Poraďte s další lahví

Vaše dotazy k whisky, ať už zcela začátečnické či pokročilé
Odpovědět
Leviathan

Poraďte s další lahví

Příspěvek od Leviathan »

Zdravím opět všechny a obracím se na Vás s prosbou o radu. Zatím jsem pil všechny známé blendy, a to včetně excelentního Kentucky Jacka, akorát Grantsku jsem, myslím, neměl. Ze single malt jsem měl asi před čtyřmi měsíci Glenmorangie, Bowmore a ještě nějakou třetí, která mi moc nepadla, byla na mě moc rašelinová, kouřová a ostrá. V nedávné době, kdy jsem se rozhodl začít, jsem zopakoval mně již známou Glenfiddich 12yo, jež mě moc nenadchla (nevýrazná, chutě jsem musel dlouho hledat), dále Highland park, který mi nepřišel špatný a Glenfarclas 10yo, ten mi přišel super a až budu mít napito víc, napíšu na něj recenzi. Z blendů mám nejradši Jacka Danielse a Johnieho Walkera 12yo. Ze single malt mi nejvíce chutnaly Glenfarclas a Glenmorangie. Rád bych zkusil ještě jednu poodbnou (Glenlivet, Dalwhinne, Glenfiddich 15yo?) a jednu nějakou zajímavější (vůbec netuším, Taliskera a Lagavulinu se celkem bojím). Těším se na rady.
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Poraďte s další lahví

Příspěvek od Jerry1 »

Z těch sladších zkus Balvenie 12 y Doublewood nebo Aberlour A'bunadh, z těch ostřejších odhoď zábrany a ochutnej Talisker 10 y.
Naposledy upravil(a) Jerry1 dne 31 pro 2011, 12:37, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte s další lahví

Příspěvek od Nethar »

Nekde jsem cetl: "Kdo nepil Talisker, nevi, co je skotska whisky." Asi bych to tak drsne nevidel, ale taktez ho doporucuji zkusit, uvidis, treba zaujme, treba ne. Ale neni to nic ceho by ses mela obavat jako je treba Laphroaig a jemu podobe. Proste je to jiny styl jenom nez ty sladke kousky ze Speyside.

No a z te kategorie, co se ti osvedcila, se pridavam k Balvenie Double Wood, stejne tak Glenfiddich 15y neni spatny. Pokud chces neco specialnejsiho, tak me treba zaujal Balblair 1997. A'bunadh by ti mel stylove sednout, ovsem tam zalezi, nakolik jsi pripraven na sudovou silu.

Nekde na pul cesty pak jsou treba kousky, co dopadly dobre v nasi Whisky roku, jako BenRiach 12y Shery Wood. Zajimavou zmenou zavedeneho stylu je pak Glenfiddich Caoran Reserve, ktery prave popijim a stravim s nim patrne silvestrovske veseleni.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Poraďte s další lahví

Příspěvek od Hunter »

Podle toho, co ti chutnalo, bych určitě doporučil Glenfarclas 15y. Z Tebou zmiňovaných Glenfiddich 15y je skvělá volba, pokrok oproti Glenfiddich 12y je tam obrovský. Netharem nabízená Balblair 1997 je taky parádní, mohu potvrdit. Pokud časem plánuješ i nějaké recenze, budeme jedině rádi. ;)
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Mirek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1428
Registrován: 06 dub 2011, 11:11
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte s další lahví

Příspěvek od Mirek »

Jenom drobnost, pánové zřejmě měli na mysli Glenfiddich 15yo Solera Reserve. Ten je opravdu úplně jinde, než 12yo. Za sebe bych přidal nějakou Glenmorangie, která ti, jak píšeš, chutnala. Předpokládám, žes měl Original 10yo, zkus např. Nectar d´Or, Lasanta, Quinta Ruban. Jsou to 12leté whisky, v podstatě 10yo + další 2 roky v sudu od nějakého vína - Nectar od sauternes, Lasanta od sherry a Quinta od portského. Za Balvenie Doublewood se přimlouvám taky a Talisker patří k povinné četbě :D . Do sudové síly Aberlouru A´bunadh, Glenfarclasu 105 nebo Glenmorangie Astar bych se zatím nepouštěl.
V každé organizaci je aspoň jedna osoba, která ví, o co jde. Tu je třeba najít a zastřelit.
Leviathan

Re: Poraďte s další lahví

Příspěvek od Leviathan »

S tou Solerou mi to není úplně jasné. Na stránkách glenfiddich je 15yo jen normální Glenfiddich 15yo, ovšem ta lahev má na etiketě dole napsáno ,,SOLERA reserve." Nicméně když koukám na obrázky v prodejnách, konkrétně topalkohol a alkoexpert, obrázek má nízké rozlišení a zdá se mi, že tam to ,,SOLERA" spíš není, než je. V recenzích od Murraye a Jacksona je zas jen Solera reserve a etiketu má úplně jinou. Tak mi někdo řekněte, jak to teda je.
A vypadá to na Balvenie 12yo doublewood a Taliskera 10yo, i když rozhodující roli budou hrát ceny na letišti v Londýně v porovnání s našimi.
Mirek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1428
Registrován: 06 dub 2011, 11:11
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte s další lahví

Příspěvek od Mirek »

15letých Glenfiddichů existuje celkem dost, mrkni na whiskybase.com, tam zjistíš, jak to je. Jestliže je na etiketě nápis Solera Reserve, je to on. Je vyráběn tzv. Solera metodou, o které tady někde na fóru psal tuším Shargard. Lahvuje se v síle 43%, to třeba 15letý Glenfiddich DE má 51%.
V každé organizaci je aspoň jedna osoba, která ví, o co jde. Tu je třeba najít a zastřelit.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Poraďte s další lahví

Příspěvek od Hunter »

Přesně tak, whiskybase je v tomhle ideální pomůcka. Jinak v síle 43% se 15y Solera dělala dříve, teď už má 40%. Podrobnosti ve vláknech k jednotlivým plněním: staré plnění 43% nebo nové plnění 40%
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Leviathan

Re: Poraďte s další lahví

Příspěvek od Leviathan »

Díky Vám všem, Talisker je vážně pecka (nedokážu to vystihnout intelektuálnějším slovem).
Donald
New-make
New-make
Příspěvky: 95
Registrován: 08 led 2012, 18:58
Bydliště: Brno /Lazniky

Re: Poraďte s další lahví

Příspěvek od Donald »

Zdravím osazenstvo fora,
krátce o mě...jemnuju se Libor, je mi 26, ale whisky mi zachutnala až v posledních letech. Jelikož jsem rozený pivař, k whisky jsem se dostával jen vyjímečně (většinou tullamore dew), to se mělo změnit po nástupu do zaměstnání. Začal jsem létat do frankfurtu a s kolegou jsme zjistili, že nám oběma chutná whisky. V duty free shopu jsou pěkné ceny, proto jsme si při každé cestě koupili láhev a spolu ji vypili (na jeden zátah - je potřeba chutnat pořádně :-). Zpočátku jsem vůbec nentušil která bije a vybíral podle ceny a nálepky. Dokonce jsem ani nevěděl, co znamená "blended" na láhvi:-)). Postupně jsme ochutnali JW red label, teachers, jim beam, mc intyre a nyní famous grouse. Dnes mě napadlo kouknout se na netu na nějaké forum o whisky a tak jsem tady. pročetl jsem některé vlákna a potěšilo mě, že famous grouse tu někdo hodnotil jako nejzajímavější z levných míchaných whisky. Já mám totiž stejný pocit. Třeba teachers byla jemná, dobře se pila, ale byla opravdu dost sladká a chuť si člověk zpětně nevybaví. Nu a jelikož jsem už dokázal odhalit ve whisky i něco sám, usoudil jsem, že jsem připraven na to pustit se do dalších koupených láhví (single malt world). Během cest jsem si totiž koupil glenfiddish 12yo, glenfiddish 15yo solera a bushmills 10 yo. Můj dotaz tedy zní čím začít, aby můj vývoj postupoval správně. V potaz je třeba vzít, že přestože jsou to litrové láhve, asi je budu pít s kamarády a tudíž nebude šance ochutnat i další den:). Jo a ještě jsem zapomněl zmínit, že jsem na letišti dostal ochutnávku balvenie 12yo doublewood, byl to jen krapet, ale chutnala moc a asi si ji při další cestě pořídím.

No, tak to je pro první příspěvek myslím, až dost. Přeji všem hezký večer u sklenky něčeho dobrého!
Odpovědět