První láhev pravé Skotské

Vaše dotazy k whisky, ať už zcela začátečnické či pokročilé
Odpovědět
nobynoblhoch
New-make
New-make

Re: První láhev pravé Skotské

Příspěvek od nobynoblhoch » 29 črc 2019, 12:14

Nevím zda je rentabilní dat cca 120 Kč za 0.04 nebo za 900 Kč koupit láhev :violin:

PanzerKiller
Abstinent
Abstinent

Příspěvek od PanzerKiller » 29 črc 2019, 12:34

Tak jsem si pánové koupil i Talisker 10years.
V porovnání s Laphroighem mi příjde taková chuťově méně výrazná a mnohem více ostřejší v dozvuku - i když jestli se nemýlím alkoholu mají obě stejně. Kouř tam jako je, ale zatímco u Laphroighu zůstane DLOUHO na patře u Taliskeru zmizí relativně rychle pryč. Jak bych to řekl - Laphroigh je jakoby více chuťově vulgární a je v něm cítit jak kouř, tak rašelina tak i ty řasy... U Taliskeru je to vše zatím jako by upozaděné zato vás na jazyku a v nose pálí alkohol. Dobré pití budou obě, ale u mne zatím vede Laphroigh. Tam ten "Scotland the Brave" cítím na první dobrou a líbí se mi ta celková drsnost a neotesanost... Talisker je víc uhlazený, ale palčivější. Celkově pokud to mám shrnout - čistě laickým pohledem - jako někoho kdo prémiovou single malt ochutnal poprvé v životě - Laphroigh mi příjde díky té nakouřenosti, rašelině a mořským řasám víc zapamatovatelný. Za mne tedy Talisker za moc nakouřenou whisky nepovažuji... oproti Laphroighu, ale řekl bych že třeba dámám bude více vyhovovat méně aromatický Talisker. Myslím že tímhle moje mise do světa skotské prozatím končí, obě lahve jsou hlouboko pod tisícovku, což je fajn. Dražší destiláty (lhostejno zda rum nebo whisky) už testovat nebudu, čistě proto, že rozpočet je omezený a je to pořád jenom alkohol... (Vlastně cílem téhle před čtyřicítkové mise bylo zjistit jestli špičkový "tvrdý" alkohol chutná tak aby v něm samotný alkohol byl upozaděn a vynikla chuť přísad... Někde to platí, někde ne.) Každopádně, teď už vím co si od kterého nápoje objednat, kdyby se mne někdo zeptal "Co pijete ?" a nebudu platit za ňoumu co řekne "Já nevím".

nidan
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od nidan » 29 črc 2019, 13:05

Laphroaig má jen 40% a Talisker pověstných 45,8% ;) doporučuji koupit Laphroaig 10 sudový, mnohem lepší zážitek ;)

PanzerKiller
Abstinent
Abstinent

Příspěvek od PanzerKiller » 29 črc 2019, 13:27

Zatím to stačí :)
Díky za upřesnění, tak to je potom jasné. Zkrátka jsem na ty méně alkoholové destiláty.

salam15
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od salam15 » 29 črc 2019, 16:34

nobynoblhoch píše:Nevím zda je rentabilní dat cca 120 Kč za 0.04 nebo za 900 Kč koupit láhev :violin:
Rentabilní znamená výnosný, utrácet za whisky není výnosné vůbec - je to čistý náklad. Maximálně můžeš zkoumat, jestli dostaneš adekvátní protihodnotu - to je ovšem výhodnost ne výnosnost.

To u vzorků sice ne vždy dostaneš, ale utratíš za ně v absolutních hodnotách významně méně a máš možnost za řekněme 900,- poznat mnohem více whisky než jednu.

Ale abychom se nedohadovali nad abstraktními příklady a nehazeli tu podivnými hausnumery.

Zrovna Talisker 10 yo bych třeba kolegovi, který mne o to požádá, prodal za 50,- Kč za 4cl. Lahvičku bych mi přenechal z kolegiality zdarma. Jistě by se tu někdo takový, jako jsem já, našel ve více vydáních, o Petrovi nemluvě. Kde je tvých 120,-?

Pokud se ti to zdá jako nevýhodné, tak si klidně kup za 900, co chceš. A až ti to nebude chutnat, tak si připomínej svou mantru, že jsi nakoupil mnohem výhodněji, než kdybys koupil vzorek.

Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.

nobynoblhoch
New-make
New-make

Příspěvek od nobynoblhoch » 29 črc 2019, 17:10

Drahý salame , jsem rád že jsi mě poučil o obchodních pojmech....co se týče vzorečků tak kupodivu jsem měl na mysli ochutnávku komerční a nikoliv výměnu nebo prodej zde na fóru...a co se týče cen tak třeba Ardbeg Ten vychází 0,04 na 120.- bez lahvičky v jednom nejmenovaném brněnském shopu

buddha.ps
New-make
New-make

Příspěvek od buddha.ps » 29 črc 2019, 19:38

len pár poznámok:

- už ti tu niekto dal link na "základný whiskový routeplanner" na tomto webe - ja som s whisky začal pred 3 rokmi vo svojich 45 rokoch, držal som sa zhruba zmieneného návodu - a hľa, slastná odmena v podobe Osvietenia sa dostavila a dnes ľutujem len to, že som stratil 45 rokov svojho života pitím nudných nápojov
- na základe týchto svojich skúseností doporučujem na začiatku vždy kupovať celú fľašu, a mať doma tak 3-4 zástupcov roznych štýlov - jednak ako začiatočník z 1-2 panákov múdry nebudeš, jednak sa naučíš od seba rozoznávať jednotlivé chute. Dobrých kúskov za rozumnú cenu je spústa
- a nedaj sa odradiť sklamaniami, slušný človek má vždy pár obľúbených známych ktorým može so slávnostným výrazom naliať to svoje "biskvit debušé"

Keby uvedené rady nezabrali tak nesmúť, nič nie je stratené - daj sa na hydropóniu alebo za dva týždne začína Premier League. Ale sakra, aj tá anglická liga je zábavnejšia so škótskou whisky...

gln
New-make
New-make

Příspěvek od gln » 29 črc 2019, 20:21

>> PanzerKiller:
Nevím, odkud jsi..., ale co třeba navštívit blížící se Whisky Festival v Brně??? Více jak 400 druhů whisky, 12 barů, 6 řízených ochutnávek... Super lidi, dobrá zábava... :violin:
J.
Mors omnibus communis...

PanzerKiller
Abstinent
Abstinent

Příspěvek od PanzerKiller » 29 črc 2019, 20:52

Tak je večer, nalil jsem si Talisker a objektivně pře-ochutnal.
Díky tomu vysvětlení že "Tal" má 45.8% se mnohé vyjasňuje. Nalil jsem si více - a mohu říci že dozvuk je zajímavý, Laphroigh je pořád více na smysly útočící, Talisker má kultivovanější ne tak na patře ulpívající chuť. Ale díky většímu obsahu alkoholu víc "dezinfikuje" (čti-vysušuje) a ten pálivý dozvuk nemusí tedy být nutně způsobem alkoholem, ale kořením. Suma sumárum - po větší doušku a větším klidu se mi líbí jak "Tal" tak "Lap". Rolls Royce nebo Bentley - oboje špica - a to platí asi i o těhle dvou single maltkách...

Jen ještě jedna věc - já piju whisky stejně jako rum - tedy nenachlazenou (bez ledu) a nepřidávám ani sodu - příjde mi to jako barbarství. Pochopil jsem že voda ve whisky znamená pár kapek, ne voda a do toho naředěná whisky, je to tak správně ? Kapka na dně (aby to udělalo loužičku - a na to whisky ? )

salam15
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od salam15 » 29 črc 2019, 21:07

nobynoblhoch píše:Drahý salame , jsem rád že jsi mě poučil o obchodních pojmech....co se týče vzorečků tak kupodivu jsem měl na mysli ochutnávku komerční a nikoliv výměnu nebo prodej zde na fóru...a co se týče cen tak třeba Ardbeg Ten vychází 0,04 na 120.- bez lahvičky v jednom nejmenovaném brněnském shopu
Jsem rád, když můžu pomoci ;)
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.

Odpovědět