ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
AdamLiška 16 13 16

Abecední seznam recenzí:

B
Bowmore 12 yo

C
Cardhu 12 yo
Cutty Sark

G
Glenfiddich 12 yo
Glenkinchie 12 yo
Grangestone Double Cask

H
Hibiki Japanese Harmony

J
Jameson Irish Whiskey

L
Laphroaig Quarter Cask

M
Monkey Shoulder Batch 27 Smooth And Rich

N
Nikka From The Barrel

T
Talisker 10 yo
Talisker Port Ruighe
Talisker Storm
Tomatin Legacy
Tomintoul Old Ballantruan

Recenze:

Láhev: Bowmore 12 yo
Autor: AdamLiška
Aroma: Velice příjemná vůně. Náznak rašeliny, ale jen trošku aby se nezapomnělo, že je z Islay. Určitě jde cítit i ovocnost, což se projevilo sudováním v sudech po bourbonu a sherry sudech. Jo, nádhera, takový jemnější Talisker. Žádná alkoholovost, nic.
Chuť: Trochu toho kouře, sladkost, možná i slanost, černá káva. Opět náznak Taliskeru. Jemná, krásně se pije. Nevypaluje hrtan, skvělý. Chuťově si ji dokážu přesně představit jako entry level k whisky z Islay. Zkusíme trochu kápnout vodu a uvidíme… takže chuť je o něco sladší a lehčí, ale je určitě ostřejší nebo lépe řečeno peprná.
Dozvuk: Delší, kouřová, trochu jdou cítit jablka. Rozhodně dobrá whisky.

Láhev: Cardhu 12 yo
Aroma: Vůně je dosti sladká, klasická Speyside, jako můžeme cítit u Glena, nebo Opičáka, trošku i třešně, nebo višně. Bohatá ovocnost, určitě bych řekl příjemná, čuchat se dá opravdu dlouho, žádný náznak alkoholovosti, ale co by se dalo čekat od 40% whisky. Vůni bych možná i přirovnal k AnCnoc. Oříšky.
Chuť: Hořká chuť, oříšek, rychle se uzavírá, ale ty ořechy jdou hodně cítit. Co ukázala vůně, tak s chutí vůbec nekoresponduje. Těžká. Ale velice jemná. Na druhou stranu je škoda, že se tak rychle uzavírá a dostavuje se suchost na patře i jazyku. Dřevitost, sudovost, to je ono, sudovost.
Dozvuk: V dochuti jde cítit hořká čokoláda, skoro až slivovicový nádech. Ta hořkost je zvláštní, nedá se to porovnat ani s kouřovostí, nebo rašelinou, zkrátka hořký a středně dlouhý. Suchost.
Shrnutí: Co bych řekl na závěr, whisky mě snad ani nezklamala ani nepřekvapila. Moc se mi nelíbí její hořkost, kterou někteří označují za kouřovost. Co se týče vůně, tak whisky dokáže namlsat, ale v chuti se jedná o studenou sprchu. Ovocné aroma je pryč a přichází hořká chuť, skoro až dřevitá, ale něco v ní je. Dokončení je velmi krátké a dá se říct, že vmžiku zmizí, škoda. Posléze se dostavuje suchost na patře a prohlubuje se hořkost, která mi moc nesedí.

Láhev: Cutty Sark
Aroma: Zpočátku dost lihová vůně. Nechávám odstát a trochu promíchám…. A ejhle, najednou jde cítit ovoce, opět trochu do citrusů. Trochu i těch starých jablek jak u Glenfiddichu. Travnatost možná i seno. V pozadí cítím med. Trochu jemnosti ale spíše ostřejší vůně. Při delším očuchávání cítím i náznak skořice.
Chuť: Velice příjemná, olejovitá, smetanová. Oproti vůni je míň rázná. Chuťově táhlá. Pěkně zapálí. Chuť se táhne a po spolknutí navazuje do spálena. Na chuti jde znát, že se jedná o levnější blendovou whisky.
Dozvuk: Trochu hořká, spálená. Vzadu na jazyku taková zemitost. Suchost…
Shrnutí: Co říct k této whisky…. Pít ji například po Glenfiddichu je absolutní barbarství a další skleničku už nebudete chtít. Ale pokud se podívám na cenu je to skoro zázrak. Nejde z ní cítit přílišná umělost, ale líh jde místy cítit, a to se mi moc nelíbí. Člověk ji musí dát chvíli času, aby se vůně otevřela. Po půl minutě trochu rozdmýchání lze ucítit ovocnost a jemnost. Chuťově na tom taky není bůh ví jak špatně, žádné drásající, nebo štiplavé chutě se nekoná. Kdybych měl porovnávat například s jinými blendy v podobné cenové kategorii, tam poměr cena x kvalita rozhodně zaujme. Dražší Johnnie Walker Red label je oproti tomu něco nechutného. Takže Cutty Sark je velice příjemné překvapení, které však opět moc nenadchne.

Láhev: Glenfiddich 12 yo
Aroma: Výrazná hruška, celková ovocnost, trochu i kvašeného ovoce (jablek), sherry sudovost, velmi vyvážená, kyselé bonbony.
Chuť: Krásně jemná vanilka, hruškovost a hlavně ovocnost, jemná kyselost, smetanovost, žádná palba chutí. Jednoduchá a přímočará.
Dozvuk: Velice příjemná, chuť se rychle uzavírá a postupem času lze ucítit lehký kouř, ale opravdu jen lehce. Dřevitost, zřejmě kvůli věku.
Shrnutí: Má první single malt whisky a musím říct, že její chuť se mi velice líbí. Hlavně ovocnost a jemnost bych vyzdvihl a opravdu precizní chuť, která není rozdělena na nějaké rušivé elementy. Naopak chutě se krásně doplňují. Předčila má očekávání, i když bych si ji dokázal představit o něco silnější. Možná je to tím, že mi zatím nejvíc chutnala Nikka from the barrel a ta má 51, 4 %, což je proti 40 % rozdíl. Ale to vůbec nevadí. Pro někoho, kdo tvrdému alkoholu moc neholduje je tato láhev světlo na konci tunelu a opravdu stojí nejméně za ochutnání. Nyní chápu, že by tato whisky měla být u každého milovníka whisky ve sbírce, protože toto je skvost.

Edit (20.7.2018): Uplynul nějaký ten čas a k whisky jsem se opět vrátil, abych si oživil její tóny. Musím ale říct, že jsem byl zklamán, jelikož jsem už něco napil a trochu jsem si rozšířil paletu chutí a dnes mi zkrátka přijde, že mi Glenfiddich 12 nemá moc co nabídnout. Plochá chuť, která si na nic moc nehraje a je monotónní. Rychlý dozvuk, který se dále nerozvíjí, ale jen vyšumí. Už vím, proč se doporučuje začátečníkům. Je to jednoduchá singl malt whisky, která nemůže nic pokazit, ale pro pokročilejšího nebo pro mě je příliš nudná.

Láhev: Glenkinchie 12 yo
Aroma: Ovocnost, o chvíli se hezky rozvoní.
Chuť: Kyselá, ostrá, pálivost, pepřová.
Dozvuk: Dozvuk byl dost slabý. Nic moc, rychle vyprchala.
Shrnutí: Whisky Glenkinchie si mě rozhodně nedostala, možná jsem od ní příliš očekával. Chuťově radši Oban, celkově neoslnila a hodně pálila. Takže o koupi, nebo znovu ochutnání nemám vůbec zájem.

Láhev: Grangestone Double Cask
Aroma: Spíše neutrální, možná dřevitost při větším nasání. Většinou některé whisky na přivonění jsou spíše v ústupu ale chuťově se rozvinou, no uvidíme.
Chuť: Mmmm, přeci jen lze cítit sud po bourbonu. Velice hladká whisky, která se lehce pije. Není to žádná síla, ale po chvíli cítím podzimní ovoce, něco jak hruška, švestky, zelený jablka. Cítím tam i trochu chuť chleba, možná je to tím, že je to v pořadí pátá degustace :twisted: Ale ano příjemná whisky, řekl bych spíše nenáročná. Za tu cenu, single malt, no prostě skvělé. Takovej chudší brácha dražších highland single malt whisky (chuťově).
Dozvuk: Dochuť ani nebudu moc rozepisovat, protože bych se opakoval. Ovocnost… ale dál už nic, chuť se moc nezdrží. Při slepém testu bych asi bojoval pro její nízkou výraznost. Ale na takové to popíjení velice dobrá.

Láhev: Hibiki Japanese Harmony
WB   WOL
Aroma: Velice jemná, řekl bych až delikátní. Ovocná. Náznak pomerančů, karamel, ale i dubové dřevo. Šimravá vůně, středně těžká.
Chuť: Medová, pomeranč, květiny, jemně štiplavá, trochu dřevitá, lepkavý na patře (med).
Dozvuk: Táhlá, mírně suchá, jemná, nepálí v hrdle. V dozvuku lze cítit hořká čokoláda.
Shrnutí: Chuťově se jedná o mistrovské dílo, pokud vezmeme v potaz, že se jedná o blend. Už samotné zpracování láhve je úžasné. Gravírovaný název výrobce v zátce a použití speciálního papíru použitou na etiketu. Výroba tohoto papíru se vyrábí z nějaké rostliny, a ne ze dřeva, či bambusu. Prohlubně v láhvi mají symbolizovat japonské zvěrokruhy.

Japonská whisky, která precizně reprezentuje Suntory.

Láhev: Jameson Irish Whiskey
Aroma: Cítím oříšky, zatím neobvyklá vůně, ale velice mě zaujala. Vanilka. Jemné aroma. Sladké tóny. Trochu rozinek, malinko kyselost.
Chuť: Travnatost. Krásná jemnost ale ne příliš. Medovost, karamel. První pocit je těžkost, ale pak se začne rozvíjet do citrusů. Chuť se špatně popisuje, ale chutná mi.
Dozvuk: Táhlá, sudovost, dřevitost a trošku tráva. Po delší době suchá, zatáhlá.
Shrnutí: Nenáročná whiskey, kterou vždy rád donesu na nějakou zahradní grilovačku.

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Aroma: Mnohem příjemnější Laphroaig, rašelina, ale vzadu nějaký to ovoce, máme tady i rybinu, jódovost. Tak tenhle Laphroaig se mi pozdává.
Chuť: Rašelinovost, jemná až překvapující. Sladkost do kořeněna. Po polknutí přichází zavodnění v puse, olejovitá..
Dozvuk: Kořeněná chuť, spáleniště v puse, kouřovost, takový hezký táborák.
Shrnutí: Asi bych tohoto Laphroaiga popsal jako prvním krůčkem k této značce, protože 10 YO se mi vůbec nelíbila, ale to se nedá říct o této. Pro mě velké překvapení, které jsem opravdu nečekal, protože chuťově se mi líbí.

Láhev: Monkey Shoulder Batch 27 Smooth And Rich
Aroma: Nádherně ovocná, trochu banánu, karamel.
Chuť: Nejdřív skoro jako bych pil Glenfiddich. Tohle je prostě Speyside. Krásná ovocnost, i když možná trošku ostřejší. Na jazyku snese nechat. Jasná medovost. Určitě bych řekl ostrost. Cítím i sudovost po bourbonu. Velice příjemná whisky.
Dozvuk: Trochu zatahující, usušená jablka (křížaly). Uzavírající se a v krku popálí.
Shrnutí: Přesně tohle jsem od opičky čekal. S krajem Speyside mám svázanou svou první single malt whisky, a proto je v té ochutnávce i trochu té nostalgie. Skvělá whisky, která jistě svou ovocností zaujme whisky dosud nepolíbené. Myslím si, že obstojí i se single malt, i když se jedná o blend. Tahle bude rozhodně patřit mezi mé oblíbené.

Láhev: Nikka From The Barrel
Aroma: Intenzivní vůně, broskev (při čuchání lepší přilít vodu), louka, náznak medu, trochu i karamelu. Sherry bonboniéra
Chuť: Sladká chuť, i přes to, že se jedná o silnější whisky. Velice příjemná a překvapující. Vanilkový cukr. Z počátku trochu kyselá. Skvěle vyvážená a jemná whisky, přesně taková, jaká se dá očekávat od japonského typu.
Dozvuk: : Kořeněná, spálená, kouřová, nezatahující se. Skořicová hořkost. Nutí si dát ještě kapku.
Shrnutí: Svou silou vyčuhuje z davu japonských whisky. Svoji říznou chutí mi připomíná skotské whisky, avšak bez jakékoli zakouřenosti. Taková ta oblast Speyside, či Highlands. Výborný kousek, ke kterému se budu rád vracet. Vřele doporučuji. Jediné mínus je její prodávaná velikost 500 ml, takže se musí s whisky šetřit. Kdo má však hlouběji do kapsi, může si pořídit 3 l láhev, ke které dostanete i skleněnou pipetu k nalévání této skvělé whisky.

Láhev: Talisker 10 yo
Aroma: Vůně u této whisky je zcela něco jiného. Řekl bych, že je to samostatná kategorie. Jde v ní cítit zemitost, rašelina, trochu i seno. Vzadu jde cítit kvašené jablko. Vůně jako taková je velice delikátní a bez jakéhokoli náznaku lihovosti.
Chuť: Bohatá chuť, plná, sladkost, místy peprnost. Ale ta chuť, to je exploze! Vypadá to na mého nového favorita. Moc dobrá whisky. Hutná, řízná, a přitom pomalu se uvolňující.
Dozvuk: Rozhodně cítím kůži, takový ty leštěný boty. Kouřovost a sladovost. V dochuti jsou i jiné složky, které však nemohu rozeznat, protože s takovou chutí ještě nemám žádné zkušenosti. Jenom malinký náznak lékovosti. Velice dlouhá dochuť, která se postupně rozvíjí. Tohle je prostě bomba!
Shrnutí: Velice dobrá whisky. Hodně specifická svou kouřovostí, ale i rašelinou. Odvážím se tvrdit, že se stal Talisker mým favoritem, do kterého jsem se opravdu zamiloval. Tak hutnou chuť a dochuť jsem ještě nezažil. Na druhou stranu stačí jedna sklenka, jelikož je aroma příliš silné, může být po další sklence až nepříjemné.

Láhev: Talisker Port Ruighe
Aroma: Klasicky Taliskerový, ale míň kůže, spíš do jemné sladké vůně.
Chuť: Jemná, míň kouře i koženosti oproti Talisker 10.
Dozvuk: Pepřová, silnější pepřová než 10 YO, možná také tím, že bude mladší.
Shrnutí: Moc rozdílů od původního Taliskeru není, takže dobrý kousek, ale na důvod ke koupi do sbírky nevidím. Raději zůstanu u osvědčené desítky.

Láhev: Talisker Storm
Aroma: Jemnější než běžný Talisker, skoro až bez náznaku Taliskeru. Na nosu pálivější, nechávám ji proto trošku uležet a uvidíme, jak se otevře. Cítím zde víc kouře než u běžné 10. Ale vzadu opět citrusové tóny…. Tak 2 minutky uběhly a jdeme si čichnout. Ježíši, to skořice jak vyšitá, tak to bych u Taliskeru nečekal, ale budiž.
Chuť: Sladkost jak obvyklý Talisker, možná, že i větší sladkost. Kyselost. Jemně se rozvinula. Ale rozhodně štiplavost, ale jen chvilku. Citrusovost přetrvává na špičce jazyka. V krku jenom trošku štípne ale dál už ne, nastupuje zakouření. Typická chuť Taliskeru je v pozadí stále cítit, výborné.
Dozvuk: Hřejivá, hodně hřejivá v hrdle (zřejmě mladá). Dlouhá dochuť, ve které se projevuje tak slíbená kouřovost. No jo, táboráček v puse, rozhodně větší spáleniště než u 10 YO. Možná až příliš ostré dokončení, které je rozhodně pepřové až pikantní.
Shrnutí: Opět Talisker nezklamal, ale řekl bych, že z rodiny Taliskerů se konečně jedná o kousek, který je v něčem odlišný, a to je dobře. Snad co bych vytkl je přílišná peprnost po polknutí, a aftertaste je po cca 5 minutách hodně kouřový. Takže na to musí mít člověk náladu. Co se týče vůně, tak ta je možná až příliš nevýrazná, což mě mrzí, protože whisky rád čuchám a hledám v ní něco co by se mi zalíbilo, ale u této žádnou složku nenacházím. O celkový vjem se stará pak chuť, která je nasládlá až kyselá a dokončení kouřové, taková táboráková. Bodové hodnocení je možná příliš ovlivněno tím, že značka Talisker mi prostě sedí a jejich whisky mi strašně chutnají.

Láhev: Tomatin Legacy
WB   WOL
Aroma: Silné aroma, citróny, sladké tóny vanilky, zelená jablka, lehce ananas, ale i trochu lihovosti.
Chuť: Lehká chuť, ovocná, trošku hořké čokolády, bonbóny, sherry bonboniéra, trochu toho pepře. Vzadu na jazyku jde cítit dřevitost. Zezačátku kyselá a poté se proměňuje do hořka.
Dozvuk: Jablečná dochuť, spálená jablka, poměrně dlouhý dozvuk, hřejivá. Po delší době cítím kouřovost.
Shrnutí: Tato whisky mi přijde svou hořkostí podobná Cardhu 12 YO, ale v takové lehčí variantě, jelikož hořkost se dostavuje až po chvíli, kdyžto i Cardhu se projeví hned. I z pohledu ceny se jedná o velice zajímavou whisky, která určitě potěší a zahřeje.

Láhev: Tomintoul Old Ballantruan
Aroma: Jemná rašelina, také zde cítím mentol, tóny sladového extraktu. Trochu rezavého kovu. Řekl bych takový myšmaš typických Islay a Speyside vůní.
Chuť: Rozhodně plná, 50 % jde cítit, pokud je déle na jazyku rozhodně zaštípe, ale to neříkám, že by mi vyšší ABV u této whisky vadilo. Naopak, když jsem zkusil prokapat vodou, chuť byla utlumena a pro mě už tolik nezajímavá... Rozhodně jde v chuti cítit kouř, ke kterému se přidává rašelina.
Dozvuk: Dlouhé kouřové tóny. Zhruba po půl minutě, když se napiji vody, cítím sladkou chuť na jazyku.
Shrnutí: Moje první zkušenost s Tamintoul a musím říct, že velice příjemná. Whisky mě zaujala jak svou vůní (mentol), tak svou chutí a pozdějším dozvukem, který se mi hodně líbí. S cenovkou něco přes 900 korun rozhodně stojí za ochutnání, nebo v mém případě k pořízení láhve.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.