Netradiční finiše

Obecně o whisky, z čeho a jak pít, apod.
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Netradiční finiše

Příspěvek od Kobalt »

víno nemusí sednout vždy, to není jen u whisky... máme rodinný recept na medailonky ze zvěřiny a nakládá se do červeného vína. Většinou to dopadlo nádherně, ale jednou si jedno víno s tím strašlivě nesedlo. I když samostatně kyselé nebylo vůbec, v kombinaci s ostatním to bylo kyselé a strašné, tak se muselo jídlo zachraňovat, třeba smetanou...
Jako, kdybych měl soudek, asi by mi nevadilo trochu zaexperimentovat
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Uživatelský avatar
Marvin
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1298
Registrován: 01 zář 2011, 09:31
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Netradiční finiše

Příspěvek od Marvin »

I v oblasti dubu se dají najít netradiční věci, vzpomněl jsem si na Connemara Bog Oak, tam z toho dřeva vzhledem k ceně, omezené dostupnosti atd. udělali jen dna sudů.
A když už zde byly uváděny rumy, tak v Brazílii Velho Barreiro Traditional zraje v sudech ze dřeva stromů Jequitibá Rosa (Cariniana legalis) a Ypióca Ouro v sudech z balzového dřeva (takový sud musí dost nasáknout a určitě takové zrání ocení modeláři ;) ).
Uživatelský avatar
Marvin
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1298
Registrován: 01 zář 2011, 09:31
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Netradiční finiše

Příspěvek od Marvin »

Zase Irové - tentokrát dřevo z Japonska - Sugi (Kryptomerie japonská - taky jsem si musel zjistit, co to vůbec je): https://www.irishwhiskeymagazine.com/ne ... nese-sugi/
Uživatelský avatar
Marvin
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1298
Registrován: 01 zář 2011, 09:31
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Netradiční finiše

Příspěvek od Marvin »

Proč dozrávat v jednotlivých sudech vyrobených z netradičních dřev, když můžete rovnou vyrobit sud z několika dřev dohromady? Aneb zrodil se hybridní sud: https://kinahanswhiskey.com/kasc-project-m/
Až na ten kaštan jsou to samé různé duby, takže možná něco podobného zkusí i ve Skotsku.
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Netradiční finiše

Příspěvek od LukeD »

Zrodil se, Marvine? Já měl za to, že daná věc už dávno existuje a takovému sudu se říká harlequin cask. Nebo se pletu? Nidane, Nethare, salame, někdo? :)
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Netradiční finiše

Příspěvek od Nethar »

Tak něco takového měl třeba Amrut Spectrum, pokud se nepletu, ale to neznamená, že každý nový takový není nové zrození :mrgreen:
midlo
New-make
New-make
Příspěvky: 145
Registrován: 20 úno 2022, 10:04

Re: Netradiční finiše

Příspěvek od midlo »

Ochutnal jsem vínový Deanston a jako na Highland Park 16 Twisted tatto se nečapá.
Odpovědět