě, které máte na to, abyste si uvědomili, co se v dozvuku skrývá, stihnete věnovat tomu, že zmizí lák z okurků krátce zesládne, víc než jak je sladká v chuti. Oprostí se od kouře a zmizí s lehkým zavibrováním drsnější hořkosti.
Shrnutí: Když ji ulovíte v Tescu za 565 tak ji berte za regulérní cenu, ale rozhodně nestojí. Navíc má šroubovací vršek. Kupte si klasický Black nebo lépe Green. Výhodou je, že tahle whisky není ostrá. Vůbec. Jen jaksi perlivá. Ale celkově zklamání

Láhev: Johnnie Walker Gold Label
WB
Aroma: Ve vůni je cítit domácí třešňový kompot a to je vůně, přes kterou se mi do nosu dostane jen málo co dalšího. Ale přeci jen trocha karamelu a koření
Chuť: Chutná po hřebíčku s trochou ovoce na náznakem máty
Dozvuk: V zakončení zmizí hřebíček a ovoce mírně nahořkne. Konec je příjemně suchý.
Shrnutí: Proti Black Labelu mi příjde jemnější a pitelnější. Můj oblíbený blend.

Láhev: Johnnie Walker Red Label
WB
Aroma: Slad a cukr trochu stydlivého kouře
Chuť: Umělohmotná z chutě se snaží něco vystoupit na povrch, ale než k tomu dojde, tak se už probojovává něco jiného.
Dozvuk: Není to nic moc, ani délka ani ta objevující se hořkosladkost
Shrnutí: Na téhle whisky není nic vyloženě špatného, ale ani nic dobrého. Do drinku dobrý.
Body: 68

Láhev: Kavalan
Aroma: Nasládlá jakoby kovová vůně s karamelem vanilkou a zvláštní zatuchlostí a parfémovitá kytičkovitost. Je výrazná zvláštní, ale ne to co hledám.
Chuť: Citrusy, pomerančová kůra, silně ovocné s pendrekem, dřevitost a nedozrálá meruňka.
Dozvuk: Dozvuk je o trošku méně než středně dlouhý, lehce nahořklý se stopami pomerančové kůry, s jemnou dřevitostí a kořenitostí, zase jde lehce cítit kov.
Shrnutí: Zkuste ji. Je to něco jiného, neotřelého trochu mimo můj vkus a záběr, ale příjemné. Láhev je na můj vkus zbytečně drahá a to se jedná o základní plnění palírny.

Láhev: Kavalan Solist Sherry Cask
WB
Aroma: Silně rozinková vůně se spoustou sušeného ovoce, silným vlivem sherry, šestková povidla a koření.
Chuť: Chuť je silně kořeněná, vliv sherry je opravdu výrazný a chuť velmi intenzivní. Skořice muškátový květ, truhlářská dílna :)
Dozvuk: Na rozdíl od Tornáda mi nepřijde suchý, spíš naopak šťavnatý, i když dřevitý, ale ne hořký. Ale ty pomeranče tam jsou. A jsou výrazné.
Shrnutí: Tato whisky mě mimořádně baví. A jistá podobnost s Gold Cockem tam v základu je.

Láhev: Kilbeggan Grain 8 yo
Aroma: Vanilkový pudink, dub a nadrzlá ostrost mladé whisky. Ale je to vše odlehčeno jakousi smetanovostí spojenou se zmíněným pudinkem.
Dozvuk: Doznívání vanilkového pudinku trosku silnější dřevitost.
Shrnutí: Velmi zajímavý kousek. Obzvláště pokud máte rádi vanilkový pudink. Na svůj věk je docela podařená.

Láhev: Kilchoman 4 yo 2010 Cask 694 PX Finish
Chuť: Chuť je silně rašelině kouřová, plná s tóny uzeného a jemným náznakem vína.
Dozvuk: Dozvuk je plný a silný ale štiplavý. Vrací se mango z vůně.
Shrnutí: Velmi povedené plnění mladé whisky. Těším se až palírna bude mít k dispozic nějaké starší kousky.

Láhev: Kilchoman 7 yo 2008 Vintage Release
Aroma: Jemná, lehce ovocná, dá se do ní zanořit nos a ani nezaštípe. Na druhou stranu vám čichové buňky zahalí oblakem rašelinného kouře. Citrusy, máta a minerální voda vůni odlehčují.
Chuť: Sušší a jemná docela dost rašeliny, víc, než by člověk z vůně očekával. Jemně slaná s tóny vanilky a papře.
Dozvuk: Ostřejší, dřevitě kořeněný. Působí mladě, ale velmi příjemně. Dokončují ho tóny zeleného pepře.
Shrnutí: Celkově je dřevitější a příjemně sladová whisky. Dovedu si ji představit jako součást svého baru.

Láhev: Kilchoman 100% Islay #5
Aroma: Ve vůni působí sladším dojmem než výše zmíněné kolegyně ze stejné palírny. Ale nejen to obecně mi přijde vůně intenzivnější. A rašelinovější. Její charakter je svěží. Projevují se tóny lehkého bílého vína, hroznů. Vanilka mi přijde oproti výše zmíněným potlačená.
Chuť: Trochu víc ovoce, než dávala vůně znát. Kouř a síla jsou příkladné a mladost a mírná drzost patrné. Lékořice a stopy ovocného destilátu.
Dozvuk: Kořeněný, suchý a příjemně dlouhý dozvuk v sobě nese neotřesitelné základy v podobě rašeliny a kouře.
Shrnutí: Výborná whisky z palírny Kilchoman. Svěží, plná a kouřová.

Láhev: Kilchoman 2012 Small Batch Release
WB
Aroma: Velmi intenzivní, kouřová, trochu zatuchlá, sladce vanilková. Stopy máty.
Chuť: Silný kouř, plný vanilkový podklad, výrazně ovocná chuť plná zázvoru a koření. Stopy lékořice, sušené ovoce.
Dozvuk: Dlouhý, kouřový, trochu nepříjemně se projevuje něco co mám zatím v kategorii prací prášek.
Shrnutí: Krom drobného pochybení v dozvuku příjemná whisky. Silná, plná, ale prostě mladá. Postrádá komplexnost, ale tu už u Kilchomanu nehledám. Láhev by za hřích asi stála.

Láhev: Kilchoman Loch Gorm 3rd Edition 2015
Aroma: Kouřová s kandovaným zázvorem a citrusy. Trochu chaluh a trochu žáru vystavené gumy. Sůl a stopy lehkého vývaru. Doutníkový popel a lehké tóny bylin.
Chuť: Je vyváženě sladká. Vanilka se dobře snoubí s kouřem a popelem. Z koření se chuti nachází sušený zázvor a badyán. Sušený slad a jemné tóny medu.
Dozvuk: Dozvuk je dlouhý, kouřově nasládlý a prosakují tóny ovoce s decentní dávkou koření.
Shrnutí: Na své mládí je to moc příjemná whisky. Dobře se pije, má ideální sílu a je velmi svěží. Líbí se mi. Působí jako nejtěžší zportfolia palírny.

Láhev: Kilchoman Machir Bay
Aroma: Výrazně kouřová. Uhlíky a popel. Citrus a vanilka. To jsou věci, které mě napadly při prvním přičichnutí a už jsem se jich nezbavil. Při troše snahy lze odhalit slanost, banán, pryskyřici, jablka a tóny dalšího exotického ovoce.
Chuť: Rašelina, hlína, vanilka, popel a citrusy jsou doplněny o jemnou nasládlost a stopy medu.
Dozvuk: Kratší než bych od něčeho tak kouřového a výrazného čekal. Je sušší a výrazně kouřový.

Shrnutí: Poměr cena výkon je výborný, zase úplně jinak kouřová whisky než to, co nabízí ostatní palírny na Islay. Na svůj věk je sice docela drahá, ale když přihlédnu ke kvalitě tak je cena, dá se říct, více než adekvátní.

Láhev: Kilchoman Sanaig
Aroma: Rašelina je vůni relativně jemná, ovocné tóny se trochu obtížně snoubí s tóny kávovo-čokoládovými s vanilkou. Na jednu stranu je ovocně svěží s náznaky jarní trávy a na druhou stranu se tu zhutňují tóny čokolády a lehká zatuchlost připomínající chlívek.
Chuť: Chuť sice je trochu plošší, ale pokud jste milovníky kouře, tak toho tu je až, až. dojem je celkově lehký, jemně ovocný. Ovoce zde ale není tak svěží jako ve vůni.
Dozvuk: Dozvuk se tím moc nepáře a servíruje kouř s oblohou ze sušených jablek a hrušek. Je mírně sušší.
Shrnutí: Dobrý Kilchoman, Ale možná trochu přímočarý.

Láhev: Kilchoman Sauternes Cask Finish
WB
Aroma: Kopřivový čaj, máta, kouř, ovoce, lehké citrusy.
Chuť: Na Kilchoman docela uhlazená, kouř je trochu potlačený, je příjemně kyselá lehce sladká. Tóny vína a citrusů dokreslené lehkým kořením a banány.
Dozvuk: Nasládlý ovocný s nádechem bílého vína. Dlouhý, bez hořkosti. Docela šťavnatý.
Shrnutí: Příjemný Kilchoman. Mladý ale vyváženy. Láhev mě docela láká.

Láhev: Knockando 12 yo 1993
Aroma: Typická vůně zprůměrovaných skotských whisky. Jablka, vanilka, slad a karamel. Trošku sladkosti, trošku ořechů, trošku květinek. Tak nějak vše co člověk chce najít.
Chuť: Mírně kyselkavá, vodová, ovocná, dojezd po alkoholu se stopami karamelu a vanilky.
Dozvuk: Lehce nahořklý, mírně sladký dozvuk s náznaky karamelu se suchá a nepříliš dlouhý.
Shrnutí: Základ skotské whisky má všechno co má whisky mít, ale nic z toho není dotaženo do cíle. Taková obyčejná, až bych řekl nezajímavá.

Láhev: Knockando 18 yo Slow Matured 1994
WB
Aroma: Jemně nasládlé, silně oříškové (nové vlašáky a čerstvé lískáče) aroma s náznaky těsta. Ve vůni lze najít vanilku, sladké pečivo a špetku skořice.
Chuť: Chuť je sladová a trochu medová, ale jinak docela fádní.
Dozvuk: Dozvuk je kratší, trochu se vrací oříšky i s lehkým náznakem natrpklosti rozkousnuté skořápky sotva zralého lískového ořechu.
Shrnutí: Docela nudná whisky. Dobrá, ale z nudy vytrhnou jen ty oříšky.

Láhev: Lagavulin 12 yo 14th Release
Aroma: Na svou sílu působí překvapivě jemným dojmem, co se týče alkoholu. Ale ne tak, co se týče intenzity vůni. Ve vůni je sladší a působí méně uzeným dojmem než 16 Yo. Jablkový kompot, rašelinný kouř, vanilka, citrusové slupky, a to vše v příkladné intenzitě. Svěží travnatá whisky s tóny citrusů a řepného cukru.
Chuť: Slad a bylinky, typická Lagavulinovská kouřovitost připomínající uzené. A k tomu všemu je svěže travnatá.
Dozvuk: Sušší dlouhý travnatý s výrazným kořením jde do sucha.
Shrnutí: Cena téhle whisky je trochu šílená, ale její charakter je zase něco úplně nového ve světě whisky. Velmi zábavná a hravá whisky.

Láhev: Lagavulin 16 yo
Aroma: Propolis, včelí vosk, kouř, dřevo a přezrálá švestka.
Chuť: Nasládlost (palmový cukr), rašelinka, opět přezrálé švestky a jemně soli. Propolis má však výpadek a objeví se až v dozvuku.
Dozvuk: Je dlouhý. Dominuje kouř a dezinfekce, ale ne ta přísně medikální a moderní jako má Laphroaig, ale starší, domáčtější a klasičtější: jodisol a propolis.
Shrnutí: Co více psát než je v úvodním textu recenze. Prostě ji miluji.

Láhev: Lagavulin 24 yo 1991 Feis Ile 2015
Aroma: Vůně si určitě nese základní znaky palírny Lagavulin. Je rašelinná jsou zde jemné náznaky uzení, stopy sherry jsou jen nepatrné. Další vůně jsou docela netypické. Vosk na boty, pryskyřice a řezný olej. Opravdu vrstevnatá a zajímavá.
Chuť: Tohle je to nejelegantnější zkrocení kouře, které jsem měl možnost ochutnat.
Dozvuk: Délka je skvělá. Doznívá ve velmi příjemných tónech sladké čokolády s rozumným množstvím kouře.
Shrnutí: Tohle je whisky, která si zaslouží dlouhé opěvování. Zaslouží si být pita jako první a zároveň jako poslední v místnosti bez dalších vjemů obstará totiž vše sama. Má dvojchybu: cenu a dostupnost. O důvod víc snažit se být opravdu hodně bohatý.
Body: 94

Láhev: Lagavulin 1998 Distillers Edition
Aroma: Velmi plná, silná se zastřeným alkoholem. Sherry s rašelinou v uzených tónech se snoubí v něžném a pomalém tanci. To vše doplňují: vosk, rozinky, tér a silně zralé citrusy.
Chuť: Zde opět jen slova chvály. Neuvěřitelná plnost tónech kakaa, uzeného masa a karamelu. Trochu mě zarazilo, jak málo chuť koresponduje s vůní. Na konci jsou stopy sladkého sirupu proti kašli.
Dozvuk: Šťavnatý, plný dozvuk tentokráte krásně koresponduje s chutí. Je jejím přímým a dlouhým protažením a taktně vybízí k dalšímu doušku. Je rašelinný decentně sladký s tóny kouře vycházejícího z udírny.
Shrnutí: Perfektní whisky. Opravdu výborná, je ještě lepší než Lagavulin 16 Yo. Patří mezi dražší kousky, ale stojí za to. Jedinou drobnou výtku bych snad mohl mít proti té slabé podobnosti vůně chuti, ale mně to spíše vyhovuje.

Láhev: Lagavulin 1999 Distillers Edition
Aroma: Sherry zde relativně silně vystrkuje růžky nad rašelinu a tóny uzeného masa. Jemně jódová a nasládlá s tóny mandlí a dřeva.
Chuť: Chuť je dokonalost sama. Fenoly z kouře zabalené do hávu z sherry a ovoce dozdobené příjemnou sladkostí a tóny koření včetně pepře, silně zralých pomerančů a uzené šunky.

Dozvuk: Dozvuk má délku hodnou uznání a nese se v duchu vůně a chuti, tedy sherry, stop uzeného koření a ovoce.
Shrnutí: Co se týče poměru ceny a kvality je pro mě Lagavulin Distiller Edition skvělá volba. Zde mě baví mě ta složitost a komplexnost vůně chuti a dozvuku. Je to opravdu skvělá whisky.

Láhev: Lagavulin 2001 Distillers Edition
WB
Aroma: Kouř a rašelina, jahody, maliny, sherry, švestky citrusy. Sladší trochu lesní.
Dozvuk:

Shrnutí: Voní dokonale, chutná skvěle a dozvuk bez hořkosti taky super. Vyvážená sherry kouřovka.

Láhev: Laphroaig 10 yo
Aroma: Na poprvé temperové barvy a právě proto jsem si ji asi zamiloval. Tahle vůně mi sedí. Později jsem zjistil, že to je rašelina. Dále je ve vůni náznak citrusů. Vůně je až nečekaně sladká s náznaky medu. Výrazná je zde vůně jodové dezinfekce s nádechem chloraminu.
Chuť: Chuť je olejovitá s výrazným kouřovým aroma. Dezinfekce se neschová a přetrvá až do dozvuku. Chuť je sladko slaná zhruba stejným způsobem jakým to umí arašídové máslo.
Dozvuk: Je dlouhý, jódový, sušší a příjemně kouřový.
Shrnutí: Jedná se o neuvěřitelně jemnou drsnost. Výborná whisky, kde alkohol nemá ani náznak nějaké lihové sprostoty. Nádherně vyladěná. Snad není co vytknout, jen by dle mého snesla o 3% alkoholu více. Ale na druhou stranu Master Distiller asi ví co je nejlepší. Navíc lze tenhle kousek pořídit za relativně slušný peníz.

Láhev: Laphroaig 10 yo Cask Strength Batch 006
Aroma: Laphroaig Laphroaigů, voní jako desítka, ale navíc vyvstává uzený a zároveň čerstvý voňavý losos a úplně lehoučký náznak ovoce.
Chuť: Tak tady je vyjma všeho toho co by člověk od produkce palírny Laphroaig čekal (kouř, rašelina jód a olizování kachliček v nemocnici které před chvílí někdo umyl chloraminem) je cítit lehce popelníček. Asi bych nevěřil tomu, že po naředění získám klasickou 10 yo.
Dozvuk: Dlouhá a intenzivní chuť se vytrácí jen pomalu a zanechává za sebou intenzivní stopu, která pomalu ubírá na kouřovistosti, projde kolem koše s citrusy, ale jen letmo a inklinuje ke zvláštní šťavnaté slanosti.
Shrnutí: Desítka, kterou k dokonalosti přibližuje ještě silnější chuť, více procent alkoholu a medicinská drzost Laphroaigu vlastní. Whisky, která si zaslouží umístění na čelních příčkách milovníků Islay. Za mě vítěz této ochutnávky. Vytkl bych akorát špatnou dostupnost láhve a lehký náznak popelníku.

Láhev: Laphroaig 15 yo 200th Anniversary
Aroma: Hlavní charakteristikou vůně je to, že je sladce kouřová. Jemná s ovocnými tóny uhlazená, ale zajímaví a vrstevnatá. Prolínají se zde tóny hořkého červeného grepu se svěžestí máty a sladkostí medu přecházející do jablečné a hruškové ovocnosti. Při větším snažení lze objevit tóny manga a skořice a velmi, velmi jemné dřevo.
Chuť: Čekal jsem že 43 % bude málo, ale zde to skvěle sedí. Je náhradně pitelná hladká a nasládlá. Kouř je jakoby umírněn věkem, ale i tak má pořádnou sílu. Jen je obalen elegancí. Objevují se tóny, medu a citrusů převážně pak grepu a kumquatů. Jemný náznak vanilky a příjemné kořenitost, ale zde spíš hřebíčková. A také se zasluhuje o jedno organoleptické prvenství, je to totiž poprvé, kdy se mi ve whisky zableskl kmín, ale vždy velmi rychle přešel do anýzu.
Dozvuk: Je velmi dlouhý, plný, sladce kouřový s jemně kořeněnými tóny snad prosvítá trochu vanilky a kůra citrusů. Ta hřebíčková nasládlost z chuti se zde dostává do tónů hřebíčkových cigaret. Jsou zde tóny třešní.
Shrnutí: Výborný plný a opravdu zajímavý Laphroaig. Není tak medicínsky kouřový jako 10 Yo. Nemá tu sílu, jakou mají Triple Wood nebo Quarter cask, ale má eleganci s duší whisky Laphroaig.

Láhev: Laphroaig Brodir Batch 001
Aroma: Červené víno, černý rybíz, banán a lehce rumové i koňakové tóny. Příjemná, ale výrazná dřevitost. Připomíná truhlářskou dílnu.
Chuť:
Přesto, že je v jádře Laphroaig, je to asi nejvíc jiné ze všech Laphroaigů. Moc příjemná kombinace. Zrání po portském dává chuti nový rozměr. Je hodně bohatá vrstevnatá ale vyžaduje trochu snahy v hledání mezi veškerou tou rašelinou. Dá se zde najít lesní ovoce jemné koření v čele s mátou následované chutí hřebíčkové cigarety a přidává se jistá slanost.

Dozvuk: Chladivá máta dohromady se silným portským a mocným kouřem, dezinfekční tóny Laphroaigu jsou zde potlačeny. Je výrazně slaný a objevují se tóny uzeného masa.
Shrnutí: Výborné pití, je to hodně osobité hodně nakouřené a hodně zábavné. 4 láhve na doma jsou tak akorát.

Láhev: Laphroaig Lore
Aroma: Velmi jemná, co se týče alkoholových výparů. Na Laphroaig nasládlejší, ale plná medicíny a rašeliny. Náznak Sherry Pedro Ximerez. Exotické ovoce převážně mango. Dále vanilka, jablko, dřevěný popel a koření.
Chuť: Lore je sladká ale zbytečně moc pitelná whisky. Ale mezi doušky mu vyhovuje více času. A v ústech si zasluhuje poválet aspoň 15 vteřin. Pak se jeho chuť dokonale rozdělí a dozvuk bude perfektní. Chuť je kořeněná, tóny jablečné šťávy a náznak zemitosti. Koření je zde nejblíže hřebíčku a přidává se i lehká náznak pomerančových slupek.
Dozvuk: Krásné sladký kombinovaný s jistou sucho podivně šťavnatou natrpklostí. Tóny suššího zrajícího sýru. Šťavnatě ovocná. A krom koření se projevují ještě tóny dřevěného popela.
Shrnutí: Když jsem o ochutnal poprvé, tak jsem byl docela zklamán, postupně se ale prodral a vysoké příčky. Je to geniální Laphroaig. Vlastně mi asi nakonec chutná nejvíc, ale cena to docela kazí. Triple Wood je prostě o dost dostupnější a jen o malou trošku horší. Sluší mu nechat ho trochu odpočinou na vzduchu.

Láhev: Laphroaig PX Cask
Aroma: Jemný Laphroaig, jód, sherry, popel a kouř. Příjemná a lehká s náznakem omáčky Jack Daniels a vanilky.
Chuť: Sladce kouřová, lehce kořeněná. Sherry o sobě dá vědět docela slušným způsobem, ale tím množstvím kouře, je zvláště a velice elegantně zakřivené do jakési příjemné vinné nakyslosti.
Dozvuk: Velmi dlouhý kořeněný. Je to procházka šťavnatou sladkostí, plnou kouře s jemnými stopami mírně vyčichlé kávy.
Shrnutí: Nevím ono to hodnocení asi nezní, že je to kdoví jaká bomba, ale dle mého je to whisky, která si zaslouží cedulku dokonalá. Za cenu, za kterou se dá koupit je to výborný kousek. A lahev, která mi nesmí chybět doma. A snad i můj nejoblíbenější Laphroaig tedy z těch cenově dostupných.

Láhev: Laphroaig QA Cask
Aroma: Výraznější náznak citrusů než 10 Yo a mírná nakyslost a klasický cukr. Úplně chybí náznak medu. Snad ani nemusím zmiňovat silnou vůni rašelinového kouře.
Chuť: Chuť je naproti 10 Yo dřevitější méně sladká a trošku kyselá. Alkohol je ostřejší. A je zde vanilka, o které je zmínka i na láhvi.
Dozvuk: V dozvuku je Laphroaig sušší a lehce natrpklý s výraznou dřevitostí. Kouř a jód jsou samozřejmostí. Snad bych řekl, že je stejně intenzivní jako 10 Yo.
Shrnutí: Za mě je 10 Yo jasná volba, ale chcete-li dřevitější a možná svěžejší kousek tak QA zkuste.

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Aroma: Vůně je svěžejší ale zároveň sladší, kompotované žakie. Samozřejmě typický Lahroaig tedy kouř a rašelina a navíc dobře ukryté kakao. Vůbec neštípe do nosu. Alkohol je perfektně ukrytý. A to u 48% není jednoduché.
Chuť: Je trpčí než 10 Yo, slanější, velmi výrazná, 48% jde poznat, ale není to nepříjemné. Alkohol je přísný, ale není vulgární nebo drzý a působí sladším intenzivním dojmem.
Dozvuk: Suší, slaný, silně rašelinný dozvuk a plná pusa kouře, který když vymizí tak ještě příjemně dlouho doznívá směsí koření.
Shrnutí: Ian Buxton ji doporučuje v 101 Whisky, já také je to perfektní silný a Laphroaig nádherně voní a skvěle chutná.

Láhev: Laphroaig Triple Wood
Aroma: Vlašský ořech, med a propolis ještě sladší než Qarter Cask, jakoby po těžší rumu opět se nezapřou známky typického Lahroaig. Tedy kouř a rašelina dřevo tabák podobně jako QC neštípe do nosu, alkohol je ukrytý, ale tak dokonale jako v QC ne.
Chuť: Alkohol mi přijde i v chuti ostřejší než u QC, ale teda chuť je zajímavější s náznaky ovoce a včelích produktů.
Dozvuk: Ten je šťavnatější, opět ovocnější než Qaurter Cask. Jsou zde náznaky tabáku a je trochu dřevitější, jemné koření a jakoby perlivý a velmi dlouhý podobně jako Qaurter Cask doznívá jemně kořenitě.
Shrnutí: Nejlepší Laphroaig s rozumnou cenovkou. Není tak drsný jako úžasná desítka, ale chuť je extrémně zajímavá podmanivá vůně si zaslouží dlouhé zkoumání.

Láhev: Ledaig 12yo Gordon & MacPhail 2018
WB
Aroma: Zelenina ve slano-kyslém nálevu. Lehký kouř. Na Ledaig docela málo nakouřená. Silně vanilková. A příjemně lehce ovocná.
Chuť: Sladká a slaná zároveň, kouřová, lékořicová. Tóny připáleného tabáku do vodní dýmky. Sušené banány. Nakládaný zázvor k sushi.
Dozvuk: Tabák "2 jablka" do vodní dýmky. Kratší je bohužel ta zábavná šťavnato-sladko-kyselá část, potom zbývá popel.
Shrnutí: Pokud bych hledal umírněný kouř, klidně bych po ní sáhl. Ale spíš asi po sklence než po láhvi.

Láhev: Ledaig 18 yo
Aroma: Zvláštní mix vůní kakaových bobů, gumy, kouře a pryskyřice. Hezky nasládlá.
Chuť: Káva ovoce kouř pepř příjemně kyselá, příjemně sladká, příjemně kouřová a příjemně peprná. Fakt vyvážená kouřovka.
Dozvuk: Skvělý, dlouhý, plný, svou chuť dědí a velmi pozvolna ztrácí.
Shrnutí: Perfektní změna pokud chcete jiný kouř než Islay. Z tohoto porovnání by vzešel jako jednoznačný vítěz.

Láhev: Legendario Elixir de Cuba 7 yo
Aroma: Ovoce rozinky těžká až medová sladkost. Snad čokoláda jako by ten cukr do vůně nechtěl vpustit víc. Trošku víc alkoholu něž by člověk o 34 % čekal.
Chuť: Velmi sladká velmi plná pampeliškový med. Rozinky. Sladkost rozinek. Pomerančová kůra na konci své životnosti.
Dozvuk: Krémové sladké a překvapivě dlouhé. Asi se sladkostí nalepil na chuťové pohárky.
Shrnutí: Taková holčičí slaďárna, kdo má rád sladké a jemnější záležitosti ale hutnou chuť, najde ti pravé.

Láhev: Lochindaal 2007
Aroma: Harmonie a zábava. Slad a ovoce ve vůni perfektně splývá. Je sladká voní lehce i po víně.
Chuť: V chuti je trochu nudnější. I když má co nabídnout. Ovoce slad a víno se i zde krásně snoubí do příjemné chuti. Palírnu Bruichladdich bych ale za tímto vzorkem nehledal.
Dozvuk: Dozvuk je dlouhý a krom uzeného je trochu po cítit po červeném pepři. A celkově je velmi příjemný.
Shrnutí: Není spatná, ale aby byla adeptem na láhev, tak mi musela v chuti nabídnou ještě něco navíc.

Láhev: Longmorn The Distiller's Choice
WB
Aroma: Sladká a ovocná vůně s převahou bobulovitého ovoce, nezapřou se švestky a cítit je i koření.​
Chuť: V chuti je ovoce upozaděno složkami jako je dřevo, vanilka, karamel či med. Za ovoce se projeví třešně. Je řidší ale slušná.​
Dozvuk: Konec je hořko-sladký, krátký a v závěru dřevitě suchý.
Shrnutí: Celkově to není špatní whisky, ale kazí ji dozvuk.

Láhev: Longrow 11 yo Red Australian Shiraz
Aroma: Lesní jahody, možná i trochu umělého jahodového aroma což je asi jediná chyba této whisky. Dále je vůni vlhký tabák a vanilkový krém, které se perfektně prolínají. A višňový kompot. Alkohol trošku poškádlí nos.
Chuť: Zatím co ve vůni je silnější alkohol cítit, tak v chuti je whisky sametově jemná. Příjemně nasládlá a rozumně rašelinná.
Dozvuk: Červené barikové víno s rašelinou. Jinak je dozvuk překvapivě sušší než bych čekal, ale velice příjemný, spíše delší s výraznou stopou rašeliny a borůvkami a úplném závěru.
Shrnutí: Perfektní whisky. Ještě, kdyby se dala koupit za jinou částku než necelé 4 tisíce korun.

Láhev: Longrow 11 yo Red Cabernet Sauvignon
Aroma: Červené víno je ve vůni hodně výrazné sekundují mu kouř a lesní bobulové plody, Tohle se čichá nádherně.
Chuť: Pokud se to čichalo nádherně tak chuť je božská. A s vůni velice dobře koresponduje. Navíc jsou zde tóny citrusů a bílého vína.
Dozvuk: V dozvuku se kouř projeví naplno a projevuje s v mocném a dlouhém zakončení se špetkou anýzu a fenyklu.
Shrnutí: Longrow 11 Yo Red už jsem jednou ochutnal a byl jsem nadšený. Měl jsem tedy velký očekávání a rozhodně nebyla zklamána. Výborná whisky, která má ale vyšší cenovku. V Brněnském Whisky shopu jsem si rovnou vzorky Longrow 11 Yo Red po Cabernet Sauvignon i po Shiraz nechal zabalit do lahviček na přímé porovnání.

Láhev: Longrow 18 yo
WB
Aroma: Lehký kouř, doplněný velkou spoustou ovoce, tóny medu a slabým kořením.
Chuť: V chuti tohle pití nabízí dokonale vyváženou složku kouře, ovoce, dřeva a koření. Hodně zvláštní je chameleoní chování, když se snažím najít nějaké ovoce tak tam prostě je. Banány, citrusy, jablka, hrušky, marakuja, mango, maliny, hrozny...
Dozvuk: Dozvuk je ovocně šťavnatý a kouř je velmi nenucený a decentní. Doznívá dlouho a až k úplného konci přechází do sucha.
Shrnutí: Zachvátilo mě lokální neštěstí, když jsem se dozvěděl cenu láhve. Tohle je opravdu výborné pití.

Láhev: Longrow CV
Aroma: Zvláštní nezvyklá dřevitost spojená s klihem, kouřem a docela zábavnou ovocností mandarinkového kompotu.
Chuť: Sytě rašelinná a kouřová chuť s kumquaty a celkem slušnou dávkou soli, jemné koření, ale obtížně rozlišitelné. Asi nové koření, hřebíček, skořice, anýz.
Dozvuk: A tady to přichází. Je dlouhý … dlouhý … kouřový a moc se neliší od chuti. Mandle v cukru v podchodě pod brněnským nádražím a taková příjemná mandlová mastnost. Je vyvážený a zábavný.
Shrnutí: Není v základní řadě a už není běžně dostupná, což je škoda protože tahle whisky mi moc chutná. Měl jsem ji poprvé v Praze v Marpek Whisky a byl jsem nadmíru spokojen. Trochu jiný velmi příjemný kouř.

Láhev: Longrow CV
WB
Aroma: Ovoce kouř a bylinky možná i lehce květiny na pozadí
Chuť: Sůl, koření, kouř a sherry
Dozvuk: Mandle v cukru v podchodě pod brněnským nádražím a taková příjemná mandlová mastnost a jemnost a dozvuky kouře a svařákového koření.
Shrnutí: Tenhle kousek mi velice chutnal. Nádherně ozvláštnil seznam nakouřených kousků, které mám rád. Pokud na ni natrefíte, tak za mě jedno velké doporučení.

Láhev: Macallan 10 yo Sherry Oak
Aroma: Typická sladovitě macallanovitá (to se komplikovaně popisuje ale každý Macallan to má v sobě a jiné whisky to postrádají), ale sladovitost je o poznání slabší, vůně sherry je hodně výrazná ve vůni jsou i náznaky sladké mléčné čokolády. Štiplavost alkoholu se téměř neprojeví. Není tedy problém zarazit nos hluboko do Glancairnu.
Chuť: Silné, ale svěží sherry doplněné čokoládou Milka.
Dozvuk: Sušší, ale silné sherry, med, ke konci a pak přechází do sucha.
Shrnutí: Tak tohle je lepší pití než Amber. Výborný zástupce Speyside.

Láhev: Macallan 12 yo Fine Oak
Aroma: Vůně je vrstevná opojná, s lískovými ořechy, bylinkami, dřevem, sladem, sladkostí, zralým ovocem, náznaky čokolády.
Chuť: Dřevitá s jemným kořením, sladem, sherry, vanilkou a kůrou pomela, která si sebou nese trochu více nahořklosti než bych si přál.
Dozvuk: Sherry, kůra ale tady trochu méně hořká a spíš do grepu. Jahodové bombóny.
Shrnutí: Celkově bych řekl, že je to jeden ze slabších Macallenů, ale jeho vůně je skvělá.

Láhev: Macallan Amber
Aroma: Tohle je definice whisky. Krásná vůně svěžího dobře zralého ovoce, sladu a máslového pudinkového krému krásně doplněné o sherry. Můžete ji čichat, jak chcete, prostě do nosu neštípe. Při podrobnějším zkoumání se objeví rozinky.
Chuť: Sherry, velmi výrazná ne však hořká dřevitost, kořeněnost a náznak skořice.
Dozvuk: Dozvuk je velmi dlouhý, příjemně hřejivý, který přechází přes šťavnatou sladkost a až na úplném konci se to zkazí nahořklostí po rozkousnutém hřebíčku.
Shrnutí: Vůně téhle whisky je definicí. Je velmi příjemná blížící se dokonalosti. Chuť a dozvuk jsou také dobré, ale zdaleka si nezaslouží toliko superlativ jako vůně. Ochutnal jsem ji několikrát a nakonec si pořídil láhev. A jsem rád.

Láhev: Macallan Select Oak
Aroma: Mírně přezrálé možná až sušené ovoce, náznak pomerančů a citrónů.
Chuť: Sherry pomeranče a slad koření a jemná dřevitost.
Dozvuk: Příjemná délka s rozumnou dávkou dřeva, lehkou vanilkou a stopami hodně zralého ovoce.
Shrnutí: Dobré pití, ale Macallan znám i lepší. Jmenovat můžu třeba levnější Amber. Nicméně je to pití, které asi nikoho neurazí a snad by si pochutnal i úplný začátečník. Takovým whiskám sice občas říkám alibistické, ale zde to rozhodně není myšleno jako špatná vlastnost.

Láhev: Macallan Sienna
Aroma: Krásná, sladová a přiměřeně sladká, pro mě je tahle „Macallnovitá“ vůně jistou definicí, kterou jsem si zamiloval a v láhvi Sienna snad nejvíce. Výrazné jsou tóny sherry dokreslené ovocem. Náznaky mléčné čokolády Milka. Med, karamel a pomeranče to celé krásně dokreslují.
Chuť: Sherry, rozinky a med jakožto hlavní složky chutí se jemně prolínají s tóny koření s lehkým a svěžím ovocem. Dále tvoří chuť tóny voňavého sladu s náznakem zázvoru a stopou mléčné čokolády a to celé je podbarveno jemnými dubovými tóny.
Dozvuk: Delší než bych čekal od whisky tohoto charakteru. Je vyvážený bez hořkosti s tóny citrusů, ovoce a koření opět podbarven jemnou dřevitostí ve svém nejlepším možném podání.
Shrnutí: Výborná whisky je to můj nejoblíbenější kousek z dostupných whisky produkce Macallan. Není levná, ale dle mého stojí každá utracená koruna za každou kapku. Tuhle whisky prostě miluji. A i když se na to podívám objektivně, není nic, co bych jí vytknul.

Láhev: Macallan Whisky Maker's Edition Peerless Spirit
WB
Aroma: Sherry, ovoce, čokoláda a slad. To dokreslují náznaky broskví, pomerančových slupek dubového dřeva a vanilky. Kdyby mi ji někdo dal na slepo asi bych tipl Siennu.
Chuť: V chuti už bych Siennu netipoval. Ta mi přišla bohatší a trochu jinak profilovaná... Jdu do sklepa pro Siennu. Takže... Zde je méně ovoce, ale na druhou stranu docela zábavná kaše z ovesných vloček. Navíc je trochu ostřejší.
Dozvuk: Jo... ty ovesné vločky. Sherry. Sušší s tóny čokolády a koření.
Shrnutí: Moc dobrý, ale Sienna stojí míň a chutná mi víc.

Láhev: Maker's Mark
Aroma: Vanilka … moc vanilky … zbytečně moc vanilky. Koření a někde se snad ukrývá něco málo ovoce. A Leštěnka na nábytek Diava.
Chuť: Typická bourbonovitost, a koření opět nějaký chemický prostředek, který má co společného s nábytkem.
Dozvuk: Sladké, kořeněné s náznaky karamelu.
Shrnutí: Tak tohle není můj typ, rozhodně bych o tomto výrobku netvrdil, že je špatný jen to není nic pro mě. Minulý testovaný bourbon Mellow Corn je dle mého názoru lepší investice chcete-li okusit chuť kukuřice. Celkově moc vanilky a při 45% moc výrazná alkoholová složka. Ale tak zase trošičku změna. Do drinků se docela hodila.

Láhev: Mannochmore 12 yo Flora & Fauna
Aroma: Jablka, hrušky a ozón.​
Chuť: Jemná, lehká, travově svězí a mírne trpko-kořko-kyselá.​
Dozvuk: Jemně ovocný.
Shrnutí: Na láhev bych to neviděl.

Láhev: Mellow Corn
Aroma: Včelí vosk, kukuřičné lupínky (Corn Flaskes), náznak kokosu. Kdo někdy ochutnal “honey and coconut corn flakes” tak přesně ta vůně.
Chuť: Relativně ostrá, ale 50% bych netypoval. Olejnatá se stopami ovoce. Alkohol zaštipuje docela výrazně je to celkově takové drsnější.
Dozvuk: Tady se naplno vrací kokos a zlehka náznak kukuřičných lupínků. Olejnatost a ovocné tóny, který byly v chuti vymizely. Navíc se objevuje hřebíček a za lehka vanilka.
Shrnutí: Že v sudech stráví pouhé dva roky? No a co? Je to trochu sprostější pití, ale stojí za to. Překvapivě dobrý poměr cena / požitek. Jsem rád, že jsem si tento kousek pořídil, ale na druhou stranu je jedna lahev tak akorát. Pokud si nechcete koupit něco do míchaných drinků, pak ji doporučuji jednoznačně.

Láhev: Miltonduff 19 yo 1994 CM
Aroma: Ovoce a omítka, lehké koření v čele s hřebíčkem a skořicí, hruškový frgál, a lehké tóny kopřivového čaje.
Chuť: Tak tohle jsem trochu nečekal, dřevitost zaútočí v plné síle a až později se přidávají další tóny. Nepražené kakové boby a kopřivy. Je docela ostrá.
Dozvuk: Kandovaná pomerančová kůra se dřevem a kořením. Delší ostřejší.
Shrnutí: Hodně zajímavý kousek. Není to úplně můj styl ale pití slušné.

Láhev: Monkey Shoulder Batch 27 Smooth And Rich
Aroma: Ve vůni cítím vaječný koňak s vanilkou, ale, a to je příjemné, chybí aroma rumu.
Chuť: Jemná kořenitost muškátový květ a oříšek, karamel, dřevo. Z vůně pak celkem patrně prostupuje vanilka i karamel.
Dozvuk: Ve zbytečně krátkém doznívání mi zmizí chuť po lehčím koření a nahořklé chuti pomela. A kdybych si to nepřečetl, tak bych v ní chuť banánů nehledal a asi ani nenašel. Ale jo je tam.
Shrnutí: No, výhodou tohoto kousku je zajímavá chuť a více než dobrá cena.

Láhev: Mortlach 16 yo Flora & Fauna
Aroma: Citrusy, bylinky a polévkové koření a snad i jistý náznak hovězího vývaru, ale těžko říct zda to není vsugerované.
Chuť: Zralé ovoce, čokoláda, kakao a jistá slanost. Tón sherry, kandovaných pomerančů a medu.
Dozvuk: Krásný dlouhý a sladký dozvuk, ve kterém se snoubí skořice a pepř s kakaem a čajem Pu-Erh.
Shrnutí: Tohle je láhev, kterou jsem opravdu toužil ochutnat a řekl bych, že má očekávání i předčila. O to víc mrzí obtížná dostupnost. Tím že je k dispozii pouze na aukcích, tak její cena nepříjemně vzrostla. Je to jedna z lahví, kterou doporučuje Ian Buxton ve své knize 101 whisky z celého světa. A doporučím ji i já. Dle mého za náročné shánění i vysokou cenu stojí.

Láhev: Mortlach 17 yo 1991 Signatory
Aroma: Je velmi, velmi lehce kouřová, jemně ovocné se stopami vanilkového extraktu.
Chuť: Chuť je sladová, místy působí řídce. Chybí ji plnost. Ovoce se mísí s tóny vanilky.
Dozvuk: V dozvuku vyvstávají tóny čokolády a lehká dřevitá nahořklost.
Shrnutí: V porovnání s Mortlach 16 Yo F&F je to docela nudné pití. Ale sama o sobě je to dobrá whisky.

Láhev: Nikka All Malt
Aroma: Alkoholová, výrazně sladová, jablka, karamel, vanilka
Chuť: Docela ostrá, nahořklá, se sladkostí, čerstvý cigaretový tabák, ovocnost, opět vanilka a karamel, docela štiplavá.
Dozvuk: Stopy vanilky stejně jako karamel projdou skrze celou ochutnávku od vůně přes chuť až do dozvuku, také jistá dřevitost z chuti se přenese do dozvuku. Ten ale není příliš dlouhý. Objevují se v něm vlašské ořechy, pepř a náznak citrusů.
Shrnutí: Proti Nikka Pure Malt Black je tohle ostré nevyladěné a ještě jednou zbytečně ostré.
Body: 71

Láhev: Nikka Pure Malt Black
Aroma: Ovocná, nasládlá, lehce sladová a celkově příjemně jemná, trošku třešně, meloun a náznak karamelu i trocha kouřovitosti.
Chuť: Sladká, hebká krásně hladí po jazyku, meloun, příjemná dávka rašeliny
Dozvuk: Něco rašeliny se překlopí i do dozvuku. Zde se však bohužel objeví trocha hořkost, nějaké to dřívko. Je suchý a středně dlouhý.
Shrnutí: Docela slušná Japonka, ale pořád Japonka a v těch, jsem zatím nenašel žádné zvláštní zalíbení. Nicméně tento kousek určitě stojí za ochutnání. A v duelu s Nikka All Malt jednoznačně vítězí a to jak ve vůni a chuti, tak i v dozvuku.

Láhev: Oban 14 yo
Aroma: Slad, sůl, med, kyselé ovoce, příjemná čerstvost a možná náznak travnatosti a kouře.
Chuť: Výrazně dřevitá, svěží příjemně zaštipuje, lehce kouřová chuť snoubící se s karamelem.
Dozvuk: Příjemně dlouhý dozvuk, jemný a příjemně kořeněný. S náznaky soli.
Shrnutí: Tuhle whisky mám velmi rád. Příjemná chuť úžasná vůně a rozumná cena. Až je mi líto, že hladina v láhvi je už dost u dna.

Láhev: Oban Little Bay
Aroma: Sladká vůně, lehoučká rašelina, slad a náznak nového koření.
Chuť: Docela silná v dozvuku, sladká, plná, olejnatá s chutí dubového dřeva.
Dozvuk: Nádherně a dlouho doznívá v tónech koření s náznaky vanilky.
Shrnutí: Zbytečně vysoká cena a rozdíl o proti 14 Yo není nikterak zásadní. Nebýt tak vysoké ceny, asi bych ji dnes zařadil na vrchol, ale takto skončí druhá.

Láhev: Old Pulteney 17 yo
Aroma: Perfektně vyrovnaná svěží vůně. Je vní k nalezení slad, ovoce, vanilka kardamom a trochu citrusů. Co se týče ovoce, tam krom ananasu se nezapřou jablka a hrušky.
Chuť: Nechybí jí tóny ananasu, tak jak je u Old Pulteney zvykem. Zastupcem koření je ve vůni kardamom a muškátová oříšek. A pak spousta ovoce. Je to taková nekonvencní ovocná bouře.
Dozvuk: Už si nevzpomenu, u které whisky se mi to stalo, ale krátký závan naloženého hermelínu byl divný. Je kořeněný, nasládlý, dlouhý a bez hořkosti.

Shrnutí: Měl jsem z neznámého důvodu (101 whisky od Iana Buxtona) velká očekáváni a nechybělo mnoho aby je splnila. Dle mého je důvod proč ji Ian Buxton zařadil do 101, to že, nic podobného jako je Old Pulteney nenajdete a tahle je navíc fakt dobrá. Je silná plná a zábavná. Láhvi doma bych se nebránil .

Láhev: Old Pulteney 2006 Vintage
WB
Aroma: Spíše lehké, citrusově vanilkové aroma s tóny hrušek.
Chuť: Bílé víno, bourbon (Jack Daniels), lehké koření, hrušky, vanilka. Působí docela slaně.
Dozvuk: Sušší, středně dlouhý, lehce natrpklý, a trochu slaný.
Shrnutí: Voní lehce, v chuti je docela zajímavá a dozvuk je takový trochu nepodařený.

Láhev: Old Pulteney Flotilla 2000
Aroma: Výrazně květinová s tóny exotického ovoce, převážně potom ananas. Dokresluje to jemná vanilka.
Chuť: Chuť je sladká a dobře koresponduje s vůní.
Dozvuk: Z celé testované trojice (Noss Head, Flotilla 2000 a Pentland Skerries) asi nejzajímavější whisky. Opět bych ji nezařadil mezi adepty na celou láhev, ale pití je to velmi slušné.

Láhev: Old Pulteney Noss Head
Aroma: Ananas, lehce umělý, vůně je taková plytčejší, s náznaky kokosu a vanilky.
Chuť: Vyloženě drzé, rumové všude samý ananas, překvapivě docela alkoholová. Stejně jako vůně je docela umělá. Kořeněná a lehce pepřovitá.
Dozvuk: Cukr, doznívání umělého ananasového aroma a jahodami a ananasem.
Shrnutí: Tohle je za mě velmi slabý kousek. Prostě tohle mi nechutná moc umělé.

Láhev: Old Pulteney Pentland Skerries
Aroma: Přes sherry rozinky a jistý náznak koňaku je docela svěží. Navíc jsou ve vůni také marsmelow višně a třešně a snad i portské.
Chuť: Silná svěží čokoládová, bonboniéra Mon Cheri
Dozvuk: Dozvuk je středně dlouhý opět po třešních a náznakem konzervovaného ananasu který je pro Old Pulteney typický. Tedy alespoň já jsem ho u všech kousků cítil.
Shrnutí: Velmi slušná whisky oproti Nose Head je to extrémní krok kupředu a výrazné ubrání na ananasu. Dobrá zkušenost, ale láhev bych si nepořídil.

Láhev: Peats Beast Cask Strength PX
WB
Aroma: Silně uzená slanina na dřevě i rašelině potíraná sherry které se trochu připeklo. Trochu pepře a trochu indické koření... Ale nedaří se mi určit jaké.
Chuť: Vyndejte mi hlavu z toho včerejšího ohniště. Popel ze spáleného dřeva. Opravdu zvláštní kouřovitost. Vanilka a bílé suché víno.
Dozvuk: Uzené suché bílé víno barique. Dlouhý bez hořkosti. Lehký náznak PX.
Shrnutí: Příjemný nevšední whisky zážitek. Je na tolik zvláštní, že silně přemýšlím o láhvi.

Láhev: Pittyvaich 12 yo Flora & Fauna
Aroma: Vůně je velmi plná příjemně sladká, obecně ovocná s notnou dávkou sherry a jemně dřevitým kořením, patrné stopy kafru, mandarinek, broskví.
Chuť: Solidně dřevitá, tak krok před hořkostí, hřebíček anýz a skořice. Zlehka sherry.
Dozvuk: Koření a dřevo je zde v první okamžik velmi výrazné a doplněné zlehka sherry. Postupně vyprchává a končí jemnou nahořklostí.
Shrnutí: Tady bych souhlasil s Netharm. Voní skvěle. Chutná dobře a dozvuk je fajn.

Láhev: Pittyvaich 25 yo 1989
Aroma: Whisky je plná ovoce a hlavně citrusů. Trochu voní jako nová knížka a trochu jako starý sešit. Po vyčichnutí je příjemnější a nos se dá zanořit hluboko do sklenice. Ruské zmrzlina a Créme Brulee se trochu nesourodě ale o to zábavněji prolínají s bylinkovým čajem a medem.
Chuť: Přes svou dřevitost je velmi vyvážené ovocná hutná plná příjemně sladká s decentním kořením a dokonalým dřevem.
Dozvuk: Dozvuk je příjemný s tóny sherry a vanilky a pozvolna uvadá do kulaté dřevitosti.
Shrnutí: Dvakrát jsem ochutnal a sžil se sní tohle je styl který se mi líbí. Stejně jako Pittyvaich 12 Yo F&F krásně voní. Ale tato nápaditější a mnohem více mě baví v chuti. Tuhle láhev bych si dokázal užít.

Láhev: Plantation 20th Anniversary Extra Old
Aroma: Jemná vůně ovoce a vanilky. Nenápadná mléčná čokoláda.
Chuť: Příjemně nasládlá vanilka podtržená komplexní ovocností.
Dozvuk: Velmi pozvolna doznívající sladkost.
Shrnutí: Převelejemné a klidné pití. Bez jediného náznaku chlastovitosti. Tento rum se mi moc líbil a hlavně mi moc chutnal.

Láhev: Plantation SC Belize 2004 Port Finish
Aroma: Propolis, medovina, jemné koření, sladkost, exotické ovoce a dřevo.
Chuť: Chuť je kombinací propolisu a korku s příjemnou mírou sladkosti. Doplněná je kořenitostí, pikantností a dřevitostí s jemnými tóny kokosu a ananasu.
Dozvuk: Ananas s kokos se výrazně překlápí do dozvuku hlavně v začátku potom se vrací koření a propolis. Jen v úplném závěru je dřevitost zbytečně výrazná.
Shrnutí: Co si vzpomínám, tak tohle je nejlepší rum, který jsem kdy ochutnal. Opravdový skvost.
Body: 91

Láhev: Plantation St. Lucia 2003
Aroma: Velmi příjemná svěží velmi nezvyklá a těžko uchopitelná vůně, kterou trochu ji kazí náznak acetonu. Je nasládlá, s náznakem sušených meruněk a vanilky.
Chuť: Med, propolis, zvláštní umělost, biskupský chlebíček. Ve vůni to není, ale v chuti se projevuje jakoby převtělení vůně svíček z čistého včelího vosku do chuti.
Dozvuk: Třtinový cukr, hřebíček skořice i v dozvuku je propolis a to ještě výrazněji než v chuti.
Shrnutí: Zvláštní rum z těch co jsem ochutnal, vybočuje z řady asi nejvýrazněji. Myslím si, že tenhle bych určil ve slepé ochutnávce přesně. Je to zajímavé pití s velmi příjemnou cenou. Ale svým netypickým projevem si asi nezíská každého.

Láhev: Port Charlotte 10 yo Heavily Peated
Aroma: Tóny vína, sherry, sladu a dřeva hrají prim. Doplněny jsou ovocem: jablka, hrušky, švestky, hrozny.
Chuť: Silně rašelinná chuť plná ovoce, s lehkou vanilkou a tóny sladkých bylinek (mateřídouška a majoránka).
Dozvuk: Dlouhý ovocný s plným kouřem a svařákovým kořením doplněný příjemnou sladkostí.
Shrnutí: Whisky s skvělým poměrem cena kvalita. Opravdové překvapení. Produkty pod značkou Port Charlotte mě dokážou nadchnou víc než kdejaký Octomore.

Láhev: Port Charlotte 2007 CC:01
Aroma: Uzený sýr s vanilkou, kouřová a lehce slaná s tóny vína a jemnou sladkostí, dřevo, lýko a sušený zázvor dotváří velmi příjemný celek. ​
Chuť: Vodní dýmka, melasa z tabáku, rašelina a jemné tóny šumivého vína, trochu jódu, příjemná sladkost a slaný karamel se stopami velmi silného hovězího vývaru a stopou uzeného masa​
Dozvuk: Minerální s tóny vápna a příjemnou křovitou slaností, je šťavnatý a délka je mimořádná. Příjemné s jemnou kyselostí. Tony terpentýnu a sušeného zázvoru spolu s jemným kouřem a meruňkou dotváří krásný konec.
Shrnutí: Tohle je fakt paráda. Úžasný whisky, nová chuť. Ne nadarmo jsme pořídil 3 láhve a dvě už jsou prázdné. Velmi speciální kousek.

Láhev: Port Charlotte Scottish Barley
Aroma: Sladká, mořské řasy, moře, kouř ovocný salát.
Chuť: Na padesát procent převelejemná ovocná, bobuloviny datle, jablka, sušené meruňky
Dozvuk: Silně rašelinný a překvapivě velmi sladký. Rašelinost je jemné bez medicínskosti nebo zemitosti.
Shrnutí: Pro mě asi nejzajímavější kousek, který jsem z produkce Bruichladdich ochutnal. Cena je přiměřená síla i kouřovitost nadprůměrná a chuť vůně i dozvuk jsou zábavné, své a podmanivé.

Láhev: Powers Gold Label
Aroma: No nevoní to špatně. Ovoce, kouř, takové obecně whiskové, tedy nic není nějak špatně.
Chuť: No tady je ostrost a docela alkoholovitost. Za tím se skrývá možná zbytečně moc medu a něco lehce natrpklého ovoce.
Dozvuk: Ten mi moc nesedí, krátký nudný a slabý, medový.
Shrnutí: O proti běžným irským blendům docela krok dopředu. Nicméně láhev bych si nepořídil.

Láhev: Presidente Marti 15 yo
Aroma: Hašlerky, ouzo a propolis jsou hlavní složky vůně. Dále lehká dřevitost a tóny čokolády. V tom se od svého devatenáctiletého bratříčka téměř neliší. Navíc je zde ale trošku ostřejší alkohol. Také se přidává leštěnka na nábytek a ta mi do celkového složení vůně příliš nesedí.

Chuť: Kořenitá, stále drobný náznak ouza, jsou zde jemné tóny tabáku, korku a mentolu.

Dozvuk: Dozvuk se drží v tónech korku a tabáku. Stopy anýzu z ouza a lékořice z hašlerek jsou jemnější než u devatenáctileté verze.

Shrnutí: Opět je to vynikající rum. Plnost a pevnost vůně, chutě i dozvuku jsou příkladné. Celkově je jen o trochu slabší než 19 Yo. Jednoznačně ale můžu tenhle rum doporučit.

Láhev: Redbreast 15 yo
Aroma: Smetana, karamel, jablíčka náznak mandlí a cukru.
Chuť: Suchá, sladovitá, po delší době sladká kovovost a lehoučký náznak rumu a stopy lesního ovoce.
Dozvuk: Slad a ovoce. Řekl zbytečně ostrý a zvláštně dřevěný finish s náznakem koření do perníku.
Shrnutí: Možná jsem neměl mít žádné očekávání, protože jsem byl zklamán. Nebo jsem jen neměl správně naladěny chuťové a čichové receptory, nebo to hold není můj šálek kávy. I hodnocení na WhiskyBase je výrazně výš. Takže plánuji přechutnání, bodové hodnocení je tedy zatím spíše dočasné.

Láhev: Royal Brackla 14 yo Càrn Mòr
Aroma: Kytičkově voňavá a opravdu krásná whisky. I když bych typoval, že je to opravdu vrcholná grain whisky.
Chuť: Tady už mě přesvědření o grain whisky mizí. Tohle je single Malt. Plná zábavná trochu pepřovitá, možná zbytečně kytičkově voňavá. Ještě nacházím zralá jablka a hrušky.
Dozvuk: Trochu se projevuje to čeho jsme se bál: kytičková hořkost. Dřevitá mi tolik nevadí, tahle trochu ano. Naštěstí je jen slaboučká. Jinak je dozvuk příjemně ovocný.
Shrnutí: Není to můj styl, ale nedá se jí upřít, že je dobrá.

Láhev: Sazerac Rye
Aroma: Ve vůni dominuje vanilka, med a karamel. Vlně je dokreslena tóny pomerančů, kořením, mátou, bylinkami a přezrálým ovocem.
Chuť: Hladká chuť, ze které občas vyvstane nějaký ten osten, aby podráždil chuťovou buňku tóny vanilky, pomerančů, ovoce, lékořice, karamelu a vanilky.
Dozvuk: Dozvuk je dřevitě kořeněný vyvážený a velmi příjemný i když má jistou trpkou svíravost spojenou se svou kořenitostí a dřevitostí.
Shrnutí: Velmi příjemná režná. Hodí se jak do drinků tak i na pití. Výjma lehké trpkosti dozvuku je velmi dobrá. Nemá žádnou zásadní chybu. Prostě kvalitní dobře pitelná režná. S cenou blížící se tisícikoruně je to velmi dobrá koupě.

Láhev: Scapa 16 yo
Chuť: Slad, ovoce, hlavně švestky a banány, máslo, med.
Dozvuk: Ovoce, koření a trošku hořkosti a mírná dřevitost.
Shrnutí: S touhle whisky to jde z kopce. Voní skvěle, chuť je dobrá a dozvuk slušný. Obecně je to velmi dobrá whisky. Dobrá šestnáctka za rozumný obnos.

Láhev: Scapa Skiren
Aroma: Jemně kouřová, plná medu a vanilky, tropické ovoce a dřevitost
Chuť: Medově sladká uhlazená a docela komplexní. Ovocná se stopami kouře a hřebíčkem.
Dozvuk: Dozvuk je docela krátký, jemné stopy hřebíčku lehká dřevitost a jemná medová ovocnost.
Shrnutí: Slušná whisky, ale 16-ka je určitě lepší kousek. Navíc cena není příliš přátelská.

Láhev: Skapa Glansa
Aroma: Zatuchlá, sladová, trochu divná. Rybízové víno, citrusy a hruškový džus.
Chuť: Taková prázdnější, stopy vyčichajícího černého rybízu, lehoučký kouř a stydlivé ovocné tóny.
Dozvuk: Krátký, nevýrazný, trochu nahořklý, s lehkým kouřem.
Shrnutí: 16 Yo mi docela chutnala, Skiren jakš takš, ale Glansa už fakt nic moc.

Láhev: Slyrs 2010
Aroma: Ostrá i když něčím zajímavá, ale silně alkoholová, to mládí je až přílišné.
Chuť: Lehce nasládlá s náznaky švestek a drzosti čerstvě posečené trávy.
Dozvuk: Krátký štiplavý a trochu prázdný a natrpklý.
Shrnutí: Mno, tak za ty prachy teda nic moc. Máte se ještě co učit kluci němečtí, ale věřím, že z toho jednou dobrá whisky bude.

Láhev: Smith & Cross Navy Strength
Aroma: Zanořit nos do sklenice a pořádně si přičichnout je kvůli 57 % alkoholu téměř nemožné. Ale kousek nad sklenicí se vznáší omamná vůně medu, a té nejlepší domácí slivovice jakou si jen leze představit. Pečené kaštany a jemné dřevo. Karamel a melasa.

Chuť: Plná medu, krásně hřeje. 57 % alkoholu se spolehlivě stará, aby chuť vmasírovali do každého chuťového pohárku a pak jej nechají ochromený. Opět je zde náznak velice jemné ovocné pálenky. Síla je příkladná, chuť si sebou nese výrazné stopy koření a dřevitosti.
Dozvuk: Med, moc medu, je hřejivý a připomíná meduňkový a mateřídouškový čaj … s medem. Medovník. Koření a dřevo sice přináší jemnou natrpklost ale ne hořkost. Po nějaké době se dostavuje sušší pocit jako při zkonzumování plodů černého jeřábu.
Shrnutí: Asi není nejlepší, ale je to jeden z nejzábavnějších rumů, co znám. Tedy pokud máte rádi med a medovník. Chuť vůně i dozvuk bezchybné, jen je to celé hodně medové. Cca 750 Kč za tento skvost je více než výhodná investice. Navíc je to rum, který by mohl chutnat i milovníkům ovocných pálenek a pálenek s přidaným medem. Jsem nadšen.

Láhev: Smokehead 18 yo
Aroma: Překvapivě lehká na nose. Rašelina a kouř se ukrávají. Tohle mě docela překvapilo. Voní slado slaně s trochou ovocné lehkosti. Trochu připomína odlehčenou Ardbeg Ten.
Chuť: Kouř je téměř k nenalezení dokud neochutnáte, pak se rozehraje chuťové tornádo kouře a síly ale tím to dá se říct končí. Nic moc dalčího v chuti není a pokud ano je to značně upozaděné. Při značné snaze se pak nachází vanilka, čokoláda a kdy se člověk opravdu hodně snaží a má bujnou představivost tak jablko a banán.
Dozvuk: Dozvuk je dlouhý, ale zvláštně prázdný. Kouř, kouř, kouř a trochu hořkosti.
Shrnutí: Zajímavá kouřová whisky je dobrá, ale trochu nudná. A hlavně drahá. Stojí za vzorek, stojí za ochutnání, ale za láhev nikoliv.

Láhev: Speyburn Bradan Orach
WB
Aroma: Sladko kyselé snad i s náznakem octa. Ale jinak bílé víno, ovoce a kafr a koření se dřevem.
Chuť: Docela hladká, nakyslá, ale díky bohu ne po octu. Trochu olejovitá. Lehčí jednodušší.
Dozvuk: Trochu natrpklý, ovocně-železitý a krátký.
Shrnutí: No je to taková ta whisky, kterou asi můžete vzít na párty a nebude vás mrzet, že zmizí, ale zároveň vám nebude vadit, že ji musíte pít. A pokud je ji možné sehnat pod 600 Kč. Tak to i někdy udělám :)

Láhev: Springbank 10 yo
Aroma: Nádherný a velmi jemný náznak rašeliny, ovoce, něco mezi jablkem a hruškou a vanilka.
Chuť: Slad, dub, vanilka mírná sladkost a náznak zvláštní hořkosti, která někomu může vadit.
Dozvuk: Zde se hořkost vybarvuje do rozkousnuté pecky hroznového vína, ale není nikterak silná a přikrývá ji příjemná sladkost s dozvuky rašeliny a něžné slanosti.
Shrnutí: Pro tuto degustaci je to jasný vítěz. Voní nádherně, chuť i dozvuk jsou super, škoda jen té drobné hořkosti. Cena je velmi příznivá a chuť mi prostě sedí.

Láhev: Springbank 100 Proof
Aroma: Sherry spousta ovoce, lehoučký kouř a celkově je vůně velmi bohatá.
Chuť: Silná, medově ovocná, jemně rašelinná
Dozvuk: Dlouhý, velmi příjemný, lehce palčivý jak by člověk po 57% asi očekával.
Shrnutí: Další úžasný kousek od palírny Springbank. Kdo má rád ovocnější sudovky s trochou kouře tak skvělá volba. Nebo počkat, že by taky nebyla běžně dostupná. Není no.

Láhev: Talisker 10 yo
Aroma: Minerální vůně skrytá pod přikrývkou vyvážené a jemné rašeliny. Snad lehoučký náznak vanilky.
Chuť: Trochu jakoby ve sleničce před nalitím Taliskeru byla mořksá voda, taková netypická jiná slanost. Zemina, dub, zapamatovatelná ale jemná rašelina snoubící se s bílým pepřem.
Dozvuk: Slanost a sladkost dohromady trocha zeminy a doznívající rašelina
Shrnutí: Dle mého názoru perfektně vyvážená ostrovní záležitos. Nikde ani náznak ovoce. To se mi líbí.

Láhev: Talisker 30 yo 2008
Aroma: Vůně tvoří docela dost komplexní celek ze kterého nejpatrněji vystupuje vanilka a meruňky. Rašelina se spíše schovává a čeká až udeří v chuti. Vůně je hodně sladká, což se ale v chuti neprojeví.
Chuť: Kombinace chutí je hodně vyvážená. Dřevo je k rašelině, ovoci, jisté minerálnosti a sherry dokonale slazeno. Občas se zableskne kandovaná pomerančová a citronová kůra.
Dozvuk: Dozvuk je sušší a vytrácí se asi rychleji, než bych chtěl. Ke konci už jen hřeje. Je to dokonale zakulacený profil palírny. Obas dozvukem probleskne kakao nebo čokoláda.
Shrnutí: Je to bezesporu nejlepší Talisker který jsem kdy pil. Proti desítce se mez podrobného zkoumání může zdát trochu nudný, ale když se odvětrá a věnuje se mu dost času nabídne nesmyslně široké spektrum chutí a vůní.

Láhev: Talisker 57° North
Chuť: Stejně jako vůně je lehce kouřová, s tóny medu mandlí oříšků a ovoce. Často zmiňovaný pepř jsem hledal jaksi marně.
Dozvuk: Přijde mi velmi dlouhý, docela ostrý s prolínající se svěží kyselostí, vanilkovou suchostí a kouřovou slaností.
Shrnutí: Krásný Talisker. Asi nejlepší z těch mnou ochutnaných. Je zábavnější než 10 Yo a navíc mu vévodí krásných 57 % při kterých je lahvován na místo obvyklých 45,8 %.

Láhev: Talisker 175th Anniversary
Aroma: Slaná vůně s vyváženým kouřem a kaučukem ale i sladkostí.
Chuť: Chuť je sladká lehce exotická, kokos, vanilka, karamel a do toho všeho správná dávka kouře.
Dozvuk: Dozvuk je ze všech Taliskerů nejlepší, dlouhý, rašelinný a neskutečně hebký.
Shrnutí: Co se týče Taliskeru, tak mám problém s tím, že to, co je lepší než desítka, stojí třeba dvakrát tolik. A nepřijde mi, že by to za ty peníze tak úplně stálo. A zde s cenou přes 3000 jsem si jistý, že bych si i nekoupil.

Láhev: Talisker Neist Point
Aroma: Bylinky, citrusy, pepř, vanilkový pudink a jemné stopy pomerančů.
Chuť: Jakousi pudinkovost nacházím i v chuti je však také peprná a jemně kouřová. Chuť je jemně v charakteru kořeněná s tóny pomerančů, grepů, pepře s lehkým náznakem bourbonu.
Dozvuk: Dozvuk je trpko-šťavnatý s tóny koření dřeva a pomerančů.
Shrnutí: Výborný, trochu lehčí, komplexní a vyvážený, a hlavně velmi lehce pitelný Talisker. Je opravdu pomerančový od přičichnutí až do konce dozvuku.

Láhev: Talisker Port Ruighe
Aroma: Ovocně kouřová s citrusy, s tóny portského, s čokoládou a tmavými lesními plody. Jemné stupy oříšků a banánové slupky.
Chuť: Kouřově, povidlová, ale trochu řidší. Zde mi tedy přijde, že jsou pepřovité a kořeněné tóny výraznější než u klasické 10 Yo. Je ale navíc i trochu dřevitější. Probleskuje tropické ovoce hlavně pak banán. Jsou zde i stopy čokolády.
Dozvuk: Dozvuk je super až na jednu složku, která mi vadí a tou je jakoby umělá uzenost. Podobná té z chipsů. Je to jen slabé, ale fakt mi to vadí. Jinak je dozvuk příjemně dlouhý kořeněný s
Shrnutí: Jedinou chybkou je ta divná pachuť v dozvuku. Jinak velmi dobrá příjemná whisky s rozumně kouřovým charakterem a vůbec zajímavým chuťovým spektrem. Ten malý detail v dozvuku je jediná drobnost, která mi brání říct, že je lepší než Talisker 10 Yo.

Láhev: Talisker Skye
Aroma: Sladká, rašelinná s tóny nugátu, vanilky, oříšků a čokolády.
Chuť: Chuť je sladká karamelová s rozumným množstvím rašeliny. Oproti desítce jí chybí svěžest. Je jemně slaná s tóny ovoce, převážně jablíček.
Dozvuk: Dozvuk mě trochu trápí lehkou hořkostí v podobě, kterou moc nemusím. Ta se spojuje se sladkostí a vystupující rašelinou.
Shrnutí: Spíše lehčí, velmi pitelná kouřová whisky s trochu otravnou hořkostí v závěru. A možná až moc sladká. Vůči desítce ji chybí svěžest a ráz, ale dobrá je.

Láhev: Tamdhu Batch Strength 001
Aroma: Sušenky, povidla, marcipán, taková trochu jak bych to ... tupější. Kostival, ostružiny, med, diava, starší dřevo. S časem se otvírá líp jak s vodou.
Chuť: Příjemně kyselkavá, červené víno, sherry, brandy. Čas přináší tóny banánu a koření. Voda tóny silně zralého kiwi.
Dozvuk: Červené víno, trpčí, ale bez hořkosti příjemný kořeněný, barique. S vodou kiwi.
Shrnutí: Jsem v půlce láhve a je to moc dobré. Nevím proč a čím přesně, ale lehce to u mě vyvolává tóny 12 yo Metaxy.

Láhev: Teeling Poitin
Aroma: Maliny, borůvky, jahody a angrešty, To jsem vůbec nečekal.
Chuť: Sotva jsem se udržel na židli, možná jsem si mohl přečíst, že to má 61,5%, který neměl čas se uklidnit v sudu. Ale je to překvapivě v pohodě, když to člověk čeká. Čekal jsem nerozvážnou drzost, ale je to docela komplexní a uhlazené.
Dozvuk: Něco jako nepříjemný ocas, který znáte u slivovice, tady neexistuje. Dozvuk je překvapivě dlouhý, než se chuťové buňky vzpamatují z těch 61,5 %, tak si asi vzpomínají, co to vlastně cítili. A vzpomínají si ke konci už jen na takovou tupou sladkost.
Shrnutí: Neskutečné překvapení proti Georgia Moon, která trochu připomínala ocelový kartáč protažený krkem je tohle úžasná pohoda.

Láhev: Teeling Single Grain
Aroma: Sladké aroma ze kterého silně čpí alkohol. Trochu umělé jako cukrová vata a květiny z pracího prášku.
Chuť: Lehká a jemná 46 % bych nehádal. Med s vanilkou jsou takovou nudnější složkou, ale perníkové koření to trochu vytáhne nahoru.
Dozvuk: Dozvuk není příliš dlouhý a mírně hořkne, ale hořkost není nepříjemná, protože je překryt jakousi zvláštní sladkostí.
Shrnutí: Vůně mi příliš nesedla ale v chuti je o poznání lepší.

Láhev: Teeling Single Malt
Aroma: Banány, malinová marmeláda, citrusy, vanilka a karamel a mango.
Chuť: Ostřejší v chuti, ale něco hroznů s v ní najde. Ze sudů se nejvíce projevuje Madeira. Kyselejší jablíčku a jen lehká natrpklost.
Dozvuk: Kratší a kořeněný. Spíše pepř než perníkové koření. Úplně na konci se projeví hruška a dřevo se zavibrováním hořkosti, jejíž absence by vynesla o bodík či dva víc.
Shrnutí: Pokud něco od Teelingu a má to být za slušný peníz, tak neváhejte a berte tohle.

Láhev: Teeling Small Batch
Aroma: Štiplavá, v prvé řadě vanilka a náznak rumu, potom něco tropického ovoce asi banány a ananas, mango a papája.
Chuť: Naznak něčeho mezi lepidlem a nátěrovou barvou naštěstí rychle ustoupí a pak je chuť ovocná s otravně štiplavou složkou.
Dozvuk: Dozvuk je ostrý trochu umělý asi způsobený tím že whisky není zrovna z nejstarších.
Shrnutí: Z dostupného výběru základní řady je to nejslabší kousek. Ten poitín mi asi sedl víc.

Láhev: The Balvenie 17 yo Peated Cask
Aroma: Nakouření je opravdu jemné. Whisky je spíš ovocná. Vůně je komplexní, oblá ale trochu ji kazí jakoby jarové tóny. Sladkost vůně je příjemná a akurátní.
Chuť: Chuť je výrazně kouřovější s tóny doutníkového až cigaretového popela je speysidovky ovocná, trochu ostřejší, silná a plná. Tóny jaru se v chuti neprojevují.
Dozvuk: Třešňový kompot, trochu kouře a švestková povidla
Shrnutí: Další skvělá Balvenie, ale zůstanu raději u jejich nenakouřených kousků

Láhev: The Balvenie 21 yo PortWood 40%
Aroma: Pomerančová marmeláda, skořice, kokosový cukr, banány portské a oříšky v kombinaci se zralým ovocem tvoří něco božského.

Chuť: Je těžká, bohatá, komplexní a hutně ovocná. Portské chuť také výrazně ovlivňuje. Je rozumně sladká.

Dozvuk: Sladký vanilkový plný zralého ovoce a velmi elegantní.

Shrnutí: Toto je můj oblíbený kousek. Nechá se zaplatit, ale za své peníze dostanete úžasnou whisky.

Láhev: The Famous Grouse The Black Grouse
Aroma: Kouřová, nasládlá bez rašeliny, koření, staré knížky, papír do dálnopisu a stopy vanilky.
Chuť: Překvapivě docela jemná, ale vodové a řidší chuti. Docela pitelná záležitost, relativně vyvážená chuť, koření, náznak minerálnosti a ostřejší alkohol.
Dozvuk: Koření převážně hřebíček asi i náznak skořice. Je rychlý a krátký navíc docela alkoholový. A bohužel jdoucí výrazně do hořka. Ale je to zajímavá jakoby pískovitost.
Shrnutí: Chuť je, řekl bych, až na jistou řídkost kladnější stránkou této zkušenosti. Vůně hodně zvláštní netypická, ale zajímavá. Škoda toho dozvuku, který cely dojem dost pokazí. Ve srovnání s Whyte & Mackey Special je pro mne však The Black Grouse vítěz.

Láhev: The Glenlivet 15 yo French Oak Reserve
Aroma: Karamel a lékořice a svěží travnaté aroma výrazná sladovitost a náznaky hřebíčku.
Chuť: Poprvé když jsem se napil tak mě napadla divná fráze mírně hřbitov jako bych olizoval rakev. Ale nechme divné subjektivní nálady náladami a hledejme v reálné chutě. Čokoláda s vanilka zase lehká travnatost a dřevo, ale takové nějaké které mi moc nesedí.
Dozvuk: Sušší čistý, s náznaky méně zralých broskví. Je docela krátký.
Shrnutí: Není to špatná whisky, ale není na ní nic, proč bych si chtěl pořídit láhev.

Láhev: The Glenlivet 18 yo
Aroma: Vůně v níž se snoubí med a ovoce spolu se smetanovým krémem a příjemnou sladkostí.
Chuť: Chuť je jemnější spíše, komplexní ale možná až málo výrazná. Zralá mandarinka. Je spíše méně sladká. A prosvítají nepatrné paprsky vanilky.
Dozvuk: Dozvuk je dobrý jemný, suchý ale bohužel velice krátký. Po doznění chuti zbývá jen hřejivý pocit. Nese se v lehce dřevitých a jemně kořeněných tónech.
Shrnutí: Je to velmi kvalitní jemná whisky. Možná jedna z nejjemnějších co jsem pil. Osobně mi tento charakter příliš nesedne, ale věřím, že jsou tací, co si ji zamilují. Pokud vám sedne tak cena není špatná. Po předchozích zkušenostech (levnější láhve) jsem ke značce The Glenlivet přistupoval trochu opatrně, ale tato whisky příjemně překvapila.

Láhev: The Glenlivet 21 yo Archive
Aroma: Sherry je cítit na 20 cm od skleničky, oranžové peckové ovoce se projeví až po přiblížení nosánku váženého uživatele. Rozjasňuje se i sladkost pocházející jakoby z banánů a hrušek.
Chuť: Kumquaty, skořice, muškátový oříšek, jemný med, borová voda. Je možná až moc dřevitá.
Dozvuk: Dozvuk je opět lehký, trochu delší a plnější než u 18 Yo. Ale stále to není ono.
Shrnutí: Výborná whisky, v jejím nákupu mi však krom ceny brání i slabý dozvuk.

Láhev: The Glenlivet Cellar Collection 1983
Aroma: Třtinový cukr, sherry, hřebíček, růže (obecně hodně květinová), pomeranče, lehké dřevo. Dotek anýzu a sladu.
Chuť: Kořeněná, sladká, komplexní, plná ale trochu lehčí než bych dle vůně čekal. Bez hořkosti a bez chyby. Sherry z vůně se projevuje jen lehoučce. Anýz je naopak docela výrazný, přidává se černý čaj a sad i tóny oolongu. Hroznové Crazy Dips.
Dozvuk: Dozvuk je docela dost čajový trochu i čaj s citronem. Hřejivý dlouhá a medový.
Shrnutí: Hmm musím uznat, že tohle je opravdu pecka. Fakt moc dobrá whisky. Nejsem moc velký fanoušek The Glenlivet, ale tohle je trochu jiné. Hodně vrstevnatá ve vůni i v chuti a velmi příjemná v dozvuku. Co víc si přát.

Láhev: The Glenlivet Code
Aroma: Výrazná vanilka, citrusy, jablka, med. Celkově je vůně hodně ovocná až kompotovitá a příjemně sladká. Objevují se tóny sherry a hořké čokolády.
Chuť: Tak tohle je ovocný salát se dřevem. Jablka, pomeranče, ananas, banán a mandarinky. Příjemně silná až štiplavá.
Dozvuk: Dozvuk je spíš kratší ale velmi intenzivní, suchý a kořeněný. Z koření asi převážně muškátový oříšek a sušený zázvor.
Shrnutí: Je to dobrá whisky, ale kdyby stála do 1500. A stále by tu byly láhve, které bych si koupil raději.

Láhev: The Glenlivet Founder’s Reserve
Aroma: Nasládlé, kopírující sherry s jakousi divnou, ale snažně ukrytou umělostí. Doplněná o hrušky a skořici.
Chuť: Sherry, čokoláda, hruška celkově dost ovoce, třtinový cukr a lehká stopa vanilky. Chuť je celkově spíše plochá a je obtížné ve v ní zorientovat.
Dozvuk: Dozvuk je slabou stránkou. Hlavně kvůli horkosti. Délka je možná až překvapivá, čekal bych spíše velmi krátkou, ale tohle pití se ústech udrží. Což vzhledem k tomu, že dozvuk není nijak příjemný, není až zas tak velkou výhodou.
Shrnutí: Je to to nejslabší co jsem z produkce Glenlivet ochutnal. Krom vůně asi není důvod takovou láhev pořizovat.

Láhev: The Glenlivet Master Distiller's Reserve
Aroma: Trochu voňavka, ale jinak ovoce, květy, med.
Chuť: Pitelná příjemná sladká květově ovocná whisky s rozumnou sladkostí a hezkým dřevem.
Dozvuk: Dozvuk je příjemný, trochu moc mi příjdou výrazné květové tóny až fialky.
Shrnutí: Dobrá lehká jednoduchá whisky za přijatelnou cenu.

Láhev: Tobermory 10 yo 46.3%
Aroma: Trošku travnatá a výrazně mentolová se stopami kafru. Svěží s tóny cukrového melounu. Zatuchlost jako zvětralé pivo je asi jediná věc, která mi na této whisky vadí.
Chuť: Opět tóny mentolu, kafru a eukalyptu. Tohle mě na ní baví. Jemná medová sladkost a bylinky chuť krásně zakulacují.
Dozvuk: Středně dlouhý, dřevitý, se stopami čerstvě posečené trávy a mladickou ostrostí.
Shrnutí: Proti nechutně drahé Tobermory 15 Yo je docela obyčejná a svým způsobem svá. Cena je slušná a whisky sama o sobě také. Pro milovníky mátových mentolových a kafrových tónů ve whisky je to správná volba.

Láhev: Tomatin 18 yo
WB
Aroma: Trochu zatuchlé sherry, vřes, citrusy, fermež, medový perník.
Chuť: Ostřejší, med, sherry, pomeranče, dřevo, vlašáky, pepř.
Dozvuk: Sušší a dřevitý. Pozvolna doznívají oříšky a občas se vynoří hořká čokoláda.
Shrnutí: Typoval bych něco mladšího, chybí jí nějaké zakulacení a ohlazení hran. Ale přijde mi zapamatovatelná a toho si cením. Zpočátku nic moc ale za jeden velký vzorek jsem se k ní docela příjemně propil.

Láhev: Tomatin Five Virtues - Wood
Aroma: Docela komplexní, kořeněné s výrazným dřevem, ale trochu kousavé na 46 %. Trochu tóny vodky. Karamel a taková netypická svěžest. Na vůni to není úplně dle mého gusta.
Chuť: Chuť je také kořeněná s výrazným dřevem, s tóny sušeného zázvoru. Takový přechod mezi karamelem a cukrem se stopami medu a docela výraznými tóny pomeranče a pomerančové kůry.
Dozvuk: Dozvuk se nese v tónech pomerančové marmelády, a zázvoru s kořením. Má sice ostrost zázvoru ale absence trpkosti nebo hořkosti potěší.
Shrnutí:
Shrnul bych to celé asi do dvou vět. Ta první kacířská říká: Z téhle whisky by musel být skvělý Hot Toddy. Ta druhá říká: Slušná, svá a velmi příjemná whisky, které nestojí málo peněz, ale není předražená.

Láhev: Tomintoul Old Ballantruan 10 yo
WB
Aroma: Mediciální, teplá nasládlá a uhlazená rašelina. Citrusy vanilka karamelový krém, máslové sušenky. Velmi příjemná kouřová vůně.
Chuť: Hebká sladká a korespondující s vůní. Alkohol je výrazný až perlivý ale rozhodně ne chlastovitý.
Dozvuk: Kratší a práznější ale v rámci chuťového profilu vez výtek a hořkosti. Meruňky doutnající zbytky dřeva a rašelina.
Shrnutí: Slušný kousek, který bych si klidně koupil. Proti NAS sestřičce je to vyzrálejší, ale na druhou stranu uhlazenější kousek. Mě sedí mnohem víc.

Láhev: White Oak Akashi
Aroma: Cítím náznak tequily. Koření, které se obtížně specifikuje. Celkově mě ani moc nenalákala k napití.
Chuť: Tequila, zvláštní natrpklost a jako bych si kousl do listu růže.
Dozvuk: V dozvuku pokračuje natrpklost. A stále jakoby chuť tequily.
Shrnutí: Zatím nejslabší japonsko, které jsem ochutnal. Na whisky base má oproti mému hodnocení vyšší, ale mě absolutně nesedí.

Láhev: Whyte and Mackay Special
Aroma: Sladce a mírně kouřově zatuchlá, možná trochu podobná Red Labelu s Black Labelem dohromady. Lehce nakouřená a uzená se stopami ostřejšího alkoholu a náznaky jehličí. Být dost drzý snad prohlásím, že tam cítím alpu nebo horší Gin. A trochu Beylies.
Chuť: Zvláštní zatuchlost se projevuje i v chuti proti Black Grouse je však ovocnější je cítit ostrý alkohol. Náznak švestek od Jelínka.
Dozvuk: Dozvuk je ostrý krátký se silným kořením. Jde cítit levnější rum (ale ne zase Tuzemák spíš Captain Morgen), vanilka a něco nepříjemného a hořkého snad mix koření.
Shrnutí: K téhle whisky si cestu asi nenajdu. Co se týká levných blendů je tady pro mne spíš Cutty Sark, nebo Power’s Gold Label.
Body: 70

Láhev: Wild Turkey Kentucky Legend
Aroma: Silně vanilkové aroma, intenzivní vůně v celém objemu, alkohol trošku kousavý ale u tolika procent se nedivím. Rumová kořeněnost a příjemné vůně dřeva.
Chuť: Procenta se nezapřou. Štiplavá, perlivá, dřevitá, plná koření a vanilky, velmi intenzivní. Trochu Netharem zmíněné koňakovitosti tam také cítím.
Dozvuk: Trochu dřevitý, trochu kožený, trochu sladký a trochu kořeněný ale dlouhý a pichlavý.
Shrnutí: Zážitek to je určitě intenzivní a skrz na skrz pozitivní. Skvělý bourbon. Pár kapek vody ho trochu rozjasní.

Láhev: Woodford Reserve Distiller's Select
Aroma: Klasická sladká bouronovitá vůně, med, karamel a vanilka a v těžko uchopitelných záznějích čerstvá papája nebo snad mango.
Chuť: Příjemně sladká, později jde do ostřejších tónů se znatelným alkoholem. V chuti se projevuje skořice, vanilka a karamel a lehký náznak citrusů.
Dozvuk: Dozvuk je sladší a přechází do docela značné suchosti, doznívá v tónech vanilky a páleného cukru.
Shrnutí: Dobrý bourbon vhodný jak do drinků, tak na běžné pití. Když ho srovnám třeba s Mellow Corn, tak je to hlavně ve vůni slušný krok kupředu. V chuti je vyváženější možná trochu nudnější, ale značně lepší. I Maker’s Mark či Crown Royal hravě strčí do kapsy. Avšak i cena je někde jinde. Jestli ten cenový krok stojí za to je na posouzení každého z vás. U mě zatím poměrem cena výkon vede Mellow Corn se svou kokosovostí.

Láhev: Yellow Spot
Aroma: Silně sladká vůně, výrazně ovocná po meruňkách a broskvích. Silně se odpařující alkohol ale není nepříjemně ostrý, ale je ho tak nějak moc.
Chuť: Sladká docela, ostrá, náznaky ovoce, určitě zase meruňky a broskve, už jemně přecházejí do své kompotové varianty a to celá doplněné máslem a lehnou chutí sladkého pečiva.
Dozvuk: Citrusy, asi i tady se projeví nějaká ta meruňka. Je sladký a dlouhý.
Shrnutí: Tuhle whisky jsem ochutnal hlavně kvůli whisky Green Spot, která mi chutnala velice. A jaký je verdikt? Tak velký skok, abych si připlatil a koupil si ji na místo Green Spot, to není. Ale whisky je to velmi dobrá. Výrazně sladká a ovocná. Řekl bych: „To lepší z Irska“.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.