Belgian Owl 53 months 4275986

Evropské whisky kromě Skotska a ČR, možná bude později rozděleno na jednotlivé země
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 9666
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Belgian Owl 53 months 4275986

Příspěvek od Nethar »

Byla jednou jedna vesnice a tam bydleli lidé. Lidé to byli dobří, ale měli velké trápení. Jejich jediný zdroj vody byl hnusný špinavý pramen - nic, co by se dalo pít. Museli tedy pitnou vodu kupovat od obchodníka, který do vesnice docházel. To bylo drahé, moc drahé, vesničané tedy museli tvrdě pracovat, aby si na svou vodu vydělali.
Jednou takhle jeden famář říká svému psovi: "Hele jako voe, teda pse, podívej se jako voe, máme žízeň, je to špatný. Voda, jídlo, všechno to voe, pse, stojí peníze. Seš jenom další jako voe krk na krmení, na to prostě nemám. PROSTĚ NEMÁM!" A při těch slovech si začal chystat na psa provaz.
Slyšela to však sova (jiné verze příběhu říkají výr či sýček) a zakřičela na farmáře: "To to to to jako ty vogo, co to jako? To jako teda jako ne!"
Farmář se zastavil a říká si: "Tak jako vody moc nemám, tak chlastám dost alkohol, ale jako mluvící sova, to je jako trochu moc, ne? Jako? Ne?"
"Nech toho psa, jinak toho budeš litovat celý život!" povídá sova.
"Hele jako, sovo," zamumlá vyděšený farmář, "ty normálně jako voe sovo mluvíš! Co je to jako voe sovo za zázrak?"
"HAHAHA!" zasmál se Gandalf... ehmm... sova... a povídá: "Sova? Sova je jenom jedna z mnoha mých podob."
A po těch slovech se sova změnila ve vousatého čaroděje, který povídá: "Farmáři, viděl jsem trápení vaší vesnice. Pojďme se podívat k tomu špinavému prameni a něco s tím konečně udělejme!"
A tak se vydali na cestu. Čaroděj, farmář a pes. Až došli k prameni. A tam mezi dvěma špinavými kameny stojí tmavá silueta a lije cosi hnusného černého do potoka. Na siluetu zasvítí měsíc... a pak... je to jasné... je to onen obchodník, který nosí do vesnice čistou předraženou vodu na prodej.
"Ty voe jako pse a sovo," povídá farmář, "jsme ty voe jako fakt blbý, celá jako voe sovo pse vesnice, tohle fakt nás mohlo napadnout hned. Jsme se sem taky už někdy mohli jít podívat, jako ropa ve vodě, to bylo podezřelý, že jo?"
Obchodník je zatím neviděl a tak povídá svému koni: "Hahaha, koni! Obchody vzkvétají, vesničané hloupí, můžeme jim stále prodávat vodu!"
"Tak to si myslíš, ty ošklivé kačátko!" zařve mág. "Nic takového, teď budeš pykat za svůj podvod!"
Kouzelný sovodědeček pak namíří svoji hůlčičku na obchodníka a promění ho v žábu (se slovy: "DURALEXSEDLEX!").
Poté se otočí k prameni a pronese další zaříkadlo: "AQUASIMPLEXBONNASINONPOLLUATA!" A mezi kameny se náhle objeví ten nejčistší pramen, jaký kdy lidstvo spatřilo.
Farmář nevěřícně zírá na ty zázraky a povídá: "Ty voe sovo pse koni žábo, to jsou věci, to mi ostatní chlapi v hosp... v kostele neuvěří."
Kouzelník povídá: "Respektuj přírodu a příroda bude respektovat tebe! Protože jste hodně trpěli, dám vám nevídaný dar!" a pak začal žvanit. A žvanil a žvanil a žvanil. Dlouhé desítky minut. Farmář napjatě poslouchal, vytáhl si dokonce noťas a začal si dělat poznámky. Bylo toho mnoho. Kouzelník vyprávěl o jantarovém nápoji z ječmene, o meděných a mosazných nádobách, dřevěných kádích i dubových sudech.
A tak se zrodil mocný čarovný nápoj. Nápoj stvořený z kouzelné soví moci. Nápoj, jehož pravou nádheru si mohou vychutnat jenom ti nejmoudřejší lidé. Slavná pure single malt - Belgian Owl. I vy můžete tento dar okusit! Ty voe sovo!

belgianOwl.jpg
belgianOwl.jpg (4.48 KiB) Zobrazeno 2078 x
The Owl Distillery poblíž Lutychu byla založena v roce 1997. První belgická single malt byla vypuštěna do světa v roce 2007. Od té doby pak už vyšlo více komerčních i soukromých plnění, palírna se rozjíždí, whisky dozrává a výroba tak nabírá na obrátkách. Whisky zraje v sudech po bourbonu z Kentucky, není barvená ani filtrovaná za studena. Momentálně se prodává v Belgii, Nizozemí a Francii.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/25592
Web:http://www.belgianwhisky.com/
Barva:
Alkohol:74.1 %
Velikost:vzorek
Slepý test:ne
Aroma:Nejprve hodně nevýrazné. Vzhledem k tomu, že toto není slepá ochutnávka, vím, kolik procent je uvnitř a říkám si - ticho před bouří. Nemá smyslu strkat nos moc do skleničky a jít vůni naproti, protože dostanete tak akorát ostrou facku. Nakonec se ale nahoře objeví sladké medové aroma. Nějaké shnilé ovoce. Punčový dortík, možná už trochu plesnivý. Vanilka, ale taková dobrá vanilková, nepředstavujme si určitě bourbon. Evokuje mi to nějakou rozteklou marcipánovou hmotu za parného léta. Prostě směs krásné hutné sladkosti a nějakého smradu. Ti romantičtí optimisté mezi námi ho mohou nazývat třeba čerstvě nařezanými dubovými pláty (postříkanými sprejem do bot). S vodou ustupuje smrad, sladkost zůstává, přidává se kokos, dřevo, seno.
Chuť:Bojím se, proč zrovna já... ale tak co... GERONIMOOOOO... hehe... ostrá, citrónová... voduuuu (asi vás zklamu, ale není čas na hrdinství)... s vodou (a nebavíme se o dvou kapkách) hladší, smetanovější, sladká, zatuchlé vlhké seno
Dozvuk:Vanilkově sladký, ale ne vyslovené přehnané sladidlo, zároveň příjemně nahořklý, karamelový. Žádný velký zázrak.
Shrnutí:S vodou zajímavá a svým způsobem i jedinečná whisky, těžko se mi hledá nějaké vhodné charakterové přirovnání. Každopádně pokud po ní vysloveně netoužíte jakožto vzácném belgickém kousku navíc s netradičně vysokým obsahem alkoholu, jistě najdete pro své peníze zajímavější využití.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Odpovědět