Blanton's Gold Edition

Americké pití
Odpovědět
Króča

Blanton's Gold Edition

Příspěvek od Króča »

Dnes vás opakovaně pozvu do palírny Bufalo Trace k ochutnávce jednoho z několika bourbonů ze zdejší produkce, konrétně bourbonu Blanton’s.
O palírně samotné bylo již hovořeno zde: http://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic.php?f=15&t=206

Přesto uvedu několik základních informací ;)
Palírna byla založena v r. 1858 na místě staré domácí palírny z r. 1850. Roku 1873 prošla značnou přestavbou, kdy byly budovy „staré“ palírny strženy a nahrazeny novými. Za dob prohibice se zde pálila medicinální whiskey jako lék a po jejím ukončení proběhla v palírně rozsáhlá rekonstrukce. Palírna za dobu svojí existence několikrát změnila jméno, kdy asi nejvýraznější z nich bylo Ancient Age Distillery (1969-1999) podle stejnojmenného bourbonu, který spatřil světlo světa již v r. 1946. Tato palírna je zapsána v Národním registru historických míst USA pod starým jménem George T. Stagg Distillery. Roční produkce přesahuje dnes 50 milionů litrů alkoholu a nepálí se zde jen bourbon, ale také třeba žitná whiskey a vodka. Palírna a její produkty získaly mnoho ocenění na mezinárodní úrovni.

Bourbon Blanton’s má zajímavou historii:
blantons logo 2.jpg
blantons logo 2.jpg (4.76 KiB) Zobrazeno 8273 x
Bourbon zn. Blanton's se stal v r. 1984 vůbec prvním bourbonem na světě, který byl plněn jako singel barrel - čili nemíchaný a lahvovaný pouze z jednoho jediného sudu. Tímto nastavil kvalitativní laťku pro ostatní výrobce bourbonu, kteří plnění „single barrel“ začali postupně také zavádět. Palírna Buffalo Trace si tak jako první zajistila vstup do světa ultraprémiové whisky dostupné na běžném trhu. První single barrel bourbon byl sice pro běžný trh lahvován poměrně nedávno, ale jeho historie započalo ještě o více než 100 let dříve:
V r. 1881 se na jedné farmě v těsném sousedství dnešní Buffalo Trace Distillery narodil
Albert Blanton Bacon.
Colonel Blanton.jpg
V palírně začal pracovat již v r. 1897 (v 19-ti letech) jako poslíček, a postupně sbíral zkušenosti v každém oddělení palírny. Dříve než mu bylo 20 roků(!!!!), byl dosazen do pozice superintendent palírny, tedy něco jako provozní ředitel lihovaru, skladů a místního obchodu. V r. 1921 se stal ředitelem celé palírny. Albert Blanton Bacon se ukázal jako velmi schopný ředitel a dokázal navíc bohatě zúročit veškeré zkušenosti, které nabyl během svého působení v palírně ještě jako běžný zaměstnanec. Pod jeho vedením byl lihovar za dob prohibice jedním z pouhých čtyř v USA (jediný v Kentucky!!!!), který mohl pálit whiskey se speciálním vládním povolením. V r. 1937 zaplavily lihovar velké povodně a schopný Blanton dokázal obnovit provoz lihovaru pouhých 24 hodin po opadnutí vod, byť z následků povodní se palírna a celý kraj vzpamatovávali ještě dlouho poté. Rovněž dokázal během 2. světové války udržet provoz na výrobu whiskey, i když bylo téměř všude jinde nutné přerušit její produkci a zavést povinnou výrobu alkoholu výhradně pro vojenské účely. Albert Blanton Bacon zasvětil většinu svého života výrobě bourbonu a vypracoval se od poslíčka až na ředitele uznávané společnosti. Zemřel roku 1959.

V r. 1984 se vedení tehdejší palírny Ancient Age rozhodlo vytvořit vysoce kvalitní produkt pro běžný trh. Tímto rozhodnutím zahájili doslova revoluci v bourbonovém průmyslu, aniž by to sami předem tušili. Realizací celého projektu („výrobou“ nového kvalitního bourbonu) byl pověřen tehdejší ředitel palírny Elmer T. Lee.
On právě zavzpomínal na svého učitele Alberta Blantona Bacona, který běžně hostil své přátele a významné návštěvy speciálně vybraným bourbonem z Warehouse H, kde zrála část sudů s whiskey. Blanton věřil, že v tzv. "center-cut", neboli ve střední části Skladu H, panují ty nejlepší podmínky pro zrání bourbonu. Osobně pro tato plnění vybíral všechny sudy a poté je nechal bez vzájemného smíchání lahvovat (= singel barrel). Tyto čistě privátní láhve byly vyhrazeny pro velvyslance, významné hosty, rodinu a přátelé, které Blantona navštěvovali. Tak se Albert Blanton Bacon stal vlastně duchovním otcem single barrel bourbonu, aniž by to sám za svého života tušil.
Na toto jeho počínání si právě v r. 1984 vzpomněl Elmer T. Lee a přeměnil Blantonovu výhradně soukromou praxi do dnes již běžného postupu. Na počest svého dávného přítele a mentora pojmenoval vzniklý bourbon jeho jménem. Do dnešní doby se bourbon Blanton's plní výhradně jako single barrel. Sudy určené k jeho stáčení zrají pouze ve Warehouse H a jsou vybírány vždy ty, které jsou umístěny nejblíže "center-cut". Z těchto sudů je následně plněn Blanton's single barrel bourbon.

Dnes vám představím bourbon Blanton’s z řady Gold Edition, který ochutnávalo Bratrstvo Rašeliny na hradecké degustaci v listopadu 2011.
B_gold.png
Plnění řady „Gold Edition“ se na trhu poprvé objevilo v r. 1997. Po uzrání je bourbon ochlazen na -1 stupňů, přefiltrován a lahvován. Je plněn vždy pouze z jednoho sudu. Láhve jsou plněny, číslovány a signovány ručně. Kvalita jednotlivých sudů i podmínky zrání nejsou během let stejné a tak se liší chuť i aroma jednotlivých plnění. Doba zrání se na lahvích neuvádí. Zárukou kvality by mělo být, že pro tuto edici jsou vybírány pouze ty nejvýhodněji položené sudy z „center-cut“ Warehouse H, které osobně vybírá ředitel palírny. Z jednoho sudu se naplní přibližně 240 lahví. Jejich designu byla věnována velká pozornost. Tvar láhve má připomínat broušený diamant, etiketa je vyvedena kolem celé láhve a na korkové zátce je miniaturní plastika jezdce na koni, který je poznávacím znamením tohoto bourbonu.Tato atypická výzdoba vychází z tradice chovu koní v Kentucky. V Buffalo Trace vytvořili sběratelskou kolekci z celkem osmi různých korkových zátek. Jezdec na koni je na každém z osmi korků vyobrazen v jiné fázi pohybu – od rozběhu až po vítězné gesto v cíli. Každá zátka je navíc označena jedním písmenem ze kterých lze sestavit slovo BLANTONS. Po sestavení celého slova vytvoří korkové zátky ucelenou kompozici. Fotogarfii s kompletní sadou těchto zátek naleznete na stránkách výrobce zde: http://www.google.cz/imgres?q=blantons+ ... x=79&ty=22. Na zátce z mé láhve je vyraženo písmeno "S", jedná se edy o poslední zátku z řady ;)

Info k hodnocené láhvi:
rok stáčení: 24.6.2009
typ sudu: new bourbon oak
plnění: Buffalo Trace distillery
objem alkoholu: 51,5%
single barrel: √ (sud č.50, skladová pozice „rick“ č. 11)
číslo láhve: 15
natural color: √
non-chillfiltered: x

Nyní již moje hodnocení:
Z degustace:
NOS:celkem zastřená vůně, proschlé dřevo, směs lesního ovoce, voskovaný dub, mléčná čoko
JAZYK: chuť lehká, po chvíli pálí, oříšky, dřevo,začíná vysychat, bourbonovitost je méně výrazná než bych čekal
DOKONČENÍ: spálený chleba, v ústech se tvoří sliny, vrací se voskovný dub a objevují se maliny

Tasting notes po přechutnání (cca 1měs. po degustaci bez připomínání prvotních poznámek):
NOS: velice jemný ale typický bourbon, mastná stopa, staré dřevo (dřevěná půda), vzadu malinku popichuje alkohol a ovocné bonbony
JAZYK: dřevo bez hořkosti, alkohol začíná po chvíli štípat a v ústech solidně vysychá, následuje klasická bourbonovitost s ořechy a kořením
DOKONČENÍ: černá čoko, která přechází opět do dřeva s lehkou hořkostí, připálené pečivo a později ještě ořechy
Shrnutí:Od tohoto kousku jsem čekal větší výraznost a plnost. Je to sice velmi dobrý bourbon, který svoji kvalitu nezapře, ale v závěru mi přijde poněkud plochý, což mu u mne sráží body lehce dolů. Výborně se doplňoval s vánočním ořechovým cukrovím. Toto plnění bych si představoval spíše jako „silver“ než „gold“.
Body:80
Za nedlouho se podíváme na bourbon z palírny Wild Turkey, který Bratrstvo Rašeliny rovněž ochtunávalo na hrdecké degustaci v listopadu 2011.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Blanton's - Gold Edition

Příspěvek od Hunter »

Přímo ukázkově zpracovaný materiál, smekám klobouk...
A doplním pár svých dojmů z degustace i pozdější následné přechutnávky v klidu domova.
Předesílám, že jsem se na tento bourbon moc těšil, stejně tak na společně testovaný Wild Turkey rare breed.
Aroma:Ve vůni krabice s vánočním cukrovím,za kterou se lehce krčí...ano, ona pověstná, a mnou proklínaná bourbonovitost. Je tam jen lehce, ale je tam.
Chuť:V chuti dominuje čokoláda a opět, i když ne výrazně, bourbonovitost...asi by mě to u bourbonu překvapovat nemělo, já vím. :?
Shrnutí:Je zde opravdu cítit kvalita, ale nejspíš ji já osobně nedovedu dost ocenit. Tímto končím experimentování s bourbony, už vím jistě, že nejsou moje krevní skupina. Pokud nějakou ameriku, tak ještě po dobré zkušenosti se Sazeracem nějaké ty žitné (rye).
Body:78
Z dvojice Blanton´s - Wild Turkey na tom byl tenhle ještě hodně dobře, a v součtu má na bourbon rekordních 78/100 Hunterových bodů.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: Blanton's - Gold Edition

Příspěvek od Shargard »

Bravóóóó pane Kroča. Vskutku pofesionálně zpracováno. Velmi hezké čtení
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Blanton's - Gold Edition

Příspěvek od Nethar »

Což takhle mi říct, že mi chybí recenze? :-) Napravuji, vkládám své stručné dojmy z listopadové degustace. Další nenávistná óda na bourbon, za kterou se omlouvám, jsem zaujatý :-P
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/21549
Web:https://www.blantonsbourbon.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=blantons
Alkohol:51,5 %
Velikost:vzorek
Aroma:Marcipán, vanilkový cukr, celkově slabší intenzita vůně oproti Wild Turkey z degustace, sušené borůvky, kytičky. Voda snižuje intenzitu, hurá.
Chuť:Příval příjemné karamelové sladkosti, bezprostředně vystřídán silou alkoholu. S vodou méně výrazná voňavka a chlast, karamel, vanilka.
Dozvuk:Nahořklá vanilka, převoňavkovatělost, umělá hmota, navíc přiškvařená, s vodou možná více hořké.
Shrnutí:Na vůni ještě přijatelný bourbon, ve zbytku dobrému hodnocení ale bohužel nepomáhá.
maiin

Re: Blanton's - Gold Edition

Příspěvek od maiin »

Jo, pěkná recenze, díky. Tenhle bourbon mám moc rád - i když u mě nejde tak na odbyt jako např. Evan Williams Single Barrel, Booker`s, Baker`s, FRSB, George T. Stagg, nebo i obyč. Jack Daniel`s Tennessee Honey. Nevím přesně čím to je, ten bourbon je vynikající, ale takový nevýrazný - když to srovnám s GTS - no, to se nedá srovnávat :-)
sandrider
Znalec
Znalec
Příspěvky: 658
Registrován: 04 zář 2011, 14:08

Re: Blanton's - Gold Edition

Příspěvek od sandrider »

Vítej na fóru. Kde nakupuješ bourbony? Třeba GTS nebo JD Honey. Sehnat něco neprofláklého není úplně snadné.
maiin

Re: Blanton's - Gold Edition

Příspěvek od maiin »

Pokud jde o GTS, JDH a podobné speciality - chce to mít někoho známého v USA, který ví, kde a kdy koupit, jinak se nedoplatíš. Obzvláště cena whiskey od Buffalo Trace šla v posledních letech raketově nahoru...
Odpovědět