ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
Torrez 52 44 73

Abecední seznam recenzí:

A
A.H. Riise 1888 Copenhagen Gold Medal
A.H. Riise Non Plus Ultra
A.H. Riise Royal Danish Navy Rum
A.H. Riise X.O. 175 Years Anniversary
A.H. Riise X.O. Port Cask
A.H. Riise X.O. Reserve
Aberlour 12 yo Double Cask
Ardbeg 10 yo
Ardbeg Uigeadail
Arran 10 yo
Arran Madeira Finish
Arran Port Cask Finish

B
Ballantine's Finest
Barceló Gran Añejo
BenRiach 12 yo
Benromach 10 yo
Bowmore 12 yo
Bowmore Darkest
Bunnahabhain 12 yo
Bushmills Irish Whiskey

C
Caol Ila 12 yo
Cardhu 12 yo
Cragganmore 12 yo

D
Dalwhinnie 15 yo
Diplomático Mantuano
Diplomático Reserva Exclusiva
Don Pablo Fino Sherry
Don Papa

E
El Dorado 12 yo

G
GlenDronach 12 yo Original
Glenfarclas 10 yo
Glenfarclas 12 yo
Glenfarclas 18 yo
Glenfarclas 105 Cask Strength
Glenfiddich 12 yo
Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
Glengoyne 12 yo
Glenkinchie 12 yo
Glenmorangie 10 yo Original
Glenmorangie Lasanta
Glenmorangie The Cadboll
Glenmorangie The Duthac

H
Hennessy V.S.
Highland Park 12 yo

I
Isle of Jura 10 yo Origin

J
Jack Daniel's Black Label
James Cook Dark Rum
Jameson Irish Whiskey
Jim Beam White Label
Johnnie Walker Red Label

L
Label 5 Blended Malt 12 YO
Lagavulin 16 yo

M
Martell VS Fine Cognac
Metaxa 7*
Metaxa 12*
Mount Gay Rum - Black Barrel

O
Old Pulteney 12 yo
Old Smuggler

P
Presidente Marti 15 yo

Q
Queen Margot 3 yo
Queen Margot 5 yo

R
Rémy Martin VSOP Mature Cask Finish Fine Champagne Cognac

S
Singleton of Dufftown 15 yo
Springbank 10 yo

T
Talisker 10 yo
The Balvenie 12 yo Double Wood
Tobermory 10 yo 46.3%
Torres 15 Reserva Privada
Trebitsch Czech Single Malt Whisky
Tullamore Dew
Tullamore Dew XO Caribbean Rum

W
Wild Turkey 81 Proof

Recenze:

Láhev: A.H. Riise 1888 Copenhagen Gold Medal
Autor: Torrez
Aroma: Méně třešňové než pamatuji jiné A.H. ale o to více skořicové. Sladké, jemné, méně poutavé. Hroznový cukr.
Chuť: Vynikající, bonbónová jako lipo, sladká
Shrnutí: Porovnáno napřímo s A.H.Riise Danish Navy Rum, kde byl ve vůni slabší, ale v chuti to několikanásobně vynahrazuje. Za mě tedy o chlup vyhrál. Bonbónová chuť je unikátní a těžko zapomenutelná :D :greetings-clappingyellow:

Láhev: A.H. Riise Non Plus Ultra
Aroma: Typický rumový pomeranč se skořicí a hned v zápětí nasmrádlá višňová sladkost, která ma slušnou hloubku. Na závěr lehký závan oříšků.
Chuť: Úder sladkosti a následuje koplexní chuť ze skořice, vanilky, pomeranče a višní v likéru. Dozvuk je krátký ve stejném duchu s drobnou hořkostí.
Shrnutí: Opět vynikající A.H.Riise, dle očekávání. Přípomínal mi XO Reserve, ale pravdou je, že nabízí něco navíc. Jestli to ale stojí za hromadu peněz navíc toť otázka. :?:

Láhev: A.H. Riise Royal Danish Navy Rum
Aroma: Těžká likérová vůně, výrazné, vynikající.
Chuť: Temnější, více hořká, třešňová.
Shrnutí: Porovnáno s A.H.Riise Copenhagen Gold Medal. Ve vůni lepší, plnější, ale v chuti za mě lehce zaostal. Ale i přes těsnou prohru stále vynikající pití. Ještě jsem neměl špatný A.H.Riise. :clap:

Láhev: A.H. Riise X.O. 175 Years Anniversary
Aroma: Třešně, skořice, trochu vanilky, pěkně navoněné.
Chuť: Třešně v čokoládě, skořice a pomeranč, krémově sladká, pikantní, dozvuk i chuť silnější a plnější než rumy, co znám.
Shrnutí: Super, díky plnosti bych řadil o trošku výše než XO Reserve, prozatím nejlepší rum, co jsem ochutnal.

Láhev: A.H. Riise X.O. Port Cask
Aroma: Skořice s pomerančem, méně pro A.H. typické třešňové sladkosti, bonbóny, trochu dřevité prašnosti a něco co jsem nebyl schopen popsat.
Chuť: Z počátku uzavřenější, kořeněná, také méně sladkosti. Překvapivě trochu hořkosti, která se přenáší i do dozvuku. Lehce větrový nádech.
Shrnutí: Tenhle A.H.Riise byl pro mě rozporuplný. Nevím kam přesně bych ho zařadil v rámci všeho co jsem od značky ochutnal, ale určitě spíše dospod. To co mi typicky chutnalo je potlačeno, nahrazeno. Ale i tak, pořád dobrý rum, oni asi jiné neumí. 8-)

Láhev: A.H. Riise X.O. Reserve
Aroma: Přehnaná likérová sladkost, trochu zahnilé třešně, vůbec není cítit alkohol.
Chuť: Divoké třešně, výborně sladké se slabším lehce pikantním dozvukem.
Shrnutí: Velmi originální, vůně mi moc nesedí, ale chuť je výborná a vše vynahrazuje. Celkově na výbornou.

Láhev: Aberlour 12 yo Double Cask
WB
Aroma: Ostře ovocné, bonbónové, svěží, pečené sušenky, chleba, med.
Chuť: Jemná, lehce hořká, nikterak výrazná. Lehce zelená jablka. Jinak příjemně sladká, řekl bych poklidná, milá.
Dozvuk: Spíše slabší, jde trochu voňavkově do hořka, trochu sladovosti.
Shrnutí: Jemná whisky, pro mě má lepší aroma než chuť, celkově ji sráží hořkost v dozvuku. Lehké zklamání.

Láhev: Ardbeg 10 yo
WB
Aroma: Decentní kouř, dřevo i hlína, trochu zatuchlé,mořský vzduch. Když vyvětrá kouř je znát desinfekce.
Chuť: Ostrá, kyselá, plná, vše zabaleno v kouři a slanosti.
Dozvuk: Dlouhý, mocně kouřový, tabákový.
Shrnutí: Je to síla, na mě až moc. Více mi vyhovoval třeba charakter Bowmoru. Kouřovostí bych srovnal s Port Charlotte. Jinak mě překvapila světlá barva whisky a plusové body dávám za funkční tvar láhve s dolíčkem.

Láhev: Ardbeg Uigeadail
WB
Aroma: Kouř snoubený s plnou sladovostí whisky, uzený sýr, ořechy (arašídy), trochu soli a ovocnosti. V závěru dřevitost, kůže. S vodou trochu víc obilnosti a sladovosti, náznak citrusové kyselosti.
Chuť: Nával zemitého kouře. Senzačně osobitá, mocně uzená. Příjemná sladkost, umí být i lávovitě pikantní. S vodou více vystupuje sladkost a bílé víno.
Dozvuk: Dlouhý, silný, intenzivní a má vývoj. Klobásy z udírny, víno, o hořkosti nemůže být ani řeč
Shrnutí: Vynikající kousek. Je dost drsný a tak je to správné. Desítka mě moc neoslovila, ale tohle je tedy jiné; určitě budu v rámci této palírny rád a brzy pokračovat.

Láhev: Arran 10 yo
WB
Aroma: Kombinace čokolády a kokosu, jako tyčinka Margot. Sladké, čisté, není cítit alkohol. Jemná smetana, s vodou vystoupne ovocné aroma a trocha soli.
Chuť: Bílé víno, pikantní - síla je znát. Ovocná, zelená jablka, kokos.
Dozvuk: Střední možná delší, čokoláda a opět margotka, stopy dřeva. Olejnatost, med, hořkost má vzrůstající tendenci, lehce karamel.
Shrnutí: Začala výborně, postupem se lehce zhoršovala (kvůli hořkosti). Úžasná vůně, prázdná nevypláchnutá sklenka z večera ráno voní po medu a poté ještě vysychá do ztrouchnivělého dřeva. Chuť i dozvuk rovněž dobré. Láhev mě přesvědčila o pokračování v rámci této palírny, jak už zde bylo psáno, potenciál tu je. Další bude pravděpodobně 12 YO CS.

Láhev: Arran Madeira Finish
WB
Aroma: Ovocné, zelené jablko, medové. Jemně smetanové a sladové, na závěr trochu dřevitiosti. Výborná, pěkně vyvážená vůně.
Chuť: Výrazná ovocná chuť, šťavnatá, plná, sladké víno. Musím poznamenat, že vynikající. Alkoholově je dost silná ale v dobrém slova smyslu. Chvílemi vládne hořkost, ale po polknutí se vytrácí.
Dozvuk: Trochu delší, vínový. Hořkost je nahrazena sladkostí, která je znamenitá.
Shrnutí: Musím toto plnění vychválit, opravdu mi sedí. Ještě mám před sebou další finišované verze, ale už teď můžu směle říct, že Arran je jedna z mých nejoblíbenějších palíren. :handgestures-salute:

Láhev: Arran Port Cask Finish
WB
Aroma: Sladové a sladké, med. Trochu ostřejší a dřevité.
Chuť: Sladká, plná, hutná, s porcí hořkosti.
Dozvuk: Bílé víno, sušší a ne moc silný, ale ta suchost umí přetrvat.
Shrnutí: Tohle mě vlastně vůbec nenadchlo, oproti madeiře slabota. Celkově zklamání. :?

Láhev: Ballantine's Finest
Aroma: Obilná, lihová, výraznější přesto spadající do kategorie jemná
Chuť: Sladší, výrazněji sladová, plnější než bych čekal.
Dozvuk: Jemně sladký, lehce smetanový, slabší a kratší, ale dobrý. Náznak bílého vína a hořkosti.
Shrnutí: Z levných skotských blendů asi top, rozhodně nemůžu říct, že by byl špatný. Testováno proti Johnnie Walker Red Label a Queen Margot 5 yo a za mě vítěz, nejzajímavější z této trojice.

Láhev: Barceló Gran Añejo
Aroma: Smetanová kořenitost, klasická sladkost. Trochu dřeva - povedené.
Chuť: Očekával jsem sladké, ale dostavila se spíš hořkost.
Shrnutí: Uvolněnější pohodový rum. Lépe voní než chutná, škoda té hořkosti a nižší voltáž je znát. Slušný poměr cena x výkon.

Láhev: BenRiach 12 yo
WB
Aroma: Jemnější sladká ovocná vůně. Sudy po bourbonu, sladko-kyselý octový sirup. Sladký koláč s drobenkou, smetana.
Chuť: Sladká, ale i voňavkově hořká, ovocná i lehce sladová. Něco málo zvláštní zatuchliny.
Dozvuk: Středně dlouhý, doznívá dřevo. Ždibec bourbonu.
Shrnutí: Voňavá pecka, značný vliv sudů po bourbonu. Chuť je klasika, dokončení výraznější, takže celkově zajímavá whisky. Asi další kandidát na láhev. :doh:

Láhev: Benromach 10 yo
WB
Aroma: Zvlášť kořeněná, sladová, lehce podobná brandy. Drobný náznak ovoce, čerstvé vanilkové dřevo.
Chuť: Sladká, dřevitá, sladce medová. Celkem jemná, nějaká hořkost je.
Dozvuk: Slabší, řídký, trochu sladu a dřeva. Slabě bílé víno.
Shrnutí: Nepřišla mi moc zajímavá, kromě vůně. Zapadá tak nějak do (pod?)průměru.

Láhev: Bowmore 12 yo
WB
Aroma: Sladké, uhašené dřevo, kouř, táta říkal hořící pražce
Chuť: Uzené maso, sladký jíl (asi)
Dozvuk: Slušně dlouhý, kouřový, po chvilce se vrací onen jíl
Shrnutí: Můj první kousek z Islay. Originální, velice dobrá whisky, poměr cena-výkon výborný. Souhlasím s Waltrovým přirovnáním k Taliskeru.

Láhev: Bowmore Darkest
WB
Aroma: Kouř z čerstvě doutnajících uhlíků, dřevo ze sudu, později krásná hluboká sladkost, rozinky. Kouř a rašelina nejsou tak intenzivní.
Chuť: Bowmorské bahno, ale sladkost jiného charakteru než 12 YO. Sladké bílé víno, chvílemi trochu do hořka. Celkově výborná, plná.
Dozvuk: Střední, sladce vínový a rašelinný.
Shrnutí: Co dodat, krásná barva, tohle je super. Postaveno naslepo proti Taliskeru 10 yo a to pro mě vítězně. Nové číslo jedna v žebříčku. :clap:

Láhev: Bunnahabhain 12 yo
WB
Aroma: Svěží, sladká i slaná, máslovo-smetanová
Chuť: Má sílu, krásně sladká, trochu do ovocna, trochu pikantní i slaná, každopádně mnohovrstevná, výborná
Dozvuk: Střední s nijak velkou intenzitou, ale příjemný
Shrnutí: Za mě na výbornou. Celá láhev bude nutnost, věřím, že se z ní odhalí ještě mnoho věcí. Alkohol v ideální míře, výborná chuť, která pořád nutí k napití.

Láhev: Bunnahabhain 12 yo
WB
Aroma: Silná obilná vůně, až trochu zasmrádá. Sladká, slaná - půl na půl, do krémova. Dřevo hodně zastřené, člověk musí hodně hledat, ale něco se dá najít. Každopádně nechybí osobitost.
Chuť: Ze začátku překvapivě sladká, větrová, výborná, ale není v takové intenzitě, jak bych čekal. Celkově převládá zvláštní hluboká sladkost.
Dozvuk: Střední nebo slabší, nese se s lehkou hořkostí. Lehce pepřový a pikantní, ale poměrně rychle vyprchává.
Shrnutí: Vlažný začátek lahve, moc mi to nepřipomínalo vzorek, který jsem měl, ale časem se razantně zlepšila. Zapil jsem s ní narození dcerky a rozhodně nelituji.

Láhev: Bushmills Irish Whiskey
WB
Aroma: Velmi jemné, trochu lihové a obilné, slaboučce ovoce a vanilka
Chuť: Velmi slaboučká, sladová, vodová, není moc co poznamenat
Dozvuk: - (To se dá bez výčitek vynechat)
Shrnutí: Zajímavé jak další destilace ubírá z chuti i aromatu, ale dodává na jemnosti. Moc zkušeností s irskými whiskey nemám a asi je ani nebudu moc vyhledávat, jelikož hledám pravý opak. :snooty:

Láhev: Caol Ila 12 yo
WB
Aroma: Suchý kouř, uzený sýr, udírna s kuřetem, ne moc zakouřené, intenzitou dobré
Chuť: Silná, pikantní, dost suchá, trochu hořkosti, takový střední kouř, ani ne masový jako spíše uhelný. S vodou trochu sládne.
Dozvuk: Slušný, popelavý, zakouřený. S vodou více vystoupí bílé víno a sladkost.
Shrnutí: Další kousek z Islay, tento mi však není úplně po gustu. Více mi vyhovuje charakter např.: Bowmoru a ten je od tohoto dosti vzdálený. Nicméně další zkušenost a velmi slušná láhev.

Láhev: Cardhu 12 yo
WB
Aroma: Ovocné, zelené jablko, obilné až trochu travnaté.
Chuť: Jemně ovocná, řidší, nahořklá, suchá, lépe začíná než pokračuje, hořkost se stupňuje, voda nepomáhá.
Dozvuk: Kratší, hořkost ale umí setrvat déle
Shrnutí: Není to nejhorší single malt, co jsem měl, ani nic extra. Nikterak náročná, zvlášť suchá, hořkost to hodně kazí. Jiné kousky z této palírny mě tedy moc nelákají.

Láhev: Cragganmore 12 yo
WB
Aroma: Svěží, zelená jablka, kyselé podtóny, slabší sladovost, obilnost, chléb. Takhle bych asi řekl, že průměrně voní skotská.
Chuť: Lehce kyselá, poté hořkost, která prakticky zatklouká po krátké chvilce veškerou sladkost. Po pár přechutnáních se hořkost postupně ztrácí, ale nic kloudného ji nenahrazuje.
Dozvuk: Náznak sladkosti, bílé víno, jinak bojuji s hořkostí, která mě všude pronásleduje. A když odezní tak nezbývá nic.
Shrnutí: Cragganmore mi nějak nesedla. Dával jsem jí hodně šancí, hořkost je tady vskutku dotěrná. Jsem zklamán a v důsledku toho ji musím řadit až nejhlouběji v žebříčku, protože mi vlastně nic nenabídla a mám asi třetinu lahve, kterou ani nemám motivaci dopíjet. Dle poznámek bych urazil Glenfarclas 10 YO i Glenfiddich 12 YO, kdybych o ní smýšlel lépe.

Láhev: Dalwhinnie 15 yo
Aroma: Kyselé ovoce (zelené jablko), sladovost, med.
Chuť: Ovocná, trocha alkoholové pichlavosti, sladovost. Jinak neutrální.
Dozvuk: Střední, hořký chléb.
Shrnutí: Souhlasím s jakýmsi chuťovým průměrem, ale vzhledem k abseci nějaké hlubší hořkosti bych řadil jako lepší průměr.

Láhev: Diplomático Mantuano
Aroma: Trochu alkoholově štiplavá, lehce pomeranč a koření, dřevitost.
Chuť: V chuti pěkně sladká, kořeněná vanilka. Jinak velmi jemná, krémová, řidší.
Dozvuk: Dozvuk je hřejivě kořenitý, malinko hořký.
Shrnutí: Řekl bych, že je v pořádku s ohledem na cenu. Řidší, mladší ale pořád ujde.

Láhev: Diplomático Reserva Exclusiva
Aroma: Alkoholově štípne, kořenité, pudinková vanilka, pomeranč se skořicí, ale vše trochu zastřenější. Více vynikne po odvětrání.
Chuť: Pikantnější, lehce prohořklá. Ne tak sladká jak bych očekával, časem se zlepšovala.
Dozvuk: Stojí za zmínku, lehce kořeněný.
Shrnutí: Tohle je dobré. Jeden z nejlepších rumů co jsem měl, jen mu schází osobitost.

Láhev: Don Pablo Fino Sherry
Shrnutí: Nemá cenu toto pití nijak extra vychvalovat, ale za mrský peníz (150,- v Makru) dobré pití s výraznou suchostí a vůní i chutí kyselých zelených jablek. Byl jsem mile překvapen :)

Láhev: Don Papa
Aroma: Přesladké, banán, vanilka, směs tropického ovoce.
Chuť: Pobavila, tutti frutti, dětská zubní pasta.
Shrnutí: Vůně slušná, chuť vtipná. Asi bych to ani nepočítal jako rum, spíš jako rumový berentzen. Těžko uvěřit, že něco takového vzniklo zráním v sudu. Dozvuk skoro není.

Láhev: El Dorado 12 yo
Aroma: Sladce kořenité, nové koření (s něčím v kombinaci), obzváštní
Chuť: Velice sladká, hutně, medově a kořenitě
Shrnutí: Na mě moc sladké, dozvuk za moc nestál. Ostatní rumy co jsme ochutnal (dictator, botran, plantation, zacapa)byly lepší.

Láhev: GlenDronach 12 yo Original
WB
Aroma: Ovocnost a bourbon, jablka, sladkost. Po chvíli dub a trochu kyselosti, později přechází do zajímavé kořenitosti.
Chuť: Sladová a lehce ovocná, sladko-kyselá, spíše jemná.
Dozvuk: Lehký, řidší, kořeněný, bez hořkosti.
Shrnutí: Další whisky, kde je vzorek málo. Řadil bych prozatím určitě nadprůměrně, boduje vůní a nehořkostí.

Láhev: Glenfarclas 10 yo
WB
Aroma: Uzavřenější, cítím ovocnost, hrušky, trochu dřeva a zatuchlosti, nuda
Chuť: Sladce medová, jemná, také poměrně nečitelná, po delší době se projevila nehezká umělotina (nebo síra)
Dozvuk: Zpočátku rychle slábne, ale pak se dlouho drží na příjemné hranici, žádná hořkost
Shrnutí: Zklamání, nudná v chuti i vůni, jedině dozvuk je zajímavější

Láhev: Glenfarclas 12 yo
WB
Aroma: Ve vůni kyselejší ovoce a sladové tóny, s náznakem sladkosti a koření.
Chuť: Sladší, s nijak zlou hořkostí, trocha medu. Krásně pitelná i přes slušnější ostrost.
Dozvuk: Spíše kratší, sladový, zde už umí být hořkost horší. I zde je lehký pozůstatek síry jako 10 YO.
Shrnutí: Sedí mi, v poměru cena-výkon je v pořádku. Oproti 10 YO je pokrok podle poznámek.

Láhev: Glenfarclas 18 yo
WB
Aroma: Zvláštní mořsky-nasládlá vůně, chvílemi svěží květiny, chvílemi zase slanější zatuchlost. Buchtičky, trochu zemitosti.
Chuť: Sladká, jemnější … extra jemná.
Dozvuk: Střední že by? Lehce větrový, slaďoučký.
Shrnutí: Ve vůni velmi zajímavá a hluboká, ale chuť mi přišla nějak moc přejemnělá. Za ty peníze se určitě dá vybrat lépe, 12 YO mi sedla více (cena-výkon).

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
WB
Aroma: Uzavřená, sladová, závan trávy, dub. S rozkapáním více dřevitosti, trochu vanilky a je více do sladka.
Chuť: Je celkem sladká, lávovitá, pěkně perlí na jazyku, krásně sladová. S vodou je konkrétnější; trocha ovocnosti a plná komplexní chuť.
Dozvuk: Delší, pikantní. Kořenitý, výborný.
Shrnutí: Výborná whisky. Trocha vody je nutná pro rozkrytí chuti a vůně, jinak člověk pije lávu. Sudovky mě zatím nezklamaly. :)

Láhev: Glenfiddich 12 yo
WB
Aroma: Poměrně výrazné, smetanové, ovocné, ale cítím i něco umělého a nepříjemného, jako laciné mýdlo na ruce.
Chuť: Trochu ostřejší, barvitá, slušná
Dozvuk: Slabý a krátký
Shrnutí: Za tu cenu dobré, vyzkoušel jsem i přes pokušení k 15 yo a nelituji, alespoň snad zažiji ten progres mezi nimi. Testováno naslepo proti Glenmorangie 10 yo a zde Glenfiddich prohrál.

Láhev: Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
WB
Aroma: Sladké bonbóny, ovoce, dřevo, později smetanový krém, vanilka, kokos.
Chuť: Jemná, sladká, tmavší ovoce, trocha hořkosti, bez zaváhání skvělá, vyvážená a komplexní.
Dozvuk: Smetanové pohlazení, skořice, sladovost, intenzitou střední.
Shrnutí: Vynikající whisky, mizí bleskurychle, přesto subjektivně Glenmorangie 10 yo nepřekonává. Ale je to jen názor, není co vytknout. :)

Láhev: Glengoyne 12 yo
WB
Aroma: Klasika kyselejší zelené jablko, lehce známky vanilky. Slabší dřevitost a později vše nasládlé, těsto na nudle.
Chuť: V chuti pěkně sladová, něco málo výrazných tónů (ovocno-kořeněných?). Sladké rozinky, ale celkově je mdlejší.
Dozvuk: Sice spíše kratší, ale tu chvilku po polknutí krásně dřevitý a sladký. Hořkost vyváženě.
Shrnutí: Vůbec není špatná, jenom by mohla být výraznější v chuti a bylo by to super. :|

Láhev: Glenkinchie 12 yo
WB
Aroma: Zprvu matoucí zatuchlé silnější sladové aroma, potom pěkné dřevo. Později se otevírá svěží ovoce. Buď je uzavřenější nebo jednodušší.
Chuť: Hladivá, příjemná, určitě spíše jemnější. Sušší, sladová.
Dozvuk: Kratší, černý rybíz, zdá se řídký. Rychle ztrácí vše krom hořkosti, ta umí vydržet déle.
Shrnutí: Matoucí vzorek, ze začátku se mi podle vůně vůbec nelíbila. Chuť ale dojem zlepšila o třídu. Navíc mi přišlo, že když už mi zbývalo jen pár lůčků, začala se dost zajímavě otevírat. To mě zmátlo a trochu nalomilo ke koupi celé lahve, takže předpokládám, že se k ní ještě někdy vrátím. :think:

Láhev: Glenmorangie 10 yo Original
WB
Aroma: Jablka (zelená), hrušky, zatuchlé dřevo (jako stará zaprášená půda), smetana, med, vanilka, velmi bohaté.
Chuť: Sladká, v podobě vůně, jemná.
Dozvuk: Sladký, po chvíli lehce zahořkne, zaznamenal jsem i drobně kouř.
Shrnutí: První single malt, výborná záležitost, je obrovsky bohatá, pro seznámení ideální. Porovnáno naslepo s Glenfiddich 12 yo a to vítězně.

Láhev: Glenmorangie Lasanta
WB
Aroma: Sladká vanilka, dřevo parádní, zaprášené. Později sladce smetanové, trochu višní v čokoládě. S vodou ustupuje lihovost a sílí smetanový charakter.
Chuť: Výrazná sladkost kterou střídá sherry suchost. Olejovitá, místy dost hořká. S vodou hořkost ustupuje a zvýrazňuje se zbytek.
Dozvuk: Sušší, trochu hořké, černý rybíz. Intenzitou střední.
Shrnutí: Co dodat, tohle mi sedlo. Zatím nejlepší láhev nerašelinné whisky, co jsem měl tu čest vlastnit.

Láhev: Glenmorangie The Cadboll
WB
Aroma: Kořeněná, lehce nasládlá líbivá vůně. Vliv bourbonu, později trochu zatuchlého dřeva, mírně síra a vanilka.
Chuť: Značně nahořklá, bourbonj, síra i v chuti. S vodou zasládne a zlepší se.
Dozvuk: Lehčí, klasika. Sladový a také pěkně sládne.
Shrnutí: Tohle na mě kupodivu nefunguje. Vybíral jsem si ji jako lahůdku a kde nic tu nic, celkem zklamání. Porovnával jsem s Duthacem a ten mi sedl více. :|

Láhev: Glenmorangie The Duthac
WB
Aroma: Jemná, lehce ovocná, značně bourbon. Pěkná voňavka.
Chuť: Sladší, zajímavá. Velmi dobře pitelná, v závěru trochu hořkosti (dřevitosti).
Dozvuk: Lehká, do sladka. Slaboučce bílé víno.
Shrnutí: Celkem slušná, dobře pitelná. Ale žádná velká hitparáda se nekoná.

Láhev: Hennessy V.S.
Aroma: Kořeněné, pěkná sladkost, lehká prašná dřevitost.
Chuť: První jemná vanilka, pomeranč, koření. Dozvuk stojí za zmínku, je suše kořenitý a lehce pikantní s minimem hořkosti.
Shrnutí: Další zkušenost s koňakem na výbornou. Určitě budu potřebovat celou lahev, abych se lépe zorientoval. No jo a teď kterou … :D

Láhev: Highland Park 12 yo
WB
Aroma: Zprvu sladká, poté slaná, trochu lihové. Jemně kouř, v pozadí rašelina, trochu ovoce.
Chuť: Pěkný kouř, ždibec rašeliny a bahna, časem začne rašelina více dominovat, slanost.
Dozvuk: Slabý, krátký, dokuřuje, stopa lesního ovoce
Shrnutí: Ode všeho trochu, od ničeho nic? To mě napadlo zprvu, ale dalo se tím propít. Ve výsledku byla láhev vlastně docela dobrá, příjemně pitná jemná rašelina. Doporučil bych jako přechod od ovocnějších k rašelinějším kouskům, nic co by jednoho vylekalo návalem kouře :) .

Láhev: Isle of Jura 10 yo Origin
WB
Aroma: Odkrývá se postupně, ovocné, smetanové, trocha zatuchliny
Chuť: Jemná, řidší, nepřijde mi originální, ale přesto je dobrá
Dozvuk: Slabší, příjemný, orěchy
Shrnutí: Příjemné překvapení, sice nikterak originální, ale dobrá. Celou láhev nebo jiného Juru bych asi zkusil.

Láhev: Jack Daniel's Black Label
Aroma: Sladký odlakovač, hořčičné semínko (fakt), slabě skořice, vzdáleně připomíná karibský rum. Lehce dřevité a ždibec uzeného kuřete.
Chuť: Nakyslá, opět bych zmínil hořčici. Zvláštně zemitá, ale celkově slabé intenzity.
Dozvuk: Krátký, vodový. Po chvíli se mi vybavilo, jak jsem jako malej žral sníh.
Shrnutí: Pití poměrně bohaté na chutě a vůně, ale nějak to celé nehraje dohromady. Na namíchání tohohle musí opravdu člověk master distiller :D, pobavil jsem se. Navíc dost drahé pití, za polovic by to asi bylo přijatelné. Za mě odzkoušeno a stačilo mi.

Láhev: James Cook Dark Rum
Aroma: Perníkové koření, kupodivu není v hávu lihu, jemnější, lehké.
Chuť: Na jazyku řidší ale stále existující vánoční koření a vanilka. Málo sladkosti o trochu více hořkosti, ale dozvuk je už jen o hořkosti.
Shrnutí: No za ty peníze (170,-), není moc co dodat. Používám ho do koktejlů a tam je super. Samostatně se také dá, ale vadí mi hořkost, která však naštěstí rychle mizí. Nahradil jsem jím dřív hojně po(u)žívaný Captain Morgan a ušetřil dost peněz.

Láhev: Jameson Irish Whiskey
Aroma: Nasládlé, velmi jemné, obilnost zastřená alkoholem
Chuť: To je lepší, sladká, med, slad, tmavší ovoce
Dozvuk: Lehoučký, suchý
Shrnutí: Tak třeba oproti Bushmills je výraznější a sladší, což mě těší. Jamesona mám docelá rád, je pro mě asi nejlepší z levných blendů, které jsou běžně k dostání v hospodách. Takže za mě ok ...

Láhev: Jim Beam White Label
Aroma: Přes nos mě praštilo octově kyselé aroma, pod kterým se schovává sirupová sladkost.
Chuť: V chuti je to podobné, zvláštní kyselost, sladkost a umělotina. Celé to na mě působí nehezky.
Dozvuk: Nějak to doznívá, naštěstí ne moc silně ani dlouho.
Shrnutí: Už chápu ty zdejší "chvalozpěvy". Tohle opravdu musí člověku sednout, což se u mě nestalo. Pozitiva bohužel žádná nemám. :snooty:

Láhev: Johnnie Walker Red Label
Aroma: Obilně lihová, jemná
Chuť: Nějaké kyselejší ovovce, trochu hořkosti, hrubší
Dozvuk: Jemně kouř, slabá hořkost, jinak slabší a řídký
Shrnutí: Asi to odpovídá ceně, pár světlejších momentů tam bylo. Testoval jsem i proti Ballantines Finest a Queen Margot a rozdíly byly znát, JW trochu pokulhával, ale taky měl co nabídnout.

Láhev: Label 5 Blended Malt 12 YO
WB
Aroma: Lehce ovocné, sladové, nijak obzvláštní nebo silné.
Chuť: Především jemná, vyvážená sladkost a hořkost.
Dozvuk: Krátký, bílé víno.
Shrnutí: Celkem dobré pití. Vlastně vzhledem k ceně (výprodej v Makru 360,-) velmi dobré pití a možná vítěz v kategorii cena x výkon. Navíc mám zalíbení ve 5 Labelu z dřívějších časů :).

Láhev: Lagavulin 16 yo
Aroma: Mocně kouř, vystupuje alkohol.
Chuť: Krásná zemitost, hladivá.
Dozvuk: Delší, kouřově doznívá, lehká sladovost.
Shrnutí: Výborné Islay, jen mě překvapila vystupující chlastovitost ve vůni, ale chuť vše napravuje. :handgestures-thumbup:

Láhev: Martell VS Fine Cognac
Aroma: Suchá vůně, kyselé ovoce a dřevitost. Zvláštně kořeněná, lehce mi připomíná karibské rumy.
Chuť: Velmi jemná,koření se přenáší i do chuti. K tomu trochu sladkosti i hořkosti. Dozvuk je určitě delší a intenzivnější než bych čekal.
Shrnutí: Můj první koňak a určitě nezklamal. Spíše naopak, mám ještě vzorek Henessy VS, na který se teď o to víc těším a myslím, že budu pokračovat i dále. :icon-wink:

Láhev: Metaxa 7*
Aroma: Kořenité, suché, med. Trochu lihově štípne.
Chuť: Silně rozinky, kořenitost, chvílemi náznaky suššího sherry. Bohatá, dobrá. Med v chuti i dozvuku, kam se v pozdějších časech prodírá hořkost ale i sherry. Dozvuk je určitě alespoň střední
Shrnutí: Až jsem to nečekal, tak mi chutná a vyhovuje. V chuti výborná, vůně by mohla být lepší. Hurá na dvanáct hvězd :)

Láhev: Metaxa 12*
Aroma: Hutné, hodně sherry, podkreslené smetanou. Komplexní, bohatší oproti 7*.
Chuť: Suché sherry, není sladká, lehce do kysela. Celkově vyvážená a plná.
Dozvuk: Je a pěkný, na příjemné hořkosti.
Shrnutí: Ve vůni bohatší než 7*, v chuti asi srovnatelné, takže povedené

:happy-sunny:

Láhev: Mount Gay Rum - Black Barrel
Aroma: Jemnější, temná vůně, méně sladká, kořenitá, svěží dub.
Chuť: Kořenitá, trochu hořká, trochu pomeranče, celkově řidší.
Shrnutí: Méně zajímavý rum, slabší průměr. Zaujal mě snad jedině tím, že není tak sladký jako jiné rumy.

Láhev: Old Pulteney 12 yo
WB
Aroma: Zprvu úder sladkosti, hned poté mořská sůl s něčím co vzdáleně připomíná bowmorské bahno, dále trochu větrovosti.
Chuť: Málo sladká, trochu slaná, něco od všeho.
Dozvuk: Spíše slabší, krátký.
Shrnutí: Originální, daleko od Speyside i ostrovů, ale moc mi nesedla.

Láhev: Old Smuggler
Shrnutí: No ... měl jsem vzorek z trochu déle otevřené lahve (to bylo možná štestí). Ve vůni nic zajímavého nebo hezkého, chuť lehce lízlá citrusy (opravdu jen trochu), ale ještě jsem nezažil aby mi v dokončení visel v ústech líh. Čistý za mě ne, na ředení proč ne.

Láhev: Presidente Marti 15 yo
Aroma: Pomeranč se skořicí, sladké, kořeněné, trochu zatuchliny i dřeva.
Chuť: Jemná, trochu hořká, kořenitost i pomeranč přetrvávají.
Shrnutí: Dobrý rum, co dodat, tento charakter mi celkem sedí. Řekl bych podobný jako Dictator 12 yo, podle vzdálených vzpomínek.

Láhev: Queen Margot 3 yo
Aroma: Hodně z dálky ovoce a med, ale jinak beznadějně lihové, ranní ostřikovač při zamrzlém skle. Velmi slabá sladovost, radši moc nečichat.
Chuť: Podobně v chuti, ale s jemností. Trochu obilnosti v chuti, ta už to však nezachrání.
Dozvuk: Řidký, skoro nulový s drobnou hořkostí.
Shrnutí: Nemá smysl šetřit těch 40,- korun, pětiletá je o dvě třídy výš. Tohle tak na míchání. :-|

Láhev: Queen Margot 5 yo
Aroma: Obilná, lihová, ale učesaná.
Chuť: Velmi jemná, slabě ovocná a sladová, spíše sladší, dobře pitelná.
Dozvuk: Barvitý, víno, med, sladkost, jinak slabší a krátký.
Shrnutí: Vzhledem k ceně a dostupnosti (v lidlu jsem často) jedno z mých nejčastějších "objemových" pití, které také musím hodnotit kladně. Testováno proti JW Red Label a Ballantines Finest, kde nebylo ani nejhorší ani nejlepší.

Láhev: Rémy Martin VSOP Mature Cask Finish Fine Champagne Cognac
Aroma: Kořenitost, dřevité, jemná sladkost. Hroznový cukr, hodně jemně květiny nebo ovoce. Kyselá zelená jablka.
Chuť: Jemně karamel, lehká kořenitost, sušší, hořké na hraně, hodně dřevité. Jablka, med. Později méně dřevité a více ovocné, bonbónová sladkost. Dozvuk nízké intenzity, ale dlouhého trvání. Jde do sladka a ovocnosti (víno).
Shrnutí: Nejprve mi vadila silná dřevitost a to dost. Ty starý zmáchaný sudy byly znát :) . Ale pak přešel do ovocna, lehké nakyslosti a nakonec je celkem příjemný. S koňaky pokračuji 8-) .

Láhev: Singleton of Dufftown 15 yo
Aroma: Pěkně ovocná, lehká nakyslost, zelené jablko, zaprášená kořeněná dřevitost. Jakási olejnatost (plnotučnost).
Chuť: Hodně jemná, trochu voňavkově do hořka. Je celkem příjemně pitná, ale není nijak zajímavá.
Dozvuk: Slabší ... bílé víno, jemné ovoce, medový.
Shrnutí: Voní krásně, ale je přespříliš jemná v chuti a to mi vadí. Celkový dojem je zabitý nevýrazností.

Láhev: Springbank 10 yo
WB
Aroma: Trochu kořeněné ovoce, pěkná zemitost (kouř?). Hluboce sladová vůně, příjemné dřevo, čerstvé hobliny. Nepřijde mi sladká, ani necítím alkohol.
Chuť: Zemitá, trocha rašeliny, ostřejší. Medové dřevo.
Dozvuk: Zpočátku silný, ale rychle uvadá, takže dohromady spíše slabší. Sladový, hořkost ujde.
Shrnutí: První Campbeltown a musím říct že na výbornou. Velmi zajímavé, dozvuk slabší. Tohle by taky chtělo celou láhev. :)

Láhev: Talisker 10 yo
WB
Aroma: Kořeněné s trochou rašeliny a kouře, alkohol, zatuchlejší dřevo.
Chuť: Trochu sladká, mořsky slaná, výborně pikantně kořenitá, intenzivní, plná, pálivá, neskutečně pitná.
Dozvuk: Delší, oheň dohasíná, lehce bílé víno.
Shrnutí: K poznámkám to chtělo více lahví než jednu a stejně jsou sporé :-). Jedna z nejlepších whisky, a dost pravděpodobně nejlepší v kategorii cena x výkon. Dobrá na přechod k rašelině.

Láhev: The Balvenie 12 yo Double Wood
WB
Aroma: Sladce medové, zelená jablka, vanilka, sladovost, dřevo, smůla
Chuť: Velmi jemná, sladká, medová
Dozvuk: Kratší, slabší intenzity, trocha hořkosti, stopa bílého vína
Shrnutí: Celkem slušné, ale vzhledem k cenové politice palírny málo inspirující k dalšímu bádání. Radši se odkloním směrem k ostrovům.

Láhev: Tobermory 10 yo 46.3%
WB
Aroma: Ostře alkoholové, sladové, prach, dřevo, jinak slabé
Chuť: Dost neutrální, nijak mě neoslovila
Dozvuk: Slabý, po chvíli nevím, že jsem něco pil
Shrnutí: Zklamání, krom toho nevím co si o tom myslet. Asi to chce čas, třeba se k ní někdy vrátím.

Láhev: Torres 15 Reserva Privada
Aroma: Hutná a bohatá vůně. Suché sherry, hrozinky, lehce vanilka. Zblízka kořenité, rumová sladkost, smetanové. Závany dubu a bylinek.
Chuť: Rumová kořenitost, sušší, trocha hořkosti. Červené ovoce (asi červený pomeranč), k tomu i klasický pomeranč, červené víno.
Dozvuk: Déletrvající, hrozinky a sherry přetrvávají.
Shrnutí: Pecka, po včech stránkách povedené pití. Jako bonus je super cena, takže cenaXvýkon bezkonkurenční. Zkusím určitě i ostatní plnění, alespoň 10 a 20 YO. :alco05:

Láhev: Trebitsch Czech Single Malt Whisky
WB
Aroma: Lehký zvláštní kouř, trochu hlíny jako zrytý záhonek. Mládí je znát podle lihové stopy.
Chuť: Smetanová, zajímavě kořeněná (podobně jako brandy). Hladká a jemná, ždibec kouře.
Dozvuk: Slabší, není špatný i je když trochu řidší. Rumový, travnatý, hořkost je.
Shrnutí: Řekl bych, že je to whisky povedená, uvidíme jak bude moudřet s věkem. Co se týče ceny, tak je to holý nesmysl, ale někdo to zaplatit asi musí. :character-blues:

Láhev: Tullamore Dew
Aroma: Velmi jemná medovo-ovocná vůně, s trochou sladovosti.
Chuť: Jemná až slabá, trošku sladovosti.
Dozvuk: Nekomentuji
Shrnutí: Přejemnělá, ale slušná z levných blended. Stejně bych ale volil spíše skotskou.

Láhev: Tullamore Dew XO Caribbean Rum
Aroma: Na první dojem hodně sladkosti,kokos. Lehce dřevitost a kokosový olej. Celkem pěkně navoněná.
Chuť: Sladší, jemná, slabě kořenitá. Postupem času víc dřevitá.
Dozvuk: Lehký, zajímavý, výrazně kokosový.
Shrnutí: Vůbec to není špatné, ale vzhledem k ceně bych asi volil jiný levný blend. ;)

Láhev: Wild Turkey 81 Proof
Aroma: Zprvu zajímavá citrusová kyselost se rychle změní v bourbonovou klasiku; sladko-kyselý octový sirup. Později až olejnatá máslovost.
Chuť: Spíše do kysela, v duchu vůně. Trochu zelených jablek.
Dozvuk: Řidší, ale existující, také do kysela.
Shrnutí: Určitě je to z lepších bourbonů co jsem měl, ale stejně... Asi to pro mě úplně není :snooty:

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.