První whiskey Glenfiddich 15y voní po chemii

Vaše dotazy k whisky, ať už zcela začátečnické či pokročilé
Odpovědět
Lojza
New-make
New-make
Příspěvky: 166
Registrován: 13 úno 2020, 10:29

První whiskey Glenfiddich 15y voní po chemii

Příspěvek od Lojza »

Ahoj milovníci whiskey.
Před 20 lety jsem od někoho dostal svou první whiskey. Byl to úžasný nápoj. Název jsem však zapomněl. Porad na ty vůně a chutě nemohu zapomenout.
Včera jsem si po těch letech otevřel po pečlivém výběru láhev Glenfiddich 15y solera. Je to doporučení pro zacatecnika. Pečlivě jsem si zde vše nastudoval. Těšil jsem se na dejavu. Když jsem privonel cítil jsem hlavně chemii. Mýdlo. Odlakovac. Ma žena privonela a napila se a taky mýdlo. Ta tomu dala korunu. Ani nedopila. Chuť byla už lepší, ale porad chemie. Nejlepší je ale medová a dlouhá perzistence. Kam se hrabe rum. Fakt. To jsem si už užíval. Po třetí sklenicce už jsem necítil ani tolik chemie. Vůbec nechápu jak Nethar a další strejdove privoni a užívají si to. A cítí tam drevo. Hrušky a ja nevím co ještě. Sklenici mám jak mám mít. Pokoj. teplota. No rock. Jsem zvyklý pít rumy. Jsem nadšený z Plantation Peru 2006. Tak nevím, zda je whiskey nápoj pro mne. Rumy mne voní více. Vzpomínám na svou první single malt whiskey před 20 lety a byl to úžasný nektar z nebes. Co se to se mnou stalo? Jsem obyčejný zdravý chlap. Poradi někdo? Chce to dokončit láhev a říkat si, ze to není odlakovac? Cítím drevo. Slad. Oříšky. Hmm. Dobrota. Nebo kolicek na nos? Jak se tento syndrom odlakovace léčí?😀
Naposledy upravil(a) Lojza dne 13 úno 2020, 12:34, celkem upraveno 1 x.
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: První whiskey Glenfiddich 15y voní po chemii

Příspěvek od joy »

Nech tu whisky vydychat. Znam na sobe, ale i z vypraveni jinych, pripady, kdy je prvni, druhy i nekdy treti panak z lahve jiny, nez zbytek lahve. Pokud uz tedy mas odpito, tak nech treba tyden, dva, mesic whisky odlezet, at si v klidu probiha oxidace. Pak si nalij novy panak a i ten pak muzes nechat vydychat par minut ci pokud bude vune nevyrazna, naopak v ruce zahrat.
A navic do vuni a chuti se clovek i musi propit - tzn. vyzkouset treba 100 vzorku, nez zacne jednotlive slozky rozeznavat a ani pak to neni vzdy 100%, kdyz si prectes recenze zde, uvidis, ze se nekdy velice lisi, protoze kazdy ma zazite nejake vune a chute, ruzne si pamatuje a ruzne se mu veci evokuji.
Lojza
New-make
New-make
Příspěvky: 166
Registrován: 13 úno 2020, 10:29

Re: První whiskey Glenfiddich 15y voní po chemii

Příspěvek od Lojza »

Ahoj joy.
Díky moc za dobre rady. Vydychani proběhlo asi min. 20 minut s prikrytou sklenickou. Porad odlakovac. Dle strejdy z Anglie jsem přidal par kapek vody. Vydychani. Lepší ale stále chemie. To byla druhá sklenicka. Už jsem to cítil v kostech. Měl jsme chuť na třetí. Nalil. Naredil. Vydychal. Jeste lepší. Chemie se trochu upozadila. Ale ta perzistence. Tolik medu, smetany a cukru v ústech jsem ještě nezažil! Pecka. To mne láká. Ale aroma ani chuť mne zatím nebaví. Uff. Nečekal jsem, ze pít whiskey je tak náročné. 😀
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: První whiskey Glenfiddich 15y voní po chemii

Příspěvek od joy »

Jasne, to jsi nechal vydychat vzorek, ale nech vydychat celou z casti odpitou lahev. Samozrejme zavrenou, ale jak je tam po odpiti vic vzduchu, tak zacne probihat oxidace. A ta ma vetsinou pozitivni vliv na destilat.
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: První whiskey Glenfiddich 15y voní po chemii

Příspěvek od nidan »

co na to strejda Nethar ? :lol:

no já mám problém jako whiskař spíš s rumem, voní mi to i chutná vše stejně:) takže asi tak:) jo kdybych měl víc napitý rumy tak asi začnu rozeznávat ale takhle ne. Proto nechápu když děláš závěr z jednoho panáku po 20 ti letech ;) mně před 20 lety taky Jim Beam připadal jak božský nektar když do tý doby jsme pili jen různý srágory jako rum, vodku, ferntet a jablíčka :D
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: První whiskey Glenfiddich 15y voní po chemii

Příspěvek od joy »

Jo, i nidan ma kus pravdy. Me rumy temer vsechny chutnaji stejne. Jen sladkost a "rumova trest", trocha alkoholovitosti a koreni. Obcas vykoukne neco navic.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: První whiskey Glenfiddich 15y voní po chemii

Příspěvek od Nethar »

Strejda Nethar na to, že je to pravda. Je to chemie, nepijte to lidi :-)
Walter
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1093
Registrován: 04 dub 2016, 19:34

Re: První whiskey Glenfiddich 15y voní po chemii

Příspěvek od Walter »

Třeba pro mě je Glenfiddich 15 yo Solera Reserve zvláštní právě v tom, že nejlepší (nejvýraznější, nejhutnější apod.) byla při svém otevření. Překvapivě hodně dobrá, pohodová, přívětivá. S každým dalším úbytkem ale znatelně slábla. Ještě jsem nezažil u jakékoliv jiné mnou spotřebované lahve whisky, že by tomu bylo podobně. Většinou se těším na druhou až třetí čtvrtinu, kde přichází to nejzajímavější.

Můj kolega, se kterým občas posedím u dobrých rumů, vyzrálejšího koňaku, portského nebo sherry, whisky nepreferuje. Stačí mu k ní jen letmo přivonět a vidím na něm, jak mu je tento nápoj vzdálený. Vždy se lehce zachvěje. Nesedí mu na whisky specifický odér alkoholu. A nakonec je jedno, jestli je navázaný na sladkou připomínku medu či ovoce. Třeba při přivonění k Taliskeru 10 yo zničeně kroutí hlavou. Netrápím ho. Každý si prostě musí najít to své. (I když, možná paradoxně, mu zatím nejvíce vyhovoval Ardbeg Uigeadail. S úsměvem pravil: "Tož totok je dobrá štamprla. To by šlo.")
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: První whiskey Glenfiddich 15y voní po chemii

Příspěvek od nidan »

Nethar píše: 13 úno 2020, 12:55 Strejda Nethar na to, že je to pravda. Je to chemie, nepijte to lidi :-)
tady se už fakt hodí dodat jen: co na to chemik? :lol:
Lojza
New-make
New-make
Příspěvky: 166
Registrován: 13 úno 2020, 10:29

Re: První whiskey Glenfiddich 15y voní po chemii

Příspěvek od Lojza »

Ahoj chlapi.
Díky za Vaše příspěvky. Nedalo mně to a včera jsem opět degustoval tu G15s. Tentokrát jsem si do toho nenechal kecat manželkou :) a nenanlil jsem ji, ona si vystačí s čučem. Předevčírem jsem totiž čichal k prázdné skleničce po whiskey a byl jsem tou vůní naprosto uchvácen. No a včera nevím, jestli to bylo tím, že jsem měl vyfoukaný nos od 3h lyžování nebo co, tak ten zápach odlakovače jsem už necítil a říkal jsem tomu hruškový kompot, nebo tak nějak. Když jsem se napil, neříkal jsem tomu mýdlová voda, ale oheň, pálí, au, alkohol a pak dřevo, koření, jen vydržet 10 vteřin, bo je 10y, au, nekecal Nethar? Nevím, jestli vydržím 30 vteřin u třicetileté? Eště že na to teď nemám peníze. Pak jsem polknul, to byla úleva, ta sladkost, smetana, máslo, olej, blaho, úleva. V sobotu jedu do Brna, a tak si říkám, jestli si mám koupit doporučovaný Talisker 10y a nebo co. Jsem připravený? Zkušenější piči poradí?
Odpovědět