Trénink v poznávání

Vaše dotazy k whisky, ať už zcela začátečnické či pokročilé
Uživatelský avatar
roth
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 47
Registrován: 23 dub 2016, 12:50
Bydliště: Šternberk
Kontaktovat uživatele:

Trénink v poznávání

Příspěvek od roth »

Mám ne skromný dotaz. Jake způsoby existují abych dokázal natrénovat poznávání chutí a vůní ? Zkoušet a porovnávat, chtít na řízené degustace, existuje nějaká škola, kurz? Mam strach ze pokud sem napisi recenzi, nebude verohodna. Děkuji za odpověď.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Trénink v poznávání

Příspěvek od salam15 »

Strach neměj, to nemá cenu a do recenzi piš, co cítíš. Vždyť v téhle kategorii neexistuje žádná absolutní pravda (jestli si myslíš, že jo, tak se mrkni na vlákno, kde se dohadujeme nad smyslem bodování, a rychle té to přejde :D). Trénink je samozřejmě možný - zkoušet a porovnávat mi přijde jako nejsympatičtější možnost, ale kvalitní somelierský kurz taky určitě není k zahození. U něj ale stejně jako u řízených ochutnávek je zásadní, kdo to dělá a jak. Když se na řízené ochutnávce dozvíš jen official tasting notes a historii palírny, tak je ti to z tohohle pohledu k ničemu ;)
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Króča

Re: Trénink v poznávání

Příspěvek od Króča »

Rozšiřuj si čichovou a chuťovou banku=očichávej všechno možné i téměř nemožné a ochutnávej pokud možno jen to možné ;) vše co takhle okusíš si zkus zapsat do paměti.. čím více tím lépe ;) ale jak psal Salam.. ať ucítíš v konkrétním pití cokoliv, nic nemůže být špatně :) je to individuální a o tom to je ;)
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2803
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Trénink v poznávání

Příspěvek od josé »

co se vůní týče, kdysi jsem narazil na netu na voňavé sety. vyhledávač toho najde dost a dost a dost.
vypadají hezky, než se podíváš na cenovky.
ano, nejdostupnější metodou je jen více soustředění a vědoměji si užívat běžných každodenních chutí i vůní ze svého okolí. a pokusit se je zapamatovat. jen co je druhů ovoce, zeleniny, květin, dřeva, bylinek a koření ... nejen je můžou vjemy z whisky vyvolat. těším se na tvé poznámky. hlavně hledání a zkoumání je zábava a relax, takže žádný stres.
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Trénink v poznávání

Příspěvek od Nethar »

Přesně tak, v klidu. Neexistuje špatná odpověď. Co může pomoci je vzít si to "kolečko chutí", dej si do Googlu whisky tasting wheel nebo tak něco, pár verzi je i tady na foru. No a ocichavej whisky a procházej ty jednotlivé kategorie a říkej si, jestli tam něco z toho je. Zpočátku může být těžký i to, když se člověk nemá čeho chytit, přece jenom skutečný borůvky nebo meruňky nebo ja nevím co, tam ve skutečnosti neucitis, jsou to spíš takové asociace. Z toho důvodu doporucuju, když je možnost, nalít si sklenicky dvě nebo tři zároveň (každou jiné whisky samozřejmě) a hned bude jasný že tahle je sladsi než ta druhá, tahle je ostřejší, tahle voní víc ovocne...
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Trénink v poznávání

Příspěvek od Jerry1 »

Popř. až bys dorazil do Brna, mám na prodejně 14 netradičních destilátů plus 5 flakónků s ovocnými vůněmi, tak si to můžeš načuchat a udělat si základ z ovocných vůní.
skalis
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 3
Registrován: 01 bře 2020, 10:28

Re: Trénink v poznávání

Příspěvek od skalis »

Když se mi dostalo od gratulantů tolik různého pití tak zkouším mého oblíbeného Jamesona. Abych nebyl za barbara tak jsem začal studovat z různých zdrojů co to vlastně piji. Podle těchto chytrých rad je hodnocen asit takto: Jameson (bez udání stáří) (40%): Barva: Bledě zlatá. Aroma: Aromatická. Vosková, pomerančová kůra. Lněné semínko. Kůže. Tělo: Lehké, ale hladké. Chuť: Smetanová, hladká, společenská. Dokončení: Delikátní. Pepřové. Lákavé. Nic z uvedeného jsem zatím nepoznal, tak nevím, kolik toho budu muset zdegustovat, abych něco poznal a objevil.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Trénink v poznávání

Příspěvek od salam15 »

To bych rád viděl toho člověka, který opravdu tohle všechno v Jamesonu cítil/chutnal. Ten by cítil trávu růst...
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Trénink v poznávání

Příspěvek od Hunter »

Možná někdo hooodně natěšený, třeba kdo by to dal jako první panák po suchém únoru. :lol:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Trénink v poznávání

Příspěvek od Petr KomáreK »

salam15 píše: 05 bře 2020, 23:29 To bych rád viděl toho člověka, který opravdu tohle všechno v Jamesonu cítil/chutnal. Ten by cítil trávu růst... Obrázek
to je okopírované z WOL a ten člověk byl Michael Jackson v knize Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Odpovědět