BenRiach 16 yo Sauternes Finish

čolek

BenRiach 16 yo Sauternes Finish

Příspěvek od čolek » 02 črc 2011, 20:11

Obrázek
Wikipedia píše:Château d´Yquem je starobylé vinařství v malé obci Sauternes asi 30 km jihovýchodně od města Bordeaux, kde se vyrábí jedno z nejjemnějších sladkých bílých vín na světě. Při legendární Bordeauxské klasifikaci vín v roce 1855 byla Château d'Yquem jako jediné usedlosti v apelaci Sauternes přiznána kategorie premier cru supérieur, čímž byla uznána naprostá nadřazenost zdejšího vína nad ostatními bílými víny z oblasti Graves.
• BenRiach 16yo Sauternes Finish
• destilována v roce 1992, stočena do lahve v roce 2008
• stařená v sudu po víně ze Sauternes
• celkem 1686 lahví
• není filtrována za studena ani dobarvována
• 0,7 l / 46 % alkoholu
Aroma:prvotní závan vína, smetana, hruškové pyré, zlaté oplatky, ořechová buchta, krásná sladovost, máslová sušenka, lehce pichlavé, měkké a hladivé (9 b)
Chuť:středně plné až trochu lehčí a řidší (8 b)
Dozvuk:rumové meruňky, vanilková sladovost, kratší a výrazně hřejivý, s vodou mírnější, lineárnější než aroma (8 b)
Shrnutí:Krásně sušenkově sladce voní, tato poloha Speyside se mi líbí, vůně je opravdu bohatá na různé charakteristiky a je určitě předčasným vrcholem této whisky. V ústech není ničím výrazná, spíše obyčejná, ale nepříjemně nepálí, jako některé whisky, "nepokouše" vás. Závěr (chuť na patře) by mohl být bohatší a delší, aromata by se v něm mohla více rozvinout, je celkově docela skromný a to i s vodou, kde se změní do nevýraznosti. Ale stále je příjemný, jen pro mě chudý. Těším se na další testování, možná časem doplním, až ji lépe prozkoumám.
Body:85
Naposledy upravil(a) čolek dne 12 črc 2011, 23:15, celkem upraveno 1 x.

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: BenRiach 16 yo Sauternes Finish

Příspěvek od Nethar » 02 črc 2011, 20:49

Vypadá to moc pěkně. Jiný Benriach mě velmi potěšil včera, jinou whisky dozrávanou v sudech po vínu (Laphroaig, Château Latour - premier cru) mám zase v plánu otevřít někdy v budoucnu. Tohle to hezky zkombinovalo, lákavý kousek, cena je také vcelku přijatelné na 16y whisky. Jsem zvědav na případná doplnění, jestli ji někam bodově přesunou, díky.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

čolek

Příspěvek od čolek » 02 črc 2011, 21:17

Cena je v pohodě, ikdyž zase nestařený 16letý BenRiach je v excaliburu za 884 Kč :) Tato mi přijde jako ideální "lepší" whisky pro ženy (bez urážky, jen mám zkušenost, že ženy whisky zrovna dvakrát v lásce nemají - jedné kamarádce se normálně doopravdy chtělo zvracet po panáku Lagavulinu :D ), voní hezky a přátelsky a netrápí je moc dlouho příchutě po vypití. Ale všechno je to zatím první dojem, znova se k ní dostanu tak za týden, nechcu to s tím koštováním přehánět :)

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 02 črc 2011, 21:20

Nepřeháněj, to schvaluju, všeho s mírou ;-) A ono s odstupem je pak vždycky na whisku zase po pár dnech jiný názor, záleží na hodně věcech, jak zrovna zachutná. Já to nepřeháněl s pitím, ale bohužel přeháněl s nakupováním, tak teď mám trochu přeflaškováno doma, budu to muset trochu přehánět i s pitím, abych to dostal do normy a pak mě už hlídejte ;-)
Jinak Lagavulin a ženy chápu, já byl taková slečinka kdysi s Laphroaigem, skutečně mi na zvracení bylo, pamatuji si to zcela přesně, a jak si teď pochutnávám, jedna z nejlepších! Chce to trénink a pevnou vůli :-D
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 03 črc 2011, 22:47

Hlavně vydržet, nepovolit a výsledky se dostaví. Jinak BenRiach vypadá pěkně. Měl jsem ho na širším seznamu pro nákup, ale nakonec vyhrály jiné kousky.
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 11 črc 2011, 08:20

Na tuhle recenzi jsem se hodně těšil, trochu jsem to čekal o pár bodů výš, ale i tak, 83 je slušné.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

čolek

Příspěvek od čolek » 11 črc 2011, 10:18

Možná bych teď dal i 85-86, byla to první lahev, kterou jsem z těch svých nových přírůstků koštoval a když to porovnám s nimi zpětně, tak bych se na to hodnocení dostal, moc příjemná whiska.

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 11 črc 2011, 17:20

Já to věděl, že si ještě polepší. mam z toho velkou radost.
Obrázek

čolek

Příspěvek od čolek » 12 črc 2011, 23:15

Tak po příjemném večeru s Catch me if you can a BenRiachem oficiálně opravuju na 85 ;)

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 12 črc 2011, 23:23

Vypadá to na typickou vlastnost BenRiachu-po přechutnání a "sžití se" s ní je zpravidla přehodnocena na ještě vyšší ohodnocení :handgestures-thumbup:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Odpovědět