vzorkování na festivalech

Vaše dotazy k whisky, ať už zcela začátečnické či pokročilé
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

vzorkování na festivalech

Příspěvek od tornado »

Jaké máte zkušenosti se vzorkování (nalévání do malých lahviček) na různých festivalech, např: RumFest, Whisky Prague Life atd? Já jsem to zatím zkoušel pouze na GinFestu a více méně mi všichni oslovení barmani vyšli vstříc. Někteří měli trochu problém s naléváním z velkých lahví do miniatur, ale případné ztráty se pohybovali v minimu. Máte nějaký vyzkoušený miniaturní trychtýř nebo postup, jak takové nalévání usnadnit?
Předem díky za veškeré rady a postřehy.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: vzorkování na festivalech

Příspěvek od Nethar »

Co zatím vím, tak s tím problémy nejsou. Ono by neměli mít důvod s tím mít nějaký větší problém, to je jedno kam to nalijou, i když je fakt, že si už v našem státě dokážu představit nějaký problematický odstaveček od finančáku, kdy nalití do skleničky a do lahvičky je jiná klasifikace formy prodeje (na bar či domů). To spíš se jim to nechce cvrndat do malé lahvičky, v takových případech si to můžeš nechat nalít do skleničky a přelít sám, o nic nejde. Jiná situace ale je, když je u baru plno. Pak tam pochopitelně naběhnout s deseti lahvičkama a plnit si je postupně, vytěžovat barmany a zdržovat ostatní není moc hezké. Ale když se počká na klidnější chvíli, tak to bývá ok. Zakázat to z důvodu moc práce pro obsluhující či z důvodu zneužívání nějakých výhodnějších festivalových cen je možné a gentlemani to budou respektovat, ale v principu to nemá moc smysl, protože si to stejně každý může právě přelít za rohem.
Já sám vzorkuju na akcích jenom výjimečně, využíval jsem to spíš na masterclass, když jsem toho měl víc po sobě, tak abych se neopil, že jsem si třeba vypil jenom 3 z pěti a dvě nechal na doma, apod.
Uživatelský avatar
lochness
Znalec
Znalec
Příspěvky: 692
Registrován: 17 kvě 2016, 10:29
Bydliště: Bratislava

Re: vzorkování na festivalech

Příspěvek od lochness »

ja už mám grif a na masterclassoch som stíhal vzorky prelievať do miniaturiek rovno z glencairnov s takmer 100% úspešnosťou.
Potom neskôr večer, keď už som nemal takú pevnú ruku, tak to boli liekovky so širokým hrdlom.

Ale pohrávam sa s myšlienkou, že si nechám vyrobiť maličký lievik z medeného plechu tak akurát na hrdlo 40ml mini a budem ho nosiť apartne na šnúrke na krku :D
Ďalší krok bude strelecký brokársky opasok a namiesto nábojov budem mať tie miniatury :D
„Skúste prerušiť aspoň na mesiac váš zvyk abstinenciou a uvidíte. Ak nebudete mať žiadne problémy, tak asi nie ste závislý od alkoholu“ MUDr. Okruhlica
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: vzorkování na festivalech

Příspěvek od Petr »

Docela souhlasím s Netharem, hlavně záleží na tom, kolik mě v danou chvíli stojí za zadkem dalších nedočkavých zájemců a jak moc mají lidi na druhé straně pultu zpocená čela. Abych nebrzdil provoz, nechám si nalít panáka a buď si ho vychutnám nebo s ním, někde bokem, šup do skleničky. Potíže spíše mívám s tím, kam se skleničkami. Do kapes se jich moc nevejde a tak nezbývá, než se otravovat s nějakým žebradlem přes rameno. Ten lovecký/střelecký opasek nosím v hlavě už dlouho, ale protože mám doma mraky nevypitých vzorků, řada na něj nepřijde. Už, až na výjimky, nevzorkuji. „Lievik“, jak píše Lochness není třeba nechat dělat, stačí si příležitostně skočit do Scotch Whisky Experience v Edinburgu, tam jsem při poslední návštěvě nerezové trychtýřky, po cca třech librách, objevil. Od té doby mi dva leží nevyužité na poličce.
;)
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2803
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: vzorkování na festivalech

Příspěvek od josé »

rád a hojně využívám možnosti navzorkovat si na doma. na akcích nebo v baru se snažím stihnout ochutnat co se dá a napsat si poznámky. jenže času málo, zajímavých lahví mnoho, taky si chci popovídat a po pár panácích plíživě přichází únava smyslů a rozlišovacích schopností. nebo když už jedu v rašelině a objevím nějaké zajímavé plnění lehké voňavky, těžko si ji na místě dám. je to náročné. proto odlehčit si a odnést si práci na doma je pro mě ideální volba. aspoň je po večerech co dělat. každý den jeden vzoreček pěkně s čistou pusou, víc pro lepší pocit subjektivní objektivity už dělat nemůžu.

lahvičky používám pouze dva druhy:
1/ lékovky se širokým hrdlem 2cl - hnědé sklo, bílé víčko. těch mám asi deset. už jsem tu psal o problémech se "zmýdlovatěním" vzorku při delším skladování. proto se je snažím okamžitě po akci zpracovat. vzhledem k tomu, že jsem při takto krátkém skladování žádné negativa v chuti už nezaznamenal, používám je přednostně. u nich je největší výhoda široké hrdlo a tím pohodlnější nalévání ať přímo z lahve, přelévání z odlivky nebo glencairnu.
2/ minilahvičky z čelákovického světa lahví používám hlavně 2cl tak občas při větším apetitu i 4cl. těch mám doma hodně. bílé sklo, úzké hrdlo, šroubovací plechová víčka. nalití se dá s pevnou rukou zvládnout přímo z lahve (nesčíselněkrát ověřeno). pro usnadnění nalévání mám k ruce malý nerezový trychtýřek, který byl jako příslušenství u dárkové sady s nerezovou placaticí. pasuje přesně do hrdla a je skladný. potřeboval jen trochu upravit a zabrousit zúžení, aby lépe protékal.
trychtyr.jpg
trychtyr.jpg (6.74 KiB) Zobrazeno 6401 x
ohledně nalévání:
1/ záleží jak moc zapůsobím na obsluhu, zda ji přesvědčím o 2cl velikosti lahviček a co mi dovolí. nejideálnější varianta je, že mi přímo z lahve naleje/nechá mě nalít rovnou do vzorkovničky.
2/ na lahvi mají nasazeno nějaké odměrné nalévátko, takže o objemu není sporu a šup s tím rouvnou do lahvičky. dejte si pozor. někdo mívá tendence instinktivně ucuknout dříve aby nedejbože nepřelil, ačkoliv odměřovátko dá přesně 2cl do 2cl, tak kde je sakra problém. ať třeba přeteče, já platil předem a celé 2cl. by pomohlo mít po ruce větší (třeba 5cl) čistý jednorázový plastový panák, nechat si nalít do něj a pak obratem do vzorkovničky.
3/ odměří mi panáka do odlivky a já ji vyleju do vzorkovničky. tady je otázka do jaké míry je vyřešeno zamezení kontaminace obvykle nerezové barmanské odlivky předchozím vzorkem a jak moc vám to vadí. na Rumfestu jsem sjel jednoho barmana, když si odlivku po nějakém navoněném vanilkovém likéru pořádně nevypláchnul, než mi začal odměřovat dost drahý pětadvacetiletý rum. stejné je to i pro nerašelinou whisky po nějaké pekelné kouřovce. další otázkou je kontaminace a mírné zředění whisky po vyplachování odlivky vodou. tady si zaslouží pochvalu třeba stánek Rumaka na Rumfestu, kde každý panák nalévali do jednorázového plastového kalíšku. v brněnském Whiskyshopu mají na každou načatou lahev extra odlivku. v Radebeulu byly festivalové sklenky s cejchem. pak už je na každém, jak si svoji sklenku vypláchne.
4/ asi nejhorší varianta co do míry kontaminace je lahev - odlivka - festivalová sklenka - vzorkovnička.

přímo na víčkách vzorkovniček mám natvrdo napsaná čísla nebo písmena lihovým fixem. nemusím řešit žádné lepení samolepek a popisování lahviček. na extra papír si píšu číslo/písmeno vzorkovničky a název whisky/rumu a cenovku. rád si doma dávám vzorky naslepo, takže stačí jen vylosovat z dostupných lahviček a nemusím se bát, že bych si při přelévání do glencairnu "omylem" přečetl, co mám. pokud vím, Zyki si advetní vzorkový kalendář sepisuje taky na extra papír podle čísel lahviček.

vzorkoval jsem na všech velkých akcích - Whiskyfestival v Morávce, Whisky Life Prague, RumFest, teď whisky v Radebuelu. ani nikdy v barech jsem se nesetkal s nejmenším problémem. obsluha byla většinou vstřícná a dobře jsme vždycky pokecali, když přišli na to, že danému nápoji "trochu rozumím". rozhodně je potřeba mít cit pro situaci a samozřejmě neprudit se vzorkováním, když mají největší frmol.

to jsem se ale rozepsal. jdu si něco nalít.
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: vzorkování na festivalech

Příspěvek od tornado »

Díky všem za vyčerpávající odpovědi. Lahvičky mám Čelakovic, zatím naprostá spokojenost. Líbí se mi ten nápad s jejich očíslováním a extra seznamem. Transport jsem na GinFestu řešil v kartonových krabičkách po cca 20ks a ty jsem měl následně naskládané v malém pojízdném kufříku. Na začátku tam bylo docela málo lidí a tak asi i na ostatní akce budu vyrážet co nejdříve, abych neprudil, až tam bude nával. Zbývá pouze trychtýř. Do Edinburgu se v dohledné době nechystám, ale snad něco najdu i v našich obchodech. Asi také přibalím papírové kapesníčky na čištění trychtýře.

Vloni jsem na RumFest po 11 vzorku dospěl k názoru, že dále ochutnávat již nemá význam. Inu nejsem výkonnostní šampion a docela mě mrzelo, kolik zajímavých kousků mi uniklo. A doma v klidu se mi přeci jen ochutnává trochu lépe.
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: vzorkování na festivalech

Příspěvek od joy »

Hledej nekde na gastro obchodech, da se najit nerezovy trychtyr, ktery je vhodny. Pokud se dostanu behem vikendu k PC, tak ti zkusim najit obchod, kde jsem kupoval ja.

Odesláno z mého GT-I8190 pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: vzorkování na festivalech

Příspěvek od Nethar »

Hlavně v tom člověk nesmí mít bordel. Když se to zpracuje hned tak ok, ale jinak mít pak třeba doma pět skleniček s číslem 3, to může být záludné, onehdá jsem takhle degustoval dvě s nápisem Caol Ila a přemýšlel, z jakých dvou akcí to je, kde mi přišlo takové označení naprosto jednoznačné ;-) Jinak je to pochopitelně dobrá varianta, já to dělám tak, že mám na lahvičkách nalepený papírek a pak si tam spíš napíšu nějaký kód jako třeba BBR (Bowmore Black Rock), aby to šlo vcelku poznat hned, to si případně poznamenám i bokem. Na náročnějších akcích používám místo písmenek kolečka, křížky, hvězdičky, apod. :-D No a většinou není čas prohledávat whiskybase s přesnou variantou lahve, takže to chce zároveň fotit a pak dohledávám doma. To se týká i normálního degustování na akci a psaní recenzí. Už po pár dnech doma bez fotky těžko určím přesnou verzi nějaké whisky, co jsem pil třeba v Marpeku, ať mi to tam původně může být jakkoliv jasné. Je toho prostě už moc.
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: vzorkování na festivalech

Příspěvek od tornado »

Nethar píše: 13 dub 2017, 21:44Když se to zpracuje hned tak ok
Tak to u mě nehrozí :lol: Na GinFestu jsem nabral něco přes 40 vzorků a ještě cca 18 jich čeká na otestování. Ano, stydím se, jak málo piju :oops:
A extra seznam zkusím doplnit fotodokumentací.
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: vzorkování na festivalech

Příspěvek od Petr »

nerezové trychtýřky, po cca třech librách, objevil. Od té doby mi dva leží nevyužité na poličce.
;)
:shhh:
Odpovědět