Nikka Yoichi 10 yo

Jaké máte zkušenosti s japonskými kousky?
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Nikka Yoichi 10 yo

Příspěvek od Nethar »

Yoichi10.JPG
Yoichi10.JPG (32.42 KiB) Zobrazeno 10855 x
http://www.nikka.com/eng/

Označení mojí lahve (patrně nějaká série): 22H14B

Tak ať tu máme také hrdého zástupce země vycházejícího slunce. Japonci jsou vyhlášení svým poctivým vědeckým přístupem k výrobě whisky. Zatímco Skotové prostě někde postaví palírnu a zkusí nějaký ječmen (i když teď už to asi tak úplně neplatí) a pak se počká, co z toho vznikne, Japonci naopak přesně vědí, jakého charakteru chtějí docílit a snaží se tedy co možná nejpřesněji napodobit podmínky ke vzniku takové whisky, dováží ječmen ze Skotska, apod.
Barva:
Alkohol:45 %
Velikost:láhev
Aroma:ovoce, květiny, pomerančová kůra, broskve, vanilka, mírně zastřeno kouřovou clonou
Chuť:dřevitá, hodně ostrá a kořeněná, bohužel nepříjemná hořkost
Dozvuk:kouř v dozvuku
Shrnutí:působí na mě trochu hořce a uměle
Shargard

Re: Yoichi - Nikka Whisky 10 yo

Příspěvek od Shargard »

Mám objednaného staršího kolegu, tedy 12 ti letého a jsem zvědavý jak dopadne on.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Yoichi - Nikka Whisky 10 yo

Příspěvek od Nethar »


Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Yoichi - Nikka Whisky 10 yo

Příspěvek od Hunter »

Barva:
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/5443
Aroma:Wow! Takovou pecku jsem nečekal! Vůně plná čokolády, sladkého ovoce, dokonce lehce kouřový závoj?! Slad, belgické pralinky.
Dále občas probleskne vystupující alkohol, ale ne nějak nepříjemně, dokonce je i nasládle "laková", až mi připomněla Tasmánskou Sullivans Cove Bourbon maturation. V poznámkách se ve vůni objevila i známka 92...
Chuť:V chuti působí celkem jemně, "suchá", ale ne nějak nevýrazná nebo nedej Bože plochá.Dochuť mi přišla trochu suchá a krátká, škoda.
Shrnutí:V souhrnu je to krásných 87/100. Vzorek od Nethara (díky!) jsem bral skoro jen do počtu, a zrodilo se pro mě další nečekané překvapení.
Netharovi nejspíš nesedla, čemuž nasvědčuje i jeho vůbec nejhorší hodnocení na Whiskybase, a to ze 44 hodnotitelů. Průměr je tam 83,75, dokonce se tam objevilo i několik devadesátek.Já za sebe mohu určitě doporučit. Nejsem žádný expert na japonské whisky, ale tahle je pro mě nejlepší z těch tří, co jsem zatím ochutnal.
Body:87
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Yoichi - Nikka Whisky 10 yo

Příspěvek od Nethar »

Uz nevim, kolik jsem dal bodu, pisu jenom z mobilu, ale i pokud to bylo jeste davne prisne kvetnove obdobi, moc by stejne dostat nemela. Urcite mi nesedla, pecka se mi to nezdala, obecne byla vcelku dobra, ale na pozadi ci v zaveru zustavala takova nahorkla umelohmotnost, vim, ze jsem u ni tenkrat premyslel trochu nad onim Murrayovskym "sulfanem" a jako vstup do Japonska jsem byl zklamany. Parkrat jsem prechutnal a od ty doby se k ni nevratil. Jestli ti tak chutna, obetuju se, a dodam dalsi jeji vzorky :-)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Yoichi - Nikka Whisky 10 yo

Příspěvek od Hunter »

Síra (sulphur) tam v chuti určitě žádná není, tu jsem už ve whisky zažil a nikdy na to nezapomenu. Dal jsi jí tuším 68 bodů, což je opravdu divné, moc často se naše hodnocení takhle brutálně nerozchází. Ale jako dá se to pochopit a stát se to může, když se jednomu něco hodně trefí do chutě a druhému naopak... No ale určitě si ji aspoň zkus přechutnat.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Yoichi - Nikka Whisky 10 yo

Příspěvek od Nethar »

Určitě zkusím.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Yoichi - Nikka Whisky 10 yo

Příspěvek od Nethar »

Tak jsem přechutnal a to i v souvislosti s tím, že whisky aspiruje na své umístění v anketě whisky roku (nikoliv na těch záviděníhodných pozicích. Je to vzhledem k tomu, že jsem od ní hodně očekával a pak jsem byl zklamán, ne snad proto, že by byla sama o sobě hnusná). Mohu souhlasit, že první přičichnutí je výborné, whisky krásně voní, ale v ústech mi opravdu nesedí, taková zvláštní nepřirozená nahořklost umělého charakteru, po prvním polknutí už to cítím i v nose. Netvrdím, že je obecně špatná, to si nemyslím, ale mně nejede. Bylo to nepěkné seznámení s Japonskem, ale naštěstí jsem vytrval a objevilo se hodně dalších skvělých kousků.
Króča

Re: Nikka Yoichi 10 yo

Příspěvek od Króča »

Díky Netharovi za vzorek:
Aroma:první závan ovoce rychle mzí, potom sáček arašídů, slabá guma a uzenost, hodně v pozadí zůstává sladkost bon-pari
Chuť:výrazně nahořklá, taky kyselá a vcelku umělá
Dozvuk:gumové, syrové dřevo, opět hořkost
Shrnutí:hranice propasti = zosobnění hořkosti v několika podobách, což osobně nemusím :? po prvím slepém kolem jsem se ani nedivil, že to byla tahle whisky..
Body:70
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Nikka Yoichi 10 yo

Příspěvek od Nethar »

Nevím, jestli vyjádření "to jsem rád, že ti taky nechutnala" je dostatečně společensky přípustné, když jsem ti vnutil vzorek :-D
Díky za další dnešní recenzi, Króča je zpět a chrlí to sem ve velkém :-D
Odpovědět