První láhev pravé Skotské

Vaše dotazy k whisky, ať už zcela začátečnické či pokročilé
Odpovědět
joy
Profesionál
Profesionál
Kontaktovat uživatele:

Re: První láhev pravé Skotské

Příspěvek od joy » 29 črc 2019, 22:05

No nevim jak je to spravne, ale kazdopadne ja pridavam kapatkem vodu do sklenicky s destilatem. A pak necham chvili scelit. Pokud to nic neudela, pridam dalsi kapky. A tak dale. Vetsinou ovsem staci destilat rukou ve sklenicce zahrat. Trik, ktery jsem se naucil od Jimmyho Murraye (jakkoliv s nim v dalsich vecech nesouhlasim, tak mi tohle pripada docela dobre reseni). A az teprve pote zacit pridavat vodu.
A Talisker mi prijde komplexnejsi nez Laphroaig a to je Laphroaig moje oblibene piti.

Mirek
Znalec
Znalec

Příspěvek od Mirek » 30 črc 2019, 00:50

PanzerKillere, udělej pro mě jednu věc...už NIKDY nepiš Laphroigh. Jmenuje se to Laphroaig. A než se pustíš do objevování, přečti si, co na té flašce píšou, mimo jiné jsou tam i % alkoholu, takže tvoje „i když jestli se nemýlím, alkoholu mají obě stejně“ (Laphroaig 10 yo a Talisker 10 yo) nechápu. Prostě nemají.

Téma vzorky x celá flaška se tu už probíralo mockrát a velmi vášnivě. Ok, ještě jednou zažehnu oheň. Víš, whisky je docela drahej sport a řeči o tom, že to nemusí být tak až tak hrozný, jsou nesmysl. Musí. Jinak nezjistíš nic. Já osobně jsem zarytej nepřítel vzorkování, protože za a) nemám ambice ochutnat všecko, co kolem mě projde a pak to vystavovat na odiv na sociálních sítích, Whiskybase a podobně...a za b) mě nikdo nepřesvědčí o tom, že ze vzorku o velikosti 0,02 l (v ideálním případě 0,04 l) něco poznám. A navíc o tom budu schopen napsat velmi „zasvěcenou“ recenzi o patřičném rozsahu a nedej bože to oboduju (a to jsem zapřisáhlý ateista :) ). Teprve potom, až vypiješ něčeho celou flašku, můžeš plus mínus odpovědně prohlásit, že o této konkrétní whisky něco víš. Vzorek, který si ještě navíc rozpůlíš, abys část vypil koncentrovanou a část rozkapanou...ne, nikdy!
Použij návod pro začátečníky tady na fóru, sežeň si další informace (literatura, www), zkontroluj stav konta a vzhůru do boje...jo, a nezapomeň informovat svýho obvoďáka, že nemá zbytečně panikařit nad výsledky tvých krevních testů. Pokud zjistíš, že stav konta není bůhvíco, nic mu neříkej a vyser se na chlast. :mrgreen:
V každé organizaci je aspoň jedna osoba, která ví, o co jde. Tu je třeba najít a zastřelit.

nobynoblhoch
New-make
New-make

Příspěvek od nobynoblhoch » 30 črc 2019, 05:26

Mirek :clap:

PanzerKiller
Abstinent
Abstinent

Příspěvek od PanzerKiller » 30 črc 2019, 08:01

Omlouvám se za zkomolení.
Obsah alkoholu jsem nekontroloval. Prostě jsem se řídil radami zde :) Naslepo.
Dvě lahve mi stačí. Ještě mám zásoby rumu :)))

lalos
Znalec
Znalec

Příspěvek od lalos » 30 črc 2019, 08:05

Tak já teda taky přidám troškou do mlýna.

Whisky je drahý špás, ale časem přijdeš na to, že když si nastavíš rozumnou cenovou hladinu (např. max 1500 za lahev), tak se v těchto vodách můžeš klidně pohybovat do konce svých dnů, protože ten výběr je nekonečný. Pokud chceš zkusit něco jiného a nechceš finančně vykrvácet, je tady vždycky možnost vzorků.

Na rozdíl od Mirka jsem zapřísáhlý milovník vzorků. Baví mě srovnávat je vedle sebe a hledat jemné rozdíly. A pak k tomu napsat zasvěcenou recenzi. Každý to má prostě trošku jinak, a to je naprosto v pořádku. Hlavně že nás to chlastání baví :-)

Ale když pominu finanční stránku věci, tak je tady ještě jeden aspekt. Pokud chceš ochutnat široké spektrum whisky a objevovat nové chutě, tak pokud nejseš zdatný píč (jako někteří kolegové), nebo nemáš podobně naladěné kamarády, tak to zkrátka nebudeš stíhat pít zvlášť pokud budeš nakupovat flašky v Travel Free v akci po litrech. V tom případě já všem doporučuju poohlédnout se v začátcích po tzv. tasting pack baleních. Jsou to lahvičky o objemech cca 200-350ml. Na základní představu je to dost reprezentativní množství. Finančně to vychází prakticky stejně nebo jen lehce výš než 700ml lahve, takže za stejné peníze toho ochutnáš víc a neuchlastáš se. Anebo se poohlédni tady na fóru po rozpitých lahvích, taky to tu už šlo.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian - Racism Freezone

salam15
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od salam15 » 30 črc 2019, 09:22

Souhlas s Mirkem. Byť bych smysl vzorkování tak vehementně nepopíral, základní dělení: chutná/nechutná si z toho uděláš, i když bys měl být dalek toho si myslet, že jde o závěr absolutní a že ho nikdy nezměníš. Ale na začátku, nebo když máš ambici toho ochutnat co nejvíc (ať už kvůli sobě nebo machrování na WB), to smysl má.

Ona i ta láhev je de facto vzorek a dalo by se jistě argumentovat, že dokud nevypiješ dvě, tři atd. láhve (ideálně z různých dekád), tak o (té) whisky nic nevíš - různé batche, "rukopis" různých masterblenderů či prostě změna receptury a tak. Ale to by mělo za následek razantní celosvětové snížení počtu whisky znalců .

Pro PanzerKillera bych jen doplnil, že ochutnávat na slepo neznamená, že se na tu flašku nesmí nikdy podívat, nebo nedej bože číst etiketu. Číst etiketu je podle whisky etikety naopak přímo povinnost.

Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.

J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od J.K.Ch » 30 črc 2019, 10:12

Já vzorkuji rád, protože na základě vzorků a degustací si potom kupuji láhve.Navíc jsou ty vzorky docela dobré organoleptické cvičení. Člověk si ho načuchá sepíše poznámky a pak je srovná s názory ostatních. Pomáhá mi to se učit rozpoznávat jednotlivé chutě a vůně. A pro mě trochu překvapivě interpolovat věci, které jsem nikdy necítil.

tornado
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od tornado » 30 črc 2019, 10:27

Jsou to tvoje peníze, tvoje zdraví a tvůj život. Nenech si do toho od nikoho kecat. Degustuj, popíjej nebo chlastej podle sebe :lol: Samozřejmě se všemi možnými následky :twisted:

Mirek
Znalec
Znalec

Příspěvek od Mirek » 30 črc 2019, 15:17

tornado píše:
30 črc 2019, 10:27
Jsou to tvoje peníze, tvoje zdraví a tvůj život. Nenech si do toho od nikoho kecat. Degustuj, popíjej nebo chlastej podle sebe :lol: Samozřejmě se všemi možnými následky :twisted:
Amen. :lol:
V každé organizaci je aspoň jedna osoba, která ví, o co jde. Tu je třeba najít a zastřelit.

PanzerKiller
Abstinent
Abstinent

Příspěvek od PanzerKiller » 30 črc 2019, 17:39

Nakonec mohu zodpovědně říci že mi chutná jak "heavy smoked" Laphroigh, tak "medium smoked" Talisker. Oboje jsou skvělé !
Otázka je jestli budu pokračovat v objevování whisky, nebo se nadále plavit mezi ostrovy Karibiku a zkoušet ron/rhum/rum. Asi to prostřídám.
Ale objektivně - už teď mám doma lahví víc než dost, na ještě donedávna téměř abstinenta. Tím nechci říci že začínám býti alkoholikem, jen mne objevování kouzla destilátu začíná bavit.

Odpovědět