První láhev pravé Skotské

Vaše dotazy k whisky, ať už zcela začátečnické či pokročilé
Odpovědět
PanzerKiller
Abstinent
Abstinent

První láhev pravé Skotské

Příspěvek od PanzerKiller » 26 črc 2019, 19:55

Zdravím !
Na stará kolena (39) jsem propadl novému koníčku. Protože jsem se kdesi kdysi dočetl, že správný muž má vědět co píti. Takže už mám za sebou testování vodky, nyní procházím hledáním se v pravých a nefalšovaných rumech a co mi tedy z destilátů zbývá ? Whisky. Někde jsem se dočetl že pokud dáte laikovi ochutnat x-druhů whisky ve slepém testu, beztak mu bude nejvíce chutnat "pravá skotská". Problem je že já v domácím baru žádnou pravou skotskou nemám, jen jakousi kanadskou "Black Velvet" a to je spíš fuj než huj, alkohol v nejčiřejší podobě. Vlastně jsem kdysi měl Jameson (což je Irsko) ale asi mne nezaujal, neboť jsem si ho nekoupil vícekráte. Nějak jsem pochopil že ty nejznámější značky jsou jen marketing a spíš nic než moc.... Takže Johny Walkery atd. škrtám, stejně tak prozatím americké bourbony - prostě chci fakt dobrou - nejspíš single malt whisku, vesměs u mne platí - co mi nevoní, to nechci ochutnat a vlastně až oním testováním lepších rumů jsem pochopil že kampaň "vraťte nám tuzemák, zlá EU, fuj" je totálně mimo... Problém je si třeba nedovedu představit co je rašelinná vůně. Nikdy jsem ve Skotsku nebyl a rašelina je přece hlína, bahno, marast... Ono když se dočtete - Vůně hořící nemocnice, spálené hadry, smrdutá dezinfekce - no - ten popis je jaksi působivý, ale laik se zděsí a řekne si - tohle mám pít ?! Něco co smrdí jako vyhořelý špitál stojící v bažině ?! Skutečnost bude asi jiná,nicméně - nikdy jsem pravou skotskou tedy zřejmě neměl (vím že dědeček kdysi dostával Grants v trojůhelníkové lahvi, ale co jsem pochopil tak to je spíš marketingová whisky a testovat nějaké "Queens Margot za 300" se mi nechce.) Co jsem se také díval na ceny, u doporučených nápojů vesměs vylezly, já mám takové cenové rozmezí 500-1000 - ze zcela jednoduchého důvodu - aby kdyby mi ta konkrétní "flaška" zachutnala jsem mohl snadno doplnit...Je tedy nějaká ideální láhev, která by splňovala moji touhu ochutnat "rašelinou, single malt, nakouřenou...." ? Mělo by to hodně vonět a mít spíše jemný alkoholový dozvuk. Osobně beru silný "lihový ocas" jako něco co k "lepšímu pití nepatří"... Respektive se mi líbi když se nápoj rozvoní a v ústech zůstane chuť přísad - nikoliv lihu (a sklenka krásně voní, i když je prázdná...).

Uvědomil jsem si že mne před časem zaujala láhev s foxteriérem (nebo erdelteriérem) na obalu - Scallywag. Stojí za to nebo máte nějaký lepší tip ? (I když co se dívám na charaktarestiku, tak to bude zase spíš "rumový" typ whisky, asi ne ?

Díky !

nidan
Profesionál
Profesionál

Re: První láhev pravé Skotské

Příspěvek od nidan » 26 črc 2019, 20:10

jistý nejmenovaný píč whisky udělal malý seznam pro začátečníky, který splňuje i vesměs tvé cenové kritéruim pro vstup do whisky ;) :)
viewtopic.php?f=10&t=1440
jo a nemocnice uvnitř bažiny se neboj, pokud whisky propadneš, tak v té nemocnici stejně skončíš jako mi všichni ;)
vítej ve světě nových dimenzí, chutí, vůní a komunitě skvělých magorů :clap:

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 26 črc 2019, 20:45

Po přečtení dotazu bych asi doporučil Talisker 10 a Laphroaig 10, nejlépe obě společně jako přímé srovnání, pak už uvidíš, kam tě to potáhne dál.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

nidan
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od nidan » 26 črc 2019, 23:10

Hunter píše:
26 črc 2019, 20:45
Po přečtení dotazu bych asi doporučil Talisker 10 a Laphroaig 10, nejlépe obě společně jako přímé srovnání, pak už uvidíš, kam tě to potáhne dál.
chceš ho zabít? :o nech nadšení zkoumat cestičky neprobádané :lol: však si cestu k tomu nej najde sám :D víš jak dlouho jsem měl otevřený první ardbeg? 3 roky!! (podchlazený v lednici) a nyní 3 týdny :D

Mirek
Znalec
Znalec

Příspěvek od Mirek » 26 črc 2019, 23:23

nidan píše:
26 črc 2019, 20:10
jistý nejmenovaný píč whisky udělal malý seznam pro začátečníky, který splňuje i vesměs tvé cenové kritéruim pro vstup do whisky ;) :)
viewtopic.php?f=10&t=1440
jo a nemocnice uvnitř bažiny se neboj, pokud whisky propadneš, tak v té nemocnici stejně skončíš jako mi všichni ;)
vítej ve světě nových dimenzí, chutí, vůní a komunitě skvělých magorů :clap:
Nidane, plís ( :lol: )...MY všichni, ok :mrgreen: ? Já vím, grammar nazi, ale za toto bych nechal třeťáka propadnout. Jinak zaměstnávám docela schopnou učitelku ČJ, někdy se stav...
Ale k věci - Laphroaig QC by ho zas tak vyděsit nemusel.
V každé organizaci je aspoň jedna osoba, která ví, o co jde. Tu je třeba najít a zastřelit.

nidan
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od nidan » 26 črc 2019, 23:29

Mirek píše:
26 črc 2019, 23:23
Nidane, plís ( :lol: )...MY všichni, ok :mrgreen: ? Já vím, grammar nazi, ale za toto bych nechal třeťáka propadnout. Jinak zaměstnávám docela schopnou učitelku ČJ, někdy se stav...
neproš, chtěl jsem udělat radost Netharovi, ten je ale zřejmě zaneprázdněn, páč se bojí těžké práce :lol: ty ses chytnul dřív :lol: :lol: :lol:
btw včechny učitelky češtiny si na mne vylámali čelist :lol: :lol: :lol: nevim jak se to píše páč...ale jo pošli jí :D

joy
Profesionál
Profesionál
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joy » 26 črc 2019, 23:58

Kdyz jsem ti cetl, tak jsem mel stejne myslenky jako Hunter. Talisker 10 a v zavesu Laphroaig 10.

Mirek
Znalec
Znalec

Příspěvek od Mirek » 27 črc 2019, 00:00

nidan píše:
26 črc 2019, 23:29
Mirek píše:
26 črc 2019, 23:23
neproš, chtěl jsem udělat radost Netharovi, ten je ale zřejmě zaneprázdněn, páč se bojí těžké práce :lol: ty ses chytnul dřív :lol: :lol: :lol:
btw včechny učitelky češtiny si na mne vylámali čelist :lol: :lol: :lol: nevim jak se to píše páč...ale jo pošli jí :D
Nevím, to asi nebude tvůj ročník... :mrgreen:
V každé organizaci je aspoň jedna osoba, která ví, o co jde. Tu je třeba najít a zastřelit.

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 27 črc 2019, 08:06

Já už nereaguju, já čekám, až něco napíše dobře, že bych ho pochválil ;-)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

PanzerKiller
Abstinent
Abstinent

Příspěvek od PanzerKiller » 27 črc 2019, 10:47

Tak jsem zkusil ten Laphroigh 10.... Sakryš, pánové, ono to o té hořící nemocnici má něco do sebe - fakt to voní podobně a je v tom cítit opravdu kouř a trošku asi i to bahýnko, jako by někde u skal kde se tříští moře. I jakoby řasy a chaluhy - je to úúúplně jiné nežli rumy kde zase cítíte dálky, ovoce, kokos, rozinky.. I trošku té slanosti tam opravdu je - a zůstává to dlouuuuho na patře, takový dým, kouř.... A úplně nejlepší je že alkohol mizí jako mávnutím kouzelného proutku a zbývá jen ta zvláštní drsná vůně :) Venku štěbetá vlaštovka, ale mně se zdá jako by to byl nějaký mořský pták a úplně se mi vybavuje drsná krajina ostrova Islay, i když jsem tam nikdy nebyl... Úplně vidím to rozeklané skalnaté pobřeží, mlhu a na útesech zrzavý modrooký a hnědooký skotský krasavice se světlou pokožkou, který vás umí nádherně pomilovat - a současně vám dají přes hubu když je budete štvát. Ó Laphroighu, ty umíš kouzlit v hlavě básně ! Se nedívím že tuhle palírnu zaštítil i sám Princ Waleský ! (Nebo dokonce princi Charlesovi patří ?)

BTW: Když princ zaštítil Laphroigh - je nějaká palírna nad kterou má záštitu Její Veličenstvo Královna ?

Nedá se nic dělat, brzy zkusím i Talisker... Sice ani jedno není z levného kraje, ale první seznámení s drsným ostrovem Islay je super a pokud člověk nevypije jednu láhev á každý den (no, to už by byl slušný notor) tak to vůbec nevadí...

Odpovědět