ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
Severan 6 4 6

Abecední seznam recenzí:

A
Aberlour 12 yo Double Cask

B
Blanton's Straight from the Barrel

G
Grant's Family Reserve

J
Johnnie Walker Red Label

M
Macallan Amber

N
Nestville

Recenze:

Láhev: Aberlour 12 yo Double Cask
Autor: Severan
WB
Aroma: Z počiatku pomerne slabá vôňa, aspoň pre môj ne-vytrénovaný nos. Macallan Amber bola voňavá bomba, ale táto Whisky sa s vôňou bez vody drží značne striktne špecifického charakteru a ťažko sa otvára do iných smerov. Určite korenitosť, ale taká ozvláštnená, akoby pomarančová kôra, alebo skôr až grepová kôra posypaná jemne zmesou korenia. po pár minútach objavovania sa odhaľuje navlhnuté staršie drevo, trochu karamelu a jemnulinko v pozadí vôňa trstinového cukru. Pripomína mi to vôňu lesa, alebo vôňu na píle niekde hlboko v lese, ale nie je to úplne výrazná vôňa, ale skôr je to aromatický podtón, alebo atmosféra vône. (+Voda: Aróma mi prišla krajšia a charakteristickejšia bez vody. Teraz cítim viac alkoholovej vône ktorá mi pripomína až takú zmes neurčitých vôní, akoby blendovanej whisky, ale so silnejúcim podtónom sherry)
Chuť: Nečakane sladká na perách, jemné tóny korenia, zvláštna pachuť dreva, jemne škoricová, náznaky karamelu prechádzajúce do akejsi medovej

vyzretosti, ale skôr pastovaného medu. S čokoládou si to viem nádherne predstaviť, možno nabudúce. (+Voda: Výrazne sladšia, až ovocná, jasne korenistejšia a stratila spomínaný prechod karamelu do medu, plytkejšia chuť, ale sladšia, čo je u mňa paradox)
Dozvuk: jemne dymový, výrazne karamelový, trochu až ovocný, zreteľne sladký (+Voda: Tejto Whisky voda rozhodne u mňa len uberá. Silná strata charakteru chuti aj dozvuku, možno je až príliš jemný, stratilo sa "sfarbenie")

Láhev: Blanton's Straight from the Barrel
WB
Aroma: Veľmi jemná, krémová, vanilková. Trs, jemne tráva a sviežosť no zároveň charakter a sila.
Chuť: Napiek svojej sile je tento bourbon príjemne nasladlý a jemný. Sladučké podtóny vanilky a karamelu jemne poodhalujú silu a rídzosť. Silný charakter a jasná chuť.
Dozvuk: Nerušivý, dlhý, jemne dymový, prevažne však upevňujúci telo bourbonu. prirovnal by som to k vete: “Nenadchne, ale ani neurazí.”

Láhev: Grant's Family Reserve
WB
Aroma: Veľmi jemná vanilka, štipľavosť, pomarančová šupka
Chuť: Štipľavá, prezretý pomaranč, drevená kôra, alebo skôr táká chuť ako keď si dám do úst starú drevenú varechu, trochu korenia
Dozvuk: silne horký a dlhý, zrejme nezvykom piť alkohol, ale pre mňa zbytočne agresívny, deformovaná drevitosť
Shrnutí: Pre mňa zbytočná agresivita a štipľavosť znemožňujú preniknúť ostatným aspektom, avšak po pridaní vody sa viac ukážu, bohužiaľ dozvuk sa nezmenil a tak mi to trochu pokazilo dojem. Celkovo asi nevhodná na začiatok, ak niekto začína so supermarket blendom ako ja.

Láhev: Johnnie Walker Red Label
WB
Aroma: Umelina, jemné mango, vanilka, med, púpava s pridanou vodou trochu suché drevo, výraznejšia vanilka, púpava, umelina sa premenila na vôňu trstinového cukru
Chuť: vanilka, jemný karamel s kvapkou smotany, po pridaní vody je výraznejšia vanilka aj karamel, zmizne smotana a objavuje sa medovosť
Dozvuk: horké kešu, punč, po pridaní vody je menej horký, cítiť med a výrazne kešu
Shrnutí: Asi najlepšie z troch blendov ktoré som mal k dispozícií vyskúšať a začať s nimi. Red Label mi chutil najviac a pri ňom som zrejme asi už pochopil ako to vlastne treba celé degustovať aby ma to tak nepáliloa bolo viac cítiť chuť. Čo ma prekvapilo je výrazne lepšia chuť s trochou vody, ale naozaj málinko vody.

Láhev: Macallan Amber
WB
Aroma: Jemné štipnutie do nosa a následne vône. Najvýraznejšie čerstvá vanilka, kvetnatý nádych. Po chvíľke sa objavuje sušená vanilka, karamel, drevené čipsy, trochu papiera a výraznou bodkou je vôňa sisalu. Aróma je vynikajúca a z 10 privoňaní si človek musí aj 10 krát odpiť
Chuť: Z prvu sa mi zdala silnejšia než 40% (dojem). Určite vanilka, a dlho len vanilka. S pridaním vody sa chuť whisky krásne otvorí. Stále dominuje vanilka, potom karamel, alebo skôr karamelky so smotanovou príchuťou, nesladká čokoláda v pozadí, doplnená akousi príjemnou chuťou trstiny a v úplnom závere cítim prezretý pomaranč, možno až grep, ale bez horkosti.
Dozvuk: Napriek tomu, že som to takmer vôbec nikde nezahliadol, tak určite tam je náznak cigary a

škorice. Dlho po vypití odstáva príjemná chuť a pocit v ústach. Výborná

Láhev: Nestville
WB
Aroma: Čerstvé drevo, výrazná vanilka, jemne cítim prezreté višne, kamilku a úplne najmenej broskyne.
Chuť: Jemná, sladká, skôr sladidlová, višne, trochu vanilky. Pripomína mi chuťovo nejaký aperitív
Dozvuk: horký, višňový, krátky, alkoholový
Shrnutí: Na začiatok je to asi tá lepšia z trojice Red Label, Nestville a Grant's. Určite je na nos z nich asi najpríjemnejšia, ale chuťovo mi nepríde tak výrazná ako Red Label, ale určite je lepšia ako Grant's, menej horká. Na popíjanie výborná. Mám pocit že na hraničných 40% je slabá čo sa týka chuti a sily alkoholu.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.