Hibiki 12 yo

Jaké máte zkušenosti s japonskými kousky?
Uživatelský avatar
jumbo
Znalec
Znalec
Příspěvky: 251
Registrován: 20 lis 2013, 19:15
Bydliště: Ostrava

Re: Hibiki 12 yo

Příspěvek od jumbo »

To je nervák před spaním :) Už odepsali???
Sent from my Windows Phone using Tapatalk
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Hibiki 12 yo

Příspěvek od Jerry1 »

Vždyť právě vstávají. Takže běž klidně spát, oni si to zatím promysli. A až se vyspíš, možná už tady bude odpověď.
Uživatelský avatar
jumbo
Znalec
Znalec
Příspěvky: 251
Registrován: 20 lis 2013, 19:15
Bydliště: Ostrava

Re: Hibiki 12 yo

Příspěvek od jumbo »

Aha vlastně :) Tak teda dobrou noc, nechám si o tajemné Hibiki zdát.
Sent from my Windows Phone using Tapatalk
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Hibiki 12 yo

Příspěvek od Petr »

Nalil jsem si Ginkgo - 46% Japanese Blended Malt Whisky, žádnou Hibiki nemám načatou a jdu na to. Sice trochu zeširoka, ale snad se dostanu brzy k jádru. Whisky se v Japonsku destiluje od roku 1923, ale je velmi nepravděpodobné narazit na blend obsahující whisky od různých výrobců. Pro jednoduchost budeme hovořit o dvou velkých firmách Suntory a Nikka, které se mají navzájem rády jako kočka a myš, "nahoře" by možná použil peprnější příměr - jedna druhou jako voštinu v pr.... Jedna druhé, odedávna, neprodá ani kapku své produkce, každá si musí, na rozdíl od skotských, vystačit pouze s produkty z vlastních palíren. Zmíněná Gingko je výjimka, potvrzující toto pravidlo. Jistý Ichiro Akuto se nějak dostal k sladovým whisky z různých palíren a smíchal je spolu.
A co ta Hibiki, kde to může vypadat, že "mlží", což bych ani neřekl ? Hold, je to taková ta podivná řeč marketérů. Nemám k dispozici dvanáctiletou, ale nebál bych se analogie a v odpovědi Netharovi je to koneckonců psáno, jen ne tak na plnou hubu. Z tagu na láhvi Hibiki 17 YO jsem opsal a něco zvýraznil:
Suntory „Hibiki“ 17 Years Old Blended Whisky, 43 %, 0,7 l
„Hibiki“ in Japanese, means chorus of harmony, and so the name symbolizes a unique „harmony of malts“. We have carefully selected from our extensive malt whisky stocks 30 mellow varieties that have been aged in white oak casks for many years to reach their peak of perfection. These have been blended with aged grain whiskies and further matured (married) leisurely in the casks. The sweeet floral aroma from the agend malts combines with natural woody flavor to creaate a truly distinctive whisky with a fullbodied taste.
Takže je to, dle mně, jasný "blend" stejně jako třeba J. Walker, akorát japonský. A pravdu mají Master Of Malts asi i s přesnými informacemi k palírnám a já opět dodávám, že všechny whisky pocházejí z těch, co patřící Suntory oproti tomu, že ve skotském "blendu" nemusí nutně být jenom whisky z palíren jednoho majitele. Takže ten japonský "blend" bývá v tomto ohledu malinko jiný, než skotský. Ve skotské produkci dokonce existuje pár "single blended whisky" - třeba dostupný Loch Lomond a cenově nedostupný Lochside - vše z jedné palírny, i když podle zákona taková kategorie neexistuje. Je to spíše libůstka a marketingová záležitost.
K dvanáctileté Hibiki jsem, pro zajímavost, našel ještě tyhle informace:
„Hibiki 12 is a mild, smooth blend with a sweet overall profile and a slightly tart finish. It’s built around malt matured in ex-umeshu casks (American white oak casks used for a period of about 2 years to mature plum liqueur) which is, obviously, relatively young, but to give it extra depth, they also use a significant percentage of older components (over 30yo).“
„Hibiki is perhaps most famous outside Japan for its walk-on part in the film "Lost in Translation". In Japan, it is just famous. It is probably the most prestigious Japanese whisky brand you can buy. Although a blended whisky, Hibiki will set you back 6000 yen plus, more than many of the single malts. It is a very good blended whisky and the peppery floral taste is quite distinct from the prestige Scottish blends I have tasted."
:hand:
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Hibiki 12 yo

Příspěvek od salam15 »

Tak to vidíte, chlapci. Tak dlouho se do Japonska (resp. do jejich outsourcovaných customer service desků kdesi v Bangladéši) píše, až se Petr utrhne a napíše vám/nám, jak to je :D Je dobrý vědět, že master of malts jsou kluci poctivý a mají skutečně přehled.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Hibiki 12 yo

Příspěvek od Nethar »

Všichni to tak nějak tušíme, ale já potřebuju oficiální Mattovo vyjádření (nebo něco ze Suntory stránek) nebo fotku dvanáctileté Hibiki, kde se o těch grain whiskies píše, protože jinak mi to na WhiskyBase zase neschválej. Hibiki 17 tam jako blended whisky vedou, Hibiki 12 jako blended malt. Protože dvanáctka měla pěknou netradiční láhev, máme ji ještě doma jako jakousi vázu, ale už bez etikety.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Hibiki 12 yo

Příspěvek od salam15 »

Já zapomněl, že ty to potřebuješ pro úředního šimla, to je samozřejmě jiná. Ještě, že mne stav whiskybase.com zanechává ledově klidným.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Hibiki 12 yo

Příspěvek od Petr »

Jo, jo, jednoho, zvláště v Česku, potěší, když se občas najde někdo komu taky "Whisky pravá, zabrat dává!" místo "Whisky pravá, radost dává!" :twisted: A k tomu, na rozdíl ode mne "parazita", ještě dobrovolně !!! :hand:
P.S. Ještě to by mne zajímalo, jestli, "zabrat dává", i ve spaní ? Na to bych měl, když tak, recept. :twisted: :twisted:
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Hibiki 12 yo

Příspěvek od Nethar »

Tady je možná další taková: http://www.whiskybase.com/whisky/44740/ ... perimental
Taky by tam měla být grain dle https://www.thewhiskyexchange.com/P-21433.aspx jestli to nějak nesouvisí s časy, kdy se na WB ještě nesměly dávat blendy, tak se to aspoň obcházelo takhle přes blended malt, ale to je divný.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Hibiki 12 yo

Příspěvek od Nethar »

Zvítězil jsem na WB u Hibiki i u Compass Boxu. Nepředložil jsem žádné Czech Pointem oficiálně ověřené důkazy, pouze jsem slušně a poníženě požádal, zazpíval písničku, zatancoval a se srdcem na dlani šlo všechno líp. Po asi měsíci.
Odpovědět