Millstone 8 yo French oak

Evropské whisky kromě Skotska a ČR, možná bude později rozděleno na jednotlivé země
Odpovědět
Shargard
Znalec
Znalec

Millstone 8 yo French oak

Příspěvek od Shargard » 15 říj 2011, 17:21

Přátelé dobré whisky a nejen té skotské vítejte u další recenze. Dnes se podíváme na další evropskou palírnu. Podíváme se jestli kromě tulipánů umějí holanďané pálit i náš oblíbený nápoj. Nejprve ale něco k plírně.

Palírna byla založena Fredem van Zuidamem v roce 1975. Jeho idea byla založit malou palírnu, která bude vyrábět exkluzivní produkty. Tak tedy na 300 metrech čtverečních vybudoval palírnu s jedním měděným kotlem a jednou produkční linkou . Jeho žena má na starosti design lahví a balení. Po deseti letech produkce si tato palírna vydobyla místo holandské palírenské jedničky. Proto roku 1989 nutně muselo dojít k rozšíření. Sklady vzrostly na 600 metrů čtverečních a byla přistvěna 1 linka. V Současnosti vedou palírnu synové Patrick a Gilbert ,pod dohledem rodičů, o rozloze 3600 metrů čtverečních, 4 měděných kotlích, 4 produkčních linkách a k dispozici mají více než 1000 dubových sudů. Produktová řada zahrnuje množství likérů, tzv. geneverů – což je gin, který musí být z části vyroben ze sladového ječmene a pochopitelně whisky, která nás zajímá nejvíce. Zuidam dělá i žitnou ve stáří pět let.

http://www.zuidam.eu
Hrozně mě to mrzí, ale žádné obrázky palírny jsem nenašel. Když budete úspěšnější než já tak to pochopitleně uvítám.

Info o lahvi
Stáří: 8 let
Zrání v sudech: z francouzkého (limousinského) dubu
Finish: ne
Cena: 60 liber

Millstone 8y - French oak (40%)
Obrázek

Balení tak trochu připomíná Longmorn 16y
Aroma:hřebíček, kurkuma, slad, vůně červených jablek a někde vzadu žitný chleba s trochouz kmínu - nemůžu si pomoct, ale je to tam. Nevšední a neotřelá vůně - opět něco nového pro mě
Chuť:zaoblená, krémová, sladší, ovocná, karamel, opět koření - zázvor a i kouř je přítomen v jemné podobě
Dozvuk:sušší, střdně dlouhý, hořkosladký tón, mandlový likér Amaretto, kakao - pro velmi příjemný dozvuk
Shrnutí:Kvalitní whisky, která mě překvapila ve vůni a dozvuku. Po první přechutnávce jsem byl z chuti lehce zklamaný, ale to byl jen prvotní pocit. Jen co necháte whisky nějaký čas odležet tak je to hned lepší - nicméně rezervy téhly whisky jsou právě v chuti. Tahle palírna má jistě co nabídnout a z mého pohledu se jedná o vydařený kousek. Sice neatakuje mety nejvyšší, ale zaručeně potěší. Jinak v produkci se nachází i verze american oak a rašelinná verze Peated, která by určitě stála za hřích.
Body:83
Slainte Mhath
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Millstone 8 yo - French oak

Příspěvek od Hunter » 15 říj 2011, 18:05

Šikovná manželka, když si takhle ve volných chvílích navrhne design lahve i balení...A jsem rád, že dopadli slušně!
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 15 říj 2011, 20:46

No vida.. moc pěkných 83 bodů.. a ten design se vážně povedl ;)
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Příspěvek od josé » 28 čer 2015, 21:11

protože jsem na Whiskyfestivalu 2015 nebyl na Zuidamovské masterclass, dal jsem si jejich whisky alspoň na baru. porovnával jsem souběžně jejich 12 sherry s 8 french oak.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/52894
Web:http://whisky.zuidam.eu
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek WF2015
Aroma:dub v čisté podobě, lakovaný, náznak vanilky, maličko gumy, citrusová svěžest (b.1/3)
Chuť:dubová dřevitost, ale na mě maličko hořčí než by se mi líbilo. posléze zesládne, hořké kakao, trocha jehliček (b.1/4)
Dozvuk:střední. vanilkové kapučíno a dřevo už jen slabě (b.1/2)
Shrnutí:na lahvi je napsáno french oak a to taky je v lahvi. líbí se mi míň než 12 sherry (b.0/1)
Body:3
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."

Odpovědět