ZPĚT


AutorWhiskySkotskáVše
Vagabond 0 0 6

Abecední seznam recenzí:

A
ABK6 VS Pure Single Cognac

C
Camus Ile de Ré Fine Island Cognac
Cles des Ducs VSOP Armagnac
Clos Martin VSOP Armagnac
Courvoisier VSOP Fine Cognac

T
Torres 10 Gran Reserva Brandy

 


Recenze:

Láhev: ABK6 VS Pure Single Cognac
Autor: Vagabond
Aroma: Nasádlé tóny sadového ovoce, výrazná vůně květin. Na pozadí mladé ořechy a závan pryskyřice.
Chuť: Koňak je velice jemný, plný sladké chuti po hruškách a kdoulích.
Dozvuk: Příjemný, hořko-sladký dojezd s chutí po bylinách.
Shrnutí: Kdo autentické, bio a podobné “tradiční” přístupy považuje za marketingový trik a jejich efekt za placebo, ten bude ke značce ABK6 skeptický. Holý fakt je, že ABK6 je velice povedený koňak, který se svými kvalitami vyrovná tradičním, silným hráčům jako Courvoisier či Hennessy. Jeho cena je ale o něco vyšší. To může být dáno menším obratem výroby a alternativním (dražším) přístupem k produkci. Proto se tento koňak nejlépe bude hodit do baru těm, kteří alternativní přístupy rádi podporují a nemají problém si za ně i připlatit. Všichni ostatní ať si od hodnocení ABK6 VS Pure Single odečtou 5 bodů.
Body: 87


Láhev: Camus Ile de Ré Fine Island Cognac
Autor: Vagabond
Aroma: Na první dojem vystupují jemné ovocné tóny zavařenin a sušeného ovoce. Koňak má díky zrání v lehce pálených dubových sudech nádech mladého, čerstvého dřeva. To celé je ale zahaleno v mlze slaně štiplavých výparů. Není to pro každého a není to prvoplánově podmanivé. Chemici a lékárníci to určitě ocení.
Chuť: Chuť je méně opojná než u vyzrálých vnitrozemských koňaků. Sladkost sadového ovoce není tak hutná a převažují spíše hořké, bylinné chutě. Výsledkem je tak sušší koňak, který má spíše drsnější projev.
Dozvuk: Slané jak mořská voda to rozhodně není, ale vyvolává to podobné, i když mírnější reakce. Projev v krku je tak na koňakové poměry poněkud agresivní. Jakmile ale vlna projde, zůstane na patře příjemně nasládlá hořkost mladého dřeva.
Shrnutí: Na začátku recenze jsem zmiňoval velká očekávání. Camus Ile de Ré je rozhodně cenným sběratelským kouskem a trumfem, kterým překvapíte každého méně zkušeného pijáka koňaku. Vyjímečnost tohoto koňaku je ale i zároveň jeho slabinou. Vůně a chuť můžou dráždit vaše smysly na tolik, že koňak budete radši obdivovat na jeho čestném místě na barové polici než ve sklenici. Jsou dny, kdy mě jeho osvěžující a “jiná” chuť lákají, ale jediná sklenička mi pak zase na nějakou dobu naprosto stačí. Celkový dojem je ale pozitivní. Rodina Camusů si to zkrátka dělá po svém a i za to dávám pár bodů plus.
Body: 79


Láhev: Cles des Ducs VSOP Armagnac
Autor: Vagabond
Aroma: Už jsem zmiňoval v úvodu jednodruhovost tohoto armaňaku a na aroma jsem se z toho důvodu obvzlášť těšil. Vůně, které stoupají ze sklenice, jsou lákavě provokativní svojí štiplavostí po sušeném ovoci. Typicky jsou u armaňaků z regionu Bas-Armagnac citovány švestky (po přímém srovnávacím testu mohu potvrdit). Rozmanitý buket se po krátké době projeví svojí květnatostí. Je až překvapivé a potěšující, čeho dosahuje armaňak kvalitou vína a výroby oproti třeba Metaxe. Podobně květnatých vůní dosahují v Řecku pouze přímou macerací a infúzí. Z ovocných tónů mi dál nejvíce přichází na mysl zrající bobulové ovoce jako rybíz nebo angrešt.
Chuť: Chuť je výrazně šťavnatá po zralém sadovém ovoci. Snad kdyby jen mohla být více komplexnější a kultivovaná. Ale u stále relativně mladého armaňaku VSOP tohle není ani tak výtka jako spíš pozvánka ke starším ročníkům z tohoto gaskoňského sklepa.
Dozvuk: Dozvuk se odehrává ve formě čerstvě zpracovaného dřeva a je dostatečně dlouhý a výrazný. Sudy mají u Cles des Ducs opravdu zmáknuté výtečně. Chlubí se jimi a mají proč.
Shrnutí: Nechci se bránit nutkání překročit v případě Cles des Ducs magickou hranici 90 bodů, respektive se přesně na ni postavit. V kategorii VSOP a navíc ještě za velice příjemnou cenu je to, až teda na tu krabici, po všech stránkách znamenitě odvedená práce, která si zaslouží obdiv a opakované užívání.
Body: 90


Láhev: Clos Martin VSOP Armagnac
Autor: Vagabond
Aroma: Aroma je alfou a omegou tohoto Armagnacu. Pečlivá příprava a delší vyzrálost než předepisují normy nechává vyniknout komplexnějším tónům, než by člověk u kategorie VSOP očekával. Z ovocných vůní zaujmou hlavně aromata lesního ovoce a pozvolna se uvolňující esence hořkých bylin. Nejvíc si však užívám krémovitost zakysané smetany a jemně štiplavou, hutnou vůni čerstvého pečiva. Co dělá tuto lahev výjimečnou jsou náznaky pyžmovitosti připomínající staré kůže a lakovaný nábytek jako z antikvariátu. Tyto tóny jsou typické až pro velice vyzrálé eau-de-vie a považuju za velký přínos, že si je v této cenové kategorii můžu zakusit.
Chuť: V případě Clos Martin VSOP platí příměr co v nose, to na jazyku. Velice příjemná, lehce štiplavá krémovitost zakysané smetany se přenese i do úst. Při delším převalování nápoje na jazyku vystoupí i jádrové tóny mandlí a zralých vlašských ořechů.
Dozvuk: Dozvuk je příjemně dlouhý, bylinkově hořko-sladký. Nejvýraznější jsou chutě lékořice a anýzu.
Shrnutí: Clos Martin VSOP můžu jednoznačně doporučit všem, kteří chtějí začít objevovat vyzrálejší, komplexnější chutě Armagnaců. Není to rozhodně brandy pro začátečníky a už vůbec né párty drink. Když si na ni najdete klidnou chvíli, budete mít příležitost odhalovat a rozebírat její strukturu a nezačně vás ani po několika večerech nudit. Svým charakterem navozuje příjemnou, nostalgicky rozjímavou náladu. Co tomuto nápoji chybí k dokonalosti je výraznější obal, který by mohl být během vychutnávání obsahu obdivován a nebo který by dělal dojem na návštěvy. Snad ale právě díky tomu dosahuje Clos Martin VSOP velice vysoké hodnoty poměru cena/výkon. Obsah vítězí nad formou.
Body: 89


Láhev: Courvoisier VSOP Fine Cognac
Autor: Vagabond
Aroma: Jedinci s bujnou fantazií se při nádechu přenesou do ovocného sadu na konci léta, kde mezi kmeny hrušní a jabloní rostou luční bylinky a kvete divoké kvítí. Dominantní je převážně pro koňaky charakteristická jemně sladká vůně zrajících hrušek. Kyselejší tóny připomínají lesní ovoce. Vůně ve sklenici pracují a s časem se rozvínou v tóny už zmíněných lučních bylin a květin.
Chuť: Chuť je intenzivní a plná. Sladkost zrajícího sadového ovoce doplňuje hořkost po bylinách a koření. Výrazná je převážně chuť lékořice a anýzu.
Dozvuk: Dozvuk je nenáročný a relativně dlouhý. Koňak chutná po mladém dřevě a bylinách.
Shrnutí: Koňak Courvoisier VSOP je celkově povedený produkt, který zaujme jak svým vzhledem v baru na polici tak svojí komplexností ve sklenici. Jedná se o velice příjemné pití. Náročné fanoušky koňaku podle mého názoru neurazí. Naopak, jedná se o jednu z prověřených jistot v koňakovém světě. Na české poměry je Courvoisier relativně dobře známý a narazíte na něj často i na barech. Taky můžu tento koňak doporučit všem, kteří hledají osvědčený dárek na úrovni pro příbuzného, kamaráda nebo třeba doktora. Pro případné konverzace a nebo předávání daru ale nacvičte správnou francouzskou výslovnost, ať Courvoisierovi neprzníte jméno.
Body: 85


Láhev: Torres 10 Gran Reserva Brandy
Autor: Vagabond
Aroma: V nosu dominuje výrazné citrusové aroma, nasládlé po hroznovém cukru a exotickém koření. Štiplavost může někomu (třeba mně) připomínat bonbóny lipo. To bohužel nezní v kontextu recenze "imperiální brandy" příliš lákavě. Vůni také chybí větší komplexita.
Chuť: Chuť je už o něco pozitivnější. Aroma citrusů je příjemně osvěžující a i kořenitost dubového dřeva se na jazyku chutně projeví ve formě skořicových a vanilkových tónů.
Dozvuk: Dozvuk je nahořklý, dřevnatý, grapefruitový. Chutě příjemně doznívají.
Shrnutí: Katalánská hrdost a dost možná i pokus o rozdmýchání zašlé, katalánské slávy. To jsou důvody, proč mi zevnějšek neříká to samé co obsah láhve. Pokud by tato brandy byla provedená ve stylu letního, mírně luxusního párty drinku s odpovídajícím obalem, bylo by hodnocení lepší. Svou chutí ale Torres rozhodně neurazí. Naopak, je příjemně letní a osvěžující. Ideálně si tuto brandy představuju třeba v placatici na letní výlet nebo do koktejlu během večera. Poněkud slabší aroma nedovolí si vychutnat vážnější, dlouhodobější prozkoumávání. Výsledným skóre Torres 10 Gran Reserva nedosahuje vysokých pozic, ale své příznivce a příležitosti si určitě najít může.
Body: 68


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.