Dailuaine 15 yo 1998 CM

Odpovědět
Botana
Znalec
Znalec

Dailuaine 15 yo 1998 CM

Příspěvek od Botana » 12 pro 2014, 20:14

Palírnu Dailuaine založil v r. 1852 William McKenzie. Po jeho smrti v r. 1865 pronajala vdova palírnu Jamesi Flemingovi, který v r. 1879 založil s Thomasem McKenziem (synem zakladatele) společnost Mckenzie & Co. Společně palírnu přebudovali, takže v 80.letech byla jednou z největších palíren na Vysočině. Jako vůbec první palírna se mohla pochlubit pagodovitou střechou (1889), která se později stala pro palírny whisky typickou. Po spojení s palírnou Talisker v r. 1891 byla společnost přejmenována na Dailuaine-Talisker Distilleries Co Ltd. Když Thomas McKenzie zemřel bez dědiců, ujala se palírny skupina jeho odběratelů (James Buchanan, John Dewar, John walker), později sdružená do Distillers Company Limited (DCL). Dnes patří do portfolia Diageo.
Pouze nepatrná část whisky Dailuaine se lahvuje jako single malt (převážně nezávislými stáčírnami), většina se spotřebuje do míchaných whisek, zejména Johnnie Walker.
dailuaine-15-year-old-1998-strictly-limited-carn-mor-whisky.jpg
WhiskyBase:http://www.whiskybase.com/whisky/41315/ ... ne-1998-cm
Barva:
Velikost:celá láhev
Aroma:luční med, ovocný koš (zralé hrušky/jablka/možná i přezrálé švestky), zralé mandarinky, vanilka
Chuť:na počátku velmi sladká, pak začíná lehounce štípat, jemná, zaoblená a opět to ovoce
Dozvuk:ovocný, velmi jemný, zaoblený (ale ne krátký)
Shrnutí:Velmi jemná whisky, jak v chuti, tak i vůni. Netipoval bych ji, že jí je 15 let a ani na to, že má 46%. Do skleničky můžete zabořit nos, aniž by vás nějak zaštípala. To, že je velmi jemná dokládá i to, že si na ni pochutnává moje drahá žena, která je naopak schopná říci o nějaké 40%, že je na ní moc silná. Co se týče chuti a vůně jo to klasická Speyside - kytičky, včeličky, ovocný sad, prostě pohoda a to já můžu.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Dailuaine 15 yo Càrn Mòr

Příspěvek od Hunter » 12 pro 2014, 20:30

Zajímavý kousek, kde se Ti ji poštěstilo sehnat a za kolik?
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil

Botana
Znalec
Znalec

Příspěvek od Botana » 12 pro 2014, 20:47

Dostal jsem ji loni pod stromeček, cenu přesně nevím, myslím že cca 1 400,- Kč. Je z pozitek.cz - http://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic.php?f=8&t=544, ale tato konkrétní lahev již na skladě není.

Marvin
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marvin » 13 pro 2014, 23:35

Koukám, že jsme měli stejné staré (15leté) nezávislé plnění - jen o rok dříve destilovanou a lahvovanou: http://pn.modaso.cz/wordpress/?p=2375

Odpovědět