Tomintoul Peaty Tang

Odpovědět
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Tomintoul Peaty Tang

Příspěvek od Hunter »

Tomintoul logo.jpg
Tomintoul logo.jpg (5.61 KiB) Zobrazeno 8049 x
Palírna Tomintoul leží v srdci Speyside, na krásném místě poblíž vesnice Tomintoul, nejvýše položené obci Skotské Vysočiny.
Tomintoul.jpg
V polovině minulého století trvalo více než rok, než byl nalezen nejvhodnější zdroj vody pro použití v procesu výroby whisky, až byl konečně nalezen pramen Ballantruan. V jeho blízkosti pak byla palírna postavena, to bylo v roce 1965, zakladatelem byla společnost Hay & MacLeod. Od roku 1974 byla v majetku Invergordon Distillers, od roku 2000 jí vlastní společnost Angus Dundee. Zajímavostí je, že během zimy bývá za hustého sněžení palírna často odříznuta od okolního světa.
Palírna je schopna produkovat přes 3 miliony litrů alkoholu ročně a má skladovací kapacitu kolem 116.000 sudů. Whisky zraje v amerických dubových sudech po bourbonu anebo v sudech po sherry Oloroso. Část produkce se používá do míchaných whisek Whyte & MacKay. Nabídka se sestává z 10, 12, 16 a 33 leté whisky, a navrch dvou rašelinných verzí – Peaty Tang a težší Old Ballantruan (tu vám představím příště).
Nakouřená Tomintoul „Peaty Tang“ ( v překladu patrně „rašelinný říz“ nebo „výrazná chuť rašeliny“) je pro region Speyside Glenlivet trochu netypická, ale právě pro její rašelinný charakter jsem si ji vybral k ochutnávce.
Peaty Tang.jpg
Peaty Tang.jpg (16.22 KiB) Zobrazeno 8049 x
Alkohol:40 %
Barva:
Web:http://www.tomintouldistillery.co.uk
Aroma:První přičichnutí a….žádný drsný příval kouře a rašeliny se nekoná, pátrám v paměti, tuhle vůni jako bych už znal, a po chvilce mám jasno, vždyť přesně tohle cítím v červeném Walkerovi! Ještě si to ověřuji nalitím frťana Walkera a je to opravdu tak. Ke cti Tomintoulu je však nutno dodat, že k typické vůni tohoto blendu přidává něco navíc, a to určitý lehounký kouřový nádech, ale opravdu nic omračujícího, ale také nic komplikovaného, ve vůni najdete i měď a mokré seno, slad.
Chuť:Nejvýstižnější by asi bylo napsat že jde o takový řídký odvárek Laphroaigu, bez těžkosti a olejnatosti, bohužel taky bez oné bohaté plnosti, kterou mám tak rád. V chuti docela plochá, ale ne špatná. Přirovnal bych ji k lepší blended, single malt bych snad ve slepém testu dle chuti ani nehádal. Moc nechápu, proč je v Dufftownském e-shopu vedena jako heavy peated, tedy těžce rašelinná whisky, myslím, že kategorie o dvě třídy níž, tedy označení light peated by bylo výstižnější. Ale třeba je to jen můj dojem. Dokončení je středně dlouhé.
Shrnutí:Je to zajímavá whisky, pokud k ní budete přistupovat jako k lehce rašelinné, může vás třeba oslovit, a to nejen svou cenou. Já lehce zklamán byl, ale to spíše z důvodu očekávání většího „čoudu“ a její poměrně tenkou chutí.Zakoupil jsem za lidových 610,- u Maneo.cz.
Body:77
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Tomintoul Peaty Tang

Příspěvek od Hunter »

Po delším sžívání a dalších kolech ochutnávání můžu říct, že jsem k ní byl možná až moc přísný, je dobře pitelná, sice lehčí a ne tak náročná, ale pohodová.Body přidávat nebudu, řekl bych, že ty odpovídají.Ale za vyzkoušení určitě stojí.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Tomintoul Peaty Tang

Příspěvek od Nethar »

Aroma:jemný rašelinový opar, sladce působící, velice jednoduchý, ale kupodivu právě pro to příjemný, i když na hraně propasti nazývající se nudnost
Chuť:milý a hladivý (obrovské plus), sladký, po čase dezinfekční, není hořký ani štiplavý, je moc hodný. Nijak zvláštní, ale opět mi to příjde jako "v jednoduchosti je síla"
Dozvuk:krátký, opět sladce rašelinný, trochu hořkých karamel, škoda, už to chtělo něčím obzvláštnit, zůstávající pocit olejovitosti jako klad nepočítám
Shrnutí:sladký Laphroaig ztlumený na polovinu, přesto dobrá rašelinná whisky, hodně jednoduchá, záleží, jestli vám to vyhovuje nebo ne
Shargard

Re: Tomintoul Peaty Tang

Příspěvek od Shargard »

Po mojí poslední zkušenosti s Laphroaigem QC je téměř jisté, že další zakoupená lahev bude opět podobného charakteru. Nicméně tahle to asi nebude. Určitě vcelku dobrá whisky, ale pro mě příliš jednoduchá, alespoň z tvého popisu.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Tomintoul Peaty Tang

Příspěvek od Nethar »

Já většinou neříkám, že nějaká whisky není dobrá a tahle si to určitě nezaslouží. Navíc jsem měl jenom dva vzorky a to dokáže člověka šikovně zmást. Ale celou láhev si kupovat nebudu, na to mě dostatečně nezaujala (74 bodů, Laphroaig QC dostal 87).
Króča

Re: Tomintoul Peaty Tang

Příspěvek od Króča »

Tak i zde jsem se už prokoštoval:
Aroma:První přičichnutí a….žádný drsný příval kouře a rašeliny se nekoná, pátrám v paměti, tuhle vůni jako bych už znal, a po chvilce mám jasno, vždyť přesně tohle cítím v BALLANTINES FINEST (s dovolením jsem si musel vypůjčit tuto větu od Huntera ;) a jen DROBNĚ poupravit.. nemám však Ballantinku ani Walkera k přímému srovnání).. dále vlhký sklep a více medicíny než rašeliny, také jakási kyselost
Chuť:směs čerstvě pražených a ještě teplých ořechů v kombinaci karamel(více) a sůl(méně), přívětivé dřevo, kdy medicína a rašelina se drží spíš v pozadí a vše jen tzak lehce podkreslují..
Dozvuk:výraznější návrat k medicinální rašelině, jakási chladivost a snad taky kávový krém do dortů doprovázený opět kyselejším dřevem
Shrnutí:možná zajímavá ale opravdu jednoduchá whisky.. Na nose je to pro mě Ballantinka v plnější a sametovější formě, kdy navíc vykukuje kyselost, což mi u této whisky vyznívá jako projev "mládí".. na jazyku je oproti tomu příJEMNĚ kulatá a možná více sladká než bych potřeboval..
Body:77
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Tomintoul Peaty Tang

Příspěvek od Radek »

Aroma:kouř a zelená tráva
Chuť:jemnější sladká tráva, spearmint
Dozvuk:nemohu si pomoct, ale trochu jako zubní pasta
Shrnutí:no... tohle mě teda nijak nezaujalo
Body:77
Tuhle whisky jsem ochutnal někdy před prázdninama a poznámky měl doteď v mobilu... vůbec jsem netušil že už tady v recenzích je, až když dneska Nethar zrecenzoval další Tomintoul, tak jsem to postřeh.... o to víc mě potěšilo že i já mu udělil před čtvrt rokem 77 bodů (stejně jako Hunter a Króča :D ).
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Uživatelský avatar
zyki
Znalec
Znalec
Příspěvky: 755
Registrován: 22 led 2013, 14:36
Bydliště: Praha

Re: Tomintoul Peaty Tang

Příspěvek od zyki »

Ochutnáno díky výměně vzorků s kolegou.
Aroma:lehčí kouř, sladkokyselá ovocnost, kmín
Chuť:neurčitá nasládlost, nakyslý kouř (?hořící bramborová nať)
Dozvuk:kratší, trochu sladkosti, stopa kouře
Shrnutí:není to špatné, docela zajímavé, ale celkově příliš lehký dojem, láhev pořizovat nebudu
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2803
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Tomintoul Peaty Tang

Příspěvek od josé »

Info:lahvování 2017, L1703346
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/122408
Web:https://www.tomintoulwhisky.com
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:výrazné. hlavní kouřovost je doplněna bohatým ovovcem - přezrálá hruška, meruňka, karamel, AO dřevo, zelený prut. (b.2/3)
Chuť:odpovídá vůni. dehtový kouř a ovocnost. je sladká, karamelová, hodně sladká, med a ty hrušky. ořechově nahořklá. (b.2+/4)
Dozvuk:větrový, sladký, medový. kouř, trochu nahořklý. spálená švestková povidla. (b.1+/2)
Shrnutí:dosti sladká kouřovka. a ani to není Islay, to se podívejme. v pohodě, jen je ještě taková hrubá, neotesaná. (b.0/1)
Body:6
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Odpovědět