BenRiach Heart of Speyside

Odpovědět
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6396
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

BenRiach Heart of Speyside

Příspěvek od Hunter »

Ochutnáno v rámci velkého slepého degustačního testu, který pro mě přichystal Nethar. Dostal jsem celkem 19 vzorků o obsahu 30ml, označených pouze čísly. Dopředu jsem věděl jen to, že se jedná většinou o BenRiach, ale že je mezi vzorky i něco z jiných palíren. Dále pak Nethar naznačil, že se mohou některé vzorky i opakovat. Nabízenou výzvu jsem rád přijal a položil tak svou hlavu na pomyslný špalek. Vždyť jak jinak si obhájit své bodování a svůj přístup k hodnocení, než takovým praktickým testem. I když je mi jasné, že vše trefit přesně je prakticky nemožné, protože jednak se chutě a preference mohou v průběhu let maličko měnit, záleží často i na tom, co jste měli k jídlu před testem a nejspíš i náladě a dalších faktorech. Některé lahve v testu byly pro mě premiérové, většinu jsem pak měl jen jako vzorky před několika lety, ale o to to bude zajímavější. Při tipování jsem využíval, krom svých zkušeností a paměti, porovnání se starými recenzemi a degustačními poznámkami, ale to vždy až po sepsání svých dojmů. Po zaslání výsledků mých ochutnávek mi Nethar odtajnil identitu jednotlivých lahví. Ukázalo se, že BenRiach byl z devatenácti vzorků pouze v deseti případech (53%), v devíti případech to byly jiné značky (47%). To, že to bude „většinou BenRiach“, tedy bylo přesně dodrženo. Poměr jiných whisek v testu byl mnohem vyšší, než jsem osobně očekával, a to jsem byl připravený na různé lotroviny. Však se známe. ;) Netharovi patří velký dík za všechny vzorky a možnost si tenhle test projít a sám se přesvědčit, jak moc se můžu nebo nemůžu na své čichové a chuťové buňky spoléhat a následně pak vy na mé recenze.

Nethar 4 BenRiach Heart of Speyside

Obrázek
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/1746
Barva:
Alkohol:40 %
Aroma:Tak tohle je jasný lehčí styl. Ovoce (směs jablek a hrušek), klasicky pak s medovou nasládlostí, která je tu ale jen mírná. Aroma spíš tenčí, nic extra květnatého. (80 b)
Chuť:Vanilka, med, lehounké dřevíčko, postupně sladké dřevo. Dochuť krátká, mírná, tohle na mě působí jako opravdu základní whisky. (82 b)
Body:81
Shrnutí:Neurazí, nenadchne, ale na poklidné popíjení pro chvíle pohody vlastně proč ne? Podle mě taková alternativa k lepším blendům.
Tuhle základní single maltku od BR jsem měl poprvé.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil

Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 9674
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: BenRiach Heart of Speyside

Příspěvek od Nethar »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/1746
Web:http://www.benriachdistillery.co.uk
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=benriach
Barva:
Alkohol:40 %
Velikost:láhev
Poznámka:Velký test BenRiachů: https://docs.google.com/document/d/1d04 ... xMaRuE/pub
Aroma:dřevnaté, lesně nahořklé, kokosové, nakyslé, až tak chlastovitě, spíše jednodušší, tenké, citrusy, rebarbora, mírně zatuchlé, celkově takové jakési neotesané, což ji většinou bezpečně mezi ostatními ve slepých testech prozradilo
Chuť:stylový Speyside průměr, vodičková, trochu dřevitá, ale ne hořká, spíš tak kořenitě zhrublá, oproti ostatním prostě ne tak uhlazená a vyrovnaná
Dozvuk:sladký, chutný, skořicový, kratší, karamelově-oříškový, se stopami oné chlastovitosti
Shrnutí:Ač recenze může vyznít vcelku negativně, je nutno prostě brát ohled na celou sestavu - v ní je bezpečně nejhorší a jsem si tím jist ne proto, že je to NAS a nestojí jmění, ale proto, že jsem ji jako nejhorší pokud vím vždy identifikoval i ve slepém testu. Pokud se popíjí samostatně, což jsem pár večerů taky zkoušel, tak to není žádná hrůza, prostě cena odpovídá kvalitě.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1050
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň, Písek

Re: BenRiach Heart of Speyside

Příspěvek od Kobalt »

benriach-heart-of-speyside_2.jpg
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/90216
Alkohol:40 %
Poznámka:Barlife Whiskyfest 2018
Aroma:Zapařená sláma, medový slad, voskované dřevo, příjemná, sladká, lehká.
Chuť:Koření dřevo, starý slad, překvapivě hodně dřeva.
Dozvuk:Sladový, sladký, staré dřevo.
Shrnutí:Základní whisky, jednoduchá, příjemná.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"

Odpovědět