Whisky nuda?

Obecně o whisky, z čeho a jak pít, apod.
Uživatelský avatar
moochine
New-make
New-make
Příspěvky: 99
Registrován: 11 říj 2018, 16:20

Whisky nuda?

Příspěvek od moochine »

S whisky som novacik(zacal som len pred rokom), mam za sebou asi 20 flias. Prisla mi nova varka(laphroaig 10, clynelish 14, 4r small batch) a tak nejak mi doslo ze mi uz vsetky highlandy pridu rovnake, tak isto aj burbony a ze prakticky jedine z coho mam pozitok su islay. Jasne ze kazda whisky je ina, ale take to jadro pri tych highlandoch aj burbonoch mi pride rovnake a asi som toho uz presyteny/znudeny alebo co. Islay a prilezitostny Talisker alebo nieco irske bude zrejme to co budem odteraz kupovat.

Co vy, nedostali ste sa casom tiez k podobnemu zaveru a drzite sa uz len nejakeho maleho spektra/regionu ktory vam sedi?
Glengoolie, for the best of times
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: Whisky nuda?

Příspěvek od tornado »

moochine píše: 11 dub 2019, 12:50 S whisky som novacik(zacal som len pred rokom), mam za sebou asi 20 flias. Prisla mi nova varka(laphroaig 10, clynelish 14, 4r small batch) a tak nejak mi doslo ze mi uz vsetky highlandy pridu rovnake, tak isto aj burbony a ze prakticky jedine z coho mam pozitok su islay. Jasne ze kazda whisky je ina, ale take to jadro pri tych highlandoch aj burbonoch mi pride rovnake a asi som toho uz presyteny/znudeny alebo co. Islay a prilezitostny Talisker alebo nieco irske bude zrejme to co budem odteraz kupovat.

Co vy, nedostali ste sa casom tiez k podobnemu zaveru a drzite sa uz len nejakeho maleho spektra/regionu ktory vam sedi?
Pokud máš požitek z Islay, tak se drž Islay :lol: Mě osobně třeba Clynelish 14 přijde dost osobitý a určitě ně nudný. To je ale pouze můj osobní názor 8-)
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Whisky nuda?

Příspěvek od nidan »

nuda s whisky? tolik možností, chutí, vůní, flašek...navíc se mi chutě mění, vlivem zkušeností, ročním obdobím, na co mám chuť apod...
ne nenudím se ;)
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Whisky nuda?

Příspěvek od joy »

Asi tak jak nidan. Zacinal jsem na kourovkach a ted jsem zacal davat vetsi prostor i Speyside a zbytku, coz mi otevrelo dvere k obrovske skale chuti, ktera se da jeste rozsirit, pokud zabrousim i do jinych zemi, nez je Skotsko (Cz, Svedsko, Nemecko, Svycarsko, Francie, Tchaj-wan, Indie) a to do toho nezapocitavam navonene Irsko, predrazene Japonce ci pro me ne moc oblibenou Ameriku. Takze je stale z ceho vybirat.
matus.krizan
New-make
New-make
Příspěvky: 132
Registrován: 29 lis 2017, 13:33
Bydliště: Praha

Re: Whisky nuda?

Příspěvek od matus.krizan »

Ja som mal podobný problém, začal som s Islay, kde sú tie rozdiely medzi pálenicami dosť výrazné a mal som pocit, že ostatné regióny sú na jedno kopyto. Tým, že mimo Islay sú podľa mojho nosa tie rozdiely menej priamočiare, je potreba sa k tým nuanciám postupne prepiť. Vyber si z nejakého regiónu fľašky, ktoré sa zásadne líšia a chlastaj :D Za nejaký čas tie rozdiely začneš rozoznávať.
Uživatelský avatar
OldStyle
New-make
New-make
Příspěvky: 64
Registrován: 27 lis 2018, 12:41

Re: Whisky nuda?

Příspěvek od OldStyle »

moochine píše: 11 dub 2019, 12:50 S whisky som novacik(zacal som len pred rokom), mam za sebou asi 20 flias. Prisla mi nova varka(laphroaig 10, clynelish 14, 4r small batch) a tak nejak mi doslo ze mi uz vsetky highlandy pridu rovnake, tak isto aj burbony a ze prakticky jedine z coho mam pozitok su islay. Jasne ze kazda whisky je ina, ale take to jadro pri tych highlandoch aj burbonoch mi pride rovnake a asi som toho uz presyteny/znudeny alebo co. Islay a prilezitostny Talisker alebo nieco irske bude zrejme to co budem odteraz kupovat.

Co vy, nedostali ste sa casom tiez k podobnemu zaveru a drzite sa uz len nejakeho maleho spektra/regionu ktory vam sedi?
Ja to mam opacne. Zacinal jsem se skotskou a irskou najednou, chytil jeste par japoncu ored japonskou cenovou hysterii a Asie secasem natlacila sama. Bourbony snesu pouze ve vyprazdnenych sudech jako nastroj pro kultivaci skotske.
Dnes opoustim Asii i Irsko, protoze nemam kapacitu. Rozhodne se nenudim, nachazim cim dal vic a to mam zkusenost o nulu vetsi vyjadrenou poctem lahvi.
Zkusils o tom neco precist nebo zakusit rizenou degustaci?
Rog
Znalec
Znalec
Příspěvky: 500
Registrován: 15 srp 2014, 12:42
Bydliště: Košice

Re: Whisky nuda?

Příspěvek od Rog »

Ešte možeš skúsiť párovať whisky a adrenalínové športy...
Ráno Bungee Jumping a Talisker na prebratie.
Do obedu Rafting na divokej vode Laborca cez rómske osady a k tomy Macalan Sherry Oak 18 yo.
Na obed krotenie šeliem v tvojej lokálnej minizoo a Ardbeg.
Po obede potápanie v jaskyni s... hm, no to je vlastne jedno, chcem vidieť, ako sa napiješ v potápačskom výstroji :-)
No a do hlbokej noci ruskú ruletu, kde sa miesto strieľania panákujú lacné blendy (Glen Kaufland, Glen Albert a podobne...)

Žartujem :idea:.
Kolegovia vyššie všetko podstatné napísali.
Na zdravie.
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Whisky nuda?

Příspěvek od LukeD »

Přesycený či znuděný po roce pití a 20 flaškách? Vykouzlilo mi to úsměv na tváři. Takže dík za to.

Jinak souhlasím s výše uvedeným. Plus mám takovou osobní teorii, že silně kouřové whisky jsou právě proto tak široce populární, že i nezkušení nováčci si v nich najdou nějaký ten vjem, aniž by se museli nějak extra snažit. Popelník, dezinfekci či uzené maso v nich prostě rozpozná snad úplně každý, pokud netrpí nějakou sníženou citlivostí smyslů. Bez té rašeliny je to pak o dost větší výzva.

Jestliže jsi to až doposud nezkoušel, doporučuju nalévat si doma více různých vzorků whisky najednou, ať už z jedné, nebo z více palíren, a porovnávat je mezi sebou. To by ti též mohlo pomoci ven z té "nudy" a dojmu, že jsou v podstatě všechny stejné. A ještě to tu nepadlo, pokud jsem dobře četl.
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
moochine
New-make
New-make
Příspěvky: 99
Registrován: 11 říj 2018, 16:20

Re: Whisky nuda?

Příspěvek od moochine »

Samozrejme ze nie som ziaden Ralfy ktory v Whisky identifikuje aj zavan lajna na luke ked bol druhy spln v mesiaci kedy sa zal jacmen :)
Ale o to nejde. Skor by som to porovnal asi tak ze ked porovnavas coca-colu, rc colu, pepsi colu, red bull colu... tak po case uz ta to nebavi a zakotvis pri tom co ti sedi najviac(napr red bull cola). A to je pre mna Islay. Jasne ze aj Islay whisky su rovnake len trocha inak, tak ako highlandy, lowlandy, irske...(skratka regiony) ale prave to co robi Islay(raselina) je to co mi sedi a teda ostatne regiony(lokalne/svetove) uz je len "strata casu" lebo viem ze mi to nesadne tak ako nejaka Islay.

Plno amikov napriklad fandi len burbonom a skotske moc neriesia. Kanadska whisky ma tiez urcite svojich fanusikov a td. Kazdy ma to svoje no a u mna je to Islay a zvysok len tak prilezitostne a tak ze to nemusim mat doma :)

Asi skratka nie som univerzalny fanusik whisky...ratam ze to iste plati aj pre rumy, bilinne "likery" a td.
Glengoolie, for the best of times
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Whisky nuda?

Příspěvek od joy »

Tak zkus kourovky mimo Islay. Treba Ledaig, Benriach Curiositas, Glenglassaugh Torfa ci Peated Port Wood, Longrow Peated. A treba zjistis, ze jsou stejne zajimavy jako ty z Islay.
Odpovědět