Goodness Nose - Richard Paterson & Gavin D. Smith

Zajímavé knihy, časopisy, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Goodness Nose - Richard Paterson & Gavin D. Smith

Příspěvek od Nethar »

Richarda Patersona, mastera blendera společnosti Whyte & Mackay asi netřeba představovat. Pokud o něm slyšíte poprvé, jako seznámení výborně poslouží například toto video: https://www.youtube.com/watch?v=BW1te_miu5I


Kniha Goodness Nose už byla párkrát na fóru zmíněna, ale svoje vlákno ještě nemá, tudíž to napravím.
nose.jpg
nose.jpg (24.33 KiB) Zobrazeno 2090 x
Stránka knihy na Goodreads: https://www.goodreads.com/book/show/548 ... dness-nose
Po dlouhé době jsem se k ní znovu vrátil a tentokrát už jsem ji přečetl takříkajíc na jeden zátah, od začátku do konce. Nevím kolik z ní Paterson vlastně napsal, možná spíš dodal podklady G. D. Smithovi a ten to vzal na sebe, možná je to část a část. Ono kniha totiž není tak úplně životopis R. Patersona, ale spíš se od jeho života odráží a jak popisuje jednotlivé jeho profesionální zkušenosti, zabíhá do podrobností okolo a vypráví o whisky obecně. Například tedy když Paterson v mládí nějaký čas pobýval v Campbeltownu, je tam část o tehdejších palírnách. Když Whyte & Mackay získali palírnu Jura, popisuje se zde zase podrobně historie této palírny a vůbec celého ostrova. Podobně je to ještě třeba u Dalmoru a Fettercairnu. Prostě směs životopisu, historie palíren, které mají něco společného s W&M a povídání o výrobě whisky jako takové. Samozřejmě velký důraz je zde kladen na míchanou whisky, z toho důvodu musím důrazně varovat, že při čtení této knihy nejenom že musíte mít neustále nalitou whisky ve skleničce, ale zároveň budete toužit popíjet různé Ballantínky, Johnnie Walkery... no dobře, tak Whyte & Mackay 22 yo, prostě něco míchaného :-)
Že každý má jiný názor, to je jasné, i každý z profesionálů. Paterson nebude whisky v žádném případě ohřívat v ruce, jako třeba Jim Murray, nebude ale ani opatrně čichat nad skleničkou, jako jiní degustátoři, nýbrž zanoří nos hezky pořádně dovnitř, s čím třeba překvapí je i skutečnost, že 96 % informací o kvalitě whisky mu poskytne barva a vůně, pít to skoro není potřeba. A taky že docela dost ředí, protože ze sudovky kvůli její agresivitě nic pořádného nepozná. A co je krásné, že to všem funguje a že nikdo nemá správný či špatný postup, že prostě každý si to může dělat, jak chce. Třeba s colou a s ledem. Třeba s colou a s ledem ne :mrgreen:

Kniha je k dispozici asi jenom v angličtině, má cca 200 stránek, občas nějakou tu fotografii a můžu ji doporučit.
Odpovědět