ZPĚT


AutorWhiskySkotskáVše
Marconi 6 6 6

Abecední seznam recenzí:

D
Dalmore 15 yo
Dalmore Rivers Collection Tay Dram

G
Glenfiddich Malt Master's Edition

H
Highland Park 18 yo
Highland Park 25 yo

T
The Glenlivet 21 yo Archive

 


Recenze:

Láhev: Dalmore 15 yo
Autor: Marconi
Aroma: výrazné citrusy, hlavně mandarinky, rozinky a na pozadí čokoláda
Chuť: opět hlavně citrusy, koření, já tam cítil maminčin ořechový dort, což mi prostě musíte věřit, protože ho těžko ochutnáte :)
Dozvuk: sladký, mandarinky, vanilka
Shrnutí: Jedná se o velmi příjemnou whisky s výraznou citrusovou vůní i chutí. Vše je vyvážené a rozhodně bych se nebál ji nabídnout i začátečníkovi jako typický vzorek single malt a určitě bych ho neodradil.
Body: 85


Láhev: Dalmore Rivers Collection Tay Dram
Autor: Marconi
WB   WOL
Aroma: Převládá mandarinka v kombinaci s větrovými bonbóny.
Chuť: Hořká čokoláda, pomeranče, po chvilce mandle.
Dozvuk: Není příliš dlouhý, ani intenzivní, objevuje se lehká nahořklost, tady Tay Dram poměrně ztrácí.
Shrnutí: Jak jsem očekával, nejedná se o výraznou whisky, která by něčím překvapila. Vůně je celkem příjemná, chuťově nijak neohromí, ale ani příliš nezklame, jen v dozvuku mi trochu vadily ty nahořklé tóny, připomněly mi bonbóny v bonboniérách, které jsem vždycky dával stranou a ani nevím, jak se jim říká (snad griliáš nebo tak nějak). A abych si udělal nějaký systém, nakonec jsem se rozhodl zkusit bodovat :). Petrovi, samozřejmě, děkuji za vzorek.
Body: 81


Láhev: Glenfiddich Malt Master's Edition
Autor: Marconi
WB   WOL
Aroma: Trochu ostřejší, než je u Glenfiddichu zvykem, je cítit dřevo, doplněné vanilkou, tradičně velmi příjemná záležitost.
Chuť: V chuti převládá ovoce, nejprve snad hruška, koření, následuje švestka, postupně se objeví výrazná sladkost, sladký švestkový koláč.
Dozvuk: Jemný sladký, ta sladkost jakoby sílí a hodně dlouho zůstává. Pro někoho jí bude možná příliš, ale mně to sedlo.
Shrnutí: Tenhle Glenfiddich se rozhodně dá pít. Je o trochu ostřejší, ale vše přejde do závěrečné chuti sladkých švestek. Je vidět, že si pan Kinsman dal práci s namícháním, tahle whisky je vyvážená a opravdu dobrá. Našel jsem jen jedinou slabinu. Dal jsem ochutnat manželce a ona v ní našla zalíbení, takže se obávám, že mi dlouho nevydrží. V tomhle směru je Ardbeg nebo Laphroaig silně ve výhodě :) .
Body: 85


Láhev: Highland Park 18 yo
Autor: Marconi
Aroma: HP 18yo upoutá hned svou výraznou a příjemnou vůní. Je hodně květinová, medová, s lehkým náznakem kouře a rašeliny.
Chuť: Chuť ořechová, trochu medu, možná i vanilka.
Dozvuk: Dokončení hřejivé, koření, pepř, lehký náznak kouře, trocha hořkosti.
Shrnutí: Celkově velmi vyvážená vůně i chuť, mnohem výraznější, než 12yo, určitě mohu s klidným svědomím doporučit. Bodové hodnocení nemám zavedené, ale určitě bych se blížil k 90 bodům.


Láhev: Highland Park 25 yo
Autor: Marconi
WB   WOL
Aroma: Dub, med, vřes čokoláda.
Chuť: Velice bohatá, plná. Med, ořechy, dubové dřevo, ale žádná hořkost. Na pozadí snad i pomeranč.
Dozvuk: Dlouhý, medový, velmi příjemný.
Shrnutí: U tohoto vzorku jsem měl velká očekávání a musím říci, že jsem nebyl zklamán. Tohle je velmi příjemné pití s bohatou chutí, kterou nijak nenarušuje alkoholová ostrost. Nádherný zážitek, za který děkuji Petrovi. A to prý je třicetiletá ještě lepší :). Snad jen ta cena by mohla být příznivější, ale tenhle kousek si jí obhájí. Mohu všem vřele doporučit a mám asi i tip pro Ježíška :).
Body: 92


Láhev: The Glenlivet 21 yo Archive
Autor: Marconi
Aroma: U Glenlivetu nepřekvapí krásná vůně, je znát vliv sherry. Výrazně ovocná, broskve, vanilka, marcipán. Tady Glenlivet jednoznačně boduje.
Chuť: Chuť je plná, sladká, olejovitá, ořechy, čokoláda, med, vše vyvážené, trochu ostřejší. Tady Glenlivet rozhodně neztrácí.
Dozvuk: Dozvuk je velmi příjemný, dlouhý, sladký, hřejivý, ořechový, na pozadí dub, ale žádná hořkost. Ani tady žádné zklamání.
Shrnutí: Na tuhle whisky jsem se těšil a rozhodně nezklamala. Vše je vyvážené, je to takový (dle Nethara) dortíčkový kousek, ale všechny chutě a vůně jsou plné, žádný odvárek. Kdo má rád Speyside, bude nadšen, ale určitě zachutná i vyznavačům Islay. Někde jsem četl, že ji má v oblibě Sean Connery. To by byl důkaz jeho výborného vkusu, ale zároveň toho, že to není takový drsňák, jako ve filmu, jinak by šel do Ardbegu :lol: .


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.