Glenfarclas 40 yo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 9964
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Glenfarclas 40 yo

Příspěvek od Nethar »

Na řadě je jedno z mých zajímavějších (aspoň pro mě) adventních porovnání - Glenfarclas. Mám lahev 21 yo, k tomu jsem přidal vzorky 25 yo a 40 yo a s pomocí manželky z toho vznikla pěkná slepá ochutnávka. Odtajněné vzorky jsou:
1) 25 yo
2) 21 yo
3) 40 yo
Vzhledem k tomu, že jsem znal jenom 21 yo, neměl jsem sice co poznávat, ale doufal jsem, že trojka je opravdu ta nejstarší, protože je nejvýraznější a prostě nejlepší. 21 yo už jsem podrobně recenzoval, 25 je tedy podobná, 40 je o kus lepší. Ale celkově jsou mé dojmy stejně spíše takové rozpačité. Ale přiznejme si to, "díky" ceně nám to může být vlastně úplně jedno. Až budete mít volných 20 tisíc a budete pokukovat po Glenfarclas 40, doporučil bych vám za stejnou cenu možná spíš 20 jiných podobných whisek :-) Ale tak co si budeme povídat, tady se neplatí za kvalitu. A to neříkám, že je špatná, ona je moc dobrá.
glenfarclas40.jpg
glenfarclas40.jpg (21.41 KiB) Zobrazeno 1654 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/15943
Web:http://www.glenfarclas.co.uk/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=glenfarclas
Barva:
Alkohol:46 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano - Glenfarclas 21 yo vs 25 yo vs 40 yo
Aroma:Jednoznačně nejlepší z trojice, tedy hlavně vůně, která mi fakt příjemně voní. Sladká, výrazná, vanilková, kandované ovoce.
Chuť:Spíš dřevitější kořenitost, trochu jde do umělohmotna, ale je to fajn.
Dozvuk:Výrazný, dlouhý, hodně čokolády, trochu vanilky, co bych vytknul je špetka umělohmotnosti, která mi připomněla třeba BenRiach 15 yo Sauternes nebo PX, které jsou taky výrazné a sladké a čokoládové a taky to jsou výborné whisky, ale nějakou tu až skoro "bourbonovitost" tam bohužel v miniaturním množství přidávají a tím to nejsou pro mě naprosté bomby. Jenže to je hledání pih na kráse u skvělých lahví.
Shrnutí:Třeba Radek často říká, že mu u whisky jde hlavně o chuť a ani ne o vůni. A taky říká, že má rád Glenfarclas 105. Hlavně chuť a Glenfarclas k tomu - oboje mi sem zapadá. Možná jsou ty Glenfarclasy většinou takové - nijak zajímavá vůně, ale pak intenzivnější tah na branku v puse, u těchto starších je to čokoládový sherry dozvuk. 40 je výjimka, ta i krásně voní. Ale stejnak jsem čekal víc.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět