Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Odkazy za zajímavé stránky na internetu týkající se whisky
Odpovědět
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od LukeD »

nidan píše: 04 zář 2019, 22:36 :))) myslím že sudy pro ryby ve Wicku nejsou hlavní důvod:) na rašelině prostě lesy nerostou :) ...jo a jen pro info, ve skotsku se nyní poslední léta vysazují lesy ve velkém a hustota zalesnění je nyní cca 18% plochy oproti 5% stavu před 100 lety kdy byl přijat zákon o lesích a cílem je zvýšit lesy na 21%...navíc když vidím ty lesní farmy různě po skotsku tak tam opravdu lesy nejsou úplně přirozené
Díky za doplňující informace. Je pravda, že jsem někde na webu narazil na článek právě o masivním vysazování stromů ve Skotsku. A jasně, slyšel jsem také historku o tom, že poslední stromy padly na stavbu skotského parlamentu. ;)

Jinak rašelina bude jeden z důvodů, ale určitě ne jediný. Asi těžko bychom potom mluvili o rozdílné struktuře rašeliny v závislosti na tom, z čeho vznikala, a že právě ta rašelina z Vysočiny má vyšší obsah ligninu díky tomu, že se na její tvorbě velkou měrou podílely stromy a keře. Ale to tobě určitě nemusím říkat, to víš sám nejlépe.

A setkal jsem se také s informacemi, že důvodem nedostatku stromů, potažmo lesů je právě také špatná, resp. žádná lesní politika ve srovnání s Francií. Do jaké míry je to pravda, to nedokážu posoudit. Ale jak vidno, snaží se to změnit, což je dle mého jedině pro dobro věci...

nidan píše: 04 zář 2019, 22:51 říkám to pořád...kvasnice kvasnice kvasnice :)
https://scotchwhisky.com/magazine/featu ... e0ThKHC5tA
kluci z Dornoch to chápou dobře, už se těším na jejich new make a jejich první whisky na konci roku :)
No vidíš, a ty tvrdíš, že Glenmorangie nemá bez sudů žádný ksicht. A zrovna v tomhle článku máš zmíněno pěkné nasměrování už od BPS:
Usually it is floral, clean, super-fruity, with fresh strawberries and slight cereal notes. With the new yeast it was much more floral and less fruity. It had hay, very dry grass, more cereal, and was more savoury than sweet.
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od nidan »

já myslím ale že se baví o new make...což mne trochu mrzí že jsme měli jen krátkou prohlídku, na delší je new make vč. beeru k ochutnání ;)
navíc netrvdím že nemá xicht, ale že v core není žádná Glenmo kde by bylo možno zachytit profil palírny...xicht má určitě ale já jsem zatím nepřišel ke Glenmo která by ležela v řádně vyjetém sudu, kde by to bylo hlavně o destilátu a ne dřevě ;)
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od LukeD »

No dyť, new make neboli British Plain Spirit, jak zní údajně správný název.

Aha, tak to jsme si špatně rozuměli. Nedávno jsem zrovna poslouchal ty dva Němčoury (otce a syna) z whisky.com, kteří říkali něco o typickém ananasu v souvislosti s Glenmo. Mimochodem, starou 15yo jsi ochutnal, nebo ne?
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od nidan »

ne starou 15yo jsem neměl...byl by vzorek? ;)
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od LukeD »

Jasně, že byl. Budeš teď v Brně na WF, nebo se vám to kryje s tím Londýnem?
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od nidan »

v Brně nebudu, Londyn je o tyden pozdeji ale bylo by toho moc...budu pak v praze ;) mrkni zda by tě něco zajímalo ode mne na WB
Uživatelský avatar
Marvin
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1298
Registrován: 01 zář 2011, 09:31
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od Marvin »

Hezký slovníček pojmů ohledně sudů: https://blog.thewhiskyexchange.com/2019 ... of-terms/
A k tomu tamtéž něco o výrobě sudu: https://blog.thewhiskyexchange.com/2019 ... asks-made/
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od salam15 »

To se Martin Krupička nepochlubil, že už prodává svou kolekci s příběhem ;)
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od nidan »

taky by ses nechlubil že brzo vyinkasuješ cca 4 mil liber :D
Odpovědět