poznejwhisky.cz

Odkazy za zajímavé stránky na internetu týkající se whisky
Odpovědět
yddraggsill

Re: poznejwhisky.cz

Příspěvek od yddraggsill »

Tleskám, díky.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: poznejwhisky.cz

Příspěvek od salam15 »

Já v tom rovněž příliš kontroverze nevidím, pár faktických chyb (Balvenie, počet palíren, které Granti vlastní, Solera není v podání Grantů systém, ale jeden velký vat a tak) ano, ale to je jen otázka revize.

Za odvahu vyrazit se svým pohledem na věc na veřejnost chválím.

Věcně bych pak oponoval v tom smyslu, že korporace, kterou Grantovi vlastní, je již rovněž nadnárodní, a že jejich přístup není zase tak odlišný, jen je evidentně úspěšnější. Koneckonců podstatou whisky je tvrdý byznys. Kdo v něm neobstál, tak zavřel, nebo palírnu prodal (jiné) nadnárodní korporaci ;)

Taky si nejsem jist, jestli Glenlivet 12 yo v sobě někdy nesla víc odkazu George Smithe než kterýkoliv jiný Glenlivet (včetně Founder's Reserve), protože ten umřel 1871 a tehdy se rozhodně moc 12letých whisky nedělalo, jestli vůbec nějaké. Spíš to zní jako marketingové povídání na láhvi Glenlivet ;)
Naposledy upravil(a) salam15 dne 28 kvě 2019, 18:46, celkem upraveno 1 x.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: poznejwhisky.cz

Příspěvek od salam15 »

Jinak je mi Glenfiddich taky o dost sympatičtější než Glenlivet ;)
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
OldStyle
New-make
New-make
Příspěvky: 64
Registrován: 27 lis 2018, 12:41

Re: poznejwhisky.cz

Příspěvek od OldStyle »

salam15 píše: 28 kvě 2019, 18:46 Za odvahu vyrazit se svým pohledem na věc na veřejnost chválím.
Věcně bych pak oponoval v tom smyslu, že korporace, kterou Grantovi vlastní, je již rovněž nadnárodní, a že jejich přístup není zase tak odlišný, jen je evidentně úspěšnější. Koneckonců podstatou whisky je tvrdý byznys. Kdo v něm neobstál, tak zavřel, nebo palírnu prodal (jiné) nadnárodní korporaci ;)

Taky si nejsem jist, jestli Glenlivet 12 yo v sobě někdy nesla víc odkazu George Smithe než kterýkoliv jiný Glenlivet (včetně Founder's Reserve), protože ten umřel 1871 a tehdy se rozhodně moc 12letých whisky nedělalo, jestli vůbec nějaké. Spíš to zní jako marketingové povídání na láhvi Glenlivet ;)
Diskutovat o názorech a souvislostech se slušnými lidmi a ještě znalci je pro mě velké potěšení, byť probíhá na "privátní" sociální síti. Na jiných fórech má nejdelší příspěvek 1 větu a většina pouze pár slov, často vulgárních narážek na inteligenci toho druhého :)
Díky za tvůj názor a upřesním moji optiku. Vycházím z toho, že minulost whisky odvětví (naštěstí) nikdo nezmění, může o ní pouze lhát, nebo ji ukazovat pootočenou. Budoucnost, jako jednotlivec taky přímo neovlivním, můžu pouze působit na to, jak se prožívá (a užívá) přítomnost. Mám fakt upřímnou úctu k objevitelům/zakladatelům palíren, díky kterým dnes můžeme ochutnávat tak báječný mok, ve kterém doznívá odkaz historie, ač to vypadá jako fráze. Původní palírníci nebyli žádní boháči, dost se nadřeli a někdy prodávali celou palírnu s odpracovaným životem za cenu nižší, než jsou dnes na aukcích vydražené raritní jednotlivé lahve. Mnohem později přišla drsná komerce, která chce vydělávat na: lepším designu lahve, silně přibarvené marketingové historce, uměle vytvářené iluzi vzácnosti při tvorbě nepodložených limitovaných edicí apod. Aniž vytvoří skutečnou a trvalou přidanou hodnotu ! Ale vedle toho stále existují nadšení profesionálové, kteří přijdou do nedoceněné palírny a vytvoří tam řadu skvostů. Třeba takový Billy Walker a pozvednutí GlenDronach/BenRiach. Ano pak na tom zaslouženě vydělal ... aby vložil peníze do další práce.

Doložené historické prameny tvrdí, že G.Smith chtěl dosáhnout určitého typu ovocného vyznění své whisky, který v té době neexistoval. Není to jen novodobá marketingová historka. Mě je tenhle přístup milejší, než experimentování sem-tam, až se něco podaří, protože v sobě nese pečeť dlouhodobosti nikoliv kvazi-náhodného výsledku. Tak jako tak je to neopakovatelná minulost, stav dnešní Glenlivet se neodvíjí od délky lidského života zakladatele a případně jeho následovníků, ale jednoho finančního roku vlastnické struktury
Ale je to jen a jen můj osobní názor a může být pro jiného úplně nepochopitelný. Není to o pravdě, ale o individuálním přístupu.
Naopak zakládat Balvenie o 100 let později byla faktická chyba :)
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: poznejwhisky.cz

Příspěvek od tornado »

Dobrej článek, díky :handgestures-thumbupright:
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: poznejwhisky.cz

Příspěvek od LukeD »

Přečetl jsem též a dovolím si komentovat.
Uvedl na trh v. 1963 první single malt whisky a následně otevřel ve Skotsku první návštěvnické centrum, pro popularizaci tohoto nápoje.
Druhá část je pravdivá, ta první je však notným zjednodušením, které bohužel slýchám/vídám až příliš často. Single malt whisky prodávaly některé palírny již kolem přelomu 19. a 20. století - Dalmore se kupř. v roce 1870 stala první sladovou whisky, která byla vyvážena do Austrálie. Glenfiddich byla v tomto ohledu pouze první palírnou, která začala svoji single malt v roce 1963 masivně vyvážet do různých částí světa a současně ji podporovat reklamou coby single malt. To je ten podstatný rozdíl, pokud je mi známo.

Glenfiddich did not invent single malt bottlings. No, there were bottles of single malt being bought, sold, and traded on this planet long before 1963. However, it was in 1963 that WG&S decided to do something radically different and market their single malt as a single malt. They were the first distillery to stand up and say, “We think our whisky is pretty good and doesn’t need to be blended with other whiskies. We think you’ll like it straight up, as is.” Okay, I’m projecting and paraphrasing there, but the message is the same, because that’s more-or-less what happened in 1963 when WG&S launched their Glenfiddich Straight Malt.
Zdroj: https://www.whiskyandwisdom.com/glenfiddich-original/
oficiální licence však byla získána až v r. 1824 (jak je uvedeno i na lahvích) a byla jedna z prvních k nelibosti místních farmářů tj. nelegálních palírníků
K tomuhle spíše jen drobná zajímavost. Ona nelibost vedla údajně dokonce k výhrůžkám smrtí, takže nakonec si musel George Smith kvůli ochraně své firmy údajně dokonce vyžádat asistenci armády. A na svoji ochranu dostal i pár revolverů. The pistols were a personal gift from the Laird of Aberlour who was impressed with the perseverance of George Smith. Glenlivet still honours its founder; the aforementioned pistols are exhibited at the distillery and the name of George Smith can still be found on the labels.
Do úspěchů historie také patří licenční vítězství v r. 1880, kdy získává po právní bitvě copyright na regionální název The Glenlivet (ostatní mohou používat název pouze s pomlčkou).
Opět spíše jen doplnění pro zajímavost:
The fame of the Glen Livet valley had already widely spread at the time of the visit of King George IV to Edinburgh; some people claim he actually asked for it by name. Because the name of the 'terroir' became very well known, more and more distilleries in the area added 'Glenlivet' to their own name. A joke from those days was that 'Glenlivet' meant 'The long Valley' - because so many distilleries were located there. Until 1984, many distillers still put 'Glenlivet' behind their name on their labels.
After a many legal battles in, only the Glenlivet distillery is allowed to use the name THE Glenlivet.
Even after the court's decision some other distilleries and bottlers bravely continued to use the name 'Glenlivet' on their labels. Many of the old Cadenhead's bottlings from the 1980's still have the word 'Glenlivet' printed boldly behind the name of the distillery. In fact, even in the third millennium their range included bottlings like Aultmore-Glenlivet, Balmenach-Glenlivet, Balvenie-Glenlivet, Convalmore-Glenlivet, etcetera.
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
OldStyle
New-make
New-make
Příspěvky: 64
Registrován: 27 lis 2018, 12:41

Re: poznejwhisky.cz

Příspěvek od OldStyle »

LukeD píše: 30 kvě 2019, 02:08 Přečetl jsem též a dovolím si komentovat.
Uvedl na trh v. 1963 první single malt whisky a následně otevřel ve Skotsku první návštěvnické centrum, pro popularizaci tohoto nápoje.
Druhá část je pravdivá, ta první je však notným zjednodušením, které bohužel slýchám/vídám až příliš často.
Zdroj: https://www.whiskyandwisdom.com/glenfiddich-original/
oficiální licence však byla získána až v r. 1824 (jak je uvedeno i na lahvích) a byla jedna z prvních k nelibosti místních farmářů tj. nelegálních palírníků
Díky za poznámky, je super, že existuje platforma nadšenců, kde lze rozebírat i detaily a hlavně rozlišovat "možná" od "určitě". Porovnávat vlastní zdroje s ostatními. Jsem nadšen.
V zásadě se všemi poznámkami souhlasím. Asi "www.poznejwhisky.cz" nemá ambice oslovovat pravověrné příznivce, ale přilákat pozornost a popularizovat (prosím o názor autora/vlastníka, spekuluju teď za něj :).
Snažil jsem se o zkratku, ale i tak mi přišlo, že je článek dlouhý. Ve snaze popsat stručně odkaz G.Smithe (popularizovat single malt, osvěta, velké prodané objemy za dostupnou cenu, "rodinná" firma) jsem zkrátil, protože to je doplňkový údaj k obchodní válce, která regulérně proběhnula.
Proto bych navrhoval nechat výše popsané zjednodušení pro účely dotyčného webu. Zkuste mu taky něco napsat, ať se zjistí, jestli veřejnost vůbec takové věci zajímají nebo je to ztráta času.
A jako juniorní přispivatel W.N.cz drze nadhazuji dodatečné téma: jaký je "target audience" webu. Učinil jsem zkušenost s jedním fórem v úplně jiném oblasti, že je tam fajn parta 5 profíků, kteří jsou naprosto odloučení od zbytku myšlení komunity (cca 150 ks) a paradoxně čím jsou v oboru nedostižně dokonalejší, tím se propast zvětšuje. A oni by tak rádi rozšířili svoje TOP 5 na 20-50 :) a vůbec netuší, že začátečníci cítí oprávněný ostych.
Uživatelský avatar
LuckyLoser
Znalec
Znalec
Příspěvky: 366
Registrován: 09 led 2018, 12:57
Kontaktovat uživatele:

Re: poznejwhisky.cz

Příspěvek od LuckyLoser »

Ty stránky zatím opravdu nemají ambice oslovovat nejvyšší vrstvu znalců whisky. Sám se považuji za mírně pokročilého a ve světě whisky se pohybuji jen 2 roky. Takže o velké spoustě zákulisních věcí prostě nevím. Proto vám asi články na poznejwhisky těžko něco nabídnou, když máte větší úroveň znalostí než sám autor :).
Sám si ale pamatuji jak jsem ze začátku hledal informace o palírnách a o nových lahvích. Řekl jsem si proto, že by bylo fajn mít tyto informace někde na jednom místě a v češtině.
Cílem těch stránek je tedy informovat laickou veřejnost o tom co se ve whisky světě děje a ukázat novým lidem, že whisky je více než tulamorka a Jameson. A že si také mohou whisky vychutnat i když tam necítí všechny možné věci. Proto tam také chystám sekci pro začátečníky (druhy whisky, oblasti, slovník).
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: poznejwhisky.cz

Příspěvek od nidan »

a tak je to správně:) kdo hledá víc najde nás tady a nebo hledá ještě hlouběji, skvělý počin ;) :clap:
Uživatelský avatar
LuckyLoser
Znalec
Znalec
Příspěvky: 366
Registrován: 09 led 2018, 12:57
Kontaktovat uživatele:

Re: poznejwhisky.cz

Příspěvek od LuckyLoser »

Dnes na poznejwhisky.cz vychází rozhovor s Petrem. Ptal jsem se nejen na Whisky festival v Malé Morávce, ale i na jeho vztah k whisky. https://poznejwhisky.cz/zajimavosti_whi ... m-krenkem/

Dále bych Vás, při této příležitosti, poprosil o dvě věci.

Stránky běží už nějaký pátek a já bych Vám byl velmi vděčný za jakoukoliv zpětnou vazbu. Jak na obsah článků, tak i na jejich četnost a třeba i na přehlednost stránek. Prostě co Vás napadne ;)

Dále hledám nějakého dobrovolníka, který by byl ochoten napsat, jednou za dva týdny, review nějaké whisky. Ze začátku by šlo o láhve, které patří do základního vzdělání. Nabídnout ovšem můžu jen dobrý pocit, že odhalujete whisky dalším lidem. Tento projekt není k vydělávání :D

Díky a užívejte.
Odpovědět