Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Odkazy za zajímavé stránky na internetu týkající se whisky
Odpovědět
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od Petr »

Drobný, ale výstižný, příspěvek k debatám o ne/uvádění "stáří" na lahvích whisky:
‘Age and maturity are two separate issues. Age is time. Maturity is the interaction between liquid and wood.
Kdo si chce článek přečíst celý, tak je tady:
https://scotchwhisky.com/magazine/inter ... y-company/
Za sebe to mám tak, že "stáří" whisky je jenom číslice, dneska tiše zdůvodňující příslušnou cenu a udávající pouze, jak dlouho pobyl destilát v sudu (částo kdoví jakém). Možná se opakuji, ale tohle je fotka týchž, stejně starých, Bladnochů z sherry buttů ležících ve skladu vedle sebe:
DSC_0046.jpg
Pokud k té číslici nejsou přidány další informace osvětlující vzájemné působení destilátu a dřeva, má to pro mně, tak jako tak, nulovou vypovídací hodnotu. A s cenami se dnes šeredí u NAS whisky stejně jako u těch s uvedeným stářím. Nechce-li jeden koupit drahého zajíce v pytli, stejně není jiné cesty, než okoštovat a udělat si vlastní závěr - stojí za to, mám na to, a dám za to ? Pravidla jsou ovšem nato, aby existovaly výjimky. Díky tomu jsem při psaní popíjel GlenDronach CS #7. Nejprve jsem za něj dal a až poté zjistil, že to za to stálo!
:hand:
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od nidan »

je to tak, proto mne štve že i ostřílení indies jako GM neváhají napsat na flašku sherry oak a podobné kraviny...máš pravdu je třeba ochutnávat ;)
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od Nethar »

Age a maturity je jiná věc, to jo. Trochu odbočím. I z toho důvodu furt nevím, jestli je nutno a priori odsuzovat experimenty typu jak mají tu whisky v nějakých tlakových nádobách anebo čem se dřevem a zvyšují a snižují tlak, aby se zrychlila interakce s tím dřevem, čímž whisky dozraje rychleji. Jasně, těch vlivů na destilát během zrání je víc, ale je tohle špatný směr? Pokud bude výsledek dobrý a pomůže se přírodě s rychlostí, tak co by ne. Víte co myslím - předpis typu "do whisky je možné dávat jenom vodu z přirozeně rozpuštěného ledu", ale někdo pod ním zatopí, takže mu roztaje dřív, vždyť je to jedno. Jako že zatím tyhle experimenty jsou spíš marketing okolo a snaha vydělat víc peněz za kratší dobu, výsledky asi nejsou nic moc. Ale pokud to zrání dokážou "v laboratoři" nasimulovat ve stejné kvalitě za desetinu času, tak pohoda. Klasický přístup bude dražší "pro ten pocit", ale výsledek bude stejná whisky, tak co. Když mi zombice z lihu a pár chemikálií namíchá takový lektvar, že ho nepoznám od Laphroaigu (zatím má ve vší úctě ještě dlouhou cestu před sebou :-D), tak není už jenom snobské požadovat skutečný desetkrát dražší Laphroaig?
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od salam15 »

Já bych to taky neodsuzoval. V konečném důsledku je důležité, jestli je to dobré pití. Nicméně je fakt, že takovéhle pokusy o změnu techniky výroby vždy budí kontroverze. Když velké pivovary začaly používat cylindrokonické tanky na kvašení místo otevřených kádí, tak dostali čočku od příznivců tradičních postupů a odpůrců "europiva". Stejně tak v čase návratu ke "kořenům" někteří biodynamičtí vinaři kritizují technologii řízeného kvašení a tvrdí, že to, co jsou schopni vytvořit kvašením v sudech bez zajištění stálé teploty, je lepší protože to "nekurví" nepřírodním či nepřirozeným procesem. A přitom jediný rozdíl je v tom, že CKT nebo řízené kvašení ti umožní dosáhnout stejného výsledku rychleji (CKT) či s větší jistotou stálého výsledku (řízené kvašení). Přitom třeba to řízené kvašení stojí za tím, že mají moravská vína světovou kvalitu, o čemž do rozšíření téhle technologie nemohla být ani řeč.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od nidan »

Nethar píše: 10 úno 2019, 11:29 Trochu odbočím. I z toho důvodu furt nevím, jestli je nutno a priori odsuzovat experimenty typu ...
za mne co není zakázáno je povoleno a proč ne, když to pak dají na flašku jak to vzniklo, nechť si zákazník vybere zda koupí levnější urychlenou verzi nebo přírodní dražší ;)
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od LukeD »

Také už beru docela dlouho stáří whisky jako pouhé číslo, které vcelku nic moc nevypovídá o kvalitě uvnitř láhve, nicméně zaručeně slouží k postupnému šroubování cen vzhůru k nesmyslným výškám.

A přidávám jeden moc pěkný článek ze zde již známého ruského webu: Whisky: Mysteries of The Casks Filling Strength.

Obrázek
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od nidan »

jo ten článek je super, četl jsem ho už v úterý tušim, ten rus je fakt borec, líbí se mi jak jde do hloubky a pak to umí polopatě říct a vysvětlit ;)
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od LukeD »

The flipside of the Islay whisky boom
Islay is ‘whisky island’ – home to no fewer than nine distilleries, with more on the way. Whisky has brought investment and jobs to the Queen of the Hebrides, but there are challenges too, including crumbling roads and an inadequate ferry service. Richard Woodard investigates.

Obrázek
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od LukeD »

This is just the beginning of the new range, however. From what I’ve heard, plans are still being made and ideas being had, and vintages may not be gone forever. But if they do reappear, expect them to be something a bit special.
The Balblair Collection – the new range

+ moc pěkný názor v diskusi pod článkem:
Hi there,

the fact that it is as bad or even worse elswhere has never been a comfort to me, Billy.

Let me answer to this whole mess (not talking Brexit here) with my favourite whisky quote.
Ian Buxton was quoted in 2014 as saying, “The dirty little secret of the Scotch industry is they’ve become addicted to high prices, but they’ve run out of old whisky”.

The fact that the Far East pays anything for everything does not neccessarily mean we have to follow suit. Very few of us are Chinese billionaires here.

I do not think that pricing standfast and true whisky enthusiasts out of the market is a feasible stategy in this parts of the world. Not to speak of aspects of ever diminishing quality while prices go only one direction.
Or to put it into strong language: Damn premiumisation.

Otherwise I hope you are well and still do enjoy selling whisky and working in the whisky business. I myself do have growing doubts.

Greetings
kallaskander
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Zajímavé články (nejen) z webu Scotchwhisky.com

Příspěvek od LukeD »

Stop drinking whisky like a cowboy
It happens all the time at whisky festivals. There was one that I remember in New York, where this guy came up to me and asked: ‘What’s your most expensive whisky?’ He went straight for a Dalmore 25-year-old and knocked it back.

‘What d’you think you’re doing?’ I asked.

‘What d’you mean?’ he replied, so I slapped him on the face. It wasn’t hard and it was almost comic, but I had a serious point to make about showing some respect for the product.
Typický Paterson. :D
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Odpovědět