Nikka Taketsuru 17 yo

Jaké máte zkušenosti s japonskými kousky?
Shargard
Znalec
Znalec

Nikka Taketsuru 17 yo

Příspěvek od Shargard » 27 kvě 2011, 14:15

Milovníci kvalitního pití vítejte u závěrečného dílu japonské trilogie. Ta dnešní nese název Nikka Taketsuru 17y. Jak už bylo Netharem řečeno, je pojmenována po otci japonksé whisky jímž je Masataku Taketsuru. Jedná se vatted whisky - tedy smíchanou z jednotlivých single malt. Pojďme se podívat jestli i na potřetí se nám dostane kvalitního zážitku.

Nikka Taketsuru 17y (43%)
Obrázek
Aroma:čistý, svěží, med nebo karamelka, třešně, jablka, trocha vanilky a dřeva
Chuť:tělo střední, olejové, jemná, šťavnatá, prvotní sladkost střídá koření a ovoce, dub
Dozvuk:hořkosladký - myšleno v dobrém, trochu uschne, ale na patře a ne na jazyku - pro mě zajímavý, opět šťavnatý, středně dkouhý, řekl bych
lehce čokolády šmrcnutý s kakaem
Shrnutí:Zase trochu jiná než Yoichi a Miyagikyo, ale opět skvělá. Musím říct, že mě whisky vycházejícího slunce opravdu nadchla a dozajista budu pokračovat v jejím prozkoumávání. Tuhle whisky nelze než doporučit. Starší z dvojce Taketsuru tedy 21y posbíral již mnoho ohodnocení a v českém eshopu Maneo.cz jsem ho viděl dokonce za 1890 Kč - mimochodem skvělá cena.
Body:86
Příště se budu těšit u Springbank 12y Claret wood finish

Slainte Mhath
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Nikka Taketsuru 17 yo

Příspěvek od Nethar » 27 kvě 2011, 15:43

Věřím, že si takové hodnocení opravdu zaslouží! Však japonské whisky každý chválí, já měl prostě s tou svojí Yoichi jenom smůlu, určitě chci ještě zkusit různé další lahve, třeba tahle vypadá moc dobře, sbíhají se mi sliny po takhle výborně zpracované recenzi.
A ještě trochu mimo téma doplním, že ačkoliv i já sám používám termín vatted malt, oficiálně už by se to ale říkat nemělo, nový termín je blended malt. Více str. 3 zde: http://www.scotch-whisky.org.uk/swa/fil ... ce2009.pdf
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 27 kvě 2011, 15:50

No a už jsem zase o něco chytřejší. Ještě se tu na mě směje Yamazaki 18y tak časem přibyde i recenze na tuhle fešandu
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 27 kvě 2011, 16:32

Parádní kousek, jen co je pravda. Když už jsme u těch zákonů, tak mě nedávno v souvislosti s ním zaujala jedna věc. Old Ballantruan má na etiketě nápis "Speyside Glenlivet",přitom se nesmí používat název palírny u výrobku, který nebyl zcela v dané palírně vyroben. Leda že by ten Old Ballantruan byl vyroben ještě před platností zákona, v opačném případě je to přinejmenším divné...
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 27 kvě 2011, 17:11

Nebudu se pouštět do hlubších analýz, protože vůbec netuším, o co se v tomto případě jedná a nakolik je to nelegální, každopádně Glenlivetů dříve existovalo více (myšleno hodně dříve), proto Glenlivet není Glenlivet, ale The Glenlivet. Třeba to souvisí... ???

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 27 kvě 2011, 17:15

Souhlasím s Netharem, ale tím netvdím, že máme pravdu. Už jsem se s tím setkal dříve a je pravda, že použit byl název Glenlivet a nikoli The Glenlivet.
Obrázek

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 28 kvě 2011, 14:27

Např. Glenfarclas má na etiketě highland malt whisky, ikdyž je to speyside jak víno;-) nebo tak nějak-nemám žádnou před očima jsem na dovolené ale highland je tam v tomle smyslu použito..tak nevím..jinak taky myslím že rozdíl je v tom The.. Nejspíš půjde o označení údolí Glenlivet..ale myslet znamená.. :-)
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 28 kvě 2011, 15:35

S tímhle jsem se taky setkal u několika whisek, ale tady jde spíš zase o to, že Speyside je v podstatě jenom část Highland, akorát že tam je takových whisek, že se to bere (snad od dob Michaela Jacksona) jako zvláštní region.

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 28 kvě 2011, 17:33

Je to možné;-)
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 28 čer 2011, 18:42

Doplneni k tomu Glenlivetu:
Jak se tu psalo a rikal jsem i na Whisky posezeni u Glenlivetu, whisky to byla popularni a tak se v 19. stoleti Glenlivetu vynorilo hodne. Ale pravy byl jen jeden a ten (John Gordon Grant) si prosadil v roce 1880, ze ostatni museji s pomlckou doplnovat nazev skutecne palirny (a pravy Glenlivet ze asi bude The Glenlivet). Takze existovaly whisky jako Balvenie-Glenlivet, Benromach-Glenlivet, Glen Moray-Glenlivet nebo i Macallan-Glenlivet, vse podle udoli Glenlivet. No ale casem se tyto palirny staly natolik zname, ze nepotrebovaly zvysovat svoji popularitu "Glenlivetem" a cast pred pomlckou odstranily. Nekde to ale stale najdete, treba Tomintoul Speyside Glenlivet, je to upresneni mista, odkud pochazi. Protoze Speyside je vlastne cast Highlands, v podstate se muzeme setkat i s whisky, co bude mit na lahvi Nethariach - Highlands Speyside Glenlivet (za 300 liber sezenu :-P).

Odpovědět