Abyste věděli, proč whisky...

Odkazy za zajímavé stránky na internetu týkající se whisky
Odpovědět
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Abyste věděli, proč whisky...

Příspěvek od LukeD »

nidan: Stále mne nechápeš. Ralfy prostě v jednom ze svých review mluvil o tom, že za starých časů se staré sudy likvidovaly tak, že se s nimi přikládalo do pece při vysoušení sladu. Proto mohla být následná kouřovost whisky i jiného původu než jen rašelinného.

O tom, že guaicacol je ze dřeva, a že v rašelině z Highlands je ho výrazně více rovněž, vím. Jo, a dušky jsou ty teplem ohnuté laťky, ze kterých sestává sud po stažení obručemi. ;)

Ad Balvenie Peat Week: Oni to tam prostě jen mají napsáno obecně. Proč by to také pro obyčejné smrtelníky konkretizovali a psali odborně a vědecky; to je jednak vcelku zbytečné, jednak by se jim to na ten tubus stejně nevešlo. Myslím, že jsi zbytečně příkrý.

Petr: Já to asi vzdám. Vypadá to, že v psané formě si opravdu rozumět nebudeme, jak sám říkáš, což je bohužel smutným mementem Internetu. A já se rovněž evidentně nedokážu vyjádřit tak, abys mne pochopil. Rád bych si s tebou ale na dané téma někdy promluvil osobně. Snad se poštěstí. Tak či tak díky za snahu o vysvětlení a za všechny ty odkazy.

Mimochodem, to zkrápění sladu roztokem mi rovněž přijde jako pěkná prasárna. Něco ve stylu užívání paxaretu na výrobu "sherry" sudů. A to všechno nejspíš opravdu jen a pouze proto, že rašelina je drahá, tak aby se halt ušetřilo, jak píšeš: prachy až na prvním místě.
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Abyste věděli, proč whisky...

Příspěvek od nidan »

nj no, za straých časů se dělalo dost věcí jinak...asi by z těch pálených sudů mohlo něco bejt...teď jsem měl nonpeated Milk & Honey kde část byla v sudech po Ardbegu a celkově to bylo rašeliné jako prase, pozor, ne smoky, ale peaty ! Prostě typická Ardbegovská rašelina...
jen se bojím že měly prostě sud kde nechali 5 litrů Ardbegu a je po kouzlu :D :D :D ;)
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Abyste věděli, proč whisky...

Příspěvek od lalos »

nidan píše: 06 pro 2018, 23:27 Petře a co je čoud? co je rašelina? co je smoke a co je peat? za mne bohužel dost lidi nerozeznává ten rozdíl mezi těmi dvěmi pojmy které nejsou rozhodně totéž! Rád se nechám poučit od zkušenějšího mazáka za kterého tě rozhodně považuji!
Ale pro mne Benriach je rozhodně čmoud, smoke = guaiacol a Laphroaig je rašelina, peat = fenoly resp cresoly (v případě Laphroaigu převažující o-cresol)...Ano laphroaig si často spletu s Caol ilou, s nakouřenou Bunnou nebou nějakým méně sladkým Ardbegem to přiznávám, nicméně asi ne s Benriachem, i když kdo ví když to dostanu vedle sebe v určitém stavu rozpoložení...
Co jsem chtěl říct že mi vadí že hážou lidi tyhle věci do jednoho pytle i když tam nepatří. Kdo zkusil Laphroaig tak ho pak cítí všude i když je ve světě whisky naprosto vyjímečný a teoreticky nezaměnitelný (praxe ukazuje zřejmě něco jiného, možná proto že lidi nerozeznávají pojmy)..
za mne Benriach a Laphroaig od základu naprosto odlišné whisky a chybí osvěta co je kouř a co rašelina...pro spoustu lidí co smrdí je kouřák a basta
a ted mne poďte kamenovat:) doufám že rozproudím diskusi a náležitě se poučím že to buď cítím správně nebo špatně a pak se zase ponořím do lahví, knih, chemie a budu pilně studovat :)
Já s dovolením přesunu diskuzi do tohoto vlákna.
Od večera mi to nějak šprtá v hlavě a protože jsem asi z těch, co výrazy požívají špatně a zaměňují, uvedu níže pár postřehů, a kdyby se někdo vyjádřil, jestli se ubírám dobře nebo úplně mimo. Snad se dobře vyformuluju, víří mi toho v hlavě víc.

- v podstatě je mi jasné nidanovo vysvětlení Kouř = Guaiacol, Rašelina = Fenol (Cresol)
- z diskuze v tomto vlákně pár příspěvků výše vyplívá, že původ guaiacolu je ze dřeva (ligninu), tedy z opálených sudů a dle všeho taky z rašeliny z highlands, která obsahuje více dřeva
- má zásadní otázka tedy je: Jaká je typicky KOUŘOVÁ whisky?

Anebo jinak, co tě nidane vede k tomu označit Peated BenRiach jako KOUŘ a Laphroaig jako RAŠELINU? s důrazem na to, proř BenRiach KOUŘ. Kde se tam vezme ten guaiacol, který převládne nad cresolem?

Ono to svádí označovat všechny peated whisky jako kouřové vzhledem k technologii výroby, ale já třeba u Ardbegu primárně cítím spálenou gumu, proto o něm smýšlím jako o kouřové whisky. Bowmore je u mě naopak hlína a šutry, tedy rašelina.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Abyste věděli, proč whisky...

Příspěvek od nidan »

pro mne prostě Guaiacol skutečně smrdí jako kouř, ty příjemnější čmouďáky jako když se palí dřevo, ty nepřijemné čmoudy mi smrdí jako když se pálí mokré seno, ano Guaiacol silně dominuje.
Laproaig voní po obvazech, medicíně, jódu a celé je to podrtžené lehčím nedominujícím kouřem ze dřeva, spíš než kouř je to vůně popela a ten popel pak Laphroaig provází i chutí a dochutí, někdy provázené pocitem že olizuju obvazy nebo nějakej jód

dle výroby je to prostě peated whisky, ale dle povahy rašeliny prostě já osobně rozlišuju smoke a peat
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Abyste věděli, proč whisky...

Příspěvek od lalos »

Ono to souvisí s tvým příspěvkem z letošního října:
nidan píše: 03 říj 2018, 22:43 nakouřenost jistě není z opálených sudů, z toho je právě ta kouřovost jejiž nositelem je Guaiacol, který vzniká z ligninu opálenéjo dřeva a celkem dobře reaguje s kyslíkem a rozpadá se na mimojiné na vanilin a proto kouřové whisky v otevřené láhvy degradují a sládnou...
fenoly jsou ale z rašenily a částečně jsou obsažené i v ječmeni a jsou nositely rašelinosti, fenolovosti, jodovosti, medicálnosti....
Shodneme se teda (anebo chápu to dobře), že oba vjemy PEAT i SMOKE mají původ v sušení sladu pálením rašeliny (protože jak taky jinak)? Pokud rašelina obsahuje větší množství ligninu, může převládat vliv SMOKE? Z toho příspěvku výše to úplně nevyplynulo.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Abyste věděli, proč whisky...

Příspěvek od nidan »

ano já osobně to tak vnímám, u těch peat whisky jsou vždy zastoupené obě složky, jde jen o to které převládá a jak výrazně...
navíc guaiacol částečně pochází i z opálených sudů v rozpadové řadě ligninu

třeba mne osobně nikdy nechutnala Port Charlotte a jejich za mne smradlavý kouř, pořád jsem si říkal proč je tak jiná a pro Islay netypická, no a myslím že jsem odpověď dostal od Vaška Routra na MC Octomorů kde vlastně Vašek řekl že na kouření Octomorů se používá rašelina pevninská ze severu skotska z oblasti okolo Thursa a jestli tim samym kouří i PC tak mi to smysl dává. PC je nakouřená na menší ppm a je tam prostě jen smrad kouře, kdežto ve vyšších ppm u octomorů už mi to nevadí a naopak chutná...
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Abyste věděli, proč whisky...

Příspěvek od LukeD »

Já se tedy přiznám, že tohle máme nidane společné, Port Charlotte mi rovněž nechutná. Akorát že mně navrch k tomu nešmakuje ani Octomore. A prozatím jsem skončil u teorie, že jak má Bruichladdich nejvyšší kotle na Islay (doufám, že si to pamatuju dobře), tak to prostě nějak nejde dohromady s tím nakouřením. Ale musím si to ještě potvrdit ochutnáním klasické, nenakouřené Bruichladdich.

A co se týče toho kouře vs rašelina, sám z toho nejsem úplně moudrý (a čím více tady o tom mluvíme, tím méně jsem z toho moudrý), nicméně pravdu má dle mého zcela určitě David Broom, když zdůrazňuje důležitost peat terroir a jeho vlivu na whisky:
The St Fergus site, for example, had more woody deposits, while Tomintoul had less wood and more sphagnum moss. As he pointed out, a peat high in wood (measured by lignin levels) will produce different phenols to a mossy peat (with virtually no lignin). In other words, the smoke will be different.
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Abyste věděli, proč whisky...

Příspěvek od nidan »

s tím Peat terroir souhlasím, Laphroaig je hned vedle Ardbegu a Lagavulinu, s Lagavulinem mají myslím přes kopec i stejnou vodu (pramen), jen jiný reservoár a přesto jsou dost odlišné a dělá to podle mne rašelina ;)
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Abyste věděli, proč whisky...

Příspěvek od Petr »

Něco pro informaci, spíše technického rázu: https://www.distillerytrail.com/resourc ... randscape/,
a ještě jednou, něco pro informaci i kapánek něčeho navíc. Příkladně pro kluky z... . Do prčic, nemůžu si vzpomenout, jak se jmenuje ta progresivní česká palírna ....?: https://www.theglenrothes.com/en/art-gl ... 9d6a2cc7ae
:think:
Uživatelský avatar
Fileta
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1805
Registrován: 15 čer 2015, 14:47
Bydliště: Litovel

Re: Abyste věděli, proč whisky...

Příspěvek od Fileta »

Asi myslíš Trebitsch ;)
Odpovědět