Prince of Wales

Evropské whisky kromě Skotska a ČR, možná bude později rozděleno na jednotlivé země
Odpovědět
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Prince of Wales

Příspěvek od Radek »

Tak tady máme whisky z Walesu.... no z Walesu, na whisky online jsem se dočet že do palírny dovážej Tomatin a filtrujou ho přes směs bylin. Pokud je to opravdu tato whisky, tak je zajímavý co ty bylinky dokážou s celkem dobrou whisky provést. Opět je to whisky kterou jsem dostal, a opět whisky kterou jsem dopíjel jen s velkým sebezapřením. Jo, je to whisky, to jo, ale taková hořká až nedobrá.... asi fakt ty bylinky.
Takže, pokud si chcete pochutnat, nedoporučuju, opravdu není dobrá, ale v rámci studia proč ne.... docela by mě zajímalo co v ní najdete za chutě (evtl. pachutě).
Přílohy
princeofwales_whisky.jpg
princeofwales_whisky.jpg (8.71 KiB) Zobrazeno 8008 x
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Prince of Wales

Příspěvek od Nethar »

Zajímavé, zajímavé... myslím, že v rámci tohoto praktického studia půjdu radši za školu :-D Ale pokud bude studovat někdo jiný, učebnici si rád pak přečtu :-D Z waleské whisky někdy možná zkusím Penderyna, tyhle bylinkové pokusy, to už je snad spíše gin, ne? :-)
Shargard

Re: Prince of Wales

Příspěvek od Shargard »

Gin a jako vyšitej. Penderyn už je pravá whisky z Walesu. Snad na ni taky někdy dojde
Króča

Re: Prince of Wales

Příspěvek od Króča »

Shodou "Netharokolnosí" ;) mám doma pěknou miniaturu Penderynu..
Obrázek
až bude ochutnáno dám vědět :D
Uživatelský avatar
Marvin
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1298
Registrován: 01 zář 2011, 09:31
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Prince of Wales

Příspěvek od Marvin »

Sadu 3 miniatur Penderynu přivezla kamarádka z Walesu a mohli jsme ji ochutnat - obecně to byly slušné, ale nijak uchvacující whisky. A celkem legrační byl způsob výroby peated verze - nechávají standardní dozrávat v sudu po nakouřené whisky z Islay ;)
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Prince of Wales

Příspěvek od Petr »

Mohu potvrdit Marvinova slova. Řekl bych, že stojí zato alespoň některou jejich verzi vyzkoušet. Znovuzrození welšské whisky provázely všelijaké okolnosti spojené se značkou Prince of Wales, jež měla na vinětě uvedno, že je ve Walesu vyrobena nebyla však destilována. Ve skutečnosti to byla skotská whisky a kromě tohoto malého "šmečka" udělali 3 šéfové dotyčné firmy trochu větší ránu na spotřební dani (více než Ł250000), za což šli nemilosrdně na 8 měsíců bručet a značka skončila.
Nicméně další pokus roce 1988, kdy vznikla Welsh Whisky Company, už byl z trochu jiného těsta, resp. lidé v této společnosti. Ve vesnici Penderyn byla vybudována pálenice Gwalia, u níž lze najít několik pozoruhodností. Jednak je to speciálně vyvinutý kotel - klasický potstill 2500 l, na jehož vrcholu je měděný válec se 6 patry uvnitř. Na něj přímo napojený je rektifikační válcový/sloupcový kotel z mědi, jenž má dalších 18 pater. Celé to má sloužit k preciznímu vyladění destilace (jejich destilát má něco přes 90%) a dosažení co nejmenšího množství předkapu a dokapu, jelikož je možno odebírat destilát z kteréhokoliv patra a také ho, v případě potřeby, kamkoliv vracet. Trochu zašmodrchané, co? Destilace je ve skutečnosti ovšem pouze jednostupňová ne však kontinuální. Destilace jedné várky trvá zhruba 10 hodin a výsledkem je pouhý jeden sud lihoviny. Chtělo by to návštěvu, i welšká krajina v těchto místech stojí za to. Prý je jejich návštěvnické centrum hezké a prohlídka provozu zajímavá.
Druhá zvláštnost, jež by ve Skotsku neprošla, je to, že sladinu a následně kvas si nechávají připravovat v pivovaru Brains v Cardiffu, kde kromě kvasinek přidávají do sladiny i laktobakerie a kvas o cca 8 % si po vykvašení doážejí v cisternách. Jedna česká firma, to dělá trochu podobně.
Třetí pozoruhodná věc je ta "nakouřená" whisky. Normálně se čerstvý destilát stáčí do sudů od bourbonu Evan Williams a Jack Daniel´s Tennesee Whisky a pak je dozráván v sudech po madeiře případně sherry nebo i portském. U rašelinné jde po počáteční fázi zrání meziprodukt nakonec skutečně do sudů po whisky z Islay, takže nakouřenost má zcela jiný charakter, je velmi delikátní. Nevím, nakolik je to whisky latina, ale traduje se, že mezi sudy po bourbonu se dodavateli kdysi nějak připletly sudy od Laphroaig, byly naplněny a následné překvapení bylo na světě. Od té doby se to praktikuje cíleně. Ať už to bylo jak chtělo, vím, že náhoda, někdy také nutnost ve Skotsku i Irsku vícekrát sehrála svou pozitivní roli. Kdyby se vám to povídání zdálo dlouhé, pak vězte, že na ochutnávce keltských whisky (ještě bretaňská Glann ar Mor) v našem krnovském klubu toho bylo ještě o trochu více. Pravda, tam se to prokládalo vzorky. :whistle:
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Prince of Wales

Příspěvek od Radek »

Tak doplním další rest co mám z pohledu recenzí:
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=prince-of-wal
Alkohol:40 %
Aroma:bohužel, tak aroma už z paměti opravdu nevyhrabu
Chuť:hořká a nedobrá
Shrnutí:tak že je to whisky se na ní teda poznat dá, ale je opravdu nechutná... dopíjel jsem jí jen s největším sebezapřením.
Body:59
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Odpovědět