Cognacy, Brandy aneb co to je ten Napoleon ?!

Obecně o whisky, z čeho a jak pít, apod.
Odpovědět
PanzerKiller
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 35
Registrován: 26 črc 2019, 19:06

Cognacy, Brandy aneb co to je ten Napoleon ?!

Příspěvek od PanzerKiller »

V domácím baru jsem našel polozapomenutou krásnou elegantní láhev. Courvossier Napoleon V.S. - je docela možné že tam ležela více než dekádu. Nápoj uvnitř je velice šarmantní, voňavý, sladký - něco přesně pro mne... A na etiketě je silueta jistého slavného vojevůdce, který si rád strkal ruku pod kabát a nosil zvláštní klobouky. Podle toho co jsem našel na internetu, značka Courvoissier se sice datuje do roku 1835, ale její zakladatel provozoval podnik se svým společníkem již na začátku 19. století a v roce 1811 tento podnik navštívil - i - Napoleon I. Bonaparte, což prý bylo zachyceno na obraze a jeho synovec Napoleon III. si vyžádal Courvossierův lektvar pro svůj dvůr a jmenoval ho dvorním dodavatelem. Dá se tedy říci že Courvoissierův cognac je asi "Echt" Napoleon, když ho pil minimálně Napoleon III. (ale snad i jeho slavný strýc jehož silueta zdobí etiketu.)a aby nebylo té napoleonské tématiky dost, tak ta krásná elegantní láhev, poprvé uvedená v roce 1951 prý nese přezdívku Josephine po krásné Napoleonově první ženě.

Jenže - teď se v tom popravdě nevyznám. Courvoissiera asi opravdu pil(i) Napoleon(i), ale pod označením Napoleon je vyráběno a prodáváno ledasco, kdejaká brandy, která mnohdy ani nemá s Francii, natož s malým korsičanem (nebo jeho synovcem který dostal napráskáno od Prušáků) pranic společného. Zatímco Cognac je brandy ze stejnojmenné oblasti, Napoleon je teda co ? Brandy francouzského typu ? (Já zůstanu věren Corvoissierrovu lektvaru, v barvě slavkovského slunce, už proto, že není drahý (do 600,-Kč). Teď si pochutnávám na Hennessy V.S. která má zase úplně jinou chuť (a díky super filmu "Světáci" ji mám zafixovanou jako synonymum pro luxusní pití a možná trochu i "ku.dolapku"...(Byť opět jde o láhev která začíná někde okolo 600,-Kč). Každopádně oboje (Courvoissier i Hennessy) jsou lahůdky.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Cognacy, Brandy aneb co to je ten Napoleon ?!

Příspěvek od salam15 »

French grammar Nazi: píše se to Courvoisier ! Čte: Kurvoazijé čili Kurva z Asie
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Cognacy, Brandy aneb co to je ten Napoleon ?!

Příspěvek od salam15 »

Jinak na Wikipedii jsem se dozvěděl, že Napoléon je tradiční označení pro brandy (tj. pálenku z vína/vinných hroznů), které obsahuje směs, v nížž je nejmladší součást směsi starší šesti let (ekvivalent je označení X.O.).

Ale kdo ví, jak moc je na Wiki v tomto ohledu spoleh. Navíc Napoléon asi nebude žádné legální označení a tak to budou různí Trebitschi používat k označení svých šmakulád, protože to zní sexy.

Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Odpovědět