Pár dotazů v souvislosti s vínem

Vaše dotazy k whisky, ať už zcela začátečnické či pokročilé
Odpovědět
JohnnieWalker
New-make
New-make
Příspěvky: 54
Registrován: 23 led 2013, 21:39

Pár dotazů v souvislosti s vínem

Příspěvek od JohnnieWalker »

Zdravím,

snad se můžu zeptat zde, i když se nejedná o whisky. Už nějakou dobu si kupuji čepované víno (bílé, suché), dnes jsem zašel do nové vinotéky, která mi byla doporučena a překvapilo mě, jak moc při čepování do lahve napěnilo (bílá, hustá pěna, jako u piva, spousty bublinek po okraji PET lahve), předtím bývalo vždy prakticky bez pěny. Nevíte, o čem to vypovídá? Na internetu čtu o přidávání oxidu siřičitého, nemůže to být způsobeno tím? Jedná se proto o méně kvalitní víno? Budu mít horší kocovinu? Měl bych s ním třeba štěrkat a nechat "vyšumět"? Zatím mi leží v lednici, pít budu až zítra, ale mám strach.

Další věc, která mě zajímá, podle článků na netu by měl platit zákon, který nutí vinaře používat místo sudů umělohmotné sáčky s max obsahem 20l (prý se tak zamezuje padělání). Paní ve vinotéce ale manipulovala s velkým sudem, zákon už přestal platit, nebo ho porušila?

Za třetí, pokud si tady kupujete někdo sudová vína, jste zvyklí před nákupem ochutnávat? Většinou jsem byl s vínem spokojený, ale už párkrát jsem se spálil a taková ochutnávka předem by mi jistě pomohla, tak mě zajímá, jestli je to běžné. Díky
V posledních letech jsem za láhev žádné whisky nezaplatil více než 199,- větší cenu prostě nemá, vzhledem k faktu, že je to vlastně jen alkohol nacucaný dřevem a kvalitní vodku koupím půl litru za 100, dva litry DOBRÉHO vína za 120,- (špatného i za 40,-).
Walter
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 dub 2016, 19:34

Re: Pár dotazů v souvislosti s vínem

Příspěvek od Walter »

Tak tu PET lahev otevři, víno nalij do skleničky, zkontroluj okem, přivoň, popřípadě i lehce ochutnej... :) Uvidíš sám. Podle popisu situace bych hádal, opravdu jen hádal, že víno začalo znovu kvasit.

Ad bod třetí: Sudové víno pochybné historie nekupuju. A na základě určitých osobních zážitků už nikdy ani nekoupím. :)
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pár dotazů v souvislosti s vínem

Příspěvek od joy »

Ahoj, občas se může stát, že ještě není úplně ukončené kvašení a víno stále mírně perlí, to by mohlo dělat tu pěnu. Nevím, jak to mají vinotéky, ale ano, pokud ti prodejce/vinař chce prodat víno, nelze to v PET, ale pouze v tetrapack obalech. Výhodu v tetrapack vidím v tom, že to víno neoxiduje, když ho nevypiješ naráz. A bod 3, pokud už víno z vinotéky kupuji, tak ano, vždy ochutnávám.
Odpovědět