Nikka Miyagikyo 15 yo

Jaké máte zkušenosti s japonskými kousky?
Odpovědět
Shargard
Znalec
Znalec

Nikka Miyagikyo 15 yo

Příspěvek od Shargard » 22 kvě 2011, 13:47

Vítejte u další recenze z našeho cyklu. Dnes zůstaneme ještě v Japonsku, ale přesuneme se z Yoichi trochu jižněji na ostrov Honshu do palírny Miyagikyo. Už jsem se setkal i s názvem Miyagikyou. Miyagikyo taktéž spadá pod značku Nikka. Výběr lokality pro výstavbu téhle palírny trval neuvěřitelné 3 roky. Zde se přesně ukazuje japonský přístup k výrobě whisky. Geologické výzkumy, zkoumání klimatu, zdrojů vody a mnoho další průzkumů mělo vliv na to kde se palírna nachází právě dnes. Precizní a obdivuhodné. Uvidíme zda toliki vynaloženého úsilí stojí za výsledný produkt. Cena se pohybuje okolo 80-90 euro, ale v Čechách se spatně shání a pod 3500 kč nemáte šanci, což je pěknej nářez.

Miyagikyo 15y (45%)
Obrázek okolí palírny Obrázek
Aroma:svěží, čistý, pěkná rovnováha mezi ovocem a květinami, velmi slabý kouř s nádechem rašeliny - to je podle mě způsobeno použitou vodou, nikoli sladem -když zavřu oči dokážu si předtavit tu nádhernou scenérii, kde se palírna nachází- wow
Tohle je whisky při který se dokonale uvolníte nebo vás vrátí do pohody po srážce s blbcem jen tím, že ji čicháte
Chuť:sametově jemná na jazyku, prvotní sladkost(med) strídá květinost a ovocnost (třesně?, citrusy)
Dozvuk:středně dlouhý , hřejivý, uklidňující, ovocný, sušší, zakončený ořískovostí jazyk tak jako zvláštně, ale příjemně brní
Shrnutí:No a po Yoichi je tu další pozitivní překvapení z Japonska. Komplexní ve všech směrech. Je dobře, že je odlišná od Yoichi a snado tyhle 2 whisky poznáte. Pro mě je tahle o malinko víc komlpexnější a proto dostane o malinko vyšší hodnocení. Japonsko velmi příjemně překvapilo a je víc než vážným konkurentem pro ty nejlepší sigle malt ze Skotska, což je jedině dobře. Jediné co je trochu limitují je vyšší pořizovací cena. Nicméně za ten zážitek to opravdu stojí. Příště si předasvíme dalšího zástupce od Nikky a to Taketsuru 17y
Body:86
Slainte Mhath
Obrázek

Odpovědět