Sazerac Rye

Americké pití
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Sazerac Rye

Příspěvek od Nethar »

sazeracRye.jpg
sazeracRye.jpg (10.58 KiB) Zobrazeno 9981 x



Sazerac Rye je žitná whiskey z palírny Buffalo Trace. Ta se nachází v USA, přesněji ve Frankfortu v Kentucky. Byla založena již v roce 1870 (podle jiných zdrojů 1857), ale vystřídala větší množství jmen. Mezi ta nejznámější patří George T. Stagg Distillery a O.F.C. Distillery. Pyšní se titulem nejstarší palírny ve Spojených Státech a v současné době spadá pod společnost Sazerac.
Proč právě název Buffalo Trace? Odvíjí se od bizonů, jejichž stáda vydupávala cesty na tenkrát ještě nepropátrané americké pevnině. První osadníci využívali těchto cest a jedna z nich vedla i k údolí řeky Kentucky a k brodu, kde miliony bizonů řeku překračovaly a pokračovaly dále vstříc velkým pláním. První osadníci ihned využili zdejší krajiny, jejíž vápencové podloží nabízelo čistou vodu a úrodnou půdu pro pěstování obilí. Pálení whiskey mohlo začít.
V současné době se v Buffalo Trace produkuje obrovské množství alkoholických nápojů, z nichž nejeden sklízí významná ocenění. Mezi hlavní zboží patří samozřejmě bourbon (Buffalo Trace, George T. Stagg, McAfee's Benchmark, W. L. Weller, Eagle Rare,...), ale najdeme i kvalitní žitnou (Sazerac, Thomas H. Handy) nebo vodku.
Nás samozřejmě zajímá právě Sazerac Rye. Jedná se o americkou žitnou, takže musí být ze zákona destilována nejméně z 51% žita. Je důležité neplést si ji s kanadskou žitnou, která ve skutečnosti žito ani obsahovat nemusí, stačí když disponuje klasickým charakterem kanadské whisky. Zajímavostí je, že americká žitná whiskey bývá přirovnávána ke skotské Islay whisky, protože se svojí kořenitostí natolik liší od ostatních amerických bourbonů, jako se rašelinné Islay kousky liší od ostatních skotských jednosladových whisek.
Za různá ocenění této žitné jmenujme Jima Murraye, který dražším (a v Evropě těžko sehnatelným) bráškům Sazeracu z Buffalo Trace často dává medailové příčky ve svojí Whisky Bibli (Thomas H. Handy Sazerac Rye, William Larue Weller, Sazerac Rye 18y). Mnou ochutnávaná žitná by měla být šestiletá.
Sazerac Rye symbolizuje tradici a historii New Orleans datující se do počátků devatenáctého století. Používá se na (údajně) známý a stejnojmenný americký koktejl Sazerac. Recept na tento koktejl zní:
1 kostka cukru
1,5 unce (35 ml) žitné whisky nebo bourbonu
1 čajová lžíce Herbsaintu (anýzový likér produkovaný společností Sazerac)
3 kapky Peychaud's Bitters (hořcový bitter-likér produkovaný překvapivě společností Sazerac)
Citronová kůra

Také se vám už sbíhají sliny?

Hodnocení doplním v blízké době, první dojmy nejsou nikterak závratné, chci jí dát ještě nějakou tu šanci. Zdá se jako dobré pití, které ovšem není "mým šálkem kávy".
Shargard

Re: Sazerac Rye

Příspěvek od Shargard »

Spousta lidí, teda asi kromě amíků má s americkým pitím problém. Tedy alespoň ze začátku. Asi je potřeba mít k dispozici celou lahev k tomu aby se důkladně prozkoumala.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Sazerac Rye

Příspěvek od Nethar »

No uvidíme, pracuju na tom ;-)
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Sazerac Rye

Příspěvek od Nethar »

Pár dní si na sebe už zvykáme, tak radši už napíšu hodnocení, než mě lapí do svých sítí úplně, za což bych se styděl ;-) Oproti původní degustaci jsem o něco zvýšil hodnocení vůně, ale abych byl férový, tak šla zase mírně dolů chuť, takže velký rozdíl to není.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/15306
Aroma:"bourbonovitá" voňavkovitost, i když ne tolik vtíravá, hodně sladká, pendrek, zralé hrušky, jablkový kompot (skořice, hřebíček, cukr)
Chuť:sladce pepřová, ale ne nepříjemně hořká
Dozvuk:mírně hořký, bohužel umělohmotný, spíše kratší, opět ten chutný jablkový kompot
Shrnutí:kvalitní kousek, který ale spíše není "mým šálkem kávy"
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Sazerac Rye

Příspěvek od Hunter »

Přidám své postřehy a hodnocení:
Aroma:Vůně opravdu krásná, dřevo,vanilka, můj dojem je přesně opačný, než Netharův,Sazerac dle mého netrpí tím bourbonovito-voňavkovým neduhem, který upřímně nesnáším, ale naopak je vůně velmi příjemná.
Chuť:V chuti karamel s dubem, nasládlá, šťavnatá. Dozvuk střední.
Shrnutí:Pro mě milé překvapení, nejlepší "Amerika", kterou jsem doposud ochutnal.
Body:84
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Króča

Re: Sazerac Rye

Příspěvek od Króča »

Aroma:sametem vykládaná dřevěná krabička (jako u babičky :P ), taky lehce mastná, sladkost meruněk a ždibet švestková povidla. Pod vším vykukuje ještě mladý alkohol.
Chuť:horké dřevo, nugát, spíše dřevitá než sladká
Dozvuk:ořechově hořké, opět mastná stopa, obilný prach ale nevysychá
Shrnutí:Klasická bourbonovitost se v tomto kousku příliš neprojevuje. Plíživá vůně a lehká - jednoduchá chuť s přiměřeně dlouhým dozvukem z této žitné dělají poměrně slušně komlexní whiskey, byť pro mě osobně neatraktivní. Mám bourbon velmi rád, ale upřednostňuji spíše ty hutnější kousky. USA těžko porovnávat s whisky odjinud, ale v rámci Ameriky stále slušný průměr.
Body:75
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Sazerac Rye

Příspěvek od Nethar »

Tak právě jsem dolil poslední sklenku a vychutnávám si ji na rozloučenou. Snažil jsem se během celé láhve se se Sazeracem skamarádit. Práce to nebyla jednoduchá, ale vcelku se podařilo. Tedy ve smyslu, že nejsme nepřátelé na život a na smrt :-) Na vůni jsem si celkem zvykl, oproti původního hodnocení bych ještě určitě doplnil vanilku a občas vykukoval i ananas, ale jenom, když se mu chtělo. Jakžtakž jsem se s ní sžil, stále ji mám za přehnaně umělohmotně voňavou, ale už mi to tak moc nevadí, jsou tam i zajímavé kořeněné podtóny, i když další podobné pití zatím vyhledávat dozajista nebudu. Určitě bych ji pochválil za chuť v ústech, protože ač je to sladké a voňavé pití, není hořká. Je tam jakýsi kořeněný hřebíček nebo něco podobného. Jak jsem ji tak poslední dny testoval, zvykl jsem si na jednoduchou skleničku navečer, sice žádné velké očekávání, ale i díky tomu to bylo docela příjemné, milé setkání. Takže Sazeracu děkuji, žes mi byl společníkem, na dně lahve mohu potvrdit, co bylo řečeno již dříve: kvalitní kousek, který ale spíše není mým šálkem kávy. Bodové hodnocení ponechávám, jak bylo.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Sazerac Rye

Příspěvek od Nethar »

Whisky posezení číslo 35 právě uploadnuto


Uživatelský avatar
J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1249
Registrován: 30 kvě 2015, 14:43
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Sazerac Rye

Příspěvek od J.K.Ch »

GWC:http://whisky.gentlemenswhiskyclub.cz/sazarac-rye/
Aroma:Ve vůni dominuje vanilka, med a karamel. Vlně je dokreslena tóny pomerančů, kořením, mátou, bylinkami a přezrálým ovocem.
Chuť:Hladká chuť, ze které občas vyvstane nějaký ten osten, aby podráždil chuťovou buňku tóny vanilky, pomerančů, ovoce, lékořice, karamelu a vanilky.
Dozvuk:Dozvuk je dřevitě kořeněný vyvážený a velmi příjemný i když má jistou trpkou svíravost spojenou se svou kořenitostí a dřevitostí.
Shrnutí:Velmi příjemná režná. Hodí se jak do drinků tak i na pití. Výjma lehké trpkosti dozvuku je velmi dobrá. Nemá žádnou zásadní chybu. Prostě kvalitní dobře pitelná režná. S cenou blížící se tisícikoruně je to velmi dobrá koupě.
Body:84
Jan_Nehor
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 18
Registrován: 21 bře 2021, 09:59

Re: Sazerac Rye

Příspěvek od Jan_Nehor »

Alkohol:45 %
Aroma:na úvod musím zmínit, že recenzuji zároveň s Bulleitem bourbonem, takže si dovolím malé srovnávání. Aroma není tak moc otevřené jak u Bulleitu, musím čichat opravdu hluboko abych ze sklenky něco vydoloval. Pro začátek je to hodně kořeněné, téměř žádná nebo malá kukuřičná bourbonovost, také to je alkoholově štiplavé, lehce nakyslé a trochu připečeného medu na závěr
Chuť:zpočátku lehká na 45% vol. bych to netipoval (spíše 40%), zajímavá velmi výrazná kořenitost, po čase čokoláda
Dozvuk:dlouhý zpočátku velmi intenzivní pokračující co bylo v chuti, v závěru se to na chvíli přehoupne z pečeného ovoce do kukuřično bourbonově protivné pachuťi.
Shrnutí:Můj první rye. Lahev jsem si koupit abych zjistil co je toto odvětví whisk(e)y zač. Musím říct, že to samozřejmě není nic hrozného, nicméně mě toto baví méně jak klasické bourbony (či zrovna Bulleit). Mě ta kořenitost zas tak nebaví, a tak to není pro mě ideální popíjení na večer. Možná někdy zkusím ochutnat lepší rye, ale i když tento Sazerac má svoje kvality, moc mě to nenadchlo.
Body:77
Odpovědět