ZPĚT


AutorWhiskySkotskáVše
Walter 30 28 65

Abecední seznam recenzí:

A
Abuelo 12 yo
Angostura 1919
Ardbeg Uigeadail

B
Bowmore 12 yo
Božkov Republica Exclusive
Božkov Republica Reserva
British Navy Pusser's Rum 54,5% Gunpowder Proof
Bruichladdich Islay Barley
Bruichladdich The Classic Laddie Scottish Barley
Bunnahabhain 12 yo

C
Canasta Cream Williams&Humbert
Cardhu 12 yo
Chivas Regal 12 yo
Courvoisier VS Cognac
Courvoisier VSOP Fine Cognac
Cragganmore 12 yo

D
Deanston 12 yo
Dictador 12 yo
Diplomático Reserva Exclusiva
Dos Maderas 5+5

E
El Dorado 12 yo
English Harbour 5 yo

F
Ferreira Branco / White Porto
Ferreira Tawny
Flor de Caña Grand Reserve 7 yo

G
Glenfarclas 12 yo
Glenfiddich 12 yo
Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
Glenfiddich 18 yo Small Batch Reserve
Glenmorangie Quinta Ruban
Grant's Triple Wood

H
Hennessy VSOP Cognac
Hunter's Glen 8 yo

J
Jack Daniel's Black Label
Johnnie Walker Blenders' Batch 1 Red Rye Finish
Johnnie Walker Red Label

K
Kirk and Sweeney 18 yo

L
Lagavulin 16 yo
Laphroaig 10 yo
Laphroaig Quarter Cask

M
Macallan Sienna
Malteco 15 yo
Martell VS Fine Cognac
Metaxa 7*
Monteiro 10 yo Tawny

N
Napoleon VSOP Brandy, Blended Exclusively for Marks & Spencer
Nikka From The Barrel

P
Pampero Aniversario
Port Charlotte Scottish Barley
Porto Cruz Tawny
Porto Escudeiro Tawny
Presidente Marti 15 yo
Presidential Porto Tawny

R
Rémy Martin VSOP Cognac

S
Sandeman Ruby Porto
Sir Edward's Smoky
Stadium Ruby Port
Stadium Tawny Port

T
Talisker 10 yo
Teacher's Highland Cream
The Balvenie 12 yo Double Wood
The Glenlivet 12 yo

V
Valdouro Tawny Port

W
Williams & Humbert Pando Fino Sherry

Z
Zacapa Centenario 23 Años

 


Recenze:

Láhev: Abuelo 12 yo
Autor: Walter
Aroma: V první chvíli zaujme výrazná vůně tmavého třtinového cukru, medu a karamelu. Dále se k nosu prodírá silná vanilka, skořice, trocha sušeného a kandovaného ovoce, posléze i náznak kůže či dubového dřeva. Zpovzdálí se připomíná také něco jako tabákový list se špetkou kávy.
Chuť: Příjemně nasládlá než vyloženě sladká, přestože v tomto dosti vycházející z popisu viz výše, nepatrně olejovitá. Přidává se příznak koření na způsob vanilky, skořice, tady už i lékořice. Nechybí již dříve zmíněná kůže, káva, dubové dřevo nebo ona poznámka tabákového listu.
Dozvuk: Postupné odeznívání chutě.
Shrnutí: Velmi dobrý rum. Domnívám se, že může oslovit zvláště ty, kteří mají rádi vyzrálejší koňak. V mnoha ohledech totiž působí, jako by jej k němu vázalo pouto příbuzenské.


Láhev: Angostura 1919
Autor: Walter
Aroma: První, co na můj nos zaútočí, je těžší parfémovaná sladkost, jež připomíná cukrovou vatu. Musím přiznat, že se mi po tomto úvodním přivonění těžce dýchá. Potřebuji pauzu. Teprve po chvíli od tohoto zážitku dochází k relativnímu zklidnění mých smyslů, načež jsem schopen pokračovat v analýze. Vnímám silnou vanilku, velké kousky kandovaného ovoce, ze kterého nejvíce vyčnívá pomeranč. Dále objevuji čerstvě zavařenou meruňkovou marmeládu, z koření na sebe upozorňuje ještě skořice a hřebíček. O několik minut později, kdy dojde k výraznějšímu odvětrání (zjemnění) nalitého vzorku, lze zaznamenat čistou máslovou karamelku. Uskutečním-li těsně nad skleničkou hluboký nádech, nacházím také směs sušených bylinek s jasně rozpoznatelnou mátou.
Chuť: Odlehčený (zředěný) sirup, spíše nasládlý než vyloženě sladký, z kandovaného ovoce s převahou pomeranče. Ten je doplněný již zmíněnou meruňkovou marmeládou, vanilkou, skořicí, hřebíčkem, směsí sušených bylinek a pikantním výluhem z dubového dřívka.
Dozvuk: Středně dlouhý, nepatrně hřejivý. Postupné odeznívání chutě.
Shrnutí: Aroma mně dává zabrat. Ne tak ani svou obsažností, ale komentovaným počátečním šokem, který s každou skleničkou zakouším. Pravím už s jistým úsměvem a schopností být nad věcí; pokud si totiž počkám, není to až tak zlé. Co se týče chutě, dá se. Celkově vzato, přestože mě tento rum nijak zvlášť neokouzlil, svým způsobem zajímavý je, nepopírám. (P. S. Před dvěma lety došlo ke změně balení. Lahev už nemá tvar pohledné karafy, korkový špunt s dřevěnou hlavičkou byl nahrazen systémem "Orchid closure system". Nově zpracovaný je i dárkový karton.)


Láhev: Ardbeg Uigeadail
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Výrazné, díky vyššímu procentu alkoholu nepatrně svíravé, přičemž v přední linii vystupuje kouř, dehet a ostřejší rašelina. Následně na sebe upozorňuje jemně medicinální ovoce na způsob nasládlých citrusů či nenásilná dřevitost. Při hlubším nádechu se připomíná i čerstvá máta.
Chuť: Silná, plná, ostřejší i příjemně nasládlá zároveň. Kouř, dehet, asfalt, rašelina, citrusy, náznak sladkého sherry, dřevitost, trocha koření.
Dozvuk: Dlouhý. Postupně vyhasínající příběh o jedné chuti, později s dotekem slanosti.
Shrnutí: Úvodní sklenička z právě otevřené lahve čpěla mocným kouřem. Nalil jsem si ji jednoho sobotního rána ke grilovanému vepřovému steaku z předešlého dne. Ten byl taky pěkně načouzený. Každopádně moc dobrý. Obdobně pochválím Uigeadail, jde opravdu o velmi povedenou whisky. (P. S. Lze ji úspěšně popíjet čistou, ale také s přídavkem malého množství vody. V případě druhém zaujmou sladší tóny, v tom prvním je vhodné neopomenout ono obligátní poválení v ústech. Tím dojde k notnému vybuzení slin, které pomůžou její chuti hezky vyniknout.)


Láhev: Bowmore 12 yo
Autor: Walter
WOL
Aroma: Ovocná nakyslost, dřevo, kůže, rašelina, špetka rozemletého černého pepře, na pozadí drobná větrovost.
Chuť: Vlhká hlína posypaná ostřejší rašelinou, dřevo, káva, bylinková nahořklost, větrovost, slanost, travní tóny.
Dozvuk: Delší, slaný, s náznakem dřeva, trávy, kouře a dezinfekce.
Shrnutí: Nabízí se mi jedno srovnání. Ve vůni připomíná Talisker 10 yo. Ovšem celkově je Bowmore 12 yo oproti Taliskeru taková "jemnější, stydlivější".


Láhev: Božkov Republica Exclusive
Autor: Walter
Aroma: Jednodušší jemná sladkost, nepatrně alkoholová. Převládá připomínka českých rumových pralinek s velkými krystaly bílého cukru uvnitř. K tomu troška kokosu, zavařených třešní, skořice, vanilky a snad i cedrového dřeva.
Chuť: Hebká, zvláště po cukru a exotickém ovoci sladká, doplněná o lékořici, vanilku a nějaké další (ostřejší) koření.
Dozvuk: Delší doznívání chutě, později s náznakem mladého dřeva.
Shrnutí: Rum prostší podoby, ale dobře pitelný. Vezmu-li v potaz cenu, za kterou je aktuálně dostupný – od přibližně 220 Kč, nemám mu moc co vyčíst. Design lahve i etiket se povedl.


Láhev: Božkov Republica Reserva
Autor: Walter
Aroma: Výraznější jemná sladkost, nepatrně kořením a alkoholem vyostřená. Převládá připomínka českých rumových pralinek s velkými krystaly bílého cukru uvnitř. Dost možná je někdo ještě polil zbytkem višňového likéru. Závan cedru s větrovou špičkou. Náznak kokosu, skořice, pepře, vanilky, později také šťávy z exotického ovoce s kapkou medu.
Chuť: Plnější, slušně prokreslená. Příjemná sladkost, která nesklouzává k jakékoliv prostotě. Opět zde sice máme onen bílý cukr, naštěstí ale ve vší solidnosti doplněný o notnou dávku exotického ovoce. K tomu cedrové dřevo, hořká čokoláda, koření v podobě lékořice či vanilky.
Dozvuk: Delší. Na jazyku a patře pak přebývají stopy sušeného ovoce, čerstvého prutu právě zbaveného kůry a jisté parfémové syntetičnosti.
Shrnutí: Viz můj starší, přesto stále platný komentář: "Oproti Exclusivě se jedná o znatelně vyspělejší pití. Tedy souhlasím s Hunterovým názorem, že jde o povedený produkt. Zároveň nelze přehlédnout, že Reserva vychází z dosti podobných základů, na nichž vyrostla Exclusiva. Jakási Exclusiva na steroidech s připomínkou Angostury 1919. Každopádně je to dobré. Reserva už skutečně stojí za všimnutí, chcete-li v základu zajímavý rum."


Láhev: British Navy Pusser's Rum 54,5% Gunpowder Proof
Autor: Walter
Aroma: V první chvíli vnímám vůni tavícího se měkčeného plastu, jednodušší přeslazenost českých rumových pralinek, nedozrálé lesní jahůdky a lehce štiplavý alkohol. Posléze, jen co si vydechnu, objevuji i tradičnější složky jako tmavý třtinový cukr, med, hrozinky, koření (vanilka, skořice, muškátový oříšek).
Chuť: Síla alkoholu je opravdu znát... Každopádně působí velmi kultivovaně a uhlazeně. Ústa jsou plná nasládlosti sušeného ovoce, medu, třtinového cukru, koření, přičemž nově zaznamenávám i lékořici. Opět se připomíná jistá umělohmotnost, která už byla výše zmíněna.
Dozvuk: Hřejivý, relativně dlouhý, nasládlý, zároveň ale také nepatrně nahořklý po mladém dubovém dřevě.
Shrnutí: Přes vyšší procento alkoholu jde o docela příjemně pitelný rum. Nebýt jedné drobnosti, která se tak bezostyšně nabízí ve vůni i v chuti - onen náznak tavícího se měkčeného plastu (ruku v ruce s jednodušší přeslazeností českých rumových pralinek; ale to už je druhá věc), asi by se mi dost líbil. Nejvíce ta umělohmotnost byla patrná při otevření lahve, především z toho jejich použitého špuntu.


Láhev: Bruichladdich Islay Barley
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Svěží vůně ovoce pevného i kvasícího, především jablek, hrušek a angreštů, jež je protkána mentolem a naklíčeným ječmenem. K tomu se váže připomínka medu, koření v čele s vanilkou, na závěr se přidává také náznak čerstvého dubového dřeva.
Chuť: Solidní tělo. Na způsob mladé, zdravé, větrem ošlehané. V bližší charakteristice lze vycházet z toho, co už zaregistroval nos.
Dozvuk: Středně dlouhý, nepatrně do sucha a slané příchuti.
Shrnutí: Velmi dobrá whisky. Plná života a očekávání.


Láhev: Bruichladdich The Classic Laddie Scottish Barley
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Svěžest ovoce nasládlého i nakyslého smíchaného s mentolem, naklíčeným ječmenem a vanilkou. K tomu se přidává připomínka medu, sušených bylinek, sena a čerstvého dubového dřeva.
Chuť: Tělo je zdravé, pevné. V ústech se projevuje většina zaznamenaného ve vůni.
Dozvuk: Delší, nepatrně do sucha, slana a mírné olejovitosti. Později se také odhaluje stopa po zelené trávě.
Shrnutí: Velmi dobrá whisky. Své mládí bere jako přednost a umí jím okouzlit.


Láhev: Bunnahabhain 12 yo
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Kultivovaná směs medu, sladce nakyslého ovoce (především jablek a pomerančů), sherry, lískových oříšků, náznak vanilky, skořice, zatuchlého dubového i exotického dřeva.
Chuť: Ovocná nasládlost s lehkou nakyslostí, vanilka, skořice, pepř, lískové oříšky, k tomu drobná nahořklost bylinek, káva, dubové dřevo.
Dozvuk: Pozůstatky koření, medu, kouře, dubového dřeva a jemné slanosti.
Shrnutí: Haló, haló! Určitě jde o whisky z oblasti Islay? Každopádně není vůbec zlá. Docela se mi líbí.


Láhev: Canasta Cream Williams&Humbert
Autor: Walter
Aroma: Celkem hutné, výraznější. Dominuje sladká vůně vlašských ořechů s medem a hrozinkami. Tomu sekunduje připomínka třtinového cukru, červené víno ze staršího dubového sudu a hrst zralých višní s nepatrnou kyselinkou. Máme tu ale i příspěvek v podobě velmi jemného koření, stopu kůže, či náznak exotického dřeva. Za tím vším se pak skrývá téměř nepostřehnutelný alkohol. Ušlechtilý, mírný, jen zpovzdálí přihlížející. Dáte-li nos těsně ke skleničce, hluboce se nadechnete, neměl by vám uniknout.
Chuť: V ústech lze zaznamenat většinu popsaného výše. Ačkoliv jazyk po chvíli nepatrně reptá. Jaksi usoudil, že předvedený obraz byl na první pohled přeci jen bohatší. Asi ano, je to tak. Během převalování, a především pak po polknutí; ale to už je na jiné vyprávění, dochází k určitému úbytku barevnosti i dříve zřetelných detailů. Vše je postupně jednodušší. Přesto stále dobré, především sladké, konzistencí až maličko táhle sirupovité.
Dozvuk: Rychlejší odeznívání chuti. Později s pikantní přiznávkou vystupujícího koření (vanilka, lékořice) a čerstvého dubového dřeva.
Shrnutí: Slušné sherry. Sladké, hřejivě uspokojivé. Mlsání za dostupnou cenu.


Láhev: Cardhu 12 yo
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Jemná vůně sladko-nakyslého ovoce, lískových oříšků a naklíčeného ječmene, zahalená v mírném alkoholovém oparu. Kdesi v dáli se krčí ustrašená vanilka, jíž chlácholí dobře naladěný zázvor.
Chuť: Hebce hladivá ovocná nasládlost s nakyslostí, šťavnatá máta, slad, připomínka jednoduššího obilného destilátu, troška koření.
Dozvuk: Středně dlouhý, v počátku nepatrně hřejivý, s pozůstatky medu a dubového dřeva.
Shrnutí: Nijak složitá, lehce pitelná, opojná a uspokojivá. Moc se mi líbí.


Láhev: Chivas Regal 12 yo
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Příjemné, nekomplikované, dobře sladěné. První, co na můj nos zapůsobí, je nasládle nakyslá mátová ovocnost. Tu doplňuje troška vanilky a ostřejšího pepře, sušená kůra z citrusů, připomínka lískových oříšků a náznak svěžejšího alkoholu.
Chuť: Vůně slibovala větší zážitek. Tělo je lehčí, dá se říci i jednodušší. V ústech převládá obilná vanilkovost se stopou po slabé ovocnosti. Následně na sebe upozorňuje něco málo pepře, dřevitosti a bylinkové nahořklosti.
Dozvuk: Středně dlouhý, v počátku mírně hřejivý. Později se objevuje nepatrná travnatost.
Shrnutí: Kdyby se jednalo o slepou ochutnávku, dle vůně bych asi váhal, zdali mám před sebou povedenou míchanou whisky, nebo něco z řady levnějších jednosladových. Povědomá chuť mě ale už nenechala na pochybách, o jakou že kategorii se tady jedná. Mám-li být upřímný, přestože této whisky nemůžu upřít určitou kvalitu, nezaujala mě natolik, abych se k ní vracel. (Respektive na nenáročné popíjení je výborná. Ovšem vzhledem k tomu, že se rád s whisky potěším, navíc toho moc nevypiju, stává se pro mě nezajímavou. Raději sáhnu po mé oblíbené Cardhu 12 yo, kterou si už fakt vychutnám. Čím dál víc také doceňuji již nedostupnou Hunter's Glen 8 yo, která byla v mnoha ohledech bohatší, přičemž stála směšný peníz.)


Láhev: Courvoisier VS Cognac
Autor: Walter
Aroma: Lehčí, jasné, příjemně svěží. Ovoce zralé, avšak stále ještě pevné, s výraznou připomínkou hrušek a ryngle. Týž ovoce tu po chvíli máme i v podobě zavařených plodů. Zpoza toho na sebe upozorňují hrozinky, vanilka, nepatrně snad také dubové dřevo. Vše zmíněné se pak jakoby vznáší v mírném alkoholovém oparu.
Chuť: Subtilnější tělo, poněkud řidší. Oproti vůni zde dominuje nasládlost hrozinek. Projev ovoce syrového či zavařeného je značně oslaben. V závěsu nastupuje nahořklost sušených bylinek, tmavé čokolády a dřevěných uhlíků. Kolem dokola je patrná jemná větrovost.
Dozvuk: Kratší, nasládle kořenitý, nerušivě nahořklý. Později se na jazyku a patře objevuje stopa po čerstvém dubovém dřevě a mátě.
Shrnutí: Mladý koňak, jenž neurazí, ale ani nenadchne. Dá se říci, že je docela zapomenutelný. Uspokojení nacházím až u vyspělejší verze VSOP. (P. S. První čtvrtina lahve působí ostřeji a plytce. S dalším úbytkem, po přibližně 14 dnech, se vůně i chuť znatelně zakulacuje. Tady vnímám nejlepší úsek. Od druhé poloviny začíná v ústech krapet vodnatět. Škoda.)


Láhev: Courvoisier VSOP Fine Cognac
Autor: Walter
Aroma: Med, vyzrálé hrozinky, broskve, kandované ovoce s převahou pomeranče, hořká čokoláda, lehce káva, exotické dřevo, kolem všeho relativně jemný a nijak rušící alkoholový závoj.
Chuť: Kořenitá, s nasládlostí hrozinek, kandovaného ovoce, je tu i hořká čokoláda, dubové dřevo.
Dozvuk: Dlouhý, hřejivý, ve finiši zůstává hrozinkovost s příchutí dubového dřeva.
Shrnutí: V základu jde o celkem solidní brandy, nesporně kultivovanější a vyváženější než VS verze (ta působí poněkud jednoduše a primárně alkoholově).


Láhev: Cragganmore 12 yo
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Toblerone! Švýcarská mléčná čokoláda s kousky medovo-mandlového nugátu! Intenzivní vůně a je jí všude plno. (Nemýlím se. Nedávno jsem této čokolády spořádal dvě 100g balení, což bylo víc než dost.) Cítím také ovoce, čerstvou trávu, luční květiny, bylinkovou nahořklost, nepatrně vanilku.
Chuť: Významně bylinky, květiny, travní tóny, ale také troška ovocné nasládlosti, medu, na pozadí náznak kouře.
Dozvuk: Středně dlouhý, mírný, v počátku i jemně hřejivý.
Shrnutí: Pro mě whisky s hodně charakteristickou vůní, do jisté míry i chutí. Je relativně jemná, lehce pitelná, působí vyrovnaně.


Láhev: Deanston 12 yo
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Výraznější vůně po medu, karamelu, hrozinkách a zralých zelených jablkách, k tomu troška skořice, zázvoru a vanilky. Na pozadí se připomíná dubové dřevo a jemně lihový obilný destilát, který tady ale nijak neruší.
Chuť: Mírná nasládlost medu, sušeného ovoce a čerstvých zelených jablek, jíž doplňuje špetka nahořklých bylinek, kousek hořké čokolády, koření a drobná větrovost.
Dozvuk: Středně dlouhý, v první chvíli hřejivý, s pozůstatky medu, koření a dubového dřeva.
Shrnutí: Nejzajímavější na této whisky je vůně, jíž lze označit za velmi příjemnou. Po stránce chutě určitě neurazí. Vzletně řečeno, nabízí se tu přirovnání ke skromné, slušně vychované dívce. Zároveň dostatečně uvědomělé, jisté ve všem, co dělá. Mně se líbí. Celkově vzato, Deanston 12 yo je dobrá whisky.


Láhev: Dictador 12 yo
Autor: Walter
Aroma: Jemná vůně po hrozinkách a dalším sušeném ovoci, karamel, tmavý třtinový cukr, vanilka, skořice, smetanová čokoláda, suché kakao, nepatrně dřevo dubové i exotické, náznak něčeho jako pryskyřice.
Chuť: Delikátní nasládlost sušeného ovoce s převahou hrozinek, lehounce okořeněná, doplněná o zajímavé dřevité tóny s pryskyřicí, trošku ořechů, kakaa, hořké čokolády a máty.
Dozvuk: Dlouhé odeznívání chutě, jež přechází z mírné nasládlosti do sušší podoby.
Shrnutí: Velmi dobrý rum. Jakási sušší alternativa k Diplomaticu Reserva Exclusiva. Navíc ale nabízí, krom podobné noblesy, i jistou rafinovanost.


Láhev: Diplomático Reserva Exclusiva
Autor: Walter
Aroma: Hebká sladkost medu smíseného s vlašskými ořechy, tmavým třtinovým cukrem, jemným karamelem, hrozinkami a dalším sušeným (převážně jižním) ovocem. Máme tu ovšem i umě zakomponované tradiční koření, z nějž převládá vanilka, muškátový oříšek a skořice. Při intenzivnějším přivonění lze zaznamenat drobně štiplavý alkohol s náznaky kůže a dubového dřeva.
Chuť: V zásadě se zde objevuje vše již představené ve vůni, tedy ona delikátní sladkost s kořenitostí, přičemž se na pozadí připomíná i nepatrné množství lékořice s malým lístečkem máty.
Dozvuk: Hřejivé doznívání chutě s pozůstatky vanilkově nasládlého dubového dřeva.
Shrnutí: Velmi dobrý rum. Příjemný, líbivý, vyrovnaný, nijak kontroverzní. Domnívám se, že díky svému charakteru je k doporučení téměř pro každého, kdo se chce seznámit s lepšími rumy. Snad jen jedno upozornění na závěr: Rychle leze do hlavy. (P. S. Oproti levnější Reservě je Reserva Exclusiva znatelně vyzrálejší pití.)


Láhev: Dos Maderas 5+5
Autor: Walter
Aroma: Jemně vzlínající alkohol, který s sebou nese výraznou nasládlost medu, sušeného ovoce a PX sherry. Tomu sekunduje všudypřítomné koření. Především se jedná o lékořici, vanilku, muškátový oříšek. Nechybí ani připomínka cizokrajných dřevin, jež nutká k drobnému zasnění.
Chuť: Silně nasládlá, kořenitá, dosti věrná očekávání. Přidává se náznak hořké čokolády a kakaa.
Dozvuk: Delší, hřejivý, vycházející z požitku v ústech. Později se objevují pozůstatky čerstvého dubového dřeva.
Shrnutí: Velmi dobrý rum. Pochválím též reprezentativní balení.


Láhev: El Dorado 12 yo
Autor: Walter
Aroma: Spousta vanilky s tmavým třtinovým cukrem, káva, kokos, troška hřebíčku a muškátového oříšku, na pozadí na sebe upozorňuje jemně štiplavý alkohol.
Chuť: Příjemná sladkost medu, hrozinek a třtinového cukru, kterou doplňuje výraznější kořenitost s nepatrnou nahořklostí.
Dozvuk: V počátku hřejivý, sladce kořenitý, posléze i s náznakem dubového dřeva.
Shrnutí: Velmi dobrý rum, navíc za rozumnou cenu. Potěší zvláště ve chvílích, kdy je chuť na něco sladšího. Líbí se mi vkusně navržená lahev (tvar, barva skla), zpracování etiket s popisy, užití korkové zátky, stejně tak červený dárkový karton.


Láhev: English Harbour 5 yo
Autor: Walter
Aroma: Intenzitou umírněná, zároveň příjemně vyvážená vůně. Třtinový cukr, kokos, tmavě pražená káva, karamel, hrozinky a další sušené ovoce (především jižní), s nosíkem blíže u skleničky se připomíná mírná kořenitost (zvláště vanilka, muškátový oříšek), jíž doplňuje svěžejší alkohol.
Chuť: Střední až lehčí tělo. Nepatrná nasládlost třtinového cukru, dále pak sušeného ovoce, které sekunduje drobná kořenitost s jemnou nahořklostí kávy a čerstvého dubového dřeva. Na pozadí se objevuje zajímavě pikantní větrovost s náznakem lékořicových pendreků.
Dozvuk: Hřejivě nahořklý, ale takovým sympatickým způsobem.
Shrnutí: Tak nějak by měl vypadat v základu slušný rum. (Nevím proč, ale při popíjení se mi vybavila vzpomínka na knihu Lovci kožišin od Františka Flose. Kdybych sepisoval průvodce drsnou kanadskou přírodou konce 19. století, neopomenu poznamenat: „English Harbour 5 yo? K doporučení pro každého trappera / do každého srubu!“) P. S. Jinak, co se týče osobních preferencí, na běžné usrkávání upřednostňuji Pampero Aniversario Reserva Exclusiva. Přestože jde o konkurenta z podobné cenové hladiny, přeci jen už nabízí o třídu vyšší vyspělost.


Láhev: Ferreira Branco / White Porto
Autor: Walter
Aroma: Sladké, hutnější. Dominuje med smíchaný s karamelem, ořechy a hrozinkami. K tomu nějaké to koření na způsob skořice, hřebíčku a muškátového oříšku. Při hlubším nádechu na sebe upozorňují sušené bylinky. Okolo všeho vzlíná velmi jemný líh.
Chuť: Střední tělo. Převládá výrazná sladkost sušeného ovoce, přičemž hrozinky jsou naprosto nepřehlédnutelné, a medu. Sice se tu objevuje i ovocná nakyslost, ovšem v tak malém množství, že ji lze pokládat maximálně za zdobný prvek, jakýsi „řetízek kolem krku“. Nechybí ani trocha koření a čtvereček hořké čokolády.
Dozvuk: Dlouhý, sladký, nepatrně hřejivý. Po chvíli se objevuje i náznak dubového dřeva. Zbytky na jazyku a patře pak vyvolávají vzpomínky na hrozny vysoké vyzrálosti, které jsou pokryté ušlechtilou plísní Botrytis cinerea.
Shrnutí: Tekutý pamlsek. Portské šmrncnuté 7* Metaxou? I takové myšlenky mě napadají. Každopádně kdo má rád sladkou chuť medu a hrozinek, bude potěšen.


Láhev: Ferreira Tawny
Autor: Walter
Aroma: Těsně po nalití do skleničky je vůně poněkud zastřená. Stačí ale několik minut počkat a situace se změní k lepšímu. Prvně zaujme výraznější závan vlašských ořechů s medem a kultivovaná připomínka sušeného ovoce. Dále se nabízí nepatrná nakyslost černého rybízu, hořká čokoláda, višňový likér.
Chuť: Střední až lehčí tělo. Příjemná sladkost medu a sušeného ovoce, jemná kořenitost, hořká čokoláda, suché kakao, vkusně zakomponovaná (delikátní) dubová dřevitost.
Dozvuk: Středně dlouhý, nasládle kořenitý.
Shrnutí: Další z řady dobrých portských. Spokojenost.


Láhev: Flor de Caña Grand Reserve 7 yo
Autor: Walter
Aroma: Úvodem se připomíná mírně nasládlá zemitost. K dalšímu rozvoji vůně ovšem nedochází. Nos je třeba zanořit více do skleničky. Poté už lze dešifrovat jemnou sladkost medu a karamelu, která je protkána ostřejší kořenitostí s přiznávkou prostšího alkoholu. Tady také narážím na určitou poznámku dubového a cedrového dřeva.
Chuť: Jasná smetana, zbytky sušeného ovoce, následně se připojuje ostřejší koření a svěžejší alkohol (charakterově na pomezí mladého brandy a skotské míchané whisky). Výhodné je doušek chvíli poválet v ústech. Jen tak doceníte popsanou kombinaci.
Dozvuk: Dřevitý, lehce travnatý, kořenitý.
Shrnutí: Sice nejde o rum příliš vyzrálý, ale chuťově není vůbec špatný.


Láhev: Glenfarclas 12 yo
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Bezprostředně po nalití do skleničky převažuje ovocná nakyslost (zelená jablka, angrešty, citrusy), v této chvíli ještě nepatrně štiplavá a kořeněně vyostřená. Po několika minutách dochází k mírnému zlepšení. Přidává se něco málo nasládlosti medu a sušeného ovoce (hrozinky, hrušky). Na pozadí, vedle jemně svěžího alkoholu, na sebe upozorňuje lehce zatuchlá dřevitost s náznakem máty.
Chuť: Ovocná nakyslost, středně tělnatá, doplněná o koření, drobnou nahořklost syrového dubového dřeva, sušených bylinek a kávy. Kolem všeho se line určitá větrovost.
Dozvuk: Delší, zprvu víceméně nahořklý, navíc s připomínkou čerstvě posečené trávy. Teprve později lze zaregistrovat náznak nasládlosti, i když pouze ve stopovém množství.
Shrnutí: Poprvé jsem tuto whisky ochutnal na konci loňského roku. Dominovala nasládlost zralé hrušky s dotekem medu. Zatoužil jsem tehdy po celé lahvi. Bohužel ta, co mám doma aktuálně otevřenou, je svým obsahem poněkud odlišná. Škoda. (Aneb Uf, to jsou ale věci. Každopádně vyloženě špatná není. Nejvíce mě potěšila v kombinaci se sýrem typu gouda značky Blaník s podílem tuku 48 % a chlebem z rodinného Pekařství Masařík.)


Láhev: Glenfiddich 12 yo
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Celkově lehčí, nepatrně štiplavé. Ovoce zralé (zpovzdálí sladké hrušky), nakyslé i kvasící (zelená jablka, angrešt), vanilka, lískové ořechy, ostřejší pepř, drcená pomerančová kůra, trocha dřevitosti. To vše protkáno svěžejším alkoholem. Později se objevuje také náznak sušeného ovoce, ovšem jen ve stopovém množství. Při hlubším nádechu nos narazí na závan mentolu a bylinkové nahořklosti. Delší odstátí ve skleničce této whisky nesvědčí. Už po pár minutkách dochází k významnému zvětrání.
Chuť: Vodová, na poměry single malt až jalová. Naředěná ovocnost s přídavkem obilí, vanilky, pepře, mentolu a kůry z citrusů. Velké zklamání.
Dozvuk: Krátký. Na jazyku a patře pak přebývá určitá peprnost s vtíravými pozůstatky pichlavé citrusové kůry. Časem se odhalují i zbytky čerstvého dubového dřeva, trávy či jaksi kouřem zastřeného karamelu.
Shrnutí: Slabota. Přepadá mě smutek. Jednosladovou whisky si představuju krapet bohatší. Na výbornou 18letou verzi ztrácí opravdu hodně, přičemž výrazně pokulhává i za velmi dobrým 15letým plněním. (...) Ale abych nebyl pouze za škarohlída. Několikrát mě tato whisky přece jen potěšila. Jednak v ladění s pivem Staropramen Exportní ležák, v druhém případě jakožto důležitá složka při vaření. Výsledná chuť restované cibulky, kterou jsem na ní do měkka podusil s cílem ozvláštnit chuť rýže nebo těstovin, byla více než uspokojivá.


Láhev: Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Výraznější vůně medu, ovoce (zvláště zralé hrušky a jablka, k tomu troška angreštů s pikantní nakyslostí), mléčná oříšková čokoláda, karamel, nepatrně vanilka, skořice, náznak dubového dřeva, na pozadí velmi jemný alkohol.
Chuť: Přívětivá medovo-ovocná sladkost s nakyslostí, jíž doplňuje špetka koření a lísteček máty.
Dozvuk: Středně dlouhý, v počátku hřejivý a kořenitý, s pozůstatky medu, karamelu a čerstvého dubového dřeva.
Shrnutí: Oproti nevelkému očekávání konstatuji, že se mi tato whisky líbí. Ačkoliv svým profilem nepůsobí nijak složitě, ve vůni i v chuti je znatelně plnější než cenou podobná konkurence téže oblasti (např. Cragganmore 12 yo, The Glenlivet 12 yo). Pokud bych měl doporučit pohodovou single malt whisky pro začátečníka, souhlasím s často prezentovaným názorem, že Glenfiddich 15 yo (Unique) Solera Reserve je vhodný kandidát.


Láhev: Glenfiddich 18 yo Small Batch Reserve
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Velmi příjemná vůně medu a karamelu, která je zkombinována s ovocem plně zralým (jablka, hrušky), nepatrně nakyslým (angrešt), lehce kvasícím (jablka, hrušky), ale i sušeným (hrozinky, meruňky). Za tím vším na sebe upozorňuje čerstvá máta, měkká dřevitost, kolem dokola roztroušené koření v podobě vanilky, skořice a muškátového oříšku.
Chuť: Zřetelná ovocná nasládlost s pikantní nakyslostí, jež je dosti blízká výše uvedenému popisu. Nechybí med a karamel, i když tady jen v pouhém náznaku. Máta s kořeněnou dřevitostí si naopak drží takřka identickou sílu.
Dozvuk: Vytrácející se kořenitá dřevitost se stopami medu, karamelu a sušeného ovoce.
Shrnutí: Skutečně dobrá whisky. Jemná, zároveň dostatečně hutná. Tento styl mně vyhovuje. Oproti mladšímu Glenfiddichu 15 yo Unique Solera Reserve je zde ubráno na sladkosti, na výrazu však přidala dřevitost. Ta je sice vždy jasná a nepřehlédnutelná, ovšem rozumně odměřená.


Láhev: Glenmorangie Quinta Ruban
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Výrazná vůně, při hlubším nádechu nepatrně štiplavá, jejíž nosnou linkou je ostřejší kořenitá ovocnost (ovoce nakyslé, plně zralé i kvasící, přičemž dominují pomeranče) s přídavkem mentolu, kůže, hořké čokolády a zřetelné dřevitosti. Ta místy přechází až do lehké zatuchlosti. Postupně se odkrývá také připomínka medu a sušeného ovoce.
Chuť: Plnější tělo, příkladně silné. V ústech se projevuje většina toho, co už zaznamenal nos. I když během úbytku přibližně první třetiny lahve byla na pozadí patrná určitá kovovost. Později ale tato přiznávka začala ztrácet na své intenzitě a stávala se čím dál méně významnou.
Dozvuk: Postupné odeznívání chuti. Na jazyku a patře pak přebývají stopy sušeného ovoce, čerstvého dubového dřeva či právě posečené trávy.
Shrnutí: Velmi dobrá whisky. Nebýt oné příchuti kovu, bez které by jí to slušelo mnohem víc, dala by se považovat i za jakousi mladší a energičtější alternativu ke Glenfiddichu 18 yo Small Batch Reserve; sice krapet s odlišným odstínem ovocné nasládlosti – nejspíše tady sehrává roli vliv sudů po portském, každopádně obdobně příjemným.


Láhev: Grant's Triple Wood
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Lehčí, ploché. V první chvíli dosti lihové, trochu syntetické. Později se objevuje náznak medu, obilí, koření s dominantním zázvorem a nakyslá ovocnost.
Chuť: Nasládle větrová obilnost s přídavkem nakyslého ovoce. Pepř, zázvor, vanilka. Prostší připomínka lihu je patrná i v ústech. Každopádně tady tolik nevadí.
Dozvuk: Delší. Posléze na sebe upozorní čerstvé dřevo a mírná travnatost.
Shrnutí: Vůně ve mně vybudila vzpomínky z dětství. Pach rozlité vodky nevalné kvality a lak na vlasy značky Lybar. Nic, co by mě dvakrát nadchlo. Alespoň ne v téhle kombinaci. Chuť je naštěstí zajímavější.


Láhev: Hennessy VSOP Cognac
Autor: Walter
Aroma: Vábivá vůně medu, vyzrálých hrozinek, sladkého karamelu a vlašských ořechů. Vše krásně doplňuje kůže, hebké tóny dřeva, koření (zvláště skořice, vanilka).
Chuť: Plnost medu, hrozinek, ale i čerstvých hroznů, koření, náznak kandovaného pomeranče, velmi jemně dubové dřevo.
Dozvuk: Dlouhý, v počátku hřejivý, hrozinkově nasládlý s připomínkou vanilky a dubového dřeva.
Shrnutí: Výborné pití, pochutnal jsem si. Rozdíl oproti základní VS verzi, celkově jednodušší s ostřejším alkoholovým aroma, je opravdu znát. Hennessy VSOP už splňuje představu dobře vyladěného koňaku, který uspokojí i náročnějšího konzumenta.


Láhev: Hunter's Glen 8 yo
Autor: Walter
WB
Aroma: Příjemná vůně medu, hrozinek, čerstvého ovoce (zelená jablka, pevné hrušky, nakyslé angrešty), koření (skořice, vanilka, zázvor, muškátový oříšek), lískových oříšků, dubového dřeva, přičemž kolem všeho vzlíná nepatrně ostrý alkohol.
Chuť: Hřejivá nasládlost po čerstvém ovoci, hrozinkách a medu, na níž bezprostředně navazuje drobná peprnost. Máme tu ale i vanilku, skořici, zázvor, mátu, hořkou čokoládu, dubové dřevo.
Dozvuk: Delší, nasládle peprný, s pozůstatky vanilky, karamelu, dubového dřeva.
Shrnutí: Blended whisky vyrobená pro obchodní řetězec Lidl, která se před pár lety prodávala za 199 Kč? Nechce se mi věřit. Hunter's Glen 8 yo je totiž natolik podařený produkt, že kdyby stál i dvojnásobek, nikdo by nemohl říct ani popel.


Láhev: Jack Daniel's Black Label
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Nasládlá, lehce parfémovaná kukuřičně vanilková vůně s připomínkou višní v rumu. Na pozadí se pak skrývá relativně nenápadná lihovost s náznakem čerstvého dubového dřeva.
Chuť: Souboj kukuřičně vanilkové sladkosti s lihově umělohmotnou nahořklostí, doplněný o dřevěné uhlíky.
Dozvuk: Krátký, jemně hřejivý, se stopami vanilky a vodou přelitých dubových hoblin.
Shrnutí: "Starý sedmičkový Jack" je spíše méně náročné pití. Ne každému sedne onen parfémový přídavek v aroma či zřejmý rozpor komentované sladkosti a specifické nahořklosti. Snad v nějakém míchaném nápoji může splnit účel na výbornou, samostatně mne ovšem nezaujal.


Láhev: Johnnie Walker Blenders' Batch 1 Red Rye Finish
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Hlavní roli sehrává lehčí parfemovaná sladkost. Jde o komplex jemně umělohmotné vanilky, připomínky kukuřičného destilátu, jednoduššího rumu a višňového likéru v hořké čokoládě. Na pozadí lze zaznamenat čerstvé dubové hobliny. Při hlubším nádechu, s nosem těsně u skleničky, registruji náznak sušených bylinek.
Chuť: Nasládle obilná, vanilková, zároveň také nepatrně nahořklá po bylinkách a tmavé čokoládě, na patře maličko mentolová.
Dozvuk: Delší, v počátku hřejivý. Pozůstatky mladého dubového dřeva, koření, později i medu či karamelu.
Shrnutí: Vůně působí nezvykle. Alespoň tedy vezmu-li v potaz skotskou blended whisky tak, jak ji znám. V rámci své intenzity je ale sympaticky sytá, což cením. Stejně tak se jeví v ústech. Dá se říci, že minimálně v těchto ohledech je zajímavější než standardní Red Label. Celkově vzato, není to špatný produkt.


Láhev: Johnnie Walker Red Label
Autor: Walter
WOL
Aroma: Lehčí nakyslost zelených (nedozrálých) angreštů a citrónků, náznak kůže, pepře, snad i kouře, jemná lihovost.
Chuť: Ovocná nasládlost s nakyslostí, ku škodě šmrnclá přídavkem umělohmotnosti, drobná peprnost, troška čerstvého dřeva, trávy, na pozadí větrovost.
Dozvuk: Kratší až středně dlouhý, v počátku nepatrně hřejivý, na jazyku a patře peprný, s dozníváním dřevité nahořklosti, trávy, kouře, slanosti.
Shrnutí: Jedna z nejznámějších blended whisky, která uhrane spíše vzhledem lahve než samotným obsahem. (Pozor, tím nechci říci, že je špatná. Jen ji krapet sráží jistá míra umělohmotnosti se závěrečnou nahořklostí, kterou zde vnímám jako pomyslnou hranu něčeho, co jsem ještě schopný akceptovat. V přímém porovnání s Teacher's Highland Cream, kterou tady mám zrovna nalitou, u mě Johnnie prohrává. Vůně, chuť, dozvuk, v tom všem mně přijde Teacher's zajímavější, snad i lepší...)


Láhev: Kirk and Sweeney 18 yo
Autor: Walter
Aroma: Čistá vanilka, smetana a kapka medu. Jemná plastická vůně, podpořená náznakem vyzrálého brandy. To jest první dojem. Později se objevuje také sušené ovoce, kůže, na pozadí snad dubové dřevo. Při hlubším nádechu se připomenou vzácné bylinky.
Chuť: Mírně nasládlá až sušší. Opět zde máme vanilku, smetanu či brandy kategorie "vyšší dívčí". Bez dlouhého váhání však nastupuje tmavá čokoláda, lékořice, skořice, hřebíček, sušené bylinky. K těm se ještě váže svěží větrovost.
Dozvuk: Postupné odeznívání chuti, nepatrně parfémové. Na jazyku a patře pak přebývají stopy hrozinek a čerstvého dubového dřeva.
Shrnutí: Krásná vůně. Velmi příjemná. Delší odstátí ve skleničce jí prospívá. Nespěchat se vyplatí i při samotném ochutnávání. Nápoj chvíli válejte v ústech, teprve potom polkněte. Pokud tak neučiníte, přijdete o značnou část potěšení.


Láhev: Lagavulin 16 yo
Autor: Walter
WOL
Aroma: Uzený kouř, propolis, vlašské ořechy s medem, sherry, skryté tóny zralého jižního ovoce, ale také rašelina, jód.
Chuť: Plná, delikátní, přesto nabídka vjemů oproti vůni je poněkud střídmější; uzený kouř, rašelina, sherry, sušené ovoce (převážně švestky), dřevo, nepatrně i čerstvá tráva a jemná slanost.
Dozvuk: Dlouhý. Uzený kouř, rašelina, posléze také propolis, jemná dezinfekce, slanost.
Shrnutí: Pamatuji si, že po prvním ochutnání mě přepadlo lehké zklamání. To bylo dáno velkým očekáváním. Krásná vůně, relativně silná. Zpočátku jsem váhal, jestli mám příliš přemýšlet nad vším, co cítím, nebo se nechat trošku unést a moc nekoumat. Nakonec jsem zvolil druhou variantu (ach ano, ta úleva...). Jak už z výše popsaného vyplývá, aroma je výraznější než sama chuť. Každopádně tím nechci říci, že se mi tato whisky nezamlouvá. Naopak! Je dobrá. Vlastně velmi dobrá.


Láhev: Laphroaig 10 yo
Autor: Walter
WOL
Aroma: Závan medicíny, rašelina, jemný kouř, překvapivě také ovocná nasládlost, na pozadí travní tóny. S nosem těsně u sklenice štiplavý dehet, zpovzdálí kůže, snad i sušené houby.
Chuť: Plnější, hladce kulatá s příznaky dezinfekce, kouře, rašeliny, dehtu, citrusů, dřeva, nepatrné travnatosti a mořské slanosti.
Dozvuk: Dlouhý, s postupným odezníváním všeho zmíněného.
Shrnutí: Teprve druhý den od otevření lahve, při následující ochutnávce, jsem došel k poznání, že se mi líbí. Má v sobě cosi návykového, lákavého.


Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: Walter
WOL
Aroma: Jemně medicinální rašelina, kouř, dřevo, kůže, sušené houby, na pozadí troška dehtu a ovocné nakyslosti. S nosíkem blíže u skleničky už zaznamenáme i drobnou štiplavost.
Chuť: Dřevitá nasládlost s připomínkou vanilky, rašelina, kouř, méně vyzrálé citrusy, lehká travnatost a mořská slanost. Patrná je zde výraznější olejovitost i vyšší obsah alkoholu.
Dozvuk: Středně dlouhý, hřejivý, dřevní, travní, s přetrvávající slaností a olejovitostí.
Shrnutí: Laphroaig Quarter Cask je dobrá whisky, ale dle mých osobních preferencí zdaleka ne tak jako standardní desetileté plnění. V poznámkách z ochutnávky jsem o desítce uvedl, že má v sobě cosi "návykového, lákavého". Ve spojitosti s QC mě nic podobného nenapadá. (...)


Láhev: Macallan Sienna
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Výraznější ovocná nakyslost, z níž vyčnívají zelená jablka a ne zcela dozrálý angrešt, zkombinovaná s připomínkou suchého sherry. K tomu ostřejší koření na způsob pepře, náznak muškátového oříšku a vanilky. Na pozadí je patrná určitá dřevitost s větrovostí.
Chuť: Plnější, hutnější, v mnohém dosti vycházející z vůně. Opět zde máme ony ovocně nakyslé tóny, tentokráte ovšem doplněné i o nějaký ten hrozinkově nasládlejší (toho jsem si ovšem začal všímat až po odpití cca ¼ obsahu lahve). Nechybí ostřejší kořenitost, zmíněná dřevitost a větrovost.
Dozvuk: Delší, pozvolna se vytrácející. Jasné pozůstatky čerstvého dubového dřeva, trávy, později se na jazyku objevují stopy po medu či sušeném ovoci.
Shrnutí: Opravdu dobrá whisky. I když musím přiznat, že mě zprvu moc nenadchla. Velmi těžce jsem se totiž vyrovnával s množstvím oněch až nezrale nakyslých tónů, jež vedle vůně převažovaly i v chuti. Naštěstí se ale jednalo o přechodný stav. Obsah lahve procházel kvalitativní proměnou v závislosti na míře jeho úbytku. Do chuti se poznenáhlu začala vkrádat příjemná hrozinková nasládlost. Intenzitou sice vždy mírná a jaksi nesmělá, leč s radostí vítaná. Díky za ni! Celkově povedenému vyznění Sienny hodně pomohla.


Láhev: Malteco 15 yo
Autor: Walter
Aroma: Jemná vůně třtinového cukru, kávy a kakaa, nepatrně parfémová. Vanilka, skořice, náznak hřebíčku. Po chvíli se připomíná vyzrálé exotické ovoce, kůže či cizokrajné dřeviny. Vše je obklopeno slabounkým alkoholovým oparem.
Chuť: Lehčí, ale pevné tělo. Projev kultivovaný, zároveň dostatečně odvážný. Celkově chuť odpovídá tomu, co už zaznamenal nos. Navíc se tu objevuje pouze lékořice.
Dozvuk: Hřejivý, kořenitý, nerušivě kávově nahořklý. Na jazyku a patře pak přežívají stopy čerstvého dubového dřeva, mladého prutu právě zbaveného kůry nebo mírná travnatost.
Shrnutí: Příjemný rum, hezky sladěný. I když třeba podobně dostupné El Dorado 12 yo mně přijde mnohem zajímavější, stejně tak Pampero Aniversario Reserva Exclusiva.


Láhev: Martell VS Fine Cognac
Autor: Walter
Aroma: Vůně hrozinek v kombinaci se svěží plností na omak pevného zralého ovoce (převážně hruška, sladký grapefruit), patrná je zde vanilka, dubové dřevo, náznak dřeva exotického.
Chuť: Ovocná nasládlost, vanilka, dubové dřevo, dřevěné uhlíky, na pozadí se objevuje jemná a nijak rušící větrovost.
Dozvuk: Spíše krátký, mírný, s pozůstatky opáleného dřeva, koření a hrozinek.
Shrnutí: Jedná se o mladší koňak lehčího charakteru s překvapivě bohatou vůní a příjemnou vyváženou chutí. De facto v této základní kategorii nemám moc co významnějšího vytknout. Musím říct, že mi vyhovuje více než přímá "VS" konkurence v podání Courvoisier či Hennessy. Důvodem je především absence vlastností jako lihovější aroma či méně líbivá ostrost v chuti, kterými se posledně dva jmenovaní prokazují.


Láhev: Metaxa 7*
Autor: Walter
Aroma: Sladká vůně hrozinek, naložených ve velmi jemném lihu. Med a koření, z nějž se nejvíce připomíná vanilka. Dubové i exotické dřevo, náznak pryskyřice. Při hlubším nádechu na sebe upozorňuje něco málo sušených bylinek, za tím vším také troška meducíny v podobě kapek proti kašli. Příjemné, konejšivé.
Chuť: Opět zde máme sladkost, znovu v přívětivé podobě. Většinu z toho, co se projevuje ve vůni, máme i v chuti. Těžko hledat něco navíc.
Dozvuk: Dlouhý, sladce hřejivý, (...). V podstatě pozvolna se vytrácející.
Shrnutí: Co říci závěrem? Máme tady kultivovanou dezertnost pro chvíle pohody. :)


Láhev: Monteiro 10 yo Tawny
Autor: Walter
Aroma: Výraznější vůně vlašských ořechů s medem, sušeného ovoce, zavařených třešní a višňového likéru, máme tu ovšem i střapeček jemně nakyslého černého rybízu s kouskem hořké čokolády.
Chuť: Plnější, přitom nijak těžká. Objevuje se zde vše podstatné, co již zaznamenal nosík, navíc se tu ale připomíná troška skořice a hřebíčku.
Dozvuk: Delší, velmi jemný.
Shrnutí: Dobré portské. Ta jakási odlehčená vyzrálost mu sluší.


Láhev: Napoleon VSOP Brandy, Blended Exclusively for Marks & Spencer
Autor: Walter
Aroma: Svěží vůně zralé pevné hrušky, čerstvých broskví, hroznů, ale také sušených hrozinek, připomínka medu, kůže, k tomu něco nepřehlédnutelného na způsob pachu koňského potu (ano, zmiňuji s jistým překvapením...), vanilka, dubové dřevo, kolem všeho vzlíná jemný alkohol.
Chuť: Výraznější nasládlost čerstvého i sušeného ovoce, převážně hroznů a hrozinek, jíž úměrně sekunduje pikantní nahořklost syrového i opáleného dubového dřeva. Na pozadí je patrná určitá koženost a drobná větrovost.
Dozvuk: Středně dlouhý, hřejivý, nasládle nahořklý.
Shrnutí: Vážení, není to vůbec zlé. Jako základní špiritus na nenáročné popíjení uspokojí, snad i potěší. Ona zmíněná ingredience v aroma není až tak problematická, přestože působí poněkud nekonvenčně. Dle informací na webu supermarketownbrandguide.co.uk lze lahev sehnat za cenu 12.99 britských liber.


Láhev: Nikka From The Barrel
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Příjemná, plnější a spíše výrazná vůně. Zralá zelená jablka a sušené ovoce, v rámci nějž převládají meruňky, za nimi se o slovo hlásí i hrozinky. Připomínka obilí, zázvoru, skořice a vanilky. Každopádně silnější alkohol, při hlubším nádechu přeci jen už nepatrně štiplavý, působí lehce svíravě.
Chuť: Dá se říci, že v ústech lze zaznamenat většinu toho, čeho si všiml nosík. Opět zde máme intenzivnější zážitek. Z toho navíc se tu projevuje určitá (sympatická) dřevitost.
Dozvuk: Dlouhé vysušující doznívání.
Shrnutí: Velmi povedený blend. Po cca ¼ úbytku z obsahu lahve, během přibližně jednoho měsíce, se stává znatelně přístupnější či možno říci zábavnější.


Láhev: Pampero Aniversario
Autor: Walter
Aroma: Svůdná vůně... Máslo, karamel, třtinový cukr, kakao, koření (zvláště vanilka), ale i připomínka zavařených třešní, nepatrně kůže a dubové dřevo.
Chuť: Výrazná máslovost s umě vybalancovanou směsí jemného karamelu, třtinového cukru, kávy, kakaa, hořké čokolády, koření v čele s vanilkou a dubového dřeva.
Dozvuk: Hřejivý, středně dlouhý, kořenitý s náznakem dubového dřeva.
Shrnutí: Velmi dobrý rum lákavé vůně a zajímavé sušší chuti. Něco z toho nemá daleko k vyzrálejším koňakům. Sice mě zprvu zaskočila menší sladkost, než jakou jsem podle aroma očekával, ale s druhou a třetí skleničkou, které přišly na řadu v následujících dnech, jsem začal doceňovat nabízenou kombinaci. Tady se mi opět potvrdilo ono často zmiňované: „Nejlepší vzorek je celá lahev.“ Tímto děkuji za tip ke koupi, k němuž jsem vlastně došel při pročítání tohoto vlákna.


Láhev: Port Charlotte Scottish Barley
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Spíše výrazné. Zkraje ostřejší, větrové, lehce štiplavé. Kouř, rašelina, dehet, mentol, z čerstvě otevřené lahvičky také náznak benzínu (později již nebyl tolik zřetelný). Pepř, kůže, zatuchlé dubové dřevo, ale i příjemně nasládlá (maskovaná) vanilka s připomínkou sušeného ovoce, zvláště pak meruněk. Ty jsou nejjasnější při hlubším nádechu.
Chuť: Síla alkoholu pocitově odpovídá údaji na etiketě. V celkovém popisu lze vycházet z vůně. Určitá odchylka se ovšem týká oné ovocnosti. V ústech už totiž sehrává mnohem významnější roli, nově i s příspěvkem delikátního sladu.
Dozvuk: Delší, nepatrně do sucha a slané příchuti.
Shrnutí: Velmi dobrá whisky. Více než vyzrálost je zde k ocenění mladický entuziasmus či zřejmý tah na branku. Tato "Charlotte" se ve světě rozhodně neztratí.


Láhev: Porto Cruz Tawny
Autor: Walter
Aroma: Na první dojem je vůně méně výrazná, slabší. Pro větší požitek musím nosík zanořit hlouběji do skleničky. Poté už vnímám jemnou sladkost sušeného ovoce, zvláště hrozinek, zkombinovanou s medem, vlašskými ořechy a špetkou koření. K tomu se váže nepatrná nakyslost čerstvého ovoce na způsob černého rybízu a zavařených višní. Ovšem již od počátku nelze přehlédnout lehounký závan staršího zatuchlého dubového sudu, ve kterém zrálo červené víno.
Chuť: Nijak zatěžkaná střední tělnatost. Mírná nasládlost sušeného ovoce, pikantně okořeněná, doplněná o hezký příznak kyselinky. Třešňová zavařenina s kouskem hořké čokolády, již někdo ještě posypal kakaem.
Dozvuk: Delší, jemně hřejivý, nasládle kořenitý. Po chvíli se připomíná i onen dubový soudek.
Shrnutí: Dobré portské, zajímavé.


Láhev: Porto Escudeiro Tawny
Autor: Walter
Aroma: Lehčí, spíše svěží. V rámci toho vlašské ořechy s medem, hrozinky, třešňová zavařenina, hořká čokoláda s višňovým likérem, jemná kořenitost.
Chuť: Příjemně nasládlá, docela věrohodně kopíruje vůni. I zde je patrná jistá odlehčenost.
Dozvuk: Kořenitá nasládlost, která se v mžiku vytrácí.
Shrnutí: V základu slušné portské, jehož slabší stránkou je závěr. Každopádně pije se dobře a obsah rychle ubývá.


Láhev: Presidente Marti 15 yo
Autor: Walter
Aroma: Hrozinky, med, kůže, karamel, třtinový cukr, káva, kakao, kokos, všude kolem spousta voňavého koření (zvláště vanilka, hřebíček), kdesi v dáli se objevují i jemné tóny dubového dřeva.
Chuť: Opět jeden z rumů, který v chuti přináší již představené. Nasládlost hrozinek, medu, karamelu, třtinového cukru, příjemně pikantní kořenitá štiplavost, káva, suché kakao, znovu nepatrná připomínka dubového dřeva.
Dozvuk: Středně dlouhý, nasládlý, delikátně kořenitý.
Shrnutí: Velmi dobrý rum. Výrazný, ale nepodbízivým kultivovaným způsobem. Vůně krásně koresponduje s chutí. Vnímám zde jistou blízkost světu vyzrálejších koňaků.


Láhev: Presidential Porto Tawny
Autor: Walter
Aroma: Bezprostředně po nalití do skleničky dominuje nakyslost černého rybízu, povidel, po chvíli klidu se rozvine příjemná sladkost vlašských ořechů s medem, hrozinek s hřebíčkem, následuje připomínka červeného vína, je tu patrná i troška dřeva.
Chuť: Středně tělnatá, relativně svěží nasládlost čerstvého i sušeného ovoce, vlašské ořechy, pikantně okořeněné zavařené třešně.
Shrnutí: Dobré portské, nijak nudné, líbí se mi.


Láhev: Rémy Martin VSOP Cognac
Autor: Walter
Aroma: Spíše svěží, nosné, květinově ovocné. Výrazná připomínka fialek a sušeného ovoce, z nějž převládají hrozinky s meruňkami. V rámci syrových plodů na sebe upozorňují hrozny s problesky broskví. Nechybí tradiční vanilka, muškátový oříšek, v dálce lze narazit na špetku pepře. Kultivovaný závan alkoholu s poznámkou kůže a mladého dubového dřeva.
Chuť: Zřetelná ovocná nasládlost, jež je dosti blízká výše uvedenému popisu. Na ni pevně navazuje mírná nahořklost bylinek či pomerančové kůry, opálené dřevo s přiznávkou čerstvé máty a ostřejší kořenitost.
Dozvuk: Postupné odeznění chuti, relativně dlouhé. Přetrvávající stopy hrozinek, vanilky a dubového dřeva.
Shrnutí: Velmi dobrý koňak. Potěší i vzhled balení, které nezapře francouzský smysl pro eleganci.


Láhev: Sandeman Ruby Porto
Autor: Walter
Aroma: Jemná vůně, která se nejlépe prezentuje po několika minutách oddechu ve skleničce. Kombinace sušeného ovoce, jež před svým zpracováním nedoznalo velké vyzrálosti, a čerstvého ovoce. To zde přináší určitou svěžest, která budí smysly k aktivitě (hej, nelenoš, dělej něco!). Nápomocný je tomu i všudypřítomný alkohol. Ovšem v natolik ušlechtilé podobě, že mu nelze cokoliv vyčíst. Naopak.
Chuť: Tady se už projevuje výraznější nasládlost až sladkost. Každopádně opět v odlehčeném duchu, ve stylu popsaném výše. Přidává se koření, mírou vkusně odměřené. Hořká čokoláda, nálev ze zavařených třešní.
Dozvuk: Středně dlouhý, hebce hřejivý, nasládle kořenitý. Ke konci s připomínkou čerstvého dubového dřeva.
Shrnutí: Dobré portské. Opravdu dobré. Dezertní linii nezapře, ale jak jsem již naznačil, vyznívá spíše způsobem jásavějším.


Láhev: Sir Edward's Smoky
Autor: Walter
WB
Aroma: Jemné, lehké, spíše prostší. Nejvýraznější složkou je zde připomínka nepatrně nakyslého ovoce, drobně okořeněného. K tomu se váže náznak nasládle karamelového kouře, alkohol jednoduššího charakteru a slabá větrovost.
Chuť: Útlejší tělo. Většina výše představeného se objevuje i v ústech.
Dozvuk: Středně dlouhé doznívání chutě. Na jazyku a patře pak přežívají stopy po onom nasládle karamelovém kouři, tady už s přídavkem dubového dřeva a čerstvě posečené trávy, ještě několik dalších minut.
Shrnutí: Mnoho jsem si od této whisky nesliboval, takže mě ani nezklamala. Na nenáročné popíjení je dobře použitelná.


Láhev: Stadium Ruby Port
Autor: Walter
Aroma: Slabé, unavené. Měkce kořenitá připomínka ovoce sladkého (třešeň, malina), kyselkavého (josta, rybíz), hořká čokoláda, červené víno.
Chuť: Lehčí tělo. V ústech se projevuje většina popsaného výše. Nutno však podotknout, že způsobem obdobně nepřesvědčivým.
Dozvuk: Krátký, poněkud prostě bonbónově sladký.
Shrnutí: Pitelné portské, ale žádná sláva. Využití snad najde v kombinaci s tvrdým sýrem, popřípadě jakožto potřebná složka při vaření (dušení apod.). Na víc, bohužel, nemá.


Láhev: Stadium Tawny Port
Autor: Walter
Aroma: Měkké, mírné, příjemné. Zkraje se zřetelně připomínají vlašské ořechy s medem. Dále špetka koření, šťáva z třešňové zavařeniny plodů větších a při sběru stále pevných, trocha černého rybízu. K tomu doušek brandy s nepatrným náznakem čerstvého dubového dřeva.
Chuť: Tělo střední až lehčí, svěže sladké, drobně kořenité. V rámci bližší charakteristiky je možno vycházet z popisu viz výše. Snad jen místy lze navíc narazit na stopy po sušeném ovoci a hořké čokoládě.
Dozvuk: Krátký. Relativně věrné odeznění chuti.
Shrnutí: Překvapivě slušné portské za akční cenu 169 Kč (prodejna Albert).


Láhev: Talisker 10 yo
Autor: Walter
WOL
Aroma: Med, snad zralá pevná hruška, kůže, dřevo, kouř, na pozadí i troška jódu.
Chuť: Nasládlá, lehce kouřová, zemitá, jemně štiplavá, za tím vším i drobně slaná.
Dozvuk: Delší, s nenásilnou štiplavostí, posléze zůstává určitá dřevitost, kouř, nepatrně desinfekce, suchost.
Shrnutí: Při prvním otevření lahve mě upoutala vůně špuntu (v porovnání s Lagavulinem 16 yo mnohem intenzivnější). Jestliže doušek usilovněji válím v ústech, ona štiplavost se dokáže dostat až do nosu, kde se projeví už docela výrazně. Celkově jde o zajímavou whisky. Jaksi svou, jistou v kramflecích, nehrající si na nic víc, než skutečně nabízí.


Láhev: Teacher's Highland Cream
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Lehčí medovo-karamelová nasládlost s ovocnou nakyslostí, troška pepře, náznak kouře, na pozadí se skrývá jemná lihovost a větrovost.
Chuť: I zde se objevuje už zmíněná nasládlost s nakyslostí, jemně štiplavá peprnost a větrovost.
Dozvuk: Středně dlouhý, v počátku i mírně hřejivý, s připomínkou obilného destilátu, čerstvé trávy, kouře a nepatrné slanosti.
Shrnutí: Slušná blended whisky, která stojí za ochutnání.


Láhev: The Balvenie 12 yo Double Wood
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Středně intenzivní a mírně zatuchlá vůně sladko-nakyslého ovoce, přičemž se nejvíce připomíná ne zcela dozrálý angrešt, k tomu něco málo medu, sherry, pomerančové kůry, skořice, vanilky, dubového dřeva a jemně oříškové lihovosti.
Chuť: Lehčí ovocná nasládlost s nakyslostí, drobně okořeněná skořicí, vanilkou a ostřejším pepřem, doplněná o snítku máty, určitou nahořklost dubového dřeva a sušené pomerančové kůry.
Dozvuk: Delší, nepatrně dřevitý, se stopami po medu, koření a sherry.
Shrnutí: Krásná lahev, etiketa i tubus. Balení se opravdu povedlo. Tekutý obsah mě ale až tak nenadchnul. Přestože tato whisky docela slušně voní, chuť není vůbec zlá, stejně tak dozvuk, něco tady ve vztahu ke mně nefunguje. Jde o výsledný dojem, který z ní mám. Přijde mi totiž, že toho víc naznačuje, než je skutečně schopna dát. (...)


Láhev: The Glenlivet 12 yo
Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: významněji květiny, tráva, trošku vanilka, zralé meruňky, zpovzdálí i zelená jablka
Chuť: jemně květinová, drobně nasládlá, ovocná, tráva, nepatrně vanilka
Dozvuk: nijak okázalý, decentní, přesto delší a jemně hřejivý
Shrnutí: Whisky, která je výraznější ve vůni než v chuti. Celkově jde o příjemné, zároveň ale méně náročné pití; dobrá volba pro chvíle, kdy se chcete zaobírat především svými myšlenkami a sklenička s daným obsahem má být spíše chápavým tichým společníkem...


Láhev: Valdouro Tawny Port
Autor: Walter
Aroma: Slabé, utlumené. Zkraje nos naráží na jakýsi mýdlový závoj. Zpoza něj se o slovo hlásí připomínka třešňové zavařeniny, náznak malinových bonbónů, kůže, kapka červeného vína, čtvereček tmavé čokolády a nějaké to tradičnější koření.
Chuť: Tělo je střední až lehčí, nekomplikované. Nálev ze zavařených třešní, něco málo sušené ovoce, kousek hořké čokolády, troška hřebíčku, skořice, vanilka.
Dozvuk: Krátký, sladce kořenitý, postupně přecházející do prostší cukrově malinové polohy.
Shrnutí: Kvalitou základní portské víno.


Láhev: Williams & Humbert Pando Fino Sherry
Autor: Walter
Aroma: Jemné, lehčí, spíše svěží. V rámci toho nakyslost ne zcela dozrálého ovoce, koření, z nějž je nejvýraznější muškátový oříšek, na pozadí se připomíná vlašský oříšek a mandle s nepatrným dotekem medu. Celkově ale suchost převažuje.
Chuť: První kontakt s jazykem evokuje rozkousnutí zelené olivy, která byla máčena v čerstvé vodě s jedním či dvěma lístky trávy. K tomu něco málo dalšího nakyslého ovoce, koření a delikátní dřevitosti. V ústech tato kombinace vyvolává příval slin.
Dozvuk: Krátký. Na jazyku se ovšem ještě pár minutek udržuje film s určitými pozůstatky z chuti.
Shrnutí: Zajímavé sherry. Sklenička před jídlem i během jídla potěšila.


Láhev: Zacapa Centenario 23 Años
Autor: Walter
Aroma: Plnost medu, hrozinek, kůže, třtinového cukru, hořké čokolády, kávy, kakaa, karamelu. Tomu sekunduje všudypřítomné koření (zvláště vanilka, skořice, hřebíček, snad také muškátový oříšek) a intenzivní jemná ovocnost.
Chuť: Co bylo představeno ve vůni, to se také ve velké míře objevuje v ústech. Příjemná nasládlost medu, hrozinek a dalšího sušeného ovoce, opět zde máme karamel, třtinový cukr, koření, lehoulinkou (tady až pikantní) nahořklost kávy, kakao.
Dozvuk: Středně dlouhý, znatelně nasládlý, jemně kávový s nevtíravou připomínkou dubového dřeva.
Shrnutí: Velmi dobrý rum. Ve skleničce sytě tmavě hnědý, zbytky na stěnách působí téměř olejovitě. Pamatuji si, že když jsem před několika měsíci lahev načal, vůně i chuť mně přišla výrazně plošší a ostřejší. "Rum, co kdosi vymáchal v koňaku." Asi takové byly moje první myšlenky. Přesto nemůžu říci, že by mě už tehdy nezaujal. Každopádně teď, kdy z obsahu zbyla cirka polovina, se mi líbí mnohem víc. Jako by tím časem a úbytkem ztratil kus zbytečné přísnosti a upjatosti.


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.