Mackmyra Den Första Utgåvan

Evropské whisky kromě Skotska a ČR, možná bude později rozděleno na jednotlivé země
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Mackmyra Den Första Utgåvan

Příspěvek od Hunter »

Mladá švédská palírna založená v roce 1999 v prostorách starého mlýna železáren Mackmyra mezi Gävle a Sandvikem.Jedná se o první single malt palírnu v celém Švédsku.Mackmyra byla založena osmi inženýry, kteří si uvědomili, že po ukončení studia už se kvůli práci nemohou vídat tak často, jak by si přáli.Vynahrazovali si to společnými víkendovými výlety. Na jedno z takových setkání v roce 1998 měl každý donést láhev whisky, několik z nich bylo single malt. Během večerního popíjení whisky v improvizovaném baru u domku, kde žili, padl poprvé nápad vyrábět vlastní whisky ve Švédsku.
Zakladatelé v létě společně odjeli do Skotska navštívit několik různých palíren. Byli velmi přátelsky přijati a dokonce se zdálo, že Skoty těší, že by mohli mít švédského konkurenta. Po tomto výletu bylo rozhodnuto. Po získání leasingu, všech potřebných povolení a zakoupení nezbytného vybavení byli 18.prosince 1999 schopni pálit první kapky budoucí švédské whisky.
Mackmyra distillery.jpg
Mackmyra distillery.jpg (189.23 KiB) Zobrazeno 10043 x
Filozofií palírny je vyrábět švédskou whisky a ne skotskou ve Švédsku. I proto používají veškeré suroviny výhradně domácí, počínaje vodou, obilí roste v oblastech kolem Enköping a Sala , rašelina pochází z rašeliniště Karin, jalovcové větvičky rostou za rohem, domácí jsou i běžné kvasnice. Mackmyrští se také rozhodli, že nebudou používat žádná barviva.
Na trh přišla nejdříve řada Preludium (1 až 6), a to v letech 2006 a 2007.
mackmyra-whisky-preludium-range.jpg
mackmyra-whisky-preludium-range.jpg (44.05 KiB) Zobrazeno 10043 x
V roce 2008 byla nalahvována Mackmyra The first edition.
Mackmyra The first edition.jpg
Mackmyra The first edition.jpg (12.49 KiB) Zobrazeno 10043 x
Momentálně pracuji na objednávce, někdy v průběhu léta bych vám rád podal informace z degustace.
V letech 2008 až 2010 byly vydány speciální edice nazvané Special 01 Eminent Sherry, Special 02 Jubileumsutgåvan, Special 03 Små fat, stor smak (smal casks), Special 04 Double Dip Bourbon, Special 05 Jaktlycka.
Pro více informací můžete navštívit oficiální stránky firmy:
http://www.mackmyra.com/
Zde v angličtině rozhovor s jedním ze zakladatelů firmy:
http://www.grainmash.com/?p=539
Naposledy upravil(a) Hunter dne 11 dub 2011, 19:52, celkem upraveno 1 x.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: Mackmyra - Whisky ze Švédska

Příspěvek od Shargard »

Výborně. Čteš mi myšlenky. Mám na seznamu tuhle http://www.masterofmalt.com/whiskies/ma ... ry-whisky/
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Mackmyra - Whisky ze Švédska

Příspěvek od Hunter »

Chtěl bych ochutnat i málo známé značky a poněkud "exotičtější" oblasti nebo spíše země, a jakmile mě nějaká nová palírna něčím zaujme,snažím se získat více informací a možnosti objednání (a následně se ji samozřejmě budu snažit i zviditelnit tady na fóru a udělat menší osvětu).Je to možná trochu úchylné, protože ještě ani zdaleka nemám zmapované "klasické" značky ze Skotska,ale nemohu si pomoct :) V dlouhodobém horizontu bych chtěl zkusit třeba Wales, Anglii, možná i další německé palírny, něco se najde i v Rakousku a Švýcarsku, Belgii, Finsku a Nizozemsku...uvidíme, co z toho bude nakonec sehnatelné...
A po vzoru Mackmyry se například jen ve Švédsku rodí vícero nových palíren, více informací o nich zde http://www.swedishwhisky.se/ , uvidíme, jak se jim bude dařit a zda se prosadí, Mackmyře se to myslím povedlo.Ale to je zatím vše hudba budoucnosti...
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: Mackmyra - Whisky ze Švédska

Příspěvek od Shargard »

Vůbec si nemyslím, že je to úchylné. Pro mě je skotská singl malt sice srdcová záležitost, ale to vůbec neznamená, že se chci omezovat pouze na skotsko. Svět whisky je právě o objevování. Výborné whisky se dají udělat i jinde. Japonsko je toho jasným důkazem. Už se nemůžu dočkat až nějakou ochutnám. Podle referencí na zahraničních fórech se máme na co těšit. Na Japonsko jsem se zaměřil i na mém seznamu, který už jsem zveřejnil. Tak jen směle do pátrání po zajímavých palírnách. Hodně zdaru
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Mackmyra - Whisky ze Švédska

Příspěvek od Hunter »

Na WhiskyFun.com dnes vyšla recenze hned tří kousků z produkce Mackmyry a nedopadly vůbec špatně: http://www.whiskyfun.com/#100511
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Mackmyra Den Första Utgåvan

Příspěvek od Hunter »

Mackmyraresize.jpg
A nyní dlouho slibovaná recenze. .
Úvod:Přesný název testované whisky ve švédštině zní Den Första Utgåvan, tedy první vydání, my jsme pili verzi určenou pro britský trh prodávanou pod názvem "The First Edition".
Obsah alkoholu:46,1%, not chill-filtered, no aditives.
Zrála z 5,4% v sudech ze švédského dubu a 94,6% po bourbonu.Téměř polovina všech použitých sudů měla obsah pouhých 100 litrů.
Dodávána je v krásně zpracovaném balení, s korkovým špuntem zakončeným dřevěným vrškem s vyřezávaným logem.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/15062
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=mackmyra-sve
Alkohol:46,1 %
Aroma:Vanilka, lehký ovocitý nádech, sladová, nepatrný závan kouře.
Chuť:Hladká, hebká na první dojem,ovocitá, s překvapivým přechodem do štiplavosti.
Shrnutí:Nemohu o ni v podstatě říci nic negativního, ale bohužel mě její styl nedokáže nadchnout.
Více dojmů vám o ní poskytnou Nethar s Króčou, takže si budete moci udělat lepší představu.
Body:75
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Króča

Re: Mackmyra Den Första Utgåvan

Příspěvek od Króča »

Aroma:ovoce (hruška+ mandarinka) v květinovém pojetí, jehličnatá smůla, ždibet kouře - jako z kamen..
Chuť:výrazné lesní dřevo, stopa vosku, kouř se vybarvil a zvýraznil - je spíše z uhlí než rašeliny..
Dozvuk:nečekaně silné bodnutí hořkosti, které se stává kyseleješím a nakonec vyznívá až mírně nasládle (sladově)
Shrnutí:hodně lehká whisky (letní)Obrovské překvapení ve vůni: lehkost vůně květin přenesená na ovoce, chuť překvapivá ale nijak zajímavá, bohužel svíravě hořký finish srazil vše co šlo :cry: Nebýt té koncovky, myslím že by s přehledem atakovala hranici 80 bodů :o
Na degustaci přímo vyfasovala nelichotivých 72. S odstupem si nemálo polepšila.. především kvůli vůni na konečných a průměrných...
Body:76
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Mackmyra Den Första Utgåvan

Příspěvek od Nethar »

Aroma:příjemná ovocná vůně - hroznové víno, bezová šťáva, kvašená alkoholovitost
Chuť:trochu kouřovitosti, sladkost, jemná
Dozvuk:bohužel mírná hořkost, sladké buchtičky, ořechy
Shrnutí:příjemná whisky bez nějakých velenegativních vlivů
Shargard

Re: Mackmyra Den Första Utgåvan

Příspěvek od Shargard »

Vypadá to, že švédská whisky zaujme spíše ve vůni než na chuti. Je to sice škoda, ale možná příslib do budoucna, že se to zlepší. Přesto dopadla o něco lépe než mnou testovaná 02
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Mackmyra Den Första Utgåvan

Příspěvek od Hunter »

Po několika přechutnáních a srovnávacích testech jsem hodnocení ponížil na 75/100.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Odpovědět