Diageo Bottle Codes (před rokem 2005) & Bottle Codes obecně

Obecně o whisky, z čeho a jak pít, apod.
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Diageo Bottle Codes před rokem 2005

Příspěvek od LukeD »

joy píše: 27 pro 2020, 14:07 Tuší někdo, kde najdu na HP Dark Origins bottle code? Už hodnou chvíli na to koukám jak husa do flašky a bottlecode nikde není. Teď mám před sebou vypitou flašku Sveina. A tam je něco pod etiketou.
Je hrozně blbě vidět, ale měl by být normálně na zadní straně, zhruba v polovině mezi dnem lahve a zadní etiketou. HP, Macallan a Glenrothes mívají normálně BC tištěny ze zadní strany přední etikety, ale v tomhle případě udělali vzhledem k neprůhledné lahvi výjimku. Zkus si na to posvítit čelovkou nebo světlem v mobilu, půjde pak lépe vidět.
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Diageo Bottle Codes (před rokem 2005) & Bottle Codes obecně

Příspěvek od joy »

Super, diky, je to tam. Jdu zjistovat, co za rok mam.

Odesláno z mého SM-A310F pomocí Tapatalk

joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Diageo Bottle Codes (před rokem 2005) & Bottle Codes obecně

Příspěvek od joy »

Tak stejně z toho nejsem chytrý.

Na láhvi mám: L0525S L4 a pak datumy a časy

Což by odpovídalo roku 2014 dle tohoto: https://www.whisky.de/forum/discussion/ ... fuelldatum

Jenže dle whiskybase tomu tak není: W=16, Y=17, T=16

Takže se člověk stejně nedopátrá, kterou že to vlastně člověk má.
Teď koukám, žes tam, Luke, jednu přidával ty! Kde jsi přišel na to, že byla láhvovaná v roce 16?
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Diageo Bottle Codes (před rokem 2005) & Bottle Codes obecně

Příspěvek od Nethar »

Datumy...
Obrázek
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Diageo Bottle Codes (před rokem 2005) & Bottle Codes obecně

Příspěvek od LukeD »

Ty vole, Nethar se nám brutálně gifo-sekl. :D Zkuste do něj někdo kopnout, ať se zresetuje. ;)

joy: Hele, ona je to v případě Edrington Group taková menší alchymie. Dlouho jsem v tom měl také docela solidní hokej. Navíc si myslím, že spousta těch lahví na WB má ten rok lahvování uvedený špatně. Jasné je, že to písmeno na konci první části kódu odpovídá roku. Aniž bych četl ten článek z whisky.de, přišel jsem na to, že pro každý rok jsou velmi pravděpodobně určena dvě písmena, resp. co písmeno, to jeden půl rok. Je docela dobře možné, že to ani úplně přesně nemusí odpovídat kalendářnímu cyklu. Těžko říct, ví bůh. Každopádně já si to nakonec uzavřel následovně.

2005 - A, B
2006 - C, D
2007 - E, F
2008 - G, H
2009 - I, J
2010 - K, L
2011 - M, N
2012 - O, P
2013 - Q, R
2014 - S, T
2015 - U, V
2016 - W, X
2017 - Y, Z
2018 - A, B
2019 - C, D
2020 - E, F
2021 - G, H
2022 - I, J
... a tak dále

Každopádně být tebou, tak se tím nějak extra nezalamuju. Prostě tam zadej to, co uznáš za vhodné. V rámci WB je nasekaných takových chyb nejen ohledně roků lahvování, že bych to vůbec neřešil. ;)

Ještě mě napadlo se v tomhle obrátit na Vaška Routa, ale zatím jsem se k tomu nedokopal. On je asi jediný, kdo by to pro nás mohl zjistit, resp. potvrdit či vyvrátit výše uvedené...
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Diageo Bottle Codes (před rokem 2005) & Bottle Codes obecně

Příspěvek od joy »

LukeD: moc diky.

Odesláno z mého SM-A310F pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Diageo Bottle Codes (před rokem 2005) & Bottle Codes obecně

Příspěvek od Petr KomáreK »

koukal jsem na své 2 starší láhve HP a mohlo by to sedět
na WB se v těchto detailech bohužel moc spolehnout nedá

zvláště pak s přístupem: Prostě tam zadej to, co uznáš za vhodné. V rámci WB je nasekaných takových chyb nejen ohledně roků lahvování, že bych to vůbec neřešil. ;)
:D :D
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Diageo Bottle Codes (před rokem 2005) & Bottle Codes obecně

Příspěvek od LukeD »

Vzhledem k tomu, že jsem před pár dny (ano, občas bývám trochu pomalejší) přišel na to, že v rámci DCL/Diageo série Rare Malts Selection byly od roku 1997 uváděny na předních etiketách i roky lahvování, tak jsem opět přidal - a ještě budu přidávat - nějaká ta data. Navíc díky vintage a věku whisky u těch starších lahvování se dá rok lahvování trefit alespoň plus mínus. U dvou lahví jsem se dokonce dostal až k písmenu A. Suma sumárum se snad zase o trochu zpřesnilo to určování roku na základě bottle codes před rokem 2005. Pokud vás to zajímá, tak hoďte oko na první stranu tohoto vlákna...
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Diageo Bottle Codes (před rokem 2005) & Bottle Codes obecně

Příspěvek od LukeD »

Tak jsem se nakonec dokopal kontaktovat Vaška Routa ohledně těch Edrington Group bottle codes a zde je jeho vyjádření (prý vlastně oficiální, takže to můžu sdílet):
Ahoj, bohuzel to je tajná informace, kterou palirna odmítá zveřejnit. Vse to jsou tudíž jen dohady. Bavil jsem se o tom s reditelem palirny Macallan, který je mým velmi dobrým kamarádem a i ten potvrdil, ze to nemohou v žádném případě zveřejňovat.
...
Je to z důvodu vyhledávání lahvi, jak mi bylo vysvětleno. Flipovani a předprodej.
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Diageo Bottle Codes (před rokem 2005) & Bottle Codes obecně

Příspěvek od LukeD »

A když už sem píšu, tak osvětlím další z řady bottle codes, tentokrát pod společností Distell International, tj. týkající se palíren Bunnahabhain, Deanston a Tobermory.

Příklady bottle codes: P021481 xx:xx 9285 L6 či P031585 L5 xx:xx 13247

Ať už je ten bottle code seskládaný jakkoli, vždy vás zajímá to čtyřčíslí, příp. v dnešní době už pětičíslí. První 1-2 čísla zodpovídají za rok (tj. v uvedených příkladech je to 2009, resp. 2013, další tři čísla jsou pak dle mého konkrétní den v tom daném roce. V tom prvním případě je 285. den v roce 12. řijna, v tom druhém pak 247. den 4. září. Při určování konkrétního dne je akorát zapotřebí dávat pozor na přestupný rok, kdy se datum od 59. dne (28. února) může posunout o ten jeden den.

Raději podotýkám, že se jedná o moji vlastní domněnku. Nemám to oficiálně potvrzeno. ;)
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Odpovědět