Oxidace

Obecně o whisky, z čeho a jak pít, apod.
nidan
Profesionál
Profesionál

Oxidace

Příspěvek od nidan » 15 úno 2020, 21:39

Takže já po dnešku se vracím k používání slova oxidace ;) :D
IMG_20200215_201647_resize.jpg
IMG_20200215_201655_resize.jpg
IMG_20200215_201720_resize.jpg
tak můžem pokecat tady ;)

LukeD
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Re: Oxidace

Příspěvek od LukeD » 16 úno 2020, 02:23

Za mě je úplně jedno, jak se tomu říká. Pro mě je důležité, že se mi to v té flašce děje. Tak, jako nedávno s novou Mortlach 16yo. Nebyla špatná zpočátku, to vůbec ne; ale to, co se s ní stalo teď, po třetině odpité flašky a tak rok po jejím otevření, to je až k neuvěření. A jestli tomu budu říkat oxidace, motání par ve flašce, nebo probouzení z hibernace, to je mi po pravdě cele u prdele.

Pro mě je důležité, že tu změnu registruju. Ba co víc, registroval ji i kolega z práce, se kterým jsme dělali naši whisky mapu, a kterému jsem ji dával ochutnávat tak před půl rokem... a teď znovu...
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.

nobynoblhoch
New-make
New-make

Příspěvek od nobynoblhoch » 16 úno 2020, 18:35

Poradim vam jedine....necucej lahev rok.... :clap:

nidan
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od nidan » 16 úno 2020, 18:59

jo, to je dobrá rada, ale lidi tu maji běžně otevřeno 20,30 i více flašek...

a co třeba v barech? tam vůbec nevíš jak dlouho je to otevřený a třeba za to jsi ochoten i zaplatit větší prachy...

zombice
Znalec
Znalec

Příspěvek od zombice » 16 úno 2020, 20:58

Pro mě za mně, ať si každý říká čemu chce, jak chce. Klidně se tu budeme bavit o Britské a ne Skotské whisky, všechno budou ostrovní whisky i když to bude Balvenie nebo BenRiach, a rašelinným whisky budem říkat jódovky, i když jódu tam je homeopatické množství ;-)
BTW pan Wisniewski asi nikdy neslyšel o Henryho zákonu (wiki je vcelku dostačující zdroj) jinak by tam pořád nemlel o velikosti "headspace", na kterém záleží pro rozpustnost jakéhokoli plynu leda tak prd. Stejně tak v těch Vašich lahvích. Reálná oxidace (i když pro normálního smrtelníka s téměř nulovou kinetikou) tam probíhá už od destilace primárního destilátu a probíhá v láhvi i když jí neotevřete, neznám totiž případy, že by nějaká palírna plnila lahve pod inertem.
Pokud se láhev nějak zásadně rychle mění, tak bych vyhodil původní šuntskej špunt a dal tam něco pořádného, aby to netěkalo pryč. Včera jsem si schválně nalil Abunu, co jí doma máme otevřenou snad 4 roky a v láhvi byly poslední 3 panáky. Pořád skvostný sherry monstrum :clap: A teď do mě hoši ;-) Ale ne dřív, jak si nastudujete ten Henryho zákon ;-)

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 16 úno 2020, 21:48

Já jsem jednoznačně se zombou. Je sám a není to takový demagog, nebo je v tom lepší :P Článek jsem sice nečetl, protože nebyl udělen souhlas k reprodukci, ale zato Henryho zákon zná snad každé malé dítě. Tedy že Old Shatterhandova Henryovka dokáže vypálit 25 ran bez nabíjení a je při tom nadlehčována silou rovnající se tíze tekutiny stejného objemu, jako je ponořená část tělesa.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

nidan
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od nidan » 16 úno 2020, 22:48

no já sice nevím jestli zná Dr. Bill ten Harryho zákon, ale co jsem pochopil já tak tam jde také o to že rychlost rozpouštění kyslíku závisí na ploše hladiny (u otevřené flašky větší), na množství rozpuštěného kyslíku v tekutině (většina nápojů je plněna v ochranné atmosféře, u whisky ale nevím) a také na tlaku (s otevřením se změní) a teplotě (mění se furt) a i pokud by byla před otevřením whisky ve flašce v rovnovážném stavu (o čemž pochybuju) tak po otevření je tento rovnovážný stav změněn a co si pamatuju tak tydle věci jsou rádi v rovnovážném stavu, takže se něco děje....ale na mne je to vyšší dívčí ;) :lol:
nevím jak to je...ale líbí se mi přístup japonských barů...flašky přelejvaj do menších protože tvrdí že se whisky časem mění...no asi jen v japonsku a skotsku :lol:

LukeD
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LukeD » 17 úno 2020, 02:29

nobynoblhoch píše:
16 úno 2020, 18:35
Poradim vam jedine....necucej lahev rok.... :clap:
Tady je zase někdo chytrý jak rádio, že ano? A co ještě mi poradíš, ať se mi zlepší kvalita (whisky) života?

Mimochodem, nidan má pravdu, aktuálně mám otevřených přes 40 lahví...

LukeD
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LukeD » 17 úno 2020, 02:35

nidan píše:
16 úno 2020, 22:48
nevím jak to je...ale líbí se mi přístup japonských barů...flašky přelejvaj do menších protože tvrdí že se whisky časem mění...no asi jen v japonsku a skotsku :lol:
V Česku nám zombice vysvětlil, že žádná změna neexistuje, takže máme smůlu. A pokud by měl i přesto někdo čirou náhodou pocit, že ano, tak se mu jen něco zdá. ;) A za žádných okolností tomu nemůže říkat oxidace, protože to Henrymu zákonu rozhazuje sandál. 8-)

nobynoblhoch
New-make
New-make

Příspěvek od nobynoblhoch » 17 úno 2020, 06:20

Luke sorry ale vysvetli mi logicky proc mas rozpito najednou 40 lahvi....kdyz uz jsem chytrej jako radio tak at pochopim i tohle

Odpovědět