Suntory Yamazaki 18 yo

Jaké máte zkušenosti s japonskými kousky?
Odpovědět
Shargard

Suntory Yamazaki 18 yo

Příspěvek od Shargard »

Dobrý den přátelé whisky. Po kratší pauze způsobené výletem po Irsku na motorkách jsem zpět abychom se přesunuli opět do Japonska a do Palírny Yamazaki vlstněnou společností Suntory. A rovnou si představíme 18 ti leté plnění této palírny. Neodpustím si však trochu historie. Palírna založena roku 1923 Shinjiro Toriim a již roku 1929 opuští palírnu první whisky. Destinace kde se palírna nachází je jak jinak překrásná - venkovská a strategicky velmi dobře umístěná. Co by kamenem dohodil tudy projíždí japonský rychlovak, který netřeba jmenovat. Nedaleko se druhé největší město Japonska - ano je to Osaka a k dispozici je i přístav. Tak toliko nudné omáčky před tím doufám zajívaým. Trochu mě překvapilo, že po otevření mi v ruce zůstalo víčko na závit a nikoli korek. Všichni ale dobře víme, že to hlavní je díky bohu uvnitř. Tak se pojďme podívat co nám tahle 18 ti letá japonečka malá nabídne.

Suntory Yamazaki 18y (43%)
Obrázek
Aroma:bohatý, hutný, sherry, lehká olejovitost, sadové ovoce - hlavně třešně, ovocné slupky, nádherná dřevitost a je jí dost, pikantní, náznak smoly - téměř dokonale vybalancované, opravdu mistrovská práce - není divu kolik ocenění tahle whisky posbírala
Chuť:sametová textura, prvotní sladkost téměč okamžitě přechází do dřevitosti, zemitosti a trochu hlíny, opět pikantní, ne však kořeněná, ovoce máčené v sherry, smola či pryskyřice, zapomněl jsem na květiny
Dozvuk:delší, lahodný, pikantní, ovocný, postupně schne
Shrnutí:Těžko se mi hledají slova. Jednoznačně zatím nejlepší Japonka, kterou jsem kdy měl (pro ty co by si chtěli rýpnout jsem myslel recenzovaných zde na fóru) Pokud se dá ještě v ČR sehnat za rozumnou cenu tak nesmíte váhat a koupit. Whisky pro opravdu zvláštní příležitost. Tuhle nádheru sdílejte pouze se třemi osobami. 1) Vámi samotnými, 2)osobou které si vážíte 3) osobou kterou milujete. V žádném případě ne s tchýní a podobnými stvořeními. Osobně se už nemohu dočkat na další nové kousky od téhle palírny. No a příště potěším milovníky rašeliny u Bruichladdich Peat.
Body:90
Slainte Mhath
Naposledy upravil(a) Shargard dne 10 čer 2011, 16:09, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Suntory Yamazaki 18 yo

Příspěvek od Hunter »

Ou, tohle nám nesmíš dělat Shargarde, tohle by fakt nešlo, takové skvělé kusy nám prezentovat, kde na to máme pořád brát? Pěkná práce. A rýpat ohledně Japonek nikdo nebude, tak snad jsme tady rozumní dospělí lidé, jen lehce podotknu, že je dobře, že jsi přešel od těch dvanáctiletých k sedmnáctkám a osmnáctkám...Nethar tu testoval i desetiletou, to už je hardcore jako... Jinak u Manea ji stále mají za těch 1777,-.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: Suntory Yamazaki 18 yo

Příspěvek od Shargard »

No proti gustu ... víš jak to je. A jestli ji tam mají za takovou cenu už bych žhavil objednávku. Já ji kupoval u excalibru ještě za 1438. Tam už máme ale po ptákách.
Króča

Re: Suntory Yamazaki 18 yo

Příspěvek od Króča »

Tak to vypada na kvalitni kousek..po sérii Japonsko se zas tešim o kus víc na svoji první Japonku..a vůbec mi nevadí,že nebude plnoletá:-)
Shargard

Re: Suntory Yamazaki 18 yo

Příspěvek od Shargard »

Je opravdu na co se těšit. Japonská whisky mě vskutku nadchla a to nejlepší bylo nakonec.
Shargard

Re: Suntory Yamazaki 18 yo

Příspěvek od Shargard »

Po delším čase jsem se k této japonečce vrátil a trochu nečekaně mi nabidla i krapet rašeliny, za což jsem nesmírně vděčný.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Suntory Yamazaki 18 yo

Příspěvek od Nethar »

Děkuji Shargardovi za vánoční vzorek, který jsem testoval jako všechny ostatní "dobrovolně" "naslepo" :-) Moc potěšila.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/5555
Web:http://www.suntory.com/yamazaki
Barva:
Alkohol:43 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:hodně hodně hustá sladkost, člověk aby ten aromatický závoj přímo prorážel ;) rumově kořenitá (portské, sherry?), banány; s vodou ustupuje sladkost, nastupuje káva a snad trochu soli
Chuť:jemná smetanová sladkost se klasicky zaostřuje, ale nijak významně, trochu karamelu, vynikající; s vodou ještě zjemní, ubere se na ostrosti, přidá se na "hořkosti příjemného druhu"
Dozvuk:káva, sladkost, dlouhý dozvuk, žádná hořkost, moc dobrá, ač na tyhle sladké většinou extra nejsem
Shrnutí:když jsem tak přemýšlel, co by to mohlo být za whisky, napadlo mě cokoliv, ale do Japonska tedy moje mysl nezatoulala. Chyba! Opravdu tam umějí udělat výbornou whisky
pokladnik
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 11
Registrován: 06 dub 2016, 23:42

Re: Suntory Yamazaki 18 yo

Příspěvek od pokladnik »

Zdravím, absolvoval někdo prohlídku této palírny s ochutnávkou? Čekám na otevření možnosti internetové registrace, ty stávajíci jsou hned pryč. Jen se mi povedlo na moje dny zarezervovat prohlídku muzea s placenou ochutnávkou. Horší prý je, že testované asi nebude možné koupit, prý vůbec je problém i na letišti koupit whisky z této distilérky
Může někdo poradit či přidat osobní zkušenost?
pokladnik
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 11
Registrován: 06 dub 2016, 23:42

Re: Suntory Yamazaki 18 yo

Příspěvek od pokladnik »

Dnes otevřeli možnost prohlídky s ochutnávkou na červen a červenec, tak jestli někdo koupil levnější letenku jako já, může prolést Yamazaki Suntory Distilery a i jejich muzeum.
Jinak 5.6. je vedle v Osace whisky festival, mám sice naplánovanou prohlídku chrámového komplexu Koyasan, ale nějak to snad skloubím
Odpovědět