Kompletní průvodce světem nejlepší whisky - Michael Jackson

Zajímavé knihy, časopisy, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Kompletní průvodce světem nejlepší whisky - Michael Jackson

Příspěvek od Nethar »

Název: Michael Jackson's Malt Whisky Companion (v ČR vydáno jako Kompletní průvodce světem nejlepší whisky)
ISBN: 0-7513-0146-9
Nakladatelství: Dorling Kindersley

Klasická, možná spíše kultovní kniha o whisky. Michael Jackson byl obrovským znalcem v oblasti whisky a oblasti piva. Bohužel v roce 2007 zemřel, takže už s další knihou světu nepřispěje, přesto v jeho kolejích pokračují další, loni vyšlo šesté přepracované vydání, na kterém spolupracují další autoři.
Kniha nabízí, jak už je u podobných zvykem, v úvodu nějaké obecné povídání o whisky (výroba, oblasti, pojmy). Dále je zde seznam značek a Jackson o každé z nich něco píše a doplňuje svým hodnocením daných lahví. Je to podrobnější než Whisky Bible, samozřejmě zase na úkor kvantity. Tato kniha se dle mého nachází někde mezi Whisky Biblí Jima Murraye a The Complete Guide to Whisky od stejného autora, jejíž stručný popis s fotkami doplním za okamžik.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Malt Whisky Companion - Michael Jackson

Příspěvek od Nethar »

IMAG0159.jpg
IMAG0160.jpg
IMAG0161.jpg
čolek

Re: Malt Whisky Companion - Michael Jackson

Příspěvek od čolek »

Já mám verzi českou, překlad vydání z roku 1999, ale nedalo mi to a objednal jsem si dnes ono poslední, zatím 6. vydání z roku 2010. Díval jsem se, že má snad o 120 stran víc, tak jsem zvědavý, čeho všeho se dočkám, v popisování whisky mi totiž pan Jackson přijde nepřekonatelný :)
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Malt Whisky Companion - Michael Jackson

Příspěvek od Nethar »

Asi se rozdělíme na Jacksonovce a Murrayovce :-))) Stručné info o nové verzi mě pak prosím bude určitě hodně zajímat, všude o tom píšou a vychvalujou to, dělalo na tom víc známých autorů, tak jestli to je jenom reklamní trik sázející na slavné jméno nebo jestli knížka opravdu udělala zase velký skok dopředu. Tu bych si totiž rád koupil taky, je to taková základní výbava ;-) Objednával jsi asi v angličtině, že? Otázka, jestli se do češtiny vůbec dostane.
čolek

Re: Malt Whisky Companion - Michael Jackson

Příspěvek od čolek »

Jojo v angličtině, pochybuju, že by se to do češtiny v nejbližší době objevilo.. Ale to mně ani nevadí, mám doma víc knih v angličtině než česky :D Dočetl jsem se, že autoři, kteří na tom pracovali se snažili psát všechno právě ve stylu pana Jacksona, kdyby prý člověk nevěděl, že je už po smrti, ani by prý nepoznal, že to nepsal on. Určitě pak napíšu jaké jsou změny oproti mému staršímu vydání a kolik se tam toho celkově aktualizovalo.
nok

Re: Malt Whisky Companion - Michael Jackson

Příspěvek od nok »

já mam Kompletního průvodce z roku 2003 z antikvariátu dokonce :D Doma mam od Marca A. Hoffmanna Whisky: Značky z celého světa. Kdyby měl někdo zájem tak o tom můžu své dojmy sesumírovat.
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Whisky - Michael Jackson

Příspěvek od Radek »

Název: Whisky (podtitul: Kompletní průvodce světem nejlepší whisky)
Autor: Michael Jackson
Nakladatelství: OTTOVO NAKLADATELSTVÍ s.r.o.
ISBN: 80-7181-594-2
rok vydání: 2003

Knihu vydalo OTTOVO NAKLADATELSTVÍ v edici CESTY. Jedná se o překlad z anglického originálu MALT WHISKY COMPANION vydaného nakladatelstvím Dorling Kindersley Limited, Londýn 1999.
vazba:vázaná
Czech translation © 2002 Helena Valentová

Opravdu Kompletní průvodce světem nejlepší whisky. Anglický náźev je asi přesnější, ale pro českého čtenáře byl zvolen (asi rozumně) srozumitelnější název.
Na prvních 30 stránkách (kniha jich má 335) se autor zabývá nutnou teoretickou průpravou (historie, základní pojmy atd,) a na straně 31 začíná přehled sladových whisky. Jde to po jednotlivých palírnách a řazeno je to abecedně. V závěru (5 stránek) se pak autor podívá i jinam než do Skotska.
U každé palírny je uvedeno: výrobce, kraj, oblast, adresa, telefon, internet, stručná historie a především produkovaná plnění u nichž je uvedeno: stáří, %, barva, aroma, tělo, chuť, dokončení a známka (body v rozsahu 50-100).

PS: Při práci s knihou je třeba vzít v potaz jednak erudici autora a na druhé straně pak datum originálního vydání (r.1999).
Přílohy
whisky_MichaelJackson.jpg
whisky_MichaelJackson.jpg (7.99 KiB) Zobrazeno 12248 x
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
FOL_65

Re: Kompletní průvodce světem nejlepší whisky - Michael Jackson

Příspěvek od FOL_65 »

IMG_6290.jpg
IMG_6290.jpg (14.16 KiB) Zobrazeno 10740 x
Najnovšie vydanie - absolútne perfektná kniha.
Uživatelský avatar
Marvin
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1298
Registrován: 01 zář 2011, 09:31
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní průvodce světem nejlepší whisky - Michael Jackson

Příspěvek od Marvin »

Tak jsem po delším čase otevřel české vydání a vzhledem k tomu, že originál byl z roku 1999, tak to bylo jako otevřít časovou kapsli. Takže jsem nostalgicky zavzpomínal např. na tehdejší verze whisky jako Scapa 12yo nebo Ardbeg 17yo (část zde uváděných byla stará i na mě). Docela mě překvapilo, kolik palíren už tenkrát mělo v portfoliu jako nějakou základní NAS verzi - např. palírny jako Aberlour (Antique) nebo Glenfiddich (Special Reserve).
Odpovědět