Výběr whisky

Vaše dotazy k whisky, ať už zcela začátečnické či pokročilé
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Výběr whisky

Příspěvek od Hunter »

No mě HP12y nezaujala, a právě proto si už neumím představit, že bych ji nabídnul někomu, kdo s whisky začíná, bál bych se, že ho tím spíš odradím. Jinak to není averze, jen nevidím důvod doporučovat za sebe (pro mě) podprůměrnou whisky, nebo sotva průměrnou, když už, tak doporučím nějakou pecku. Myslím, že je jedno, jestli je někdo začátečník, nebo pokročilý piják whisky. I když všeobecná shoda je, že pro začátečníky je vhodná Glenfiddich 15y Solera Reserve, tu tady jako alternativu nikdo nezmínil, ale v jiných vláknech padla několikrát.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Výběr whisky

Příspěvek od Jerry1 »

Ten Ralfyho seznamovací set pro začátečníky není tedy nic moc, ta Old Pulteney 12 je podle mě ještě slabsí než HP 12. Po ochutnání Caol Ila se pak už nedivím, že všichni skončí na Islay.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Výběr whisky

Příspěvek od Hunter »

Taky jsem se divil, že Ralfy navrhuje právě tyhle kousky. Začátečnický set za sebe bych navrhl třeba: Glenfiddich Solera Reserve 15y, Balblair 1997, BenRiach 12y SherryWood, Talisker 10y a Laphroaig 10y.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Výběr whisky

Příspěvek od Jerry1 »

Tak tento seznamovací / začátečnický set by se měl objevit někde na úvod fóra. Něco jako: Vítáme nově příchozí a pokud jste ve světe whisky na začátku poznávání, doporučujeme Vám tyto whisky!
sandrider
Znalec
Znalec
Příspěvky: 658
Registrován: 04 zář 2011, 14:08

Re: Výběr whisky

Příspěvek od sandrider »

Jerry: dobrý nápad, určitě by někdo využil. Teď jen vybrat whisky, které na "seznamu" budou. Dovolím si podpořit HP 12, ta má od každého něco a začátečníka určitě neodradí. Soleru 15 jsem neměl, ale GF 18 ano a není špatný takže 15 by mohl být. Benriach 12 SW je vynikající volba, na začátek funguje velmi dobře. Naopak Balblair 1997 mě nezaujal, ten bych vyškrtnul. Caol Ila 12 je myslím taky dobrá volba.
Ike Blaster

Re: Výběr whisky

Příspěvek od Ike Blaster »

Jenže jakmile tam bylo více než třeba 3 lahve, tak by to celkem ztrácelo význam. Myslím, že bychom se tu dokázali shodnout jedině na Laphroaig jako zástupci za tento Islay styl.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr whisky

Příspěvek od Nethar »

Já jsem třeba rád, že jedna z mých prvních whisek byla Cragganmore, kterou ne snad přímo vůní a chutí, ale spíš takovým nevýrazným všeobecným charakterem řadím na úroveň Highland Parku 12. Nebyla to pecka, ale věděl jsem, co je to neutrální single maltka, i když přitom kvalitní a dobrá a ocenil jsem pak další výlety do různých "světových stran" - Talisker, Laphroaig, Glenfiddich Solera, Bladnoch... každá šla tím svým a zcela odlišným kurzem. V tomhle směru bych se snad ani nebránil propagování classic malts of scotland s tou základní šesticí - Dalwhinnie, Talisker, Cragganmore, Oban, Lagavulin, Glenkinchie. Pár z nich je jenom průměrných, ale já bych s tím přesto začal - nejsou špatné, že by mě odradily jako Johnnie Walker, apod., tohle všechno prostě na single malt už naláká a přitom to není nějaká extra pecka, ke které musí člověk většinou dorůst a které si pak bude o to víc vážit. Všeho postupně, ke všemu je třeba se propít. Některé whisky teď považuji za vynikající, ale začínat s nimi bych teda nechtěl (a nemyslím dezinfekční Laphroaig nebo a'bunadh v sudové síle, ale prostě jenom komplexnější whisky, nějaké stařené po různých vínech, apod.). Začít hezky od píky, toť moje rada a nevzdávat se :lol:
Vasek

Re: Výběr whisky

Příspěvek od Vasek »

I já se připojím se svou troškou do mlýna. Co člověk, to chuť (a tím i názor). Přesto si dovolím nesouhlasit s negativním názorem některých přispěvovatelů na HP 12. Mám s ní naopak velmi dobré zkušenosti, neboť je to whisky, která je svým charakterem přesně někde uprostřed. Na jedné straně kouř, sůl, kůže, ale na druhé straně med, vřes, máslo (to vybírám jen základní charakteristiky). A to vše krásně zharmonizované, neurážející, vzájemně spolupracující. Myslím, že naopak takováto whisky je vhodná pro začátečníka jako rozcestník, který mu ukáže směr, jakým by se měl dál ubírat. Talisker (stejně jako Laphroaig či jiné, sice krásné, ale velmi jednostranné whisky) mohou začátečníka sice nadchnout, ale často též naprosto odradit (teď mluvím z vlastní mnohaleté zkušenosti s pořádáním ochutnávek skotské single malt whisky pro veřejnost).
Uživatelský avatar
kalik
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 17
Registrován: 29 úno 2012, 20:43

Re: Výběr whisky

Příspěvek od kalik »

Souhlasím s tím, že začínat by se mělo od píky a ne hned o pecek a specialit. Člověk si musí nejdřív udělat nějakou chuťovou referenci, se kterou bude později srovnávat a začal bych klidně od těch blended jako je Ballantines (Finest) apod, ale chce to k tomu hned nějakou single malt na srovnání a opět bych začal nějakými víc neutrálnějšímu (základnějšími). Klidně by to mohly být ony classic malts of Scotland. Poté se může jít dál, když to zaujme. Jak jinak by člověk ocenil ty pecky? Myslím, že člověk nepozná kvalitu, když neochutná ty "obyčejné" případně "průměrné" až "podprůměrné".
Obrázek
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr whisky

Příspěvek od Nethar »

Tak jak už jsem zmiňoval, dobrák ralfy zveřejnil minule tři levné a rozmanité whisky pro začátečníky: Highland Park 12, Old Pulteney 12 a Caol Ila 12.
Včera pokračoval s dalšími doporučenými pro pokročilé (opět stylově rozdílné whisky, opět ty levnější): Auchentoshan Valinch, GlenDronach 12y Original, Bruichladdich Port Charlotte An Turas Mor
Odpovědět