ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
spyna 25 20 25

Abecední seznam recenzí:

B
Bowmore 12 yo
Bowmore 2003 Liquid Treasures
Bunnahabhain 1987 Maltbarn
Bushmills 16 yo Three Woods
Bushmills 21 yo

C
Campbeltown Loch 21 yo
Caol Ila 1999 Speciality Drinks Ltd
Caol Ila 2001 Maltbarn
Cardhu 12 yo
Compass Box Asyla
Connemara Original
Cragganmore 12 yo
Cutty Sark

F
Four Roses

G
Glen Scotia 10 yo
Glenkinchie 12 yo

H
Highland Park 12 yo

I
Isle of Jura Superstition

O
Oban 14 yo

S
Springbank 10 yo
Springbank 16 yo 1999 Local Barley

T
Talisker 10 yo
The Famous Grouse
The Singleton of Dufftown 12 yo
Tullamore Dew 12 yo

Recenze:

Láhev: Bowmore 12 yo
Autor: spyna
WB
Aroma: hutný rašelinný dým, pod nímž se ukrývá trocha ovoce, "uzené" a špetka soli.
Chuť: hutná sladce hliněno-kávová chuť
Dozvuk: středně dlouhý, sladce hliněný dozvuk, zakončený do sladka bez jakýchkoliv stop hořkosti - krása
Shrnutí: Má první návštěva na Islay! Hmmm lahoda. Ve vůni mi lehce připomíná Talisker. Ovšem ta chuť a dozvuk je ještě trochu o něčem jiném. Nenapadá mě lepší příměr než hutnější. S touhle WH budeme dobří kamarádi :-).

Láhev: Bowmore 2003 Liquid Treasures
WB
Aroma: slaná dřevěná uzenost, sladkost, která se skrývá od povrchem, sice vnímám, ovšem bez konkrétních projevů (jako ovoce, kytky, med,…). Moc zajímavá vůně, po čuchu né tak alkoholová

jako vzorek 1. Typuji Caol Ila 2001 - a vůni bych shrnul jako "Intenzivní uzení"

[u]Pár kapek vody:[/u] Ještě hustější uzení, ze sklenky se doslova valí ven, někomu by asi i mohlo vadit, ale mě se to docela líbí (oproti intenzivnímu ředidlu vzorku 1 krásná změna)
Chuť: sladká dřevěnost spojená se slanou uzeností, lehce do hliněnosti (ale jen lehce), pokud je silnější tak mi to pocitově nepřijde

[u]s vodou:[/u] v chuti mi pocitově přišlo, že uzenosti spíš trochu ubylo na úkor dřevitosti a zemitosti (-)
Dozvuk: sladká dřevěnost setrvává a jde ještě trochu víc do hliněna, trochu ostřejší (tak zde se zřejmě ten alkohol konečně projevil). Po ochutnání upravuji typ na Caol Ila 1999 (a ejhle on to Bowmore)

[u]s vodou:[/u] v dozvuku se uzení naštěstí vrací, celkově jsem nezaznamenal výraznou změnu (0)
Shrnutí: Druhá ochutnávka tohohle dvanáctiletého kousku zrajícího v sudu od bourbonu. Na rozdíl od "neslepáho" testu jsem vanilku a ovoce neobjevil. Co zůstalo je mnohem míň hlíny než u základní Bowmore 12 a názor, že ač je to dobrá whisky, tak dvě ochutnávky mi stačí.

Zajímavé je, že v každém z případů jsem měl přes obdobný výsledek jiný názor na přínos ředění ve vůni (to ukazuje na značnou subjektivnost hodnocení, závisející na náladě, jednou mi vyšší uzení nesedělo - podruhé ano).

Láhev: Bunnahabhain 1987 Maltbarn
WB
Aroma: Sladká ovocnost ve velmi silném, až řekl bych ředidlovém odéru - nevím zda to není ona jódovost (po vůni bych typnul, že to bude hodně silné). Podtóny jsou pěkné, to vrchni "ředidlo" mi to ale malinko kazí. V ovocnosti poměrně komplexní. Typuji Bunnahabhain - a vůni bych shrnul jako "Ovoce naložené v ředidle"

[u]s vodou:[/u] subjektivně úbytek ovoce a ještě více ředidla (-)
Chuť: Víceméně pokračuje v nastoleném, stále ředidlo (takové to co se používá v modelařině) + příjemná ovocná sladkost

[u]s vodou:[/u] v chuti ředidlo ubylo a k ovoci se přidala příjemná lehká dřevitost (+)
Dozvuk: Umělá ředidlovost jak mávnutím proutku mizí a dozvuk zůstává hezky ovocně sladký, středně dlouhý až dlouhý, asi bude fakt silné - svůj typ na Bunnahabhain neměním

[u]s vodou:[/u] I v dozvuku přetrvala "nová" vůně dřeva a celkově byl takový uhlazenější (+)
Shrnutí: Tohle je oproti Bowmoru a Caol Ile tak trochu jiná Islay. Ředidlová nebo snad jodová vůně mi tedy úplně nesedí, ale chuť a dozvuk mě přesvědčili, že jde o opravdu moc dobrou whisky, obzvlášť po lehkém zakápnutí vodou (teda až potom co se jí člověk dosyta načuchá - i když teda nevím, zda je co čuchat ;-) ).

Láhev: Bushmills 16 yo Three Woods
WB
Aroma: Ovocné až marmeládové, slad, špetka kouře/dřeva (sud od portského tomu dává moc příjemnou vůni, která se mi osobně líbí víc než u 21yo)
Chuť: jemná, slad, trocha vanilky, karamel
Dozvuk: Střední, ostrý dozvuk, přecházející do sladkosti se stopami kouře
Shrnutí: K téhle whisky mám hodně speciální vztah, neb to byla má první "single maltska" navíc jsem jí otevíral na počest narození druhého synka a k tomu to je taky pořadové číslo 1 v mém "degustačním notýsku". Nad to mi tenhle Bushmillskej dozvuk skvěle sednul, takže vzpomínky na ní jsou víc než dobré. Když jsem poslední panák v lahvi konfrontoval s 21yo tak nad starší sestrou vyhrál díky své "pubertální" neusazenosti, která mi přišla zábavnější než u vyrovnané 21yo. Opravdu dobrá whisky.

Láhev: Bushmills 21 yo
WB
Aroma: sladkost, vanilka, stopy ovocné marmelády, skoro až rumová vůně. Oproti Bushmills 16 je vůně taková vyrovnanější (ale Bushmills 16 mě baví víc)
Chuť: jemná, vyrovnaná, sladká chuť, po delším válení přichází i trocha marmeládovosti s dřevitostí (ale nikoli hořkou)
Dozvuk: delší, sladký, v začátku trochu kořenitě-ostrý dojezd, po něm zůstává sladkost s trochou dřeva a kávy, tenhle Bushmillskej dozvuk (obdobný má i 16ka) mě fakt baví
Shrnutí: přímé porovnání se 16kou. Oproti ní je vyrovnanější vyklidněnější a pro mě paradoxně asi méně zábavná. Rozhodně ztrácí něco na vůni, kde se mi vliv porského opravu líbí (asi i proto, že mám portské opravdu rád). V chuti je 21 opět vyrovnanější, ale tím i jednodušší. Lehce získává v dozvuku, který mi přišel na první pití malinko delší a výraznější. V přechutnávce již bez konkurenta potvrzuje, že je to pěkně zakulacená vyrovnaná whisky s dozvukem, který mě opravdu moc baví. Celou lahví bych určitě nepohrdnul.

Láhev: Campbeltown Loch 21 yo
WB
Aroma: sladší ovoce s medem a vanilkou ukryté pod intenzivním přílivem alkoholovosti spojené s jodovitostí - spodek se mi líbí vršek je příliš intenzivní a válcuje jej. Kdybych si to nepřečetl, asi by mě to nenapadlo, ale je tam i sušenka s citrusovou náplní.
Chuť: Lehká, ostrá, sladce medovo bombónová (bomparová) chuť s převahou medu, jen skutečně lehký závan dřeva.
Dozvuk: Delší, lehčí, zpočátku ještě trochu ostrý, pak už převládá jen výrazná medová sladkost, která v úplném závěru naštěstí trochu vysychá.
Shrnutí: Chuť i dozvuk mě po ne příliš vydařené vůni poměrně příjemně překvapily. Vyzněním je to určitě ta nejsladší whisky co jsem zatím pil. Každý den bych na něco takové chuť určitě neměl, každopádně mezi blendy (které jsem zatím ochutnal) se opravdu vyjímá a nad většinou má právě svou "originalitou" navrch. Palírna Springbank si opět řekla o další průzkum. Celkově je to taková lehčí "letní" whisky pro příjemné posezení pod pergolou na sklonku teplého letního dne a nastupující vlahé letní noci, ale cena za láhev 2,8t., to je opravdu trochu overkill!

Láhev: Caol Ila 1999 Speciality Drinks Ltd
WB
Aroma: Kouř, sůl, zemitost, v pozadí trochu ovoce - nejzemitější (oproti vzorkům 2 a 3 znatelně méně soli), Typuji Bowmore 2003 - a vůni shrnuji jako "Uzení bez soli, zemitost"

[u]Pár kapek vody:[/u] přibyla hlína (-)
Chuť: Sladká lehce prouzená káva, hlína a trochou ovoce

[u]s vodou:[/u] vše tam je, jen slabší a zamlženější (-)
Dozvuk: Rašelinná uzená zemitost postupně přecházející ve sladkou kávovou hlínu - tohle musí být Bowmore (a on NENÍ)

[u]s vodou:[/u] bez výrazně změny (0)
Shrnutí: Za mě asi vítěz mé první slepé degustace. Hutná Islay v "rozumné" voltáži s nekompromisní zemitou chutí. Co odhalí vůně, potvrdí chuť a podtrhne dozvuk. Není to whisky pro každý den, ale docela mě mrzí, že zrovna od téhle už další vzorek nemám.

Láhev: Caol Ila 2001 Maltbarn
WB
Aroma: sůl, kouřově uzená, ne tolik dřeva, spíš do hliněna (ale podstatně míň než u Bowmore 12). Oproti vzorku 2 taková mírnější vyrovnanější. Typuji Caol Ila 1999 - a vůni shrnuji jako "Jemnější uzení"

[u]s vodou[/u] (po odhalení totožnosti naředěno nejvíce ze všech vzorků): přijde mi, že charakter vůně se nezměnil, jen více vystoupil alkohol (-)
Chuť: síla, dřevitost zdaleka ne tak sladká, mnohem intenzivnější převládá slaná kořenitá uzenost (až taková trochu umělá). Ostrá - ač se to z vůně nezdálo tak tahle bude alkoholová bomba

[u]s vodou[/u] voda ubrala na síle v chuti, ubylo trochu slanosti, dřevitost-kouřovost se posunula ještě více do zemitosti na úkor kořeněné slanosti. (0) S tím, že plusem je určitě to, že to síla alkoholu během chvíle vše nepřeválcuje
Dozvuk: dozvuk zůstává u kořenité uzenosti je hodně ostrý (zřejmě vlivem alkoholu), dlouhý a postupně se překlápí do sladka (ale tu uzenost vnímáte ještě opravdu hodně dlouho) - svůj původní typ upravuji na Caol Ila 2001

[u]s vodou[/u] z dozvuku lehce ubylo kořenitosti ovšem na rozdíl od chuti zůstává stále hodně ostrý (0)
Shrnutí: Tenhle vzorek byl tím nejsilnějším, co jsem zatím pil. A musím ten zážitek shrnout tak, že sice dobrá whisky, ale příště to chce rovnou naředit a naladit se na nekompromisní kouř a dřevo téměř bez ovoce. Druhému vzorku, který odpočívá ve sklípku, dám ještě trochu času.

Láhev: Cardhu 12 yo
WB
Aroma: Květinky-lehčí ovoce, trochu dřeva, vanilka, žužu
Chuť: medu, ovoce, snad i trochu dřeva
Dozvuk: Lehká nasládlá kyselost, dřevo i trocha kouře, přechází v suchost, v úplném závěru s hořkostí, která to trochu kazí, ale nic hrozného to není
Shrnutí: Na začátky to nebyla špatná WH, neb je celkem dobře pitelná a nijak závratně složitá. Ovšem znovu ji kupovat určitě nebudu, neb ten hořký dozvuk mě nebaví (ostatně mi přijde že JWalker Red Label má tu hořkost v dozvuku i po téhle WH a i proto ho moc nemusím)

Láhev: Compass Box Asyla
WB
Aroma: Blendová alkovolovost, obilné tóny, čerstvá tráva, vanilka (téměř bez ovoce). Vůně nijak zvlášť nezaujala.

Pokud jsem v přímém porovnání psal špetku soli u Cutty Sark musím ji napsat i sem.
Chuť: Lehká, jemná, sladká, lehce umělá/"mýdlová". I zde objevuji obilné tóny a špetku suchosti.
Dozvuk: Sladký s trochou suchosti, která jej usazuje do rozumných mezí, poměrně dlouho a příjemně doznívá. U druhé sklenky rozeznávám na začátku i špetku "sladkého kouře".
Shrnutí: Z vůně jsem moc nadšený nebyl, přijde mi, že nemá charakter, ale to je obecný problém blendů. V kontrastu s tím mě potěšila chuť a dozvuk. Není to žádná nerozluštitelná záhada, ale dobrá příjemně chutná a na blend dlouho a pěkně doznívající whisky.

[u]Porovnání s Cutty Sark:[/u] Ve vůni prohrává díky alkoholovosti a po pravdě ani ta čerstvá tráva není úplně můj šálek kávy. V chuti a dozvuku to ovšem dohání, protože ač je poměrně jemná a lehká, nabízí víc než jen sladkost, a hlavně má mnohem povedenější dozvuk

Láhev: Connemara Original
WB
Aroma: krásně nakouřené ovoce, slad a trochu soli
Chuť: sladová, kouř se sladkou rašelinou
Dozvuk: středně dlouhý sladce kávovo-zemitý (hliněný), zpočátku lehce ostrý a opět končí bez jediného náznaku hořkosti (a to mám opravdu rád)
Shrnutí: Tenhle kousek z Irska je skutečně moc dobrý, chuťově mi zapadá mezi Talisker a Bowmore. Není to taková hliněná nálož jako Bowmore, ale oproti Taliskeru tam je té zemité chuti výrazně víc. Opravdu zážitek, který si rozhodně zaslouží zápis v mém toplistu Irska. Celá láhev by rozhodně neurazila a asi bych si s ní věděl rady :-) .

Láhev: Cragganmore 12 yo
WB
Aroma: květinová voňavka, sladká medová-ovocnost, vlašské ořechy, to vše ve slaboulinkém náznaku kouře
Chuť: řekl bych, že bezezbytku pokračuje v tom, co nabízí vůně, sladká ovocně-medová marmeláda s trochou květin, trochu dřevitosti
Dozvuk: marmeládově sladký, s trochou dřevité suchosti, která je v tomto případě spíš ku prospěchu, neb bez ní by té sladkosti bylo až moc
Shrnutí: Musím říct, že jsem ještě nepil whisky, která by tak přesně splňovala očekávání, které jsem měl po jejím "očichání". Tahle whisky opravdu není složitá, neb jakmile rozlousknete vůni, máte i vše ostatní. Určitě není na dlouhé prozkoumávání, ale spíš se hodí na příjemné popíjení. Po několika sklenkách musím říct, že největším limitem této whisky je pro mě ta květinová voňavka, bez ní by u mě byla mezi "sladkými" kusy o level výš.

Láhev: Cutty Sark
WB
Aroma: Karamel, špetička soli, sláma/ lehký náznak obilí, oříšky (taktéž téměř bez ovocných tónů). Ta vůně je opravdu velice jemná.
Chuť: Lehká, jemná, sladká, opět cítím karamel snad s perníkem (nebo spíš perníkovým kořením)
Dozvuk: Dozvuk reflektuje vůni, sladký s trochou karamelového perníku/koření, možná až moc sladký. Naštěstí není tak dlouhý jako třeba u Asyly, což je u takové sladkosti asi ku prospěchu.
Shrnutí: Zajímavá hodně jemná whisky, chuť velice jemná s dominantním "karamelem v perníčku" nic lepšího mě nenapadá. Dozvuk tvrdí muziku a tím, že odeznívá rychleji, nechává tuhle whisky v dojmu lehkosti a pitelnosti.

[u]Porovnání s Asylou:[/u] Ve vůni rozhodně vítězí, ten karamel mi sedí a ve prospěch hraje i chybějící alkoholovost. V chuti a dozvuku zas naopak trochu ztrácí, když je možná až moc "přímočaře sladká" Celkově je to tak 50/50, ale pokud bych se musel rozhodnou, asi bych volil Asylu a před pěknou vůní upřednostnil pěkný dozvuk. Každopádně do budoucna jsou to oba kandidáti na blendové láhve, hlavně v létě a i jako aperitiv.

Láhev: Four Roses
WB
Aroma: nakyslé do citrusova (ovocný mošt), jinak med, vanilka, taková lihovost (jak technický líh). Voda pocitově trochu z alkoholového aroma ubere.
Chuť: Plochá naprosto neoslovující, ve sladkosti medovo-vanilková ovšem tak nějak uměle, jestli je tohle klasická "bourbonovitost" tak potěš. Voda příliš nepomůže.
Dozvuk: Nijak zvláštní, nevím jak má vypadat správný burbonový dozvuk, ale tohle mně opravdu moc nenadchlo. Krátky, sladký (očekávanou nakyslost jsem nepociťoval). Při přechutnání relativně krátký, ovocný, "kyselost" se tentokrát vrací (což se mi celkem líbí), celkový dojem to však nezachrání.
Shrnutí: Nejlepší z toho byla ta vůně, pak už jen zklamání. V dřevních dobách jsem asi už bourbon pil, ale nepamatuji si to ;-). Takže tohle byl vlastně můj první bourbon, u kterého mě zajímala i chuť. No a zrovna moc dobře si nevedl. Zlaté obyč. bendy ze Skotska a Irska. Vhodné tak do míchačky s kolou nebo do US verze Hot Toddyho. Nevím proč, ale při každém testování této lahve mi v hlavě vyvstal příměr: "Umělě navoněný frajer."

Láhev: Glen Scotia 10 yo
WB
Aroma: Ovocně sladká vůně s trochou soli, trávy a alkoholového odéru. Přes docela sladký začátek působí poměrně lehce, je v ní podle mě znát, že je mladší, ty vůně jsou ještě takové neusazené nevyrovnané, navzájem se překřikující, ale není to nijak zvlášť rušivé. Vůně je to pěkná, ale nijak ohromující. Když se zaměřím na znaky sudu od burbonu, tak je objevuji právě v oné alkoholovosti, jinak tam příliš vanilkových tónů necítím. Po lehkém vyvonění se začíná více prosazovat slanost a trávové tóny přecházejí do slámova (nicméně ta ovocnost tam na začátku stále je)
Chuť: Řekl bych, že celkem odpovídá vůni, sladká ovocnost (ale to ovoce je takové nenásilné) přidávající závany soli a trávy. Navíc přidává trochu dřevěných tónů a pálivosti. Pálivost bez výrazného kořenitého charakteru - šlo by snad přirovnat k bílému pepři (ale není to přesné, spíš je to takový ten charakter téměř „bezchuťové pálivosti“, kterou bílí pepř přidá do jídla).
Dozvuk: Jde ve stopách chuti, v první fázi krátký naval pálivosti, následuje nával sladkého dřeva a pak dlouze sladce doznívá s postupným lehkým vysycháním do sladka.
Shrnutí: Jedná se o poměrně lehkou, ovšem nikoli jemnou whisky (jako např. Auchentoshan 12). Naopak je i poměrně ostrá, ale všechny vůně a chutě jsou takové méně výrazné, jakoby ještě nevykrystalizované. Pár let v sudu by jim asi ještě prospělo. Každopádně zajímavé seznámení s druhou palírnou oblasti Campbeltown. Stejně jako u Springbanku se i tady určitě v budoucnu rád seznámím s dalšími prospekty této palírny.

Láhev: Glenkinchie 12 yo
WB
Aroma: sladká až skoro marmeládová vůně s medem, s trochu trávy, mýdla a vystupujícím alkoholem
Chuť: sladkost, ovocné bon-pari, med, mandle, třtinový cukr a taková jak umělost, postupně přidávající trochu dřevěné suchosti. Po několika napitích musím říct, že je ta chuť taková "nezáživná", celkově je asi tím nejslabším článkem
Dozvuk: sladký, lehký, poměrně krátký až střední, pokračuje v tom co poskytne vůně a chuť, medová marmeládovost, madle, suchost nedominuje což je příjemné (tedy pokud nepoválíte v ústech dostatečně dlouho, jinak je suchost v dozvuku dominantnější)
Shrnutí: Ta sladkost spojená se suchostí mě občas baví a občas moc ne. Kdyby z vůně nešel ten alkohol a chuť byla trochu záživnější, byl by to úplně jinej level, takhle je dobrá, ale nikoliv skvělá.

Láhev: Highland Park 12 yo
WB
Aroma: plné, med/slad, stopy ovoce, to vše zabaleno v lehkém kouři, vystupuje i lehce alkohol, v pozadí pak drobný závan anýzu
Chuť: odráží vůni, med, slad to vše lehce zabaleno v dřevě a kouři, příjemná a komplexní chuť
Dozvuk: středně dlouhý, úplně přesně doplňuje vůni a chuť, med-slad-kouř, trochu do sucha, ale tak příjemně
Shrnutí: Mám pocit, že u této WH se vše moc pěkně doplňuje - hezky plně voní, chuť to potvrzuje a doplňuje vůni a dozvuk to celé velmi příjemně uzavírá. Má první návštěva ostrovů rozhodně nezklamala, ba právě naopak. Ovšem musím říct, že jak jsem se postupně propíjel celou lahví a především dalšími kousky názor jsem trochu revidoval. Není to špatná whisky, ale taky to není žádný vyslovený zázrak.

Láhev: Isle of Jura Superstition
WB
Aroma: V úvodu něco mezi syrečky a sušenou šunkou (ala „Jamón Serrano“ s takovým tím lehkým nasládlým zápachem),

hutná sladká ovocnost přidávající trochu kyselosti, lehká slanost a kouř
Chuť: vlny sladkého dřeva/rašeliny, míchající se s vlnami lehké svěží sladkosti, tím prostopují tóny jemného koření a

snad i trochu mandlí v hořké čokoládě.
Dozvuk: Středně dlouhý, kouřově sladký, lehce se vrací nakyslost, ale nehořkne.
Shrnutí: Syrečko-jamónová vůně na začátku je opravdu zajímavá a jinak vcelku "běžné" vůni prospěšná neb je docela

zážitek snažit se ji při každém přičuchnutí, alespoň na okamžik zachytit (kdyby zůstávala, asi bych z ní tak uchvácen

nebyl). Chuť mi přijde taková jednodušší, ale dobře vyvážená. Poryv větru z Islay téhle whisky přinesl nečekaný

závěr, ve kterém se výrazněji prosazuje kouř (toho je ve vůni jen hodně pomálu a v chuti jej neidentifikuji vůbec),

navíc jde krásně do sladka bez jakékoliv hořkosti. Tahle whisky asi není žádný lamač žebříčků, ale příjemný večerní

společník ke knize, poslechu hudby, sledování filmu či komornímu posezení s přáteli, neb se opravdu dobře pije.

Láhev: Oban 14 yo
WB
Aroma: Hutné ovocně sladové tóny, citrusové sušenky, trochu soli a lehce vystupující alkohol. Po nějaké chvilce alkohol ustupuje a přidávají se lehké dřevěné tóny. Při otevřené sklence ztrácí vůně brzy na hutnosti ovoce, což je jí na škodu.
Chuť: Docela lehká a svěží ovocně-medová marmeláda, nějaké kytičky, postupně přidává trochu dřevitosti (ale opět té pozitivní stavějící sladkost do správných mezí, nikoli přidávající hořkost).
Dozvuk: Pokračující sladká marmeládovost s trochou pálivosti. Jinak středně dlouhý a taktéž poměrně svěží.
Shrnutí: Po Clynelish 14, který mi nesedl a přes několikeré pokusy se s ním stále nemohu sžít, jsem měl z dalšího zástupce Highlandu trochu obavy. Ale ono to s touto oblastí tak špatné nebude... Tahle whisky mi naopak sedla velice dobře. Svěží, sladší, opět spíše taková letní, v dobrém slova smyslu "sluníčková". K nadcházejícím teplým letním večerům perfektně se hodící.

Láhev: Springbank 10 yo
WB
Aroma: lehce nakouřená - rašelinná, hutně ovocně sladká, sláma, stopy soli. Moc pěkná vůně
Chuť: ostřejší, lehce kořeněná, trochu okouřená, sladová s medem a ovocem
Dozvuk: sladový, středně dlouhý, s trochou dřevitého kouře v pozadí a slanosti, ale zůstává po něm hezké sladko v ústech. Krásný dozvuk.
Shrnutí: Opravdu báječná WH, není "prvoplánově" ovocná ani hutně "ostrovsky" nakouřená. Je někde mezi a jde si vlastní cestou, která mi zatraceně sedí. Navíc sedí i mé drahé polovičce. Tahle palírna si rozhodně zaslouží do budoucna podrobnější prozkoumání.

Láhev: Springbank 16 yo 1999 Local Barley
WB
Aroma: sláma, lehký nakouřením překrytá a v soli utopená hutně ovocná vůně. Staré "vyčichlé" dřevo. Tahle vůně na první čichnutí můj nos neohromila, ale po chvíli hledání jsem v ní našel vše co jsem potřeboval k tomu, aby se mi zalíbila. Zřetelně je z ní cítit i vyšší voltáž. Oproti Springbank 10 vyrovnanější vůně s dominantnější slámou a kouřem (i když s IY se to nedá porovnávat), ale celkově působí lépe: "tak někaj víc zakulaceně". S pár kapkami vody pocitově ubylo slanosti jiných vůní však výrazně nepřibylo, tj. vůně je obdobná jen ještě vyrovnanější
Chuť: koření, lehce okouřené, dřevo, slad. Oproti SP10 ubírá ovoce a sladkost na úkor celkové vyrovnanosti a to je dobře. S pár kapkami chuť bez výrazných změn, menší množství alkoholu je však pozitivní.
Dozvuk: Dozvuk začne návalem dřevitého kouře, pak přejde směrem k hliněnosti a pepřovosti a až nakonec v závěru přejde do nenásilné sladkosti. Opravdu moc pěkný. Závěr je takový "lehký", že mi ani nepřijde, že ještě před momentem těsně po polknutí jsem cítil silný poryv větru z "Islay". S pár kapkami vody: zde se naštěstí nic zásadního nezměnilo
Shrnutí: První co mě napadne po ochutnání této whisky je "vyrovnaná a klidná". Vůně vás neposadí do kolen nějakým výrazným tónem, ale nabízí vše co Springbank 10 jen ve vyrovnanější a vymazlenější kombinaci. Totéž pokračuje v chuťi a dozvuku, které stejně jako vůně ubírají oproti desítce na dominanci hutné ovocné sladkosti. A to je rozhodně krok správným směrem. Delší pobyt v sudu byl rozhodně ku prospěchu a tahle whisky je prostě taková vyprecizovanější, a to směrem, který mi sedí. Přechutnávka opět se základní desítkou. Oproti té se charakterem "více posunutá k" ostrovním či Islay whiskám. Ve vůni chuti i dozvuku je výrazně více kouře, uzenosti a slanosti na úkor ovocných tónů. Dle aktuální nálady či chuti to může být + i -. Každopádně mě to utvrdilo v tom, že téhle palírně se vyplatí dobudoucna věnovat. Po jistném váhání jsem tuto whisky zakápnul kapkou vody a vyplatilo se. S jednou dvěma kapkami vody je prožitek vůně a chuti lepší a na nejsilnější závěr voda vliv naštěstí nemá.

Láhev: Talisker 10 yo
WB
Aroma: kouř, uzený, dřevo, trochu soli, v pozadí slad, trochu ovoce, tabák. Tahle vůně má několik vrstev, ve kterých lze hledat a hledat a hledat a člověka to pořád nepřestává bavit.
Chuť: slad, rašelina, trochu jódu, vzhledem k vyšší voltáži jsem ji čekal ostřejší
Dozvuk: příjemný delší sladový dozvuk, s ostrostí na úvod a dřevem/ rašelinou a sladkou suchostí v závěru
Shrnutí: Musím říct, že na první napití napití jsem byl trochu zklamán. Tahle whisky je opěvována téměř všude, a tak jsem čekal nějakou bombu. A ta se nedostavila. Vůně mě uchvátila svou mnohovrstevnatostí to jo. Chuť byla vyvážená, ale čekal jsem ji asi víc "ostrou, nebo hutnou". Nevím. Dozvuk taky vyloženě nezklamal, ale asi jsem ho čekal delší a výraznější. Prostě jasná přehnaná očekávání. No nicméně ještě než jsem dopil první sklenku (tj. o nějakých cca 20min. později) mi došlo, že jsem vlastně bombu dostal. Jen v trochu rafinovaném balení, takovou, která nepřeválcuje vše, co jí stojí v cestě, ale postupně buňku po buňce obsazuje vaše tělo, až Vám najednou jen tak mimoděk dojde, jak zatraceně dobrý pití to pijete. Ovšem i když mě každá další sklenka v tomto přesvědčení jen a jen utvrzuje, mám tam někde hluboko v hlavě stále trochu pocit, že jsem byl o něco ochuzen. U téhle WH jsem se totiž jako velký milovník pepře ze všeho nejvíc těšil na onu slibovanou pepřovost. A zabijte mě, ale já jí v tom prostě necítím, pálivost ano, ale chuť pepře to prostě není.

Láhev: The Famous Grouse
WB
Aroma: Blendová alkoholovost, ovocná sladkost, trocha kouře a malá špetička soli
Chuť: Krátce převládá blendová alkoholovost, pak se ovšem přidají i další chutě odrážející vůni, ovocná sladkost, trocha kouře, doplněné o lehkou dřevitost.
Dozvuk: trocha "mýdlovosti" rychle přecházející do sladka se špetkou suchosti
Shrnutí: Jakožto levný blend jsem od této whisky celkem nic neočekával a vcelku příjemně překvapila. Jasně, oproti Single malt kouskům ztrácí po všech stránkách, ale ve své kategorii má oproti některým jiným alespoň nějaký charakter a daří se jí držet dál od hořkosti, což se u mnohých jiných blendů podobné ceny říct nedá. Vůně je asi největším limitem této whisky, alkohol je z ní cítit (obzvlášť při vydýchání pod víčkem) opravdu docela dost. Ale jinak by se dalo říct "na základní blend dobrý."

Láhev: The Singleton of Dufftown 12 yo
WB
Aroma: Med, sladké ovoce, lehce i květiny
Chuť: odráží vůni + med, jednoduchá nenásilná chuť
Dozvuk: Příjemný jemný spíše kratší dojezd koresponduje s chůtí
Shrnutí: Příjemná WH, která je sice poměrně jednoduchá, ale zase poměrně ucelená, vše na sebe navazuje tak jak se dá očekávat. Pro dlouhé večery dumání nad sklenkou to není, ale k dobrému napití při večerním posezení s přáteli je jak dělaná.

Láhev: Tullamore Dew 12 yo
WB
Aroma: med, slad, trocha ovoce, prostě tak jednoduše sladká
Chuť: odpovídá vůni, sladká, jemná
Dozvuk: krátký, sladký, jednoduchý
Shrnutí: Vyzrálejší chuť než u základní Tullamore Dew, na zadek z toho člověk nesedne. Finanční rozdíl je řekl bych výrazně vyšší než ten kvalitativní.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.