ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
vojt466 2 0 8

Abecední seznam recenzí:

A
Agwa De Bolivia

B
Barsol Primero Quebranta Pisco

C
Calvados Papidoux V.S.O.P.

J
Jonge Bols Graanjenever

M
Maple Liqueur XO
Metaxa 5*

R
Retsina Lafkioti

T
Torres 10 Gran Reserva Brandy

Recenze:

Láhev: Agwa De Bolivia
Autor: vojt466
Aroma: Hlavní prim ve vůni hraje limetka, máta, anýz a cítil jsem nepatrně i kmín a další bylinné tóny.
Chuť: Na první napití je to hodně sladké, ale brzy se začíná projevovat limetka, máta a peprmint. Objevuje se docela velká a zvláštní sťiplavost na špičce jazyku a v zadní části úst (což je údajně pro tohle pití typické).
Dozvuk: Sladký, štiplavý a peprmintový
Shrnutí: Celkově to není nejhorší, ale špíš se to hodí do koktejlu. V případě pití v čisté podobě to chce pořádně vychladit, nebo přidat limetku/citron pro sražení sladkosti. Rozhodně to byl lepší zážitek, než pití čisté Cachacy, nicméně poměr cena/kvalita hovoří špíš proti pořízení lahve.

Láhev: Barsol Primero Quebranta Pisco
Aroma: Kombinace zralých hroznů, koření, vůně muškátů a lehce zaštipujícího alkoholu
Chuť: V chuti nevýrazně ovocné (primárně opět hrozny a ke konci i citrusy) a docela značně kořeněné s lehce citelnou kovovou přichutí
Dozvuk: Dozvuk je kořeněný a suchý - zahřeje a je docela dlouhý
Shrnutí: Tak tohle na mě nefunguje - ne, že by to bylo vyloženě špatné, ale ono to není ani nijak dobré. Vůně je ještě docela zajímavá, ale pak už to jde z kopce. Problém ale bude asi čistě u mě - toto pisco je vysoce ceněno a je zmiňováno v top ten peruánského pisca. Každopádně můj šálek pisca to nebude..

Láhev: Calvados Papidoux V.S.O.P.
Aroma: Dub, štrůdl se skořicí, seno a já si prostě nemůžu pomoct, ale cítím tam koňskou stáj
Chuť: V chuti už jsou kromě dubových tónů cítit i zelená jablka, koření, alkohol a ke konci i trochu citrony - při delším převalování na jazyku ovocná složka mizí a zůstává pouze dřevitost a koření, což působí chuťově ploše
Dozvuk: V dozvuku to lehce hořkne a vytrácí se ovoce, a nastupuje ne moc výrazný slivovicový ocas, ale dá se to přežít + nějak mne to buď přestalo vadit a nebo tenhle úkaz postupně zmizel
Shrnutí: Ve vůni zajímavé, v chuti celkem dobré, dozvuk o něco horší, ale za 400 peněz z Makra to není špatná koupě. Hodně kontrastně působila v mém případě samotná láhev, která je docela zajímavě tvarovaná s přítomnými prolisy pro umístění etiket - ty sou ovšem nalepeny o cca 2 cm mimo, což teda moc dobře nevypadá :)

Láhev: Jonge Bols Graanjenever
Aroma: Barvou a vůní absolutně nerozpoznatelné od vodky kromě lehounce probleskujícího jalovce
Chuť: Opět prakticky čistá vodka (pouze trochu sladší) bez stop jalovce, jehličí, či čehokoliv jiného, co by připomínalo gin
Dozvuk: V dozvuku na chvilku problesknou tóny ginu, ale pak to opět překryje vodka. Na zbytek z těch 20ml asi budu muset vytáhnout džus, jinak to nedopadne dobře..
Shrnutí: Tak tohle se nepovedlo, čekal jsem úplně něco jiného a po ochutnání chvilku marně hledal přelepenou etiketu Finlandie, kterou jsem ve finále neobjevil - každopádně tohle není pro fanoušky ginu, nýbrž vodky (a ani to možná ne)

Láhev: Maple Liqueur XO
Aroma: Hodně sladké - překpivě nejvíc z toho cítím marshmallow (což je asi dáno tím javorovým syrupem), sladké žvýkačky a cukr
Chuť: Extra sladké - opět je cítit cukr, marshmallow a karamel
Dozvuk: V dozvuku je cítit cukr a troška alkoholu zaštipující na špicce jazyka
Shrnutí: Tohle je opravdu extrémně sladké - ale dokázal bych si to představit jako takovou dospěláckou polevu na zmrzku :)

Láhev: Metaxa 5*
Aroma: Ovocná a výrazná, dominují přezrálé hrozny s kořením, dále ovocný kompot, máta a lehká umělá navoněnost, která se projevuje až po chvilce ve skleničce - připomína mi to Bonpari
Chuť: V chuti trošku ostré ale přesto stále sladké - zralé hrozny, lehce citrusy, bylinky a postupně nastupující koření
Dozvuk: Vínová sladkost ustupuje do pozadí (i když je stále přítomná), zatímco kořenitost zesiluje a hřeje ještě dlouho po polknutí
Shrnutí: Kromě trošku ostřejší chuti nemám co vytknout. Poměr cena/výkon je hodně dobrý, ale myslím, že stojí za zvážení si trochu připlatit za Metaxa 7*

Láhev: Retsina Lafkioti
Aroma: Nevýrazná, suchá, ovocná vůně - prim hrají citrony společně s něčím, co mně nejvíce připomíná vůni tisu, případně leštěnky na nábytek
Chuť: Tady už je cítit, že to nebude jenom tak nějaké obyčejné bílé víno - po počáteční kyselince se dostavuje nevýrazná ovocná sladkost následovaná (mně nepříjemnou) chutí borovicové pryskyřice a lesních tónů
Dozvuk: Tady už ta zvláštní chuť pryskyřice a kůry udeří s plnou silou a nedává ostatním vjemům moc šanci nějak vyniknout
Shrnutí: Tak tohle nebude moje oblíbené pití, i když, s postupujícím časem, odpor ustupuje, pořád si na to nemůžu zvyknout. Možná, že kvalitnější retsina na tom bude lépe, ale osobně to zjišťovat nebudu...

Láhev: Torres 10 Gran Reserva Brandy
Aroma: Vůně je suchá, zároveň plná a zakulacená - zralé banány, hruškový kompot, sušené švestky, probleskující dřevitost a alkohol
Chuť: Ve skoro až rumové chuti vytupuje sušené tmavé ovoce - rozinky, fíky, dále macerované višně, místy lehce citrusy, vanilka a koření
Dozvuk: V dozvuku kořeněné, čokoládové, opět jsou cítit rozinky
Shrnutí: Překvapivě dobré i když si dokážu představit ještě o něco intenzivnější chuť, možná by neškodilo přitlačit na obsahu alkoholu. Asi zkusím nějakou starší variantu.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.