Laphroaig Quarter Cask vs Laphroaig 10 yo

Vaše dotazy k whisky, ať už zcela začátečnické či pokročilé
Uživatelský avatar
richie
Znalec
Znalec
Příspěvky: 536
Registrován: 26 lis 2013, 19:30
Bydliště: Zlín

Laphroaig Quarter Cask vs Laphroaig 10 yo

Příspěvek od richie »

Už delší dobu přemýšlím o tom, co všichni Islay nadšenci vidí na Laphroaig 10 yo a chtěl bych na to získat nějakou odpověď. Proč se ptám ? V prvé řadě musím říct, že jsem se s Quarter caskem setkal s jako prvním Laphroaigem a byl jsem zcela nadšen (ač jsem ho koupil téměř omylem v dárkovém vánočním balení s nossing glassem v Německu v domnění, že je to 10 yo a dlouho jsem jej bál). Ale nakonec jsem se odhodlal ho ochutnat. Síla 48% je úplně skvělá, whisky hutná, bohatá a prostě super pití. Po nějaké době jsme se třemi kámoši provedli srovnávací test se zde opěvovaným Laphroaig 10 yo. Porovnání vyznělo zcela jasně ve prospěch Quarter casku a to ode vsěch zúčastněných. Laphroaig 10 yo nám v tomto srovnání přišel jako planá mýdlová voda (prostě "jen" 40% bylo jasně znát) s nějakým prapodivně umělohmotným elementem na konci. Ten element byl navíc dosti nepříjemný. Prostě velké zklamání. Takže za sebe můžu říct, že Quarter Cask (přestože je to NAS), je u mě mnohem výše a rozhodně láhev, kterou vždy koupím, je tím jasně dána. Prosím o objasnění, proč je podle vás Laphroaig 10 yo taková ikona a pokud by někdo mohl udělat své srovnání obou plnění, byl bych taky hodně rád.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Laphroaig Quarter Cask vs Laphroaig 10 yo

Příspěvek od Hunter »

Přesunuto z vlákna Islay do dotazů.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Laphroaig Quarter Cask vs Laphroaig 10 yo

Příspěvek od Radek »

Laphroaig 10yo je prostě skvělej, QC taky. CS je ovšem daleko lepší.... no a QA je krok vedle.

Ale někdo to může mít posazený jinak.
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Rog
Znalec
Znalec
Příspěvky: 500
Registrován: 15 srp 2014, 12:42
Bydliště: Košice

Re: Laphroaig Quarter Cask vs Laphroaig 10 yo

Příspěvek od Rog »

richie,
podobne ako Ty to zhodnotil aj Ian Buxton v tejto knihe: http://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic.php?f=12&t=7
Króča

Re: Laphroaig Quarter Cask vs Laphroaig 10 yo

Příspěvek od Króča »

Těžko říct :think:
Nedávno jsem dopil QC a momentálně mám doma otevřenou 10yo.. QC mi přijde takový údernější, s větším tahem na branku a profilem drsňáka :music-headbanger: kdežto 10yo je taková "mazlivá dáma" :character-daphne: která potřebuje čas, aby si s ní člověk vyhrál a pak v ní lze objevit spoustu "vedlejších tónů", které dohromady s tím osobitým Laphroaig stylem tvoří skvělou symfonii :violin: pravdou je, že i já jsem si už kolikrát (rozuměj dávno před tvým dotazem) říkal, že by té 10yo slušelo alespoň 43%.. ale na druhou stranu by možná přišla o svoji krémovou hladkou konzistenci :) Za mne tedy jsou obě výborné a nedokážu jednoznačně říct, která je lepší.. vždy bude záležet na aktuální situaci.. Na pařbě, kde se budu chtít bavit a užívat si lidi kolem, tak spíš sáhnu po QC, kdežto v poklidu domova si dám 10y, se kterou si pohraju ;)
Uživatelský avatar
richie
Znalec
Znalec
Příspěvky: 536
Registrován: 26 lis 2013, 19:30
Bydliště: Zlín

Re: Laphroaig Quarter Cask vs Laphroaig 10 yo

Příspěvek od richie »

Pěkně jsi to Króčo napsal. Zkusím tu desítku teda ještě v samostatném studijním okénku.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Uživatelský avatar
richie
Znalec
Znalec
Příspěvky: 536
Registrován: 26 lis 2013, 19:30
Bydliště: Zlín

Re: Laphroaig Quarter Cask vs Laphroaig 10 yo

Příspěvek od richie »

Pěkně jsi to Króčo napsal. Zkusím tu desítku teda ještě v samostatném studijním okénku.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Króča

Re: Laphroaig Quarter Cask vs Laphroaig 10 yo

Příspěvek od Króča »

Zkus, určitě za to stojí, je to výborná whisky.. a kdyby jsi naznal, že QC je prostě lepší, tak svět se určitě nezboří ;)
Cyra

Re: Laphroaig Quarter Cask vs Laphroaig 10 yo

Příspěvek od Cyra »

Podle mě je 10y znatelně více desinfeční a jódová a v tomto výraznější i přes nižší voltáž. Možná právě proto vám ta chuť tak neseděla. QC působí hutněji hlavně díky síle %, je cítit více dřeva, sladkosti. Doproučuju vyzkoušet CS, to je teprve hutnost (a nutnost) ;) !!!
Uživatelský avatar
stop_r
New-make
New-make
Příspěvky: 123
Registrován: 01 lis 2014, 13:33
Bydliště: Prievidza, Slovensko

Re: Laphroaig Quarter Cask vs Laphroaig 10 yo

Příspěvek od stop_r »

Mne osobne príde 10yo ako niekto písal predomnou, viac jódová a to okolo toho, pre mňa tým pádom tiež lepšia. Ale je pravda že keď som si po 10yo kúpil QC, chutil mi spočiatku lepšie. Neskôr som sa ale vrátil chuťovo naspäť k 10yo... :)

ktožvie čo bude zasa o rok :D
Človek je hodný slova Umelec, keď ho začnú kopírovať.
Odpovědět