Video o whisky a internetu

Odkazy za zajímavé stránky na internetu týkající se whisky
Odpovědět
Lojza
New-make
New-make
Příspěvky: 166
Registrován: 13 úno 2020, 10:29

Re: Video o whisky a internetu

Příspěvek od Lojza »

Hádal bych ze se x-násobnou destilaci zvyšuje lihovitost, což ma pozitivní vliv na zraní destilatu jak víme. Dále se vylučují zcela jistě aromatické složky ať dobre či špatné, které u 2x destilace prý dělají až 40% výsledné chutě. X-násobnou destilaci tak vpodstatě vznikne velejemny vysokoprocentní etanol, který ma silné redukované éterické složky jak dobre tak špatně. Nejdůležitější je pak stareni v sudu, ktery chuť nejvíce ovlivní. Momentálně mne napadlo toto resumé jak nad tím cele Vánoce přemýšlím se Springbankem.
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Video o whisky a internetu

Příspěvek od joy »

U irske bych s tebou v nekterych pripadech souhlasil, ale u skotske nemuzu. Mozna nekdo odsud mel nejaky new make z troji destilace a rekne ti to, jak to je.
I kdyz - mel jsem poteen 90% (a to v zadnym pripade nemohla byt dvojdestilace a myslim, ze mozna ctverna, aby dosahli takhle silneho destilatu) a byl plny vune - mandarinek s peckou. Mel jsem Gold Cock new make a byl plny exotickeho ovoce. Takze si myslim, ze se to tak rict neda, ze nemas pravdu.

Odesláno z mého SM-A310F pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Video o whisky a internetu

Příspěvek od nidan »

vyšší alkohol není ani pro zrání dobrý, nejlépe zraje okolo 55%, skotských 62,5% je kompromis mezi zráním, skladovacími prostory a společné hodnotě pro výměnu sudů.
při trojnásobné destilaci se koncentrují spíše lehké estery a proto je destilát lehčí, dvojnásobná destilace je těžší a plnější destilát...
Lojza
New-make
New-make
Příspěvky: 166
Registrován: 13 úno 2020, 10:29

Re: Video o whisky a internetu

Příspěvek od Lojza »

To Niddan. Ta lihovost musí být vyšší než 60%. To co uvidíš je CS. Je tam andělská dan, která přece lihovost snižuje.
To joy. Myslím ze Jelínek páli 2x. Ten new make jsem chtěl vyzkoušet z edukacnich důvodů. Jestli je ale x-násobná destilace tak skvělá tak proč to nedělá každý? Rozhodne je dražší. Jak to děla takový Macallan?
No nic. Jdu si nálit 40% Laphroaig.
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Video o whisky a internetu

Příspěvek od joy »

Ano, Jelinek pali 2x, da-li se to tak rict. Tam to byl nazorny priklad, ze 90% poteen ma taky ovoce a docela intenzivni jako ten Jelinek.
To druhy ti uz nidan vysvetlil (vliv dvoji a troji destilace na vysledny destilat).
Ze se lihovost snizuje, to je pravda napr. u nas a ve Skotsku. Napr. ale v Kanade, Indii se lihovost andelskou dani zvysuje. Je to dano prirodnimi podminkami.
Vetsina ve Skotsku (vcetne Macallanu) pali 2x.

Odesláno z mého SM-A310F pomocí Tapatalk



Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Video o whisky a internetu

Příspěvek od LukeD »

Lojza píše: 27 pro 2020, 19:03 Moc pěkné video. Pěkné základy. Ja jsem třeba nikdy nepochopil k čemu je 2,5x nebo trojnásobna destilace jak se holedbaji někteří výrobci, když u nás se standardně páli 2x nejprve kvas pak lutr. A ví se ze když se nelegálně páli 3x ubírá to aroma. Někdo tak zachraňuje špatný výsledek alespoň na likér. Muže mne někdo teda smysl 3x destilace vysvětlit? Mne to zní jako marketingový trik na lajky nebo mám mezery ve vzdělání. Nebráním se v tomto směru dovzdelat.
Tak nějak povšechně k té destilaci více než dvojnásobné. Ber to jako historickou záležitost, která vznikala postupně a spontánně. Stejně jako používání rašeliny k vysušování nezačalo proto, že si někdo řekl, že by bylo fajn mít kouřovou whisky, protože se bude skvěle prodávat. Tehdy v 18. století, příp. i dříve fakt nikdo marketing neřešil, to mi věř. Pokud jde o trojnásobnou destilaci u některých skotských palíren, tak ta byla často zavedena vzhledem k tomu, že irská, třikrát destilovaná whiskey měla až takřka do konce 19. století mnohem lepší světovou pověst než skotská, o kterou až do vzniku blendů naopak de facto nikdo nestál. Jinými slovy, někteří skotští producenti se prostě jen pokusili napodobit své - toho času mnohem úspěšnější - irské konkurenty.

Začnu tím Springbankem. Tam třebas vůbec třetí kotel na tu svoji 2,8násobnou destilaci nepotřebují. Destilují totiž klasický 2x a pak udělají tu věc, že vezmou 80 % 2x destilovaného ocasu destilátu (anglicky feints), smíchají jej s 20 % lutru (anglicky low wines) destilovaného 1x a pak tuto směs destilují "potřetí". Výsledek pak přimíchají ke klasicky 2x destilované whisky a vzniká typická Springbank. Má to své historické důvody a jak to vzniklo, to ví akorát tak někdo z rodiny Mitchellů, kteří palírnu rozjížděl, a ten už to dnes pochopitelně nikomu nepoví. Jedním z nejpravděpodobnějších důvodů mohl být fakt, že se snažili udělat destilát zajímavějším a uspět tak v boji s konkurencí.

Dalším příkladem může být palírna Mortlach. Dlouho jsem se ani nesnažil chápat, jak vlastně dospívají k té své deklarované 2,81násobné destilaci. Nakonec se to ke mně souhrou okolností dostalo úplně samo, shodou okolností před online degustací, kde jsem měl mimo jiné Mortlach 16yo. Říkám furt, že náhody neexistují. Tady to tedy funguje následovně: 1 pár kotlů funguje naprosto standardně. Z dalších dvou surovinových kotlů jde 80 % do druhého přepalovacího kotle, zatímco zbývajících slabších 20 % putuje do třetího, menšího přepalovacího kotle zvaného Wee Witchie. Zde je těchto 20 % lutru nejprve dvakrát redestilováno bez jakékoli fragmentace a teprve napotřetí jede vše standardně s odebráním srdce pro výsledný destilát. Opět ti nikdo neřekne kdy přesně a proč tenhle relativně náročný způsob vznikl, nicméně v podstatě všichni se shodnou na tom, že zásadně ovlivňuje výrazný charakter Mortlach whisky, které se přezdívá The Beast of Dufftown.

Co se irské týče, už to tu padlo. Irská byla původně destilována 2x. Za vznik typicky irské, trojnásobné destilace, mohou paradoxně daně. Roku 1785 byla zavedena královská daň na sladový ječmen, což ovlivnilo jak výrobce piva (hlavně), tak výrobce whisky. Irové se to rozhodli ochcat tím, že přestali používat 100% sladový ječmen a začali používat také ječmen surový (plus mínus v poměru 50:50, minimálně však tuším s 30% podílem sladového ječmene). Záhy ovšem zjistili, že aby z toho lezla dobrá whisky, bylo nutno destilovat 3x. Tak vznikla typická irská pure pot still whisky (od roku 2010 změněno na single pot still kvůli protestům American Alkohol and Tobacco Tax and Trade Bureau proti užití slova "pure" při prodeji nápojů).
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
Marvin
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1298
Registrován: 01 zář 2011, 09:31
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Video o whisky a internetu

Příspěvek od Marvin »

:arrow: LukeD - dík za podrobné informace.
K chuti vícenásobného destilátu - Bruichladdich tenkrát ten svůj "quadruple new make" i nalahvoval, dokonce jsme ho ve WS i měli, ale je to dávno a nijak mi neutkvěl, což odpovídá i poznámkám o čistém a hladkém destilátu uvedeným na WB - viz pro zájemce zde: https://www.whiskybase.com/whiskies/whi ... laddich-x4
Skoro by stálo za zvážení, zda nepřesunout část téhle diskuze o vícenásobné destilaci do samostatného vlákna.
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Video o whisky a internetu

Příspěvek od LukeD »

Teď jsem se k tomu rozhovoru konečně dostal a jak mám Míru rád, tak v jednom momentu (od času 21:20) tam dobře plete koše s baňama, jak se u nás na Slovácku říká. 8-)
Já si umím představit, že jedině takhle přišli v některých skotských palírnách, že všechna jejich whisky bude zrát v bourbonu a v sherry. Jinak než na lidech to neotestovali. A jinak než začátkem pár sudů sherry to asi nebylo jako. Asi se nerozhodnete takhle koupit tolik sudů na sherry, které jsou drahé jak čert, protože věříte. Musíte to vyzkoušet.
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Video o whisky a internetu

Příspěvek od salam15 »

nidan píše:vyšší alkohol není ani pro zrání dobrý, nejlépe zraje okolo 55%, skotských 62,5% je kompromis mezi zráním, skladovacími prostory a společné hodnotě pro výměnu sudů.
při trojnásobné destilaci se koncentrují spíše lehké estery a proto je destilát lehčí, dvojnásobná destilace je těžší a plnější destilát...
To je otázka, jestli vyšší lihovost není pro zrání dobrá. ;) Třeba nyní tak ceněné Port Ellen a Brory byly sudovány ve vyšší síle než je tradičních skotských 63,5 % (ne 62,5 jak píšeš) a je to (prý) jeden z důvodů, proč jsou tak skvělý. Ale je fakt, že to je příklad extrémně dlouhého zrání, s kterým se při sudování nepočítalo a řešil se tím nedostatek místa ve skladech. Těch důvodů, proč je to zrovna 63,5 %, je taky víc (daňové, obecně legislativní atd. navíc je to 111 proof, což je prostě pěkné číslo ;)).
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Video o whisky a internetu

Příspěvek od LukeD »

salam15: On si to nidan zjevně spletl s tím v USA povinným maximem 62.5% (125 US Proof).

Ináč Lojzovi a případně všem dalším, které až doposud míjel, doporučuju vřele k prostudování následující skvělý článek, který se zde na fóru v minulosti mihl: Whisky: Mysteries of The Casks Filling Strength.
Of course, I would like to think personally that just a nice figure in British proof — 111° — played a certain role when the filling level was chosen, but the reality is always more prosaic – duties and taxes.
...
It is yet necessary for me to work a little bit in the London Library sometime in order to understand why legislators appointed 123 and 111 proof as strengths for raw spirit trade in the first half of 19th century, but it was surely not related to the science, as there were no scientific researches on the interaction of spirit and wood those times. The science came later, in present times, in the second half of the 20th century. And these scientific studies have shown that at approximately 58% of the alcohol by volume in the spirit the ethanol-water mixture achieves the maximum possible interaction with a cask: the distillate absorbs the largest number of elements from wood.
...
It is important to remember that the volume of alcohol in the water-ethanol mixture is only one of the factors that affect only one of the stages of whisky production – maturation. And at this stage, there are a lot of other very important factors: a type of the wood of the cask, cask volume, quantity of the previous cask fills, cask charring level, what was held in that cask previously, how and where it will be stored, etc. Therefore, the information about cask filling strength is extremely interesting but does not allow us to make any specific conclusions about what kind of whisky awaits us in the future.
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Odpovědět