ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
inerc 13 12 15

Abecední seznam recenzí:

A
Aberlour 12 yo Sherry Cask
Auchentoshan 12 yo

B
Ballantine's 12 yo

C
Centenario Fundación 20 Años
Clynelish 14 yo
Cragganmore 12 yo

D
Dalmore 12 yo
Dalwhinnie 15 yo

F
Fettercairn Fior

G
Gold of Mauritius Dark Rum

H
Highland Park 12 yo

J
Jack Daniel's Black Label

O
Oban 14 yo

T
The Balvenie 12 yo Double Wood
The Singleton of Dufftown 12 yo

Recenze:

Láhev: Aberlour 12 yo Sherry Cask
Autor: inerc
Aroma: Krasne ovocna, sladka, prezrety pomaranc, spociatku jemna, naplno sa vyvinie po chvilke v zakrytom skle. Tony kremovej cokolady s trochou skorice s jablkami
Chuť: Kyslasto jemne sladka ovocna, jasny vplyv sherry, citit drevo, alebo skor nabytok?
Dozvuk: Dost kratky, sladko drevity, plus je ze bez zbytocnej horkosti
Shrnutí: Taky prijemny speyside s vplyvom sherry. Nekomplikovana, nenarocna bez prekvapeni ale potesi, v spyside kategorii bez raseliny a dymu je to dobre pitie

Láhev: Auchentoshan 12 yo
Aroma: prijemna aj ked nevyrazna, vela medu, citrusy, zakvitnuta luka a sladke drievko
Chuť: na zaciatku prazdna, sladkost si zachovava, neskor ostrejsia, citrusova nakyslost, drevitost. Marne hladam niektore plnsie tony z vone
Dozvuk: rozporuplny, prijemne hrejivy a pomerne dlhy ale v zapeti nahorkly
Shrnutí: Vonia pekne aj ked menej vyrazne, chut velmi jemna a este menej vyrazna. Taka jednoducha prijemna medova whisky ktora nicim neoslni. Na lahke popijanie posluzi, na hlbsie hladanie niecoho viac sa treba pozriet inam.

Láhev: Ballantine's 12 yo
Aroma: Ovocie, kvety, citrusy... taky velmi slabucky speyside, kazdopadne prijemna
Chuť: Zodpoveda arome, menej vyrazna, citit citrusy, korenie, trochu dreva
Dozvuk: Tak a teraz to pride, dozvuk je katastrofa, plny horkosti, trochu mi pripomina neprijemny dozvuk gold cock-a ale aj ked ten za vela nestal tak bol o level vyssie
Shrnutí: Neviem ci som mal nevydarenu seriu ale u mna velke sklamanie (az zdesenie:). Vyzdvyhol by som aj ked nevyraznu prijemnu aromu, inak je to prepadak a v konecnom dosledku mi viac chuti obycajna finest

Láhev: Centenario Fundación 20 Años
Aroma: Omamujuca, vela vanilky, med, v pozadi ovocie
Chuť: Zodpoveda arome, jemne pohladenie a prival sladkosti s korenim, medom, pomarancova kora, prijemne drevo.
Dozvuk: Velmi hladky, ziadne rusive elementy a po horkosti niet ani stopy. Najskor korenisty, neskor konci v nekonecnej sladkosti.
Shrnutí: Tak toto je lahodka. Velmi sladky rum ale velmi bohatej chuti a aromy s bezchybnym dozvukom bez rusivych vplyvov. Pre milovnikov sladkych kuskov urcite odporucam.

Láhev: Clynelish 14 yo
Aroma: V popredi bourbonovitost s prezretym ovocim, nieco malo dymu, kov a more, vcelie plasty.
Chuť: Silno olejnata, spociatku nevyrazna, neskor asi vplyvom 46% vybehne med s ovocim a naznak dreva.
Dozvuk: Drevo sa dostava do popredia, korenisty zaver s medom, trval celkom dlho, na konci citim vyrazne sol.
Shrnutí: Vona slabsia ale inak som si pochutnal. Nevsedne olejnato-voskovo-slane jednoduchsie potesenie.

Láhev: Cragganmore 12 yo
Aroma: Krasna kvetinovo ovocna, hroznovy must.
Chuť: Ovocie a kvetinky pokracuju v olejnatej forme, zvyraznuje sa drevitost s trochou dymu. Je mierne slana a korenista, skorica s klincekmi.
Dozvuk: Dozvuk jemny s trochou korenia, zavor s medom a bez pachuti a horkosti, velmi prijeny
Shrnutí: Typicky kventinkovo ovocny speyside zastupca, skvelo sa pije, je trochu menej vyrazny ako glenfiddich ale da sa v nom vela najst. Navyse za viac nez prijemnu cenu, flasu do zbierky urcite odporucam.

Láhev: Dalmore 12 yo
Aroma: Na prvy pokus slabota, treba ju nechat rozvynut, najlepsie na chvilu zakryt. Potom to je uplne iny level. Pekne sladko korenista, skorica, klincely, badyan. K tomu v pozadi ovocie, vanilka, medova sladkost, plna, je tam toho vela.
Chuť: Velmi sladka az smotanovo zamatova s prijemnym drevom, ovocnost len jemna
Dozvuk: Korenisty, sladky a drevitost alebo skor ceresnove ci slivkove kostky. Pomerne kratky
Shrnutí: Bal som sa toho gycoveho imidzu, ale nie je to zly tovar. Sladke koreniste pohladenie. Niecim vynimocnym ma ale neoslnila.

Láhev: Dalwhinnie 15 yo
Aroma: Jemna, sladke ovocie, citron, alkoholova. Moc tam toho nie je.
Chuť: Sladka citrusova s horkymi bylinkami, mandle, k zaveru korenista
Dozvuk: Pikantny, pokracuje bylinkova horkost ktora sa v zavere meni na zosladnuty citron.
Shrnutí: Mimoriadne jemna whisky, neurazi ale ani neprekvapi nicim vynimocnym, taky lepsi standard bez vyraznej vone a chuti. Ako pozitivum vidim ze objavujuca sa horkost nie je neprijemna.

Láhev: Fettercairn Fior
Aroma: Plnsia, sladkaste stare drevo, citrusy, cokolada, nieco ako prezrete hrozno... a karamel
Chuť: Drevo s... karamelom. Pomaranc s brusnicou. Niekde uplne daleko trochu dymu, po chvili trochu korenista.
Dozvuk: Kratucky, drevo a trochu nahorkly...karamelovo nahorkly.
Shrnutí: Mam pocit ze tato whisky ma nieco, co zatienuje jej dobre vlastnosti. Neviem ci to bude tym karamelom, nejak som si to s nim zasocioval a mam za to ze keby nebol vobec pouzity tak je to niekde uplne inde.

Láhev: Gold of Mauritius Dark Rum
Aroma: Najviac vynika kokos a cokolada, prijemne sladke drevo, velmi originalna vona.
Chuť: Cokolada, med, citrusy, mohutne sladko korenista
Shrnutí: Velmi dobry rumik, taka menej vsedna sladka lahodka na pohodove vecery

Láhev: Highland Park 12 yo
Aroma: Nie moc vyrazna ale je to zmes sladkosti a trochu dymu, jasne ze je tam aj ovocie a med s kvetmi a mozno jeden klincek.
Chuť: Zostal som zarazeny, je to tak silno vyvazene ze vlastne neviem co si o nej najskor mysliet. Citit tam vsetko ale utlmene. Potom jasne prevazi medova sladkost a jemnejsia raselina s dymom.
Dozvuk: Najskor korenisty, prida sa trochu dreva a nakoniec citim citron. Nijak zvlast dlhy, na jazyku zostane jemne drevo.
Shrnutí: Svojou vyvazenostou neobvykla whisky. Na jednej strane je v nej vsetko ale nic zvlast nevynikne. Niekomu to moze vyhovovat, ja mam radsej dominantnejsie zlozky ktore vytvaraju typicku chut a daju sa skumat. Zle pitie to ale urcite nie je.

Láhev: Jack Daniel's Black Label
Aroma: Nevyrazna, umelo sladkasta, naznak vanilky a hlavne...dominantna zlozka, zrejme dosledok obsahu kukurice mi nieco pripomina...
Chuť: Znovu ta umela nasladlost s vanilkou, velmi v pozadi drevo a jemny dym, liehovitost a znovu ta vec no teraz som si uz spomenul, vypaleny repak
Dozvuk: Jemny, nevyrazny, trochu ovocia a dreva
Shrnutí: Oproti skotskej je aroma a chut prazdna a zaostava, plus ta specificka stopa kukuricnej zlozky. Na druhej strane ako bezne pitie je to OK, z americkych kuskov patri medzi tie lepsie, no nie je to nic co by ma nadchlo.

Láhev: Oban 14 yo
Aroma: Velmi prijemna ovocno citrusova sladkasta mohutna, kvetinky, hrozienka, figy, v pozadi more
Chuť: Zo zaciatku jemna, vela sladkasteho ovocia, trochu vanilky ale pridava sa aj drevitost, nie prilis vyrazna, prijemna.
Dozvuk: Stredne dlhy, korenisty a drevnaty, prijemne kakaova znesitelna nahorklost
Shrnutí: Za mna lahko nad priemerom, jemna, ovocna, na lahsie pitie. Bomba to nie je ale z Highlands patri medzi tie co mi chutili viac.

Láhev: The Balvenie 12 yo Double Wood
Aroma: Vela vanilky, sladke citrusy, v pozadi drevitost, pikantnost pomarancovej kory
Chuť: Vela dreva, horkost grepu, neskor medovo zosladne, pomerne vyrazna
Dozvuk: korenisty, na kratku chvilu pikantny aby bol nasledne prijemne hladivy, stale citit drevo ktore sa meni na kakao, nastastie bez vyraznej horkosti
Shrnutí: Aroma velmi slusna, na chuti mi chyba k tej drevitosti trochu dymu, takto ta chut trochu zaostava za aromou. Kto ma rad drevitejsie plnenia najde sa v nej.

Láhev: The Singleton of Dufftown 12 yo
Aroma: Nevyrazna a slaba, viac vynikne a da sa v nej nieco hladat ak sa na chvilu zakryje. Potom je jasne citit jemne speyside ovocie, kvetiny, v pozadi drevo.
Chuť: Ovocna sladkost, snad sladke jablka s kvetinami, ostatne chute su dost utlmene, trochu slamy a jemne korenene drevo.
Shrnutí: Nevyrazna, hlavne aroma, napriek tomu uhladena a jemna. Dobre pitie (za tu cenu) ktore ale nicim extra nevynikne, tiez by som odporucil na zoznamenie sa so SM

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.