ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
LukeD 8 8 8

Abecední seznam recenzí:

A
Ardmore 30 yo

C
Compass Box Flaming Heart 5th Limited Edition

H
Hazelburn 10 yo Rundlets & Kilderkins

L
Longrow 11 yo Red Cabernet Sauvignon
Longrow 11 yo Red Fresh Port
Longrow 11 yo Rundlets & Kilderkins
Longrow 12 yo Red Pinot Noir

S
Springbank 25 yo 1990 WhiskyFestival.cz

Recenze:

Láhev: Ardmore 30 yo
Autor: LukeD
WB
Aroma: Zpočátku spíše decentní. Starý lakovaný nábytek, uzený sýr, hořící dřevo - táborák, brambory vařené ve slupce, směs koření, worcestrová omáčka.

Po přidání pár kapek vody: Zeleninový vývar, skořice.
Chuť: Takřka bez kouře. Zpočátku lehce pichlavá. Sladká až medová, čili paprička, paprika, cappuccino čokoláda. Hodně dlouhé tělo.

Po přidání pár kapek vody: Zjemnělá. Kedlubna, pórek, mladá jarní cibulka, cappuccino.
Dozvuk: Pekelně dlouhé a intenzivní. Bylinky, lehce dřevitost, máta, mentol, vařená zelenina, slanost, sójová omáčka, balzamikový ocet.

Po přidání pár kapek vody: Bílý pepř, ředkvička, přezrálý a tvrdý hrášek.
Shrnutí: Odlišná od Ardmore Vintage 1996 20yo, nicméně neméně skvělá. Nádherně komplexní v chuti. Cena je však přemrštěná, zvláště pak ve srovnání s 20yo.
Body: 88

Láhev: Compass Box Flaming Heart 5th Limited Edition
WB
Aroma: Rašelina, zatuchlá zemina, lak na nehty, lák, doutnající uhlíky, fenykl, anýz, nakyslost, uzená makrela, bylinné bonbony, (s vodou) vinný ocet, celerová nať, pomerančová slupka, šalvěj.
Chuť: Zázvor, káva, dřevitá kedlubna, slazené frapé, med, (s vodou) ovocná sirupovitost, lanýžová náplň, kávový likér, želatinoví medvídci, hřebíček, skořice.
Dozvuk: Bílá čokoláda, taniny, popel, mentol, sušená hruška, škrob (pudingový prášek), bylinný čaj.
Shrnutí: Hořko-sladká, ale i kyselá, jinými slovy komplexní. Vpravdě skvostné snoubení kouřových a nekouřových whisek. Děje se toho v ní tolik, že na to pomalu ani slova nestačí. Přesně ten typ whisky, ve které s každým dalším panákem nacházíte nové a nové vjemy. Až tak skvostná, že jsem neodolal a při první příležitosti zakoupil další láhev do zásoby. A vám doporučuji totéž. Tahle whisky, to je učiněný tekutý poklad.
Body: 91

Láhev: Hazelburn 10 yo Rundlets & Kilderkins
WB
Aroma: Marcipán, cukrový meloun, zeleň, ananas, kyselina citrónová, rebarbora.
Chuť: Svěží a jemná. Rozžvýkané stéblo trávy, bílý pepř, sušený banán, francouzská hořčice, bílé víno, kmín, oříškovost, mandlový likér.
Dozvuk: Poměrně dlouhá dochuť. Lehce dřevitá. Banán, crème brûlée, trochu máta.
Shrnutí: Pokaždé, když tuhle whisky ochutnám, najdu v ní něco jiného. Skvělá záležitost!

Láhev: Longrow 11 yo Red Cabernet Sauvignon
WB
Aroma: Jód, petrželka či libeček, brandy, (s vodou) moučkový cukr, marcipán, matoliny.
Chuť: Jódová tinktura, kouř, sladkost, bílý hrozen, (s vodou) cukrový meloun, káva, červený pomeranč, rozinky, ananas, moučkový cukr, hroznová jadérka.
Dozvuk: Hodně dlouhá dochuť. Ovocnost, taniny, kouř, hrášek.
Shrnutí: Velmi zajímavé snoubení zrání v sudech po burbonu a vínu. Pro mě zatím jednoznačně nejlepší ze 4 zástupců edice RED, které jsem až doposud ochutnal.

Láhev: Longrow 11 yo Red Fresh Port
WB
Aroma: Zatuchlý sklep, hlína, kůže, (s vodou) cukrkandl, přepuštěné máslo, Coca-Cola, červené a žluté ovoce.
Chuť: Mandarinka, kouř, hořká čokoláda, (s vodou) zázvorový čaj, máta, bílý pepř, nektarinka.
Dozvuk: Višně v čokoládě, křída, (s vodou) hořkost hroznového jadérka, grapefruitový džus.
Shrnutí: Nezaujala mne tolik, jako Longrow RED Cabernet Sauvignon. Možná proto, že na rozdíl od zmiňované se nejedná o finiš či dvojité zrání. Jo, a chce fakt hodně času v láhvi a hodně odpití, aby se pořádně otevřela.
Body: 87

Láhev: Longrow 11 yo Rundlets & Kilderkins
WB
Aroma: Slaný nálev, worcestrová omáčka, siláž, slanina, karamela, (s vodou) cibule s medem, saponin.
Chuť: Jemná francouzská hořčice, karamelový krém, medovina, (s vodou) turecký med, celer, hroznový cukr.
Dozvuk: Muškátový oříšek, bobkový list, cukrkandl, vlašský ořech v javorovém sirupu, červený grep, slanost, karamelový puding.
Shrnutí: Obdobně jako její sestřička Hazelburn Rundlets & Kilderkins mě i tahle whisky neskutečně baví. Sice její ceny povětšinou šplhají v aukcích poměrně vysoko, ale i přesto si dovolím doporučit její nákup. Stojí to totiž za to.
Body: 89

Láhev: Longrow 12 yo Red Pinot Noir
WB
Aroma: Matoliny, marcipán, karamel, jahodový Mentos, (s vodou) moučkový cukr, náplň bonbonů, leštidlo na nábytek.
Chuť: Vanilkový krém, broskvová šťáva, zázvor, (s vodou) vystoupí hořkost - hořké mandle, hroznové jadérko, hroznová stopka.
Dozvuk: Tříslovina, mentol, hroznový cukr, (s vodou) citronová poleva, přezrálé kiwi.
Shrnutí: Na můj vkus až příliš mnoho vína ve whisce na pouze roční finiš v sudech po vínu Pinot Noir.
Body: 86

Láhev: Springbank 25 yo 1990 WhiskyFestival.cz
WB
Aroma: Vosková, lehounce kouř, čerstvě posečená tráva, broskev, (s vodou) želatinoví medvídci, kůže, jemně zatuchlina.
Chuť: Nahořklá, slupka grapefruitu, kokosová dužnina, (s vodou) nezralá broskev, nezralá jahoda, nektarinka, pepř.
Dozvuk: Dlouhý, lehce zázvor, zeleň, (s vodou) kávové zrno, mýdlovost, hořkost.
Shrnutí: Ačkoliv Springbank patří mezi mé oblíbené palírny, OB 12 yo v sudové síle považuji za skvostnou a OB 10 i 15 yo mě také moc baví, tak tahle mne spíše zklamala. Zvláště pak vzhledem k básnění, které se kolem ní neslo. Část vzorku jsem měl přímo v rámci festivalu, část pak v klidu doma - ani to však nakonec nehrálo v její prospěch. Celkově velmi tichá a svým projevem spíše nevýrazná. A to jsem jí dopřál minimálně půl hodiny na to, aby se mohla naplno projevit. Za láhev bych ty peníze rozhodně nedal.
Body: 83

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.