Mícháte?

Obecně o whisky, z čeho a jak pít, apod.
jumbo
New-make
New-make

Mícháte?

Příspěvek od jumbo » 19 led 2014, 22:50

Tak dnešní večer jsme vyzkoušeli docela zajímavou věc. Měli jsme zbytek v lahvích Cragganmore 12 a Dalwhinnie 15. No a vzhledem k jejich podobnému stylu nás napadlo ty zbytky smíchat. Bylo to tak 1:1. A výsledek?

Naprosto luxusní. Bohužel jsme z toho dali jen jeden vzoreček, takže nemám podrobnější popis, ale můj dojem z toho je, že bych chtěl koupit obě lahve znovu a smíchat je celé hned! Fakt to bylo moc dobré. Ještě tam něco zbylo, tak možná ještě sepíšu podrobnější hodnocení.

Je to docela zajímavá oblast - nějaké lahve už máte, takže zkoušet ze zbytků se dá zdarma. Asi se tak dají oživit i některé slabší kousky.

Kromě toho, že tenhle mix doporučuju všem, komu chutnají obě zmíněné láhve, tak se chci zeptat: Vy jste něco míchat zkoušeli? Máte nějaká doporučení?

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Mícháte?

Příspěvek od Hunter » 20 led 2014, 06:07

No už jsem něco takového ochutnal. V rámci malého experimentu jsem ve slepém testu pil 3 neznámé vzorky, z kterých se nakonec vyklubala podobná Netharova domácí směs :D
Uvedu konkrétně včetně mých degustačních poznámek a tipů:

Ve třech vzorcích se jednalo o Nethariach, světově známou blended malt tvořenou pečlivě namíchanou směsí dvou whisek:
Laphroaig Quarter Cask, 48% + Glenlivet 12y, 40%
kde Laphroaig QC tvoří v celkovém objemu:
E1 - 1/7
E2 - ⅕
E3 - ½

Hunterovo vyhodnocení:
E1: Že by směs ovocnější a rašelinové whisky? Takhle si představuju směs Speyside a Ardbegu. Poměrně ostrá, to bude víc než 40%. Dozvuk bohužel nahořklý. Výsledek není moc přesvědčivý, něco se v ní mlátí, chybí harmonie.
E2: Podle vůně nějaký blend smíchaný s rašelinovou single maltkou? Chuťově to dost funguje, chutná mi. Rašelina a kouř s příklonem k ořechům a trochu sladkost. Druhý dojem mi přijde spíš jako Japonsko a rašelina (Yoichi + Ardbeg?). Tohle se mi líbí, oproti E1 mnohem lepší.
E3: Těžká rašelina, která dozrávala v sudu po Portském? Připomíná mi třeba BenRiach Solstice. V chuti možná lehce zjemnělá, že by malý přídavek blended whisky? Změna je jen mírná.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Petr
Guru
Guru

Příspěvek od Petr » 20 led 2014, 10:05

Cíleně zatím ne, i když mne kdysi inspiroval Ralfy s Caol Ilou, ale na pokusy zatím nedošlo. Zato se mi nechtěně povedlo nalít do láhve Ardbeg Renaissance něco Uigeadailu. :mrgreen: Poměr tak 6/1. Na karton jsem si napsal "Renuig". Zatím jsem to nezkusil, nechávám to "scelit". :lol: Sice ne v sudu, ale co už? Akorát jsem si nepoznamenal přesné datum, kdy jsem se tohoto omylu dopustil. Může to být tak třičtvrtě roku. :hand:

jumbo
New-make
New-make

Příspěvek od jumbo » 20 led 2014, 10:18

Právě, to že jsem to viděl u ralfyho mě přesvědčilo, že to není úplná pitomost. :)

Těším se až se odvážíš to otevřít, ochutnat a poreferovat.

A ne že bych byl nějaký expert, ale pokud jsou to lahve, které důvěrně znáte, tak je strašně zajímavé pozorovat, co se s nimi stane.

jumbo
New-make
New-make

Příspěvek od jumbo » 30 bře 2014, 20:01

Byl jsem obdarován dárkovou sadou tří vzorků Glenfiddichů - 12, 15 a 18. Porovnával jsem je navzájem a nakonec provedl i malý experiment :)

Toto je ten experiment ;)

Při ochutnávání z 5cl lahviček mi při odlévání 2cl vzorků zůstalo v lahvičkách po 1cl. Dvanáctku jsem vypil, takže zbyla 15 a 18. Ty jsem slil dohromady a nechal cca 3 dny odležet. Výsledek ochutnání 2cl této speciální edice single malt Glenfiddich 33 :lol: je tady:
Velikost:malý vzorek
Aroma:sladká, karamelová, sladké zralé ovoce, sušené švestky, výrazná, červená jablka
Chuť:řidší, nahořklá až hořká, na pozadí se skrývá trocha ovoce, sem tam vykoukla trocha sladkosti. Ale všechno to skrývání a vykukování se ztratilo v přívalech hořkosti...
Dozvuk:také hořký, středně dlouhý, méně výrazný, hlavně ale zůstala ta hořkost
Shrnutí:Vůně ve mě vzbudila velké očekávání - byla krásná. Tím ale všechna krása této whisky ustala a následovalo již jen hořké zklamání. Tento kousek se pánům master blenderům nevyvedl...
Předchozí blended malt Cragganmore 12 a Dalwhinnie 15 byla skvělá a rád bych si ji dal znovu. Tohle určitě neopakovat :)

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 30 bře 2014, 20:21

Není patnáctka jako patnáctka ;-) Jinak těžíš maximum z minima koukám, malé lahvičky a ještě ti zbyde na volovinky ;-) U té tvojí směsi bych čekal, že to spadne prostě někde mezi, že zbyde z obou to horší v tom, kde se liší, však je to oboje Glenfiddich, zajímavé, že to takhle zhořklo, ale asi by to chtělo větší množství na experimentování a různé poměry. No každopádně něco na těch blended malt bude (i když ty jsi tedy dělal single malt), ono to nebude tak jednoduché, je to umění a odvaha :-) Jak už psal Hunter výše o Nethariachu, zkoušel jsem a možná se k tomu ještě vrátím - vzít nějakou klasiku a trochu ji opepřit rašelinou, to může fungovat, tam je šance, že se spíš budou doplňovat než mlátit mezi sebou.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 30 bře 2014, 20:24

Nedělal Ralfy náhodou někdy Rum + Whisky? Nemůžu to teď najít, dopadlo to nějak? Je to trochu potrhlé, to mě láká :-D

Radek
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Radek » 30 bře 2014, 20:39

Přiznám se že mě tohle moc neláká. Když budu mít dvě dobrý, tak si je vychutnám a nebudu riskovat. Když budu mít jednu dobrou s druhou horší bude mi líto kazit tu lepší tou horší.... jedinou naději vidím když budu mít dvě hnusný, ale to zas od toho těžko něco čekat. ;)
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.

Senoy
Znalec
Znalec

Příspěvek od Senoy » 31 bře 2014, 09:45

To Nethar:

Zkoušel jsi někdy dostat kouř do nějaké Speyside nakouřením skleničky? Slyšel jsem, že se zapálí dubová hoblina a přikryje glencairnem. Ta pak za nedostatku vzduchu zhasne a nakouří povrch skleničky. Poté už se jen dolije kýžený obsah a má to přidat určitou "kouřovost" (jinou než rašelinnou) do whisky. Zatím jsem to nezkoušel, ale je to v plánu. Takhle si trochu vyudit jablíčka z Glenlivetu ;)

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 31 bře 2014, 09:52

To jsem ještě nezkoušel tedy, zajímavý tip, zrovna včera jsme měli ohýnek, tak jsem mohl zkusit, no tak příště. Osmahnout si nějakou obyčejnější běžnou whisky nemusí být marné. Ale asi to nebude přímo dubovou hoblinou tedy :-) A asi si zničím Glencairn, jak se znám a přitom rozdíl v chuti/vůni nepoznám :-D

Odpovědět